اخبار و گزارش بورس یکشنبه 27 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  326 واحد افزایش یافت و به رقم 74,194 واحد رسید. که نمادهای پارسان با 82 واحد ، شبندر با 72 واحد و شپنا با 54 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد رمپنا با بیش از 39 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 350 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقم 14 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش یک واحدی به رقم 772 واحد رسید.  نمادهای  دی، دماوند و توریل بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 79 میلیارد تومان رسید که نماد وهور با رقمی بیش از 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3503 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 86 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : شکست کودتاچیان در ترکیه، خبر بدی برای همه نیروهای گریز از مرکز در خاورمیانه بود؛ اما در این میان داعش مغموم‌ترین است؛ چراکه در صورت پیروزی کودتا و استقرار یک حکومت شکننده در ترکیه می‌توانست از حصار منطقه شامات بیرون بیاید و خود را به آناتولی و به طرز گسترده‌تری به اروپا برساند؛ اما با شکست کودتا، داعش در قفس شامات باقی ماند. چنین پیامدی برای همه بازیگران ملی به‌خصوص در اطراف ترکیه خوشایند و مسرت‌بخش است؛ چراکه می‌تواند ثبات استراتژیک و ژئوپلیتیک را در همین وضعیت شکننده کنونی حفظ کند و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کند؛ اما در این میان احتمالا عربستان به‌دلیل موضع‌گیری منفعلانه‌اش در قبال تحولات مربوط به کودتا زیان خواهد دید. عربستان به‌طور رسمی کودتا و مخالفت‌ها با آن را یک مساله داخلی ترکیه خواند. اردوغان و همه هوادارانش چنین موضع‌گیری را هیچ‌گاه فراموش نخواهند کرد و احتمالا در ماه‌های آینده باید شاهد کاهش گرمای روابط ریاض و آنکارا باشیم. «دنیای‌اقتصاد» در کنار پیامدهای سیاسی، اثرات آنی کودتا بر بازارهای جهان و اقتصاد ایران را بررسی کرده است. آثار اقتصادی این اتفاق بر ایران و تحولاتی که برای ساعاتی بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داد به صورت مبسوط رصد شده است .

در همبن رابطه در پی ناآرامی‌های جمعه شب در ترکیه و کودتای نافرجام علیه دولت این کشور، خبرهای رسیده حاکی از تبعات این پیامد بر حمل‌ونقل کالا و مسافر از ایران به ترکیه و برعکس است. چرا که هنوز فضای داخلی این کشور آرام نشده و عبور و مرور افراد و انتقال کالاها بین مرزهای دو کشور موقتا در ساعات اولیه روز گذشته ممنوع اعلام شد ولی پس از چند ساعت مجددا مرزهای دو کشور باز شد. اما خطوط هوایی ایران و ترکیه به‌رغم آمادگی فرودگاه‌های ترکیه، همچنان غیرفعال است .هرچند دو کشور ایران و ترکیه همواره در موارد و ادوار مختلف اختلاف نظرهایی داشته‌اند، اما در دولت یازدهم که با ریاست‌جمهوری اردوغان در ترکیه همزمان بود، دو طرف خواستار توسعه روابط اقتصادی با یکدیگر بوده‌اند. به‌گونه‌ای که در بیشتر دیدارهای مقامات سیاسی دو کشور، این موضوع مورد تاکید دو طرف قرار گرفته است. سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به ترکیه به همراه فعالان اقتصادی و رئیس بانک مرکزی و سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به ایران و امضای حدود 10 سند همکاری اقتصادی بین دو کشور را می‌توان گواه این امر دانست. در این ارتباط باید اشاره کرد که حتی دو کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند که حجم مبادلات اقتصادی به 30 میلیارد دلار برسد .از سوی دیگر نمی‌توان کمک‌های ترکیه را در دوره تحریم‌ها به ایران نادیده گرفت. از آنجا که بانک‌های اصلی در اروپا، دبی و آسیا از انتقال پول به داخل و خارج از ایران در آن دوره اجتناب کردند، برخی موسسات مالی ترکیه برای رهایی از این وضعیت به یاری ایران آمدند. به‌عنوان مثال، در 2011، «هالک بانک» که 75 درصد آن متعلق به حکومت ترکیه است، به پرداخت‌های شرکت نفت هند برای خرید نفت از ایران کمک کرد. در واقع حکومت ترکیه تاکنون از اجرای تحریم‌های یکجانبه که آمریکا و اتحادیه اروپا بر ایران تحمیل کرده بودند، اجتناب کرده است. همچنین، باید اشاره کرد تحریم‌ها جهت‌گیری سرمایه‌گذاری خارجی ایران را از دبی به ترکیه تغییر داده است. به‌طوری که تعداد شرکت‌های ایرانی در ترکیه از 319 شرکت در 2002 به 2072 شرکت در 2011 افزایش یافته است .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کا رخودشان پایان دادند . خساپا امروز با رشد قیمتی همراه شد سایپا با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 1277 ریال رسید و بیش از 94 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . در طول بازار شاهد تشکیل صف خرید در این نماد بودیم . خاور مثبت بود این نماد با افزایش 2 درصدی به قیمت پایانی 1174 ریالی رسید و بیش از 24 میلیون سهم معامله شد . خودرو که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود بدلیل عدم برگزاری مجمع امروز با قیمت 3162 ریالی بازگشایی شد ایران خودرو با تقاضا همراه شد که در آخر با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 3135 ریالی رسید و بیش از 21 میلیون سهم حجم خورد . خپارس با افزایش 3 درصدی به کار خود پایان داد این نماد با قیمت پایانی 1393 ریالی بیش از 21 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خکاوه ، ختراک از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای خاهن و خریخت با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . همچنین نمادهای خاهن ، ختور جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان معاملات امروز متوقف شدند . شركت زامياد پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه (عدم تقسيم سود نقدي) با قیمت 102 تومان بازگشایی شد زامیاد امروز با افزایش 3 درصدی همراه شد و بیش از 17 میلیون سهم معامله شد زامیاد به قیمت 102 تومانی بسته شد . خگستر نیز از نمادهای متوقف شده بود که پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانع امروز بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت در حالت مجاز محفوظ باقی ماند . نمادهای خبهمن و خمهر پس از آنکه روز مثبتی را پشت سرگذاشتند با افزایش1 درصدی همراه شدند .

 به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، تراکتورسازی ایران که اولین سود سال مالی اسفند 95 را 239 ریال پیش بینی کرده درباره این متغیر و همچنین وضعیت تولید سه ماه محصولات توضیح داد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادهابا قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد مثبت بود این نماد با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی به محدوده 1262 ریالی رسید و بیش از 55 میلیون سهم معامله شد که بیش از 73 درصد خرید امروز توسط حقوقی ها صورت گرفت همچنین فولاد در پایان معاملات امروز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد . ذوب منفی بوداین نماد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و قیمت پایانی 2504 ریالی را تجربه کرد . فاسمین منفی شد این نماد پس از آنکه بیش از 9 میلیون سهم معامله شد با قیمت پایانی 2396 ریالی به کار خود خاتمه داد . فخاس صف خرید بود . فزرین که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 3601 ریالی بازگشایی شد که با تقاظا همراه شد فزرین امروز با رشد 8 درصدی قیمت پایانی 3601 ریالی را تجربه کرد و با اقیال همراه شد.  فسرب با کاهش 3 درصدی به قیمت 2489 ریال رسید .

معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان اظهار کرد: صنعت فولاد کشور سال‌های سختی را پیش رو داشته است؛ در ۲ سال اخیر رکود عمیق فولاد، کاهش قیمت‌ها و وجود تحریم‌های اقتصادی در کشور باعث شده تا صنعت فولاد کشور تحت‌تاثیر فشار ناشی از رکود قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت گفت: تولید ریل ملی در ذوب آهن خبر مهمی برای اقتصاد کشور خواهد بود.به گزارش ماین نیوز، در آستانه تکمیل خط تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان، جعفر سرقینی معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عصر شنبه ضمن بازدید از کارگاه نورد 650 و خط تولید ریل ملی با مسئولان این شرکت دیدار وگفتگو نمود.

استاندار چهارمحال و بختیاریگفت: اولین واحد احیای فولاد استان از فولادهای هفت گانه کشور تا اواخر تابستان امسال به بهره برداری می رسد.

در گروه بیمه، شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای البرز، آسیا و پارسیان بودیم؛ در البرز که با داد و ستد بیش از 10 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت، گنجینه آرمان شهر همچنان خریدار بود. اما بیمه کوثر که طی چند روز اخیر با خبر افزایش سرمایه با روندی صعودی همراه بود امروز صف فروش شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب