اخبار و گزارش بورس شنبه 26 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  104 واحد افزایش یافت و به رقم 73,868 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 53 واحد ، کچاد با 43 واحد و شپنا با 42 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد خساپا با بیش از 46 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 216 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقم 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 3 واحدی به رقم 770 واحد رسید.  نمادهای  هرمز، ذوب و شاوان بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 153 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با رقمی بیش از 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3511 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 94 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

در ترکیه کودتا شده است. ساعت یازده و سی دقیقه جمعه شب به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده است .به گزارش ایسنا، گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شده و اعلام کردند کنترل امور را در دست گرفته‌اند اما با گذشت ساعاتی کودتا ناکام ماند .گروهی از نیروهای ارتش در دو شهر عمده ترکیه یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول با تانک و زره پوش وارد خیابان‌ها شده و مناطق مختلف از جمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد. نیروهای ارتش ترکیه هم‌چنین پل‌های اصلی استانبول را بستند و هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند .در پی این رویدادها بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شدند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند. وی هم‌چنین به نیروهای ارتش دستور داد تا به پادگان‌هایشان باز گردند .

در همین راستا ، ظریف در سومین تماس تلفنی با همتای ترکیه ای خود آخرین وضعیت این کشور را مورد ارزیابی قرار داد .به گزارش مهر به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سومین تماس تلفنی بعد از آغاز بحران ترکیه با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه این کشور گفتگو کرد .وی در این گفتگو در خصوص آخرین تحولات داخلی ترکیه با همتای ترک خود رایزنی و تبادل نظر نمود .وزیر امور خارجه ترکیه گزارشی از آخرین وضعیت ترکیه را در اختیار وزیر امور خارجه کشورمان قرار داد .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خساپا قرمز پوش یبود این نماد امروز پر عرضه ظاهر شد سایپا به حداقل قیمتی نیز رسید که در آخر با کاهش 3درصدی و قیمت پایانی 1225 ریالی به کار خود پایان داد سایپا امروز بیش از 124 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خاور منفی بود این نماد با کاهش 3 درصدی به قیمت 1145 ریالی رسید خاور بیش از 43 میلیون سهم حجم خورد و روز منفی ای را برای خود رقم زد . خپارس در محدوده صفر منفی معاملاتش را سپری کرد و بیش از 14 میلیون سهم معامله شد .نمادهای خشرق ، خفنر نیز از منفی های گروه بودند که با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . خاهن با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 137 تومان رسید خاهن که معاملاتش را با حداکثر قیمتی و صف خرید آغاز نمود شاهد افزایش عرضه در این نماد شدیم  بطوریکه آخرین معامله خود را در محدوده 2 درصد منفی انجام داد . امروزمجمع خزامیا در حالی برگزار شد که بخاطر زیان ، تقسیم سودی در پی نداشت . خبهمن مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد و با قیمت پایانی 2847 ریالی بسته شد . خوساز منفی بود این نماد اولین روز معاملاتی خود را با روند کاهشی پشت سرگذاشت و بیش از 2 درصد منفی خورد خوساز به قیمت 3441 ریالی رسید . نمادهای خدیزل و خمهر در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان و برای روز معاملاتی بعد آماده شدند . ختراک مثبت بود این نماد امروز افزایش 2 درصدی را تجربه و به قیمت پایانی 3495 ریالی رسید .

معاون صنایع وزیر صنعت از تصویب اختصاص یوزانس به خودروسازان و کالاهای سرمایه ای خبر داد.

رئیس شورای رقابت از بررسی خرید ۶۲ درصد سهام سه مالک گروه بهمن به ارزش ۱.۶ هزار میلیارد تومان توسط یک کنسرسیوم خصوصی خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی بیش از یک ماه از معامله 62 درصد سهام سه مالک اصلی گروه بهمن می گذرد که تسنیم اعلام کرد با توجه به اینکه اعضای هیأت مدیره شرکت مذکور همان اعضای هیأت مدیره شرکت کروز هستند موضوع انحصار در صنعت خودرو مطرح می شود و رضا شیوا رئیس شورای رقابت می‌گوید: بررسی این موضوع در دستور کار شورای رقابت قرار گرفته است.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با روند افزایشی و قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی به قیمت 1236 ریالی رسید و بیش از 32 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فاسمین اولین روز معاملاتی خود را با افزایش 4 درصدی آغاز نمود  فاسمین با قیمت پایانی 2426 ریالی بیش از 19 میلیون سهم معامله شد . هرمز با تقاضا همراه شد این نماد امروز با افزایش 4 درصدی به کا رخود پایان داد و با قیمت پایانی 2092 ریالی بسته شد .نمادهای فسرب ، فباهنر ، کیمیا ، زنگان از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . ذوب مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی به کار خود پایان داد ذوب امروز بیش از 9 میلیون سهم معامله شد .

شرکت فولاد مبارکه براي اولين بار پس از موافقت مدير عامل و اخذ مجوز از هيئت مديره شرکت و نيز تهيه گزارش توجيهي که به تأييد سازمان حسابرسي رسيد، به منظور خريد مواد اوليه مورد نياز شرکت مشتمل بر خريد سنگ آهن ريزدانه از شرکت معدني و صنعتي چادرملو موفق گرديد از طريق انتشار اوراق مرابحه معادل 1000 ميليارد ريال موافقت نهايي سازمان بورس را اخذ نمايد.

رئیس اتحادیه آهن‌سازان استان تهران گفت: صنعت آهن در فضای عدم حمایت از تولید ملی رکودزده شده است و متأسفانه کارخانه‌های تولید آهن حال و روز خوبی ندارند. به گزارش ماین نیوز، حبیب‌الله بشارتی در مورد وضع اتحادیه آهن‌سازان این استان اظهار داشت: تحریم‌های ناجوانمردانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران پدیده‌ای ناشناخته نیست و استکبار جهانی در طول حیات انقلاب اسلامی، با فشارهای مختلف از تحریم گرفته تا نبرد نظامی و نرم، دنبال فلج کردن نظام بوده است.

در گروه پالایشی به جز شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شبندر با 53 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در حالی که روز خود را منفی شروع کرده بود با 83 درصد فروشنده حقیقی بیش از 106 میلیارد ریال معامله شد و در قیمت 463 توان باصف خرید کوچکی به کار خود پایان داد ، صدر نشین گروه شد.نمادهای شبریز،شپنا و شاوان در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شبریز در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد  و با 78 درصد خریدار حقیقی بیش از 27 میلیارد ریال دادوستد شد ودر پایان در قیمت 361 تومان با صف خرید در حدود 19 میلیونی به روز خود پایان داد ودر رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.نماد شپنا نیز مانند دیگر نمادهای گروه در حالی در ابتدای بازار منفی خورد که در آخرین روز کاری نفت جی 47 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود این نماد در بین سهامداران حقیقی بیش از 9 میلیون سهم معامله شد ودر نهایت بارشد 4 درصدی ، درقیمت 269 تومان روز خود را به تمام رساند و با 42 واحد مثبت چهارمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس بود.شراز در حالی سه شنبه 29 تیر مجمع سالانه ایی را در شیراز برگزار خواهد کرد که در میانه معاملات امروز با توقف نماد روبرو شد که ناشی از رشد 1150 درصدی سود هر سهم سال مالی قبل است .این رویداد حیرت کننده موجب شد تا سهام دیگر شرکت های پالایشی مانند پالایشگاه های بندرعباس ، تبریز و شاوان، با اقبال بازار و صف خرید و رشد قیمت روبرو شدند .علت اصلی افزایش سود هم به دلیل افزایش خالص سایر درآمد – هزینه های عملیاتی بوده که بدلیل عدم ارایه جزییات، علت دقیق آن مشخص نیست. این در حالی است که خالص سایر درآمد – هزینه های غیرعملیاتی هم با افزایش مواجه بوده که احتمالا این افزایش از محل سود سپرده های بانکی است .

روند افزایشی قیمت نفت پس از رسیدن به با مرز بشکه ای ۵۰ متوقف شده و حتی روند نزولی را نیز در پیش گرفته است .در هفته گذشته نرخ انواع نفت خام از جمله نفت خام صادراتی ایران نیز کاهش یافت و قیمت ها به زیر بشکه ای ۴۵ دلار سقوط کرده است .

در گروه بیمه، علیرغم اینکه اکثر نمادهای گروه با معاملات منفی و بعضا صف فروش همراه بودند، نماد کوثر و البرز صف خرید را در معاملات امروز خود تجربه کردند. در بیمه کوثر حدود 70 درصد خریدارهای سهم توسط سهامداران حقوقی انجام شد، در البرز نیز گنجینه آرمان شهر همچنان نقش خریدار را بازی می کند. امروز همچنین شاهد بازگشت نماد آسیا به تابلوی معاملات بودیم؛ آسیا پس از برگزاری مجمع عادی و بدون تقسیم سود نقدی در قیمت 126 تومان بازگشایی شد و تا پایان معاملات حدود 1.8 میلیون سهم در این نماد معامله شد. در این گروه، بیمه میهن نیز اعلام کرد که خسارات وارده بر پتروشیمی بوعلی سینا تاثیری در پیش بینی سود هر سهم سال 95 شرکت نخواهد داشت.

استخراج کانه های فلزی، امروز با اقبال بازار مواجه بود. ومعادن، کچاد و کنور صف خرید بودند. کاما و کروی نیز صف خرید را در معاملات امروز خود تجربه کردند، اما در همان نیمه اول بازار صف خرید آنها عرضه شد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شتوکا در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 22 میلیارد ریال معامله شد  و در پایان با رشد 5 درصدی ، در قیمت 446 تومان با صف خرید حدود 1 میلیونی به کار خود پایان داد و پرارز ترین سهم گروه شد.شلعاب بدون تحرک سهامداران حقوقی با صف خرید بسته شد.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 66 درصد فروشنده حقیقی در حدود 7 میلیون سهم داد وستد شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 136 تومان به معاملات خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد.شسینا تنها نماد صف فروشی گروه بود.پارسان با 28 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس، در حالی در منفی قیمت خورد که در آخرین روز کاری صبا 100,000سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود این نماد در  بین سهامداران حقیقی بیش از 12 میلیارد ریال جا به جا شد و در انتها با رشد 1.5 درصدی ، در قیمت 202 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از شتوکا قرار گرفت.جم جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.

در گروه برقی، معاملات مثبتی را در نمادهای بترانس، بشهاب و بنیرو شاهد بودیم اما در سایر نمادها اغلب معاملات منفی را نظاره گر بودیم و نمادهای و بالبر نیز با صف فروش به کار خود پایان دادند. در بازار خرده فروشی نیز شاهد جابجایی بلوکی 14.8 میلیونی سهم بترانس در قیمت 15.100 ریال بودیم. این نماد در پایان معاملات جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب