اخبار و گزارش بورس یکشنبه 20 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 48 واحد افزایش یافت و به رقم 73.764 واحد رسید. که نمادهای جم با 47 واحد ، فولاد با 33 واحد و تاپیکو با 26 واحد بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص گذاشتند. نماد فارس نیز با 22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 216 میلیارد تومان رسید که نماد آکنتور با 22 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افت دو واحدی به رقم 778 واحد رسید.  نماد ذوب بیشترین تاثیر را بر کاهش این شاخص داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 127 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با 4.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3490 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 117 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

اولین روز اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار درخصوص کاهش نرخ سود تسهیلات با 4 نوع برخورد بانک‌ها همراه بود. این نهادها با بهانه‌هایی نظیر «انتظار برای بخشنامه»، «انتظار برای نصب نرم‌افزار»، «مشروط بودن وام 18 درصدی» و «اطلاع نداشتن از مصوبه جدید» به طریقی، مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می‌زدند. در حالی که به‌دنبال کاهش نرخ سود در بازار بدهی، نرخ سود در بازار بین بانکی نیز به 5/ 16 درصد رسیده است، تداوم این روند با سقف‌گذاری مجدد نرخ سود، با اما و اگرهایی همراه خواهد بود .پنج روز پس از زمان اعلام شده برای کاهش سقف نرخ سود تسهیلات بانکی، بررسی‌های میدانی بیانگر حداقل چهار نوع برخورد مختلف از سوی موسسات مالی با این دستورالعمل است. با وجود اینکه شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و بیستمین جلسه خود که در تاریخ 8 تیر 95 برگزار شد، کاهش نرخ عقود مشارکتی و غیرمشارکتی به سطح 18 درصد را تصویب و تاکید کرد که «این مصوبه از تاریخ 16 تیرماه سال جاری از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری، لازم‌الاجرا خواهد بود» اما برخی از شعب بانک‌ها می‌گویند که هنوز بخشنامه‌ای برای اجرا به شعب از سوی ستاد ارسال نشده است. این در حالی است که سایت رسمی بانک مرکزی 14 تیر ماه اعلام کرد:بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبه جدید شورای پول و اعتبار درخصوص تعیین سود تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را به بانک‌ها ابلاغ کرده است. اما با گذشت 5 روز از این ابلاغ رسمی هنوز ستاد برخی از بانک‌ها بخشنامه‌ جدید را به شعب خود ابلاغ نکرده‌اند، تا شعب در مواجهه با مشتریان درخصوص نرخ سود جدید تسهیلات همه چیز را منوط به ارسال بخشنامه جدید کنند .

به گزارش ایسنا محمد کشتی‌آرای در پاسخ به علت افزایش مجدد قیمت سکه نسبت به هفته گذشته اظهار کرد: قیمت سکه و طلا به نسبت قیمت جهانی آن و نیز قیمت ارز مشخص می‌شود. از روز گذشته مجددا قیمت ارز افزایش یافته که تاثیر خود را بر قیمت سکه و طلا گذاشته است .وی ادامه داد: علاوه بر این مجددا تقاضا در بازار افزایش یافته و قیمت‌های جهانی نیز در حال نوسان است .رییس اتحادیه طلا و جواهر همچنین در مورد روند ادامه‌دار تاثیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر قیمت طلا خاطر نشان کرد: هنوز تاثیرات رفراندوم پابرجاست و بازارهای جهانی تحت تاثیر این موضوع هستند .کشتی‌آرای درباره پیش‌بینی خود از بازار طلا و سکه گفت: این موضوع هنوز قابل پیش‌بینی نیست و باید تا پنج‌شنبه که شاخص‌های اقتصادی آمریکا اعلام می‌شود، منتظر بمانیم .سکه تمام طرح جدید با افزایش ۲۰ هزار تومانی در بازار امروز – یکشنبه نسبت به روز گذشته به یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسیده است. همچنین دلار آمریکا با حرکت صعودی بار دیگر به مرز ۳۵۰۰ تومان نزدیک شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود هزار تومانی نسبت به دیروز، بیش از ۱۱۴ هزار تومان داد و ستد می‌شود .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، با انتشار زمان برگزاری مجمع به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه 100 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها شاهد تشکیل صف خرید در نماد خاور بودیم؛ نماد خکار نیز پس از برگزاری مجمع فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه 111 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها با رشد 1.5 درصدی به تابلوی معاملات بازگشت و پس از رشد تا محدوده 7 درصد در قیمت 1395 ریال صف خرید شد. خوساز دیگر نماد مثبت گروه بود که صف خرید را در معاملات امروز خود تجربه کرد؛ همچنین، افزایش سرمایه 67 درصدی این نماد از محل مطالبات و آورده روز گذشته به ثبت رسید و سرمایه آن به مبلغ 250.000 میلیون ریال افزایش یافت. خساپا که با رنج های مثبت حقوقی در ساعت اولیه بازار وارد فاز مثبت شده بود، با افزایش عرضه ها به تدریج به محدوده منفی بازگشت و در پایان با معامله 107 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت.

در لیزینگی ها، امروز عرضه بلوک 5.14 درصدی ولصنم انجام نشد؛ این عرضه شامل 102.814.402 سهم ولصنم می باشد که قرار است از سوی شرکت نوآوران مدیریت سبا و به قیمت پایه هر سهم 205 تومان به فروش برسد؛ معاملات امروز این نماد تا آستانه صف خرید پیش رفت و در نهایت با معامله 6 میلیون سهم خاتمه یافت. در ولغدر و ولبهمن نیز نوسانات مثبتی را شاهد بودیم. اما سایر نمادهای گروه در محدوده منفی معاملات متعادلی را دنبال کردند.

در گروه بیمه شاهد تشکیل صف خرید در دو نماد بساما و کوثر بودیم. روند صعودی در معاملات بیمه البرز همچنان ادامه داشت و امروز نیز با رنج های مثبت حقوقی به قیمت های حداکثری رسید؛صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر طی دو روز اخیر در این نماد خریدار بود؛امروز نیز بیش از 80 درصد خریدهای این نماد توسط سهامداران حقوقی انجام شد. سایر نمادهای گروه معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. بیمه ملت که در معاملات امروز خود به حداقل آستانه قیمتی روزانه رسید، بعنوان یکی از اعضای کنسرسیومی که شرکت بوعلی سینا را تا سقف 485 میلیون یورو تحت پوشش قرار داده، اعلام کرد مجموع سهم این بیمه از کل ریسک و خسارت وارده حدود 5 درصد است که این مبلغ از محل ذخایر فنی شرکت قابل پرداخت می باشد و لذا تاثیری در سود و زیان سال 95 نخواهد داشت. آسیا دیگر نماد این گروه پس از معامله 1.7 میلیون در محدوده منفی به منظور برگزاری مجمع عادی سالیانه در پایان بازار متوقف شد.

در گروه پتروشیمی، شاهد معاملات کم حجم و قرمز رنگ در اکثر نمادهای این گروه بودیم تاپیکو در این گروه دارای بیشترین حجم معامله بود و با 3.5 میلیون معامله سهم به قیمت 193 تومان رسید.

در مورد آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سخنگوی کمیسیون انرژی از برگزاری نشست اضطراری این کمیسیون در روز سه شنبه همین هفته با حضور مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی خبر داد . اسدالله قره خانی، امروز (یکشنبه، ٢٠ تیرماه) در گفتگو با خبرنگار شانا از تشکیل نشست اضطراری کمیسیون انرژی در روز سه شنبه (٢٢ تیرماه) خبر داد و گفت : بررسی حریق پتروشیمی بوعلی سینا دستور این جلسه خواهد بود .سخنگوی کمیسیون انرژی افزود: این نشست با حضور مدیرعامل پتروشیمی ایران، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا و معاون امور حقوقی و مجلس وزارت نفت برای بررسی ابعاد این حادثه برگزار خواهد شد .عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی تصریح کرد: دلایل و عوامل بروز این حادثه و چرایی شعله ور شدن دوباره حریق و روند اطفای آن از جمله مواردی است که در این جلسه بررسی می شوند .

 قره خانی گفت: پس بررسیهای اولیه این کمیسیون، کارگروهی متشکل از اعضا، برای بازدید وضع موجود به ماهشهر خواهند رفت .آتش‌سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا که از روز چهارشنبه (١٦ تیرماه) در مخزن ٢٠٠١C واحد پارازایلین این مجتمع آغاز شده بود، بامداد دیروز (شنبه، ١٩ تیرماه) به طور کامل مهار شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب