اخبار و گزارش بورس دوشنبه 21 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 52 واحد افزایش یافت و به رقم 73,816 واحد رسید. که نمادهای رمپنا با 93 واحد ، فخوز با 45 واحد و وبملت با 39 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد شپنا با 51 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 251 میلیارد تومان رسید که نماد رمپنا با رقمی حدود 18 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 2  واحد کاهش یافت و به رقم 776 واحد رسید . نمادهای دماوند ، ذوب و  شاوان  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 68 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با بیش از  5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3496 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 117 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز گذشته رئیس‌جمهوری از اجرایی‌شدن طرح تحول نظام بانکی خبر داد و این طرح را مهم‌ترین بسته مالی و پولی برای رونق اقتصادی سال 95 عنوان کرد. این طرح با دو رویکرد «اصلاحات بنیادین» و «اقدامات عاجل » طراحی شده که مهم‌ترین هدف آن افزایش سلامت و ثبات بخشی به بازار پول است . در رویکرد نخست، اصلاحات ساختاری با یک چشم‌انداز بلندمدت در دستور کار قرار گرفته، اما در کنار این، اقدامات عاجل برای دور کردن بانک‌ها از شرایط بحرانی در نظر گرفته شده است که می‌توان از آن به‌عنوان «طرح نجات در بازار پول» یاد کرد. برخی از این اقدامات کوتاه‌مدت عملیاتی شده و برخی دیگر نیز در دستورکار قرار خواهد گرفت. «افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از طریق تسعیر نرخ ارز»، «ساماندهی بدهی دولت از طریق انتشار اوراق بهادار و توسعه بازار بدهی» و «تقویت نقش نظارتی از طریق رتبه‌بندی بانک‌ها » به‌عنوان سه طرح پیش‌رو برای بازار پول در نظر گرفته شده است. ازسوی دیگر سیاست‌هایی مانند مدیریت فعالانه در بازار بین بانکی، تعدیل نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری و ساماندهی موسسات غیرمجاز برخی دیگر از اقدامات عاجلی است که پیش از این در بازار پول به‌صورت فعال درآمده است .

دورهمی صنعتگران در روز صنعت و معدن که هر سال در راستای مطرح کردن دغدغه‌های آنها با حضور مقامات ارشد دولتی برگزار می‌شود، امسال رونق کمتری داشت؛ به‌طوری که در نوزدهمین دوره برگزاری مراسم روز صنعت و معدن، وزیر صنعت، معدن و تجارت شنونده درد و‌دل‌های صنعتگران بود .در این همایش بر «تک‌نرخی کردن ارز » ، «اصلاح قیمت حامل‌های انرژی» و «یارانه تولید» از سوی فعالان بخش خصوصی به‌عنوان سه مولفه‌ای که دولت باید در مورد آنها تصمیم‌گیری کند، تاکید شد . در پایان مسائل مطرح شده از سوی فعالان بخش صنعت، محمدرضا نعمت‌زاده نیز دو خبر خوش به صنعتگران داد. «یوزانس 18 ماهه و اعطای مهلت یکساله به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارای بدهی زیر یک میلیارد تومان در راستای رفع مشکلات این واحدها» از جمله خبرهای خوش اعلام شده به صنعتگران در این گردهمایی بود. درخصوص افزایش مدت زمان یوزانس به 18 ماه پیگیری‌های روزنامه «دنیای اقتصاد» حکایت از آن دارد که افزایش مدت زمان یوزانس در مراحل نهایی قرار دارد و براساس طرح پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، واحدهای اولویت دار می‌توانند از این یوزانس 18 ماهه برای خرید کالا و خدمات استفاده کنند. براساس این طرح واحدهای تولیدی باید از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت برای دریافت یوزانس 18 ماهه تاییدیه دریافت کنند. درخصوص دومین خبر خوش وزیر نیز فعالان اقتصادی معتقدند در صورتی که برای دوره تنفس پیش‌بینی شده برای واحدهای کوچک و متوسط جریمه دیرکرد تعلق نگیرد، این روش می‌تواند به کاهش بدهی این واحدها کمک کند؛ در غیر این‌صورت بدهی واحدهای تولیدی نه تنها کاهش نخواهد یافت، بلکه شاهد افزایش بدهی‌های این بخش نیز خواهیم بود. علاوه بر این، دوره تنفس شامل جریمه تاخیر در پرداخت وجوهات سازمان تامین اجتماعی نیز خواهد شد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند خساپا امروز بیش از 71 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود سایپا در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد به قیمت پایانی 1368 ریالی رسید . خاور مثبت بود این نماد امروز افزایش 2 درصدی را پشت سرگذاشت خاور به قیمت پایانی 1239 ریالی رسید و بیش از 44 میلیون سهم معامله شد . خزامیا منفی بود زامیاد کاهش 1 درصدی را شاهد شد و با قیمت پایانی 1021 ریالی بیش از 36 میلیون سهم معامله شد . خودرو با معاملات منفی به کار خود پایان داد ایران خودرو به قیمت پایانی 3104 رسید همچنین این نماد در پایان معاملات امروز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شد . ورنا امروز را هم با روند کاهشی سپری کرد ورنا بیش از 2 درصد با کاهش قیمت همراه شد و به قیمت پایانی 2476 ریال رسید . با توجه به معاملات منفی در بیشتر نمادها شاهد صف خرید در نمادهای خریخت و خکر بودیم که با رشد قیمتی به کارشان پایان دادند . خپارس به قیمت پایانی 1424 ریال رسید و در محدوده صفر مثبت بسته شد . خبهمن مثبت بود گروه بهمن امروز با قیمت پایانی 2859 ریال به کا رخود پایان داد و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد که بیش از 79 درصد خرید امروز خبهمن توسط حقوقی ها صورت گرفت . نمادهای خکاوه ف خوساز نیز با روند کاهشی همراه شدند و بیش از 3 درصد افت قیمتی را پشت سرگذاشتند .

مدیرعامل سایپا کاشان از آغاز تولید انبوه خودرو CS ۳۵ خبر داد و گفت:تا پایان شهریور بیش از ۱۰۰۰ دستگاه از این محصول جدید تحویل مشتریان خواهد شد.

سازمان بورس از توضیحات سرمایه گذاری سایپا درباره خرید بلوک۲۴.۱ درصدی سرمایه گذاری رنا قانع نشد و با اعلام عدم دریافت مدارک کافی جهت رفع سئوالات،مسئولیت رعایت صرفه و صلاح سهامداران را در عهده هیات مدیره دانست.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات متعادلی بودیم فولاد منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به کار خودش پایان داد فولاد امروز بیش از 27 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فولاد به قیمت پایانی 1225 ریالی رسید . ذوب امروز را هم با روند کاهش پشت سرگذاشت ذوب با کاهش 3 درصدی به قیمت 2461 ریال رسید و پس از آنکه بیش از 22 میلیون سهم معامله شد به کار خود پایان داد . فسرب صف خرید بود این نماد امروز با اقبال همراه شد و با افزایش 4 درصدی به قیمت 2367 ریال رسید . و در آخر نیز با صف خرید 2 میلیونی بسته شد. نمادهای زنگان ، فرآور از دیگر نمادهای مثبت و همراه با صف خرید گروه بودند . فخوز که جهت  تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 2498 ریال بازگشایی شد که در آخر با افزایش 5درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد فخوز به قیمت 2467 ریال رسید . نمادهای هرمز ، فولای از مثبت های گروه بودند که در محدوده صفر مثبت بسته شدند . ارفع به قیمت 3303 ریال رسید و در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد .

رييس خدمات فني فولادسازي و ريخته گري مداوم فولاد مبارکه گفت: در فرآيند فولادسازي، بسته به نوع گريد فولاد توليدي، مواد و افزودني هاي فراواني در مرحله ذوب و پالايش استفاده مي شود. يکي از مهمترين موادي که در تمامي ذوب هاي توليدي فولاد مبارکه استفاده مي شود، آلومينيوم است که نقش بسزايي در کاهش اکسيژن موجود در ذوب، تنظيم آناليز شيميايي و در نتيجه بهبود کيفي فولاد توليدي ايفا مي کند، بدين منظور راه اندازي سيستم جديد شارژ آلومينيوم در پاتيل فولادسازي با موفقيت به مورد اجرا درآمد که با راه اندازي اين سيستم ساليانه مبلغ قابل توجهي در تهيه و تأمين آلومينيوم صرفه جويي حاصل خواهد شد.

معاون اقتصادي و مالي شرکت فولاد مبارکه اصفهان به شرايط شرکت فولاد مبارکه در فضاي کسب و کار اشاره کرد و گفت: شرکت فولاد مبارکه در حال حاضر در شرايط خوبي به سر ميبرد و به يقين سال 95 براي ما بهتر از سال 94 است. آمارها نشان مي دهد که در سال 94 ما با کاهش سود و کاهش توليد مواجه بوديم در حاليکه امسال با وجود گذشت چند ماه شرايط رو به بهبودي است. در سالي که گذشت، ميزان توليد محصولات نهايي شرکت به بيش از 5 ميليون و 500 هزار تن رسيد که نسبت به سال 1393 با کاهش 4.5 درصدي همراه بوده است. همچنين ميزان فروش شرکت با کاهش 11 درصدي مواجه گرديد. اما همانطور که گفتم سال 95 شرايط توليد روند مطلوبي را طي ميکند و پيش بيني ما مثبت است.

در لیزینگی ها، شاهد افزایش تقاضا در برخی نمادهای گروه بودیم. ولصنم که روزگذشته عرضه عمده آن انجام نگرفت، امروز نیز با رنج های مثبت حقوقی در دقایق اولیه بازار به صف خرید رسید و پس از معامله 21 میلیون سهم به کار خود پایان داد. بیش از 16 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی عرضه شد. ولبهمن و ولغدر نیز در معاملات امروز خود به قیمت های حداکثری رسیدند.

در گروه بیمه، البرز، کوثر و بساما مورد توجه بودند. در بیمه البرز سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر همچنان خریدار است. سایر نمادهای گروه معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. آتش سوزی چند روز اخیر پتروشیمی بوعلی سینا بر روی سود برخی شرکتهای این گروه تاثیرگذار خواهد بود. در پتروشیمی بوعلی کنسرسیومی از 11شرکت بیمه ای شامل بیمه ایران، البرز، دانا، آسیا، میهن، کارآفرین، سامان، دی، پارسیان، ملت و ایران معین اقدام به بیمه کرده اند که تاکنون از این میان تنها بیمه ملت در این زمینه اقدام به شفاف سازی و اعلام کرد این موضوع تاثیری در سود و زیان 95 نخواهد داشت.

در استخراج کانه های فلزی، با ادامه روند مثبت قیمت فلزات جهانی از جمله روی شاهد رشد قیمتی نمادهای کروی، کاما کبافق بودیم. ومعادن علیرغم تحقق سود 12 ماهه 94 بیش از پیش بینی خود تحرک چندانی نداشت و در محدوده صفر تابلو با نوسان همراه بود. کنور نیز دیگر نماد مثبت گروه بود که اغلب در قیمتهای حداکثری معامله شد. در این گروه، کچاد پیش بینی جدید خود را بر اساس عملکرد 3ماهه، با تعدیل مثبت 50 درصدی ارائه کرد که علت آن افزایش فروش شرکت عمدتا به خاطر رشد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان است؛ بر این اساس باید منتظر تعدیل مثبت در نماد کگل نیز باشیم. گفتنی است، طبق این گزارش شرکت به ازای هر سهم مبلغ 175 ریال سود برای سال مالی جاری پیش بینی کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب