اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 23 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 26 واحد افزایش یافت و به رقم 73,763 واحد رسید. که نمادهای کگل با 45 واحد ، کچاد با 27 واحد و وامید با 26 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد خساپا با 55 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 619 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 25 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 3 واحد کاهش یافت و به رقم 767 واحد رسید .

نمادهای دماوند، مارون و زاگرس  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 101 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با بیش از  7میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3501 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 103 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

قائم‌مقام بانک مرکزی اعلام کرد: سطح همکاری مالی با بانک‌های متوسط اروپایی به‌سمت بانک‌های بزرگ این قاره گسترش یافته است. این سخن نفر دوم بانک مرکزی در یک‌سالگی انعقاد برجام در صورت تحقق کامل می‌تواند یکی از موانع توسعه تجارت در پسابرجام را برطرف کند. خبر قائم‌مقام بانک مرکزی و همزمان شدن نشستی میان مقام‌های ایرانی و غربی برای حل چالش‌های ارتباط کارگزاری ایران با بانک‌های بزرگ اروپایی دو نشانه جدا برای ورود روابط مالی ایران به فصل جدید است . کارشناسان معتقدند با توجه به آنکه بانک‌ها لایه زیرین تجارت به‌حساب می‌آیند، توسعه و عمق بخش روابط بانکی گام اول میوه‌چینی از گشایش‌های ایجادشده در پسابرجام است. گمانه‌‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که بانک‌های بزرگ مورد اشاره‌ ازسوی قائم‌مقام بانک مرکزی تابعیت ایتالیایی، سوئیسی و بلژیکی دارند. گفته می‌شود برخی از این بانک‌ها برای بانک مرکزی و چند بانک ایرانی اقدام به گشایش حساب با هدف ارائه خدمات مالی کرده‌اند. صاحب‌نظران معتقدند اگر برخی بانک‌های بزرگ در ایجاد روابط کارگزاری با ایران پیش‌قدم شوند، فضای روانی ایجادشده علیه همکاری با ایران که از دوره تحریم‌ها به‌جا مانده، خواهد شکست. به این ترتیب ایران می‌تواند از مسیر گسترش روابط بانکی و تسهیل نقل‌و‌انتقال مالی حجم تجارت خود با جهان را افزایش دهد .قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد که سطح همکاری بانک‌های ایران با دنیا و ایجاد روابط کارگزاری با آنها از بانک‌های کوچک و متوسط به سمت بانک‌های بزرگ گسترش یافته است. اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی این خبر را صبح دیروز در کنفرانس بانکی که در حاشیه نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه تشکیل شده بود، اعلام کرد

بحث داغ سرمایه‌گذاری خارجی با حضور وزیر اطلاعات در جمع فعالان بخش خصوصی پیگیری شد. به اعتقاد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی، سرمایه‌گذاری خارجی به نوعی امنیت سفید ایجاد می‌کند. ما باید سرمایه‌گذاری را تقویت كنیم چرا‌كه تقویت سرمایه‌گذاری، تقویت زیربنایی امنیت است. همچنین وی دو بال رشد و شکوفایی کشور را سلامت اقتصادی و امنیت اقتصادی دانست. از سویی 4 مطالبه بخش خصوصی از وزارت اطلاعات در شانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مطرح شد. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران از این وزارتخانه خواست تا مبارزه با فساد اقتصادی را در دستور کار قرار داده و فضای رقابتی را برای کسب‌وکار ایجاد کنند. از سویی وی خواستار ارائه گزارش‌های مستمر تحلیلی درخصوص عملکرد بنگاه‌های دولتی و شبه‌دولتی به دولت شد و رصد كردن اوضاع اقتصادی كشور را نیز به‌عنوان مطالبه بخش خصوصی از وزارت اطلاعات مطرح کرد .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی ای در بیشتر نمادها بودیم .خساپا منفی بود این نماد در محدوده کف قیمتی معاملاتش را آغاز نمود و در آخر نیز با قیمت پایانی 1275 ریالی به کار خود پایان داد خساپا امروز پر عرضه ظاهر شد بطوریکه شاهد صف فروش در این نماد نیز بودیم سایپا بیش از 169 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خاور منفی بود این نمادامروز با کاهش 1 درصدی همراه شد و به قیمت 1189 ریالی رسید . خاذین منفی بود این نماد امروز با کاهش 4 درصدی به معاملاتش خاتمه داد و با قیمت پایانی 971 ریالی برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه جهت تصویب صورت های مالی متوقف شد . خبهمن در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد خبهمن با قیمت پایانی 2838 ریالی بیش از 8 میلیون سهم معامله شد که حدود 82 درصد خرید امروز این نماد توسط حقوقی ها صورت گرفت . نمادهای خریخت ، خاهن ، خمهر ، خمحور از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . ورنا با کاهش 1 درصدی هفته ای منفی را پشت سرگذاشت ورنا با قیمت پایانی 2377 ریالی بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . خوساز قرمز پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی به قیمت 3543 ریال رسید .

در حالی نرخ سود تسهیلات بانکی به ۱۸ درصد کاهش یافته که رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه شرکت خودروسازی خود مختار هستند تا نرخ های سود مشارکتی قراردادهای خود را تعیین کنند ،گفت: شورای رقابت در این رابطه ورود پیدا نمی کند .براساس تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و همچنین نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک یا مؤسسات اعتباری و مشتری، حداکثر معادل 18 درصد تعیین شد. همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه‌گذاری معادل 15 درصد و برای سایر تسهیلات معادل 18 درصد هم تعیین شده و از 19 تیرماه در بانک‌های کشور اجرایی  شده است .مطابق این تصمیم به نظر می‌رسد شرکت‌های خودروساز هم باید در پرداخت سودهای مشارکتی خود به مشتریان این کاهش نرخ را اعمال کنند اما در حال حاضر شرکت‌های خودروسازی همانند روال گذشته فعالیت می‌کنند و تصمیمی در این رابطه نگرفته اند.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم . فولاد منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد به قیمت 1223 ریال رسید فولاد امروز با بیش از 30 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 78 میلیون سهم بودیم که این معامله به ارزش پایه هر سهم 121 تومان بود و در نماد فولاد2 در بازار خرده فروشی توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . فاسمین مثبت بود این نماد با افزایش 2 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 2312 ریالی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . فسرب پرتقاضا ظاهر شد این نماد امروز با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 2454 ریالی را تجربه کرد و در آخر نیز با صف خرید 3 میلیونی بسته شد . نمادهای فباهنر ، زنگان ، فرآور از دیگر نمادهای مثبت همراه با صف خرید گروه بودند . ذوب مثبت بود و در محدوده صفر مثبت به کار خود خاتمه داد . وتوکا با افزایش 2 درصدی به قیمت 1624 ریال رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . فخوز مثبت شد و با افزایش 1 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت فخوز امروز قیمت پایانی 2393 ریالی را تجربه کرد .

پس از انتخاب اعضاي هيات مديره انجمن توليدکنندگان فولاد، رئيس، نايب رئيس و نيز دبير انجمن، به صورت اجماعي براي سه سال آتي انتخاب شدند. به گزارش ماین نیوز، در جلسه هيات مديره انجمن که روز دوشنبه با حضور تمامي اعضاي هيات مديره برگزار شد، دکتر محمود اسلاميان به عنوان رئيس، حميدرضا طاهري زاده به عنوان نايب رئيس و سيد رسول خليفه سلطاني به عنوان دبير انجمن انتخاب شدند.

مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان با اشاره به پیشرفت فیزیکی 60 درصدی این کارخانه گفت : روندساخت این کارخانه بسیار مناسب است و اگر بگذارند ما کار کنیم امیدواریم تا پایان سال فاز اول کارخانه به بهره برداری برسد.

رییس هیات عامل ایمیدرو، گفت: سازمان ایمیدرو پس از توافق انجام شده بین ایران و قدرت‌های جهانی، توانست با شرکت‌های بزرگ ۹ کشور از جمله ایتالیا، فرانسه، اتریش، چین، کره‌جنوبی، افریقای جنوبی، هند، ترکمنستان و افغانستان تفاهمنامه همکاری به امضا برساند . مهدی کرباسیان افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در دوران پسابرجام می‌توان به امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت دانیلی ایتالیا در زمینه ساخت لوله‌های بدون درز، نورد گرم و سرد فولاد و همچنین ساخت یک کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن اشاره کرد.

در گروه بیمه، بیمه کوثر با خبر افزایش سرمایه 79 درصدی همچنان پرتقاضاترین نماد گروه بود. معاملات مثبت البرز امروز نیز ادامه داشت و صندوق گنجینه آرمان شهر همچنان در این نماد خریدار است. در پی آتش سوزی پتروشیمی بوعلی،بیمه سامان نیز اعلام کرد به دلیل سهم ۱.۲ درصدی این شرکت در کنسرسیوم بیمه کننده پتروشیمی بوعلی سینا، پرداخت خسارت، تاثیرمحسوسی روی سود سال ۹۵ این شرکت ندارد؛ در معاملات امروز بساما، هیچ سهمی داد و ستد نشد.

در استخراج کانه های فلزی، امروز شاهد بازگشایی نماد کچاد پس از برگزاری مجمع عادی و تقسیم سود 35 تومانی بودیم؛ این شرکت علیرغم تعدیل مثبت 50 درصدی تنها با رشد 3 درصدی در قیمت 1599ریال به تابلوی معاملات بازگشت؛ بدنبال بازگشایی این نماد رشد قیمتی نمادهای کگل و ومعادن را تا تشکیل صف خرید نظاره گر بودیم. نماد کگل نیز در پایان بازار با معامله 25 میلیون سهم با صف خرید 5 میلیونی جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد؛ این شرکت نیز گزارش سه ماهه خود را با تعدیل مثبت ارائه خواهد داد. کروی و کاما نیز در ادامه رشد قیمت جهانی روی امروز نیز پرتقاضا بودند؛ طبق پیش بینی جدید بانک گولدمن ساکس، قیمت روی تا 3 ماه آینده با رشد 15 درصدی به قیمت 2300 دلار خواهد رسید.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند. تاپیکو لیدر گروه در حدود 10 میلیون سهم معامله شد که 5 میلیون آن در قیمت 198 تومان در ساعات پایانی بازازر به صورت بلوکی انجام شد این نماد در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 195 تومان به روز خود پایان داد و با 9 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شپاکسا و شتوکا صف خریدهایی گروه بودند.در نماد جم 2، در بازار خرده فروشی 2,700,000سه  در قیمت 927 تومان بلوک زده شد.نمادهای شفارا و شپدیس در حداقل قیمت روزانه خود بسته شدند.مارون بدون فروشنده حقوقی بیش از 12 میلیارد ریال معامله شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 3,048 تومان به معاملات خود خاتمه داد و دومین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس شد.جم که در محدوده قیمت دیروز کار خود را آغاز کرده بود در بین سهامداران حقوقی بیش از 10 میلیارد ریال دادوستد شد و در آخر در قیمت 944 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.در این نماد قرار است به‌زودي 15درصد از سهام شرکت به‌عنوان چهارمين واحد بزرگ الفين جهان، در بورس استانبول عرضه شود .

به گزارش خبرنگار شانا، معاونت برنامه ریزی وزارت نفت قیمت هر مترمکعب استاندارد گاز طبیعی را در فروردین‌ماه امسال ٢ هزار و ٣١٣ ریال، اردیبهشت‌ماه ٢ هزار و ٤٦٤ ریال و خردادماه ٢ هزار و ٧٠٢ ریال تعیین و اعلام کرد .اعمال تعرفه ها، عوارض، مالیات و حقوق قانونی دولت و همچنین مفاد ماده (٣) ابلاغیه یادشده در قبض های گاز مصرفی صورت می پذیرد.

در گروه پالایشی با استثناء نمادهای شرانل،شپنا و شنفت بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر در حالی که با منفی شروع کرده بود بیش از 5 میلیون سهم جابه جا شد که در حدود 2 میلیون آن در قیمت 447 تومان در ساعت آخر بازار به صورت بلوکی صورت پذیرفت.این نماد در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 441 تومان به کار خود پایان داد ، صدر نشین گروه شد و با 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.درنماد شپنا2، 47,215,172 میلیون سهم در قیمت 245 تومان در بازار خرده فروشی به صورت بلوکی انجام شد.شبریز با 96 درصد فروشنده حقوقی بیش از 23 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 344 تومان به روز خود خاتمه داد و دومین سهم گروه شد.شپنا در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین سهامداران حقوقی بیش از 5 میلیون سهم دادوستد شد که 3 میلیون آن در قیمت 263 تومان در دقایق پایانی بازرا بلوک زده شد.این نماد در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 260 تومان برای معاملات فردا آماده شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه افزایش یافت زیرا معامله گران برای سودبری از معاملات استقراضی خود در روزهای گذشته تلاش کردند و برخی دلایل فنی معاملاتی، به بازگشت روند افزایشی به بازار کمک کرد .در معاملات استقراضی، معامله گران با پیش بینی کاهش قیمت نفت وارد قراردادهایی می شوند که به آنها کمک می کند از افت قیمتها سود ببرند .

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به تشریح فرصتها و چالشهای این شرکت در دوران پسابرجام پرداخت و گفت: بر اساس برنامه ریزیها، مقرر شده است تولید روزانه نفت خام در نیمه نخست امسال به چهار میلیون بشکه برسد .

از میان 9 پالایشگاه موجود کشور سهام  6 پالایشگاه به سهام عدالت تعلق دارد، به طوری که برخی از این پالایشگاه 40 درصد و برخی مانند پالایشگاه تهران 90 درصد سهامش متعلق به سهام عدالت است. به همین دلیل با مذاکراتی که بین مسؤولان صنعت نفت و مسؤولان اقتصادی کشور صورت گرفت مقرر شده است، تا اعضای هیات مدیره این پالایشگاه ها توسط مجموعه صنعت نفت انتخاب شوند .

اوپک پیش بینی کرد تقاضای نفت این سازمان در سال 2017 به 33 میلیون بشکه در روز برسد. همچنین انتظار می رود نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال 2016 به میزان 900 هزار بشکه در روز کاهش یابد که مهمترین عامل آن، کاهش تولید نفت کانادا در سه ماهه دوم است .در سال 2017 نیز تولید نفت غیراوپک با 100 هزار بشکه در روز کاهش به 55.9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب