اخبار و گزارش بورس سه شنبه 22 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 80 واحد کاهش یافت و به رقم 73,736 واحد رسید. که نمادهای فخوز با 39 واحد ، خساپا با 30 واحد و حکشتی با 22 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد فارس با 76 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 320 میلیارد تومان رسید که نماد واتی با رقمی حدود 20 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 5 واحد کاهش یافت به رقم 770 واحد رسید . نمادهای دماوند ، شتران و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 79 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3508 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 116 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

بانک مرکزی از «فاز مقدماتی برنامه اصلاح نظام بانکی» که از آن تحت‌عنوان «طرح نجات بازار پول» نیز یاد می‌شود، رونمایی کرد. این برنامه از سه بخش تشکیل شده است و می‌کوشد با رفع انجماد از دارایی نظام بانکی، به حبس منابع این شبکه پایان دهد. برای این منظور، بخش نخست برنامه ماموریت‌های ده‌‌گانه‌ای را بر دوش بانک مرکزی گذاشته تا به کمک آنها، نقش «نظارتی» و «سیاست‌گذاری پولی» این نهاد تقویت شود تا بتواند با مدیریت مطالبات غیرجاری و تخفیف تنگنای اعتباری، زمینه‌های کاهش غیرمستقیم نرخ سود با استفاده از ابزارهای جدیدی مثل «عملیات بازار باز» را فراهم کند و به کنترل تورم (حفظ ثبات پولي) و بازگرداندن سلامت بانکي (حفظ ثبات مالي) نیز ادامه دهد. بخش دوم از این طرح، جزء دیگری از منابع محبوس یعنی «بدهی‌های دولتی » را هدف گرفته است و با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌کوشد در سال جاری با تبدیل بدهی‌های دولتی به اوراق بهادار و استفاده از ابزار جدید «بازار بدهی»، به رفع تنگنای اعتباری کمک کند و به اهداف دیگری مثل تقویت ابزارهای پولی و مالی و نیز اعتباردهی به پشتوانه وثیقه دست پیدا کند. در نهایت، بخش سوم از این برنامه عاجل که در سال جاری اجرا خواهد شد، «افزایش سرمایه بانک‌ها» را هدف قرار می‌دهد .

در آستانه نیمسال دوم پسابرجام، تقاضای خرید و اجاره ساختمان اداری در تهران از سمت شرکت‌های خارجی به‌صورت محسوس افزایش یافت. این گروه، زمستان گذشته و بعد از اجرایی شدن برجام،‌ ارزیابی‌هایی درباره نحوه تامین فضاهای مسکونی و اداری در پایتخت انجام داد و حالا قرار بازدیدهایی که توسط دلالان ملک اداری برای طرف‌های ایرانی شرکت‌های خارجی تنظیم می‌شود، حکایت از قطعی شدن بخشی از مذاکرات اقتصادی دوره پسابرجام دارد. ورود تقاضای جدید به بازار املاک اداری علامتی از فرود سرمایه خارجی به ایران است. بناهای مدنظر خارجی‌ها پنج ویژگی دارد .فاز دوم مراجعه «خارجی»‌ها به بازار ملک برای خرید یا اجاره ساختمان اداری آغاز شد. شرکت‌های متقاضی سرمایه‌گذاری و تاسیس نمایندگی در ایران، با ارزیابی‌هایی که از زمستان پارسال –همزمان با اجرای برجام و شروع مذاکرات اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در ایران- نسبت به وضعیت اقامت کاری و سکونتی در کشور انجام دادند، اکنون در ‌آستانه نیمسال دوم پسابرجام، تصمیم به انتخاب قطعی محل استقرار گرفته‌اند و برای این منظور، اقدام برای جست‌وجوی ساختمان اداری مورد نظرشان را شروع کرده‌اند. مراجعه‌ها از سمت طرف‌های ایرانی شرکت‌های خارجی به دلالان املاک اداری به‌خصوص در دو منطقه مرکزی پایتخت، به‌صورت محسوس افزایش پیدا کرده است. این گروه از متقاضیان، به دنبال ساختمان‌هایی با 4 ویژگی توام و البته متفاوت از شکل سنتی ساختمان‌های اداری هستند که شاید از این منظر، دامنه انتخاب آنها با توجه به وضعیت فعلی غالب بناهای اداری نوساز، محدود باشد .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . سایپا امروز شاهد معاملات منفی ای بود خساپا با کاهش 2 درصدی به قیمت 1335 ریال رسید و پس از آنکه بیش از 60 میلیون سهم معامله شد با صف فروش 48 میلیونی به کار خود پایان داد سایپا امروز پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا منفی بوداین نماد با کاهش 3 درصدی به کار خود پایان داد و با قیمت 986 ریال بیش از 40 میلیون سهم معامله شد همچنین زامیاد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي در پایان معاملات امروز متوقف شد . خاور صف فروش شد این نماد با کاهش 2 درصدی همراه شد و با صف فروش 3 میلیونی بسته شد . خپارس منفی شد این نماد با کاهش 4 درصدی به کار خود پایان داد و در محدوده کف قیمتی بسته شد . خکاوه قرمز پوش بود این نمادبا افت قیمتی همراه شد و با قیمت پایانی1355 ریالیبه معاملاتش خاتمه داد .نمادهای خمحرکه ، ختراک از منفی های همراه با صف فروش بودند . با توجه به روند منفی در بیشتر نمادها شاهد صف خریددر نمادهای خاهن ، خعتبار بودیم . در جریان معاملات شاهد بازگشایی نماد خاذین بودبم که جهت اعلام تنفس مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده بود خاذین با قیمت 1020 ریال بازگشایی شد خاذین پر عرضه و فشار فروش همراه شد و با صف فروش 9  میلیونی به کار خود پابان داد . خکار مثبت بود و با افزایش 3 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 149 تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اعلام زمان برگزاری مجمع سالانه ایران خودرو که ساعت 10 روز چهارشنبه جاری 23 تیر تعیین شده بود، نماد این شرکت در پایان معاملات دیروز بسته شد اما این شرکت ساعت 21:33 دیروز با انتشار اصلاحیه برگزاری مجمع سالانه در کدال اعلام کرد مجمع سالانه را ساعت 10 صبح پنچ شنبه 31 تیر در سالن اجتماعات شرکت ساپکو تشکیل خواهد داد.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس نهم با اعلام دو عنصر آسیب رسان گفت: بنابر اعلام بنز تا زمانیکه شاکله مدیریتی صنعت خودرو اصلاح نشود با شرکت های ایرانی قرارداد نمی بندد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی علیلو در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تحقیق و تفحص در صنعت خودرو را ضروری دانست و افزود: دو عنصر آسیب رسان در صنعت خودرو حاکم است که یکی مدیریت دولتی است. به طوریکه رئیس هیات مدیره دو خودروساز بزرگ، معاونین وزیر هستند. عنصر دوم رانت است و تا زمانی که شرکت هایی متصل به مراکز ثروت و قدرت باشند و به شکل قانونی و رقابتی عمل نکنند مشکلات پا برجاست.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد در محدوده صفر تابلو بسته شد فولاد با بیش از 25 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز در همان قیمت پایانی 1225 ریالی باقی ماند . ذوب منفی بوداین نماد امروز در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد با قیمت پایانی 2458 ریالی بیش از 16 میلیون سهم معامله شد . وتوکا روز مثبتی را پشت سرگذاشت این نماد با رشد 4 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1587 ریالی به کار خود پایان داد . هرمز ، فسرب از دیگر نمادهای منفی گروه بودند که در محدوده صفر منفی معاملاتشان را پشت سرگذاشتند . نمادهای فرآور ، زنگان از مثبت های همراه با صف خرید بودند . ارفع امروز با افزایش 1 درصدی به کار خود پایان داد به قیمت 3347 ریالی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . فخوز پر عرضه ظاهر شد این نماد به حداقل قیمتی نیز رسید در آخر با کاهش 4 درصدی روز منفی ای را برای خود رقم زد فخوز امروز بیش از 6 میلیون سهم معامله شد که بیش از 82 درصد خرید آن توسط حقوقی ها صورت گرفت .

در پی دستور دولت چین برای کاهش تولید صنعتی در مناطق کلیدی تولید که باعث نگرانی در مورد عرضه شده است، قیمت فولاد در معاملات آتی روز سه شنبه چین افزایش یافت. به گزارش ماین نیوز، واحدهای ذوب سنگ‌آهن در تانگشان، شهر فولادسازی بزرگ استان هبی در پی دستور دولت مجبور به کاهش تولید خود در ادامه ماه جاری شدند و این کاهش در هفته آخر جولای بیشتر نیز خواهد شد.

کشورهای مهم هدف ایران در صادرات فولاد در بهار 95 به ترتیب عبارت اند از چین، عراق، امارات، ترکیه، ایتالیا، عمان و اسپانیا که حضور دو کشور اروپایی ایتالیا و اسپانیا، پس از سال ها در بهار سال جاری رخ داده و نشان از برقراری ارتباط میان فولادسازان بزرگ کشور به خصوص فولاد مبارکه با این کشورها دارد و آن را می توان از پیامدهای عقد تفاهم نامه های این شرکت با طرف های اروپایی در طی چند ماه اخیر عنوان کرد .صادرات فولاد ایران به اروپا در سال های قبل از تحریم به طرز گسترده ای صورت داشت و بعضاً ورق خودروسازان آلمانی نیز از محصولات صنایع اصفهان تأمین می شد اما تحریم های ظالمانه و قطع ارتباطات، این روند را با وقفه روبه رو کرد و از بهار امسال مجدداً تحرکاتی برای احیای آن صورت گرفته است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس با 76 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین سهامداران حقوقی بیش از 22 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 508 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت. ساینا و شتوکا صف خریدهای گروه بودند.پترول با 96 درصد فروشنده حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جاشد و در آخر در محدوده صفر منفی ، در قیمت 136 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از فارس قرار گرفت.نمادهای شسینا ،شمواد و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.شفن جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.شیران پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره در قیمت 395 تومان با افت 1 درصدی به گردونه معاملات برگشت و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 400 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

بر اساس گزارش اداره روابط عمومی پتروشیمی بوعلی سینا لاین ازت مجتمع که در حادثه ی اخیر سوخته بود در مدار قرار گرفت .دیروز نیز سیستم آب کولینگ محتمع پتروشیمی بوعلی سینا در مدار قرار گرفت.

در گروه پالایشی به جز سه نماد شپنا،شبندر و شبریز بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر با 86 درصد خریدار حقوقی بیش از 8 میلیون سهم معامله شد که 3 میلیون آن در قیمت 448 تومان در ساعت پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 443 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 10 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت و پرارزش ترین سهم گروه شد.شسپا تنها نماد صف فروشی گروه بود.نمادهای شپاس جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در تاريخ 24/04/1395 شتران جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ 26/04/1395متوقف شدند.شپنا در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 11 میلیون سهم دادوستد شد که 5 میلیون آن در قیمت 262 تومان در دقایق پایانی بازار بلوک زده شد.این نماد در نهایت در محدوده صفر مثبت و در قیمت 258 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کردو پرحجم ترین سهم گروه شد.ونفت بدون فروشنده حقوقی جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه کاهش یافت زیرا معامله گران به فروش سراسیمه محموله های نفتی در بازارهای مالی ادامه دادند .افزایش آمار دکلهای حفاری در آمریکا از یک سو و کاهش امیدواری صندوقهای معاملاتی درباره رشد قیمت نفت از سوی دیگر، از مهمترین عوامل مؤثر در افت قیمت نفت بودند .جیم ریتربوش، رئیس مؤسسه آمریکایی ریتربوش و شرکا، گفت: بازار از وضعیت افزایشی در روزهای نخست ماه ژوئن و وضعیت خنثی که در حدود یک ماه گذشته در آن قرار داشت، اکنون به سوی وضعیت کاهشی حرکت کرده است.

در گروه بیمه، مجوز افزایش سرمایه 79 درصدی بیمه کوثر از محل آورده و مطالبات حال شده صادر شد و معاملات امروز این نماد را به صف خرید رساند. بیمه البرز امروز نیز مورد توجه بود و بیش از 5 میلیون سهم در این نماد داد و ستد شد که بخش عمده این حجم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. سهم پرداخت دو شرکت دیگر از این گروه از آتش سوزی پتروشیمی بوعلی مشخص شد و طی آن اعلام شد که سهم دو شرکت بیمه البرز و آسیا از این آتش سوزی به ترتیب 9.1 و 9 درصد می باشد.

در سرمایه گذاری ها، واتی همچنان تحت تاثیر خبر احیای اراضی 450 هکتاری هشتگرد فراسا از بانک صنعت و معدن پرتقاضا بود و امروز نیز صف خرید را در قیمت 4013 ریال تجربه کرد. صف خرید ولصنم عرضه شد و معاملات وصنعت برای دومین روز متوالی با صف خرید همراه بود. سایر نمادهای گروه معاملات نسبتا متعادلی داشتند. امروز همچنین در بازار خرده فروشی شاهد جابجایی بلوک 42 میلیونی وخارزم در قیمت 103 تومان بودیم. وخارزم طی چند هفته اخیر پس از بازگشایی در محدوه 50 درصدی NAV خود در حال معامله است اما همچنان تحرکاتی در معاملات این سهم وجود ندارد.

در بانکی ها معاملات درون گروهی بانک ملت قیمت سهم را وارد فاز مثبت کرد و موجب رشد شاخص کل شد. سایر نمادهای گروه نیز همچنان معاملات کم رمقی را دنبال کردند. در بازار خرده فروشی نیز بلوک 12.5میلیونی سهم وبملت در قیمت 2385 ریال جابجا شد. امروز همچنین نماد وخاور در پایان معاملات به منظور برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب