اخبار و گزارش بورس دوشنبه 28 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  واحد افزایش یافت و به رقم 74,196 واحد رسید. که نمادهای کگل با 47 واحد ، اخابر با 25 واحد و وامید با 22 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد پارسان با بیش از 33 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 206 میلیارد تومان رسید که نماد واتی با رقم 21 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 771 واحد رسید . نمادهای ذوب ، شرانل و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 87 میلیارد تومان رسید که نماد وهور با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3507 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 85 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی در خصوص نمره برجام بعد از گذشت یک سال اظهار داشت: اگر بخواهیم به برجام نمره بدهیم، حتماً با توجه به ظرف زمانی و شرایط بین‌المللی نمره بسیار خوبی می‌گیرد، اما اگر بخواهیم به نحوه اجرای آمریکایی‌ها نمره بدهیم احتمالاً نمره پایین می‌گیرد .وی افزود: برجام باید هم در ظرف زمانی خودش بررسی و ارزیابی شود و هم در واقعیت جهانی که به تصویب رسید و از بعد دیگر نیز برجام را باید از منظر نحوه اجرای توافق ارزیابی کرد .به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه ادامه داد: از نظر زمانی، مذاکرات مرتبط با برجام برای توافق اولیه در دولت یازدهم زمانی آغاز شد که هر چند ماه یک بار تحریم جدیدی علیه کشورمان در کنگره آمریکا تصویب می‌شد و معروف بود که نتانیاهو به واشنگتن سفر نمی‌کند مگر اینکه با یک تحریم جدید بازگردد .ظریف با بیان اینکه مذاکرات مربوط به برجام زمانی آغاز شد که کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا قانونی را تصویب کرده و منتظر رفتنش به سنا بودند که براساس آن فروش نفت کشورمان در کمتر از یک سال به صفر برسد، عنوان کرد: آمریکایی‌ها در یک بازه زمانی یک و نیم ساله توانسته بودند فروش نفت کشورمان را از بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز به کمتر از روزانه یک میلیون بشکه برسانند .وی تصریح کرد: با این قلدری و فشارهایی که آمریکایی‌ها بر کشور ما می‌آوردند می‌توانستند در مدت کوتاهی فروش نفت کشورمان را به صفر برسانند .رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: مذاکرات منتج به برجام زمانی آغاز شد که براساس همین قانون کنگره، رئیس‌جمهور آمریکا دیگر حتی اجازه نمی‌یافت که مقررات را تعلیق کند .

آخرین آمارها حاکی از آن است که شاخص بهای صادراتی در آخرین ماه بهار رشدی معادل 4/ 0 درصد را پشت‌سر گذاشته، تا کمی از اثر منفی روند ماه‌های قبل از جمله اردیبهشت‌ماه (منفی 2/ 1 درصد) بکاهد. براساس آمارهای منتشر شده رشد نقطه‌به‌نقطه این شاخص نیز در خردادماه معادل منفی 1/ 11 درصد گزارش شده که نسبت به ماه قبل حدود 6/ 4 واحد درصد افزایش یافته است . خرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد شاخص بهای کالاهای صادراتی در خردادماه به 7/ 209 واحد رسیده است. این شاخص در ماه قبل یعنی اردیبهشت‌ماه سال جاری معادل 9/ 208 واحد ثبت شده بود، بنابراین رشد ماهانه این شاخص معادل 4/ 0 درصد بوده است. این رقم در اردیبهشت‌ماه منفی 2/ 1 درصد ثبت شده که نشان می‌دهد در آخرین ماه بهار شاخص صادراتی تغییر مسیر داده و کمی ترمیم شده است. در یک سال گذشته، میانگین تورم ماهانه معادل منفی یک درصد بوده است؛ بنابراین این آمارها نشان می‌دهد تغییرات ماهانه در خردادماه متمایز از ماه‌های قبل از آن بوده است. روند مثبت ماهانه باعث شد تغییرات نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای صادراتی نسبت به ماه‌های قبل در سطح بهتری قرار گیرد. براساس آمارها رشد نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای صادراتی در خردادماه معادل منفی 1/ 11 درصد گزارش شده است. این رقم در اردیبهشت‌ماه منفی 7/ 15 درصد گزارش شد .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا قرمز پوش بودند . خساپا منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد سایپا امروز به قیمت 1255 ریالی رسید و بیش از 67 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود .خرامیا منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به قیمت 998 ریال رسید و بیش از 34 میلیون سهم معامله شد که بیش از 56 درصد حجم معاملاتش توسط حقوقی ها صورت گرفت . خودرو با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد خودرو به قیمت 3092 ریالی رسید و بیش از 19 میلیون سهم معامله شد .خپارس منفی بود این نماد امروز با کاهش 3 درصدی و قیمت پایانی 1341 ریالی به کار خودش پایان داد . خپارس در پایان معاملات امروز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شد . خکاوه امروز با کاهش 1 درصدی برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه آماده و در پایان معاملات امروز با قیمت پایانی 1354 ریالی متوقف شد . خوساز منفی بود این نمادامروز کف قیمتی را نیز تجربه کرد که در آخر با کاهش 4 درصدی و قیمت پایانی 3341 ریالی بسته و خود را برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه آماد کرد . نمادهای خاور ، خریخت ، خرینگ از منفی های گروه بودند که با کاهش 3 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . با توجه به روند کاهشی در بیشتر نمادها شاهد صف خرید در نماد خشرق بودیم این نمادامروز با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 2548 ریالی را پشت سرگذاشت. خگستر با قیمت 3215 ریالی معاملاتش را اغاز نمود که در آخر با کاهش 2 درصدی به کار خود پایان داد .

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از توضیحات مدیران عامل ایران خودرو و سایپا درباره قراردادهای جدید با شرکای خارجی خبر داد.

مدیرعامل سایپا با اعلام اینکه فاصله چندانی تا نهایی شدن قرارداد با سیتروئن فرانسه نمانده از جاری بودن قرارداد با نیسان ژاپن و از سرگیری همکاری با پارس خودرو خبر داد.

سایپا کاشان که هنوز خبری از واگذاری ۴۹ درصد سهام آن به سیتروئن فرانسه نیست برای دومین بار مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه ۱۲۵ درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها را لغو کرد.

مهدی جمالی درباره دیدار عصر دیروز(یکشنبه) با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی امروز(دوشنبه) به ایرنا گفت: در این دیدار درباره مذاکرات سایپا با سیتروئن، توضیحاتی به نمایندگان داده شد .مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا افزود: سرمایه گذاری خارجی باید به صورت کامل شامل سرمایه گذاری، انتقال تکنولوژی، توسعه صنعت قطعه سازی کشور و افزایش صادرات انجام شود که همه این اصول در قراردادهای شرکت با دقت در حال بررسی است .جمالی درباره قرارداد سیتروئن نیز اضافه کرد: با توجه به اینکه، این قرارداد در نوع خود برای نخستین بار در صنعت خودروسازی کشور درحال عملیاتی شدن است، تامین سرمایه گذاری آن از طریق خرید سهام سایپا کاشان، حداکثر سرمایه گذاری در قوای محرکه، مشارکت در تحقیق و توسعه و گسترش قطعه سازی همراه با صادرات 30 درصدی محصولات مشترک و تولید آخرین مدل از محصولات شرکت سیتروئن صورت می پذیرد .وی تصریح کرد: بر همین اساس به نظر می رسد تا نهایی شدن قرارداد فاصله چندانی وجود ندارد.

در گروه فلزات اساسی شاهد افزایش تقاضا دربیشتر نمادها بودیم که باعث رشد قیمتی شد هرمز که در صدر معاملات گروه قرار گرفت امروز بیش از 15 میلیون سهم معامله شد هرمز در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد که بیش از 85 درصد خریدامروز این نماد توسط سهامداران حقوقی صورت گرفت . ذوب منفی بود این نماد با کاشه 3 درصدی همراه شد و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد ذوب امروز به قیمت 2421 ریالی رسید و جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شد . نمادهای فخاس ، ارفع ، فزرین از مثبت  های گروه بودند که با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . فاسمین معاملات مثبتی را پشت سرگذاشت و با افزایش 1 درصدی به قیمت 2437 ریالی رسید . فباهنر قرمز پوش بود این نماد امروز را هم با روند کاهشی همراه شد و با کاهش 3 درصدی به قیمت 1501 ریالی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد .زنگان مثبت بود این نماد در محدوده حداکثر قیمتی به معاملاتش خاتمه داد و با رشد 3 درصدی همراه شد زنگان امروز قیمت پایانی 4102 ریالی را تجربه کرد .

به گزارش ماین نیوز، اسرافیل احمدیه در نشست خبری ستاد هماهنگی روز نکوداشت صنعت و معدن اصفهان درخصوص خط تولید ریل راه‌آهن در اصفهان گفت: طرح تولید ریل راه‌آهن توسط ذوب‌آهن در حال انجام است و تا 10 روز آینده به بهره‌برداری خواهد رسید .احمدیه افزود: این خط تولید در کشور برای اولین بار است که ساخته می‌شود و با وجود این خط تولید، کشور از واردات ریل راه‌آهن بی‌نیاز خواهد شد.

در گروه بانکی پیش از شروع معاملات شاهد توقف نماد وبملت با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم؛ بر اساس این تعدیل، پیش بینی سود خالص 94شرکت از مبلغ 18.984 به 14.884میلیارد ریال کاهش یافت. در معاملات متعادل این گروه، وسینا بیشترین رشد قیمتی را داشت. در لحظات آغازین بازار شاهد 157 میلیون معامله بلوکی درون گروهی در نماد وبصادر بودیم. همچنین، در بازار خرده فروشی شاهد معاملات کد به کد 18 میلیونی این نماد در قیمت 103 تومان بودیم. بانک حکمت که معاملات امروز خود را در محدوده صفر تابلو دنبال کرد، پیشنهاد افزایش سرمایه 150 درصدی خود را از محل آورده نقدی و مطالبات بر روی کدال منتشرکرد؛ که این امر میتواند منجر به رشد قیمتی سهم در معاملات روزهای آینده شود. در پایان بازار نیز نمادهای وکوثر، وسینا و سمایه نیز جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شدند.

در استخراج کانه های فلزی، نماد کگل پس از برگزاری مجمع روز گذشته و تقسیم سود 22 تومان امروز با رشد 6.5 درصدی به تابلوی معاملات بازگشت و در همان آغاز معاملات خود با جابجایی بلوک 1 میلیونی تاثیرگذارترین نماد مثبت بر شاخص کل شد. کبافق نیز دیگر نماد این گروه بود که پس از برگزاری مجمع با رشد 7 درصدی در قیمت 530 تومان بازگشایی شد و تا پایان بازار معاملات متعادلی را دنبال کرد. ومعادن پرحجم معامله شد و پس از داد و ستد بیش از 35 میلیون سهم جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه در پایان بازار متوقف شد.

در سرمایه گذاری ها، صف خرید واتی عرضه شد و با فشار فروش سهامداران با افت قیمت همراه شد و در نهایت با صف فروش سنگینی به کار خود پایان داد؛ شنیده های بازار امروز حاکی از آن بود که سرمایه گذاری صنعت و معدن در این نماد عرضه کننده بود. معاملات امروز نماد این شرکت نیز (وصنعت) اغلب در قیمت های حداقلی دنبال شد. وگستر پرتقاضا بود و بیش از 3 میلیون سهم در معاملات امروز این نماد در حداکثر آستانه قیمتی روزانه معامله شد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.تاپیکو در محدوده صفر تابلو کار خود راآغاز کرد و با 73 درصد خریدار حقوقی بیش از 10 میلیون سهم معامله شد که 5میلیون آن در قیمت 196 تومان در ساعت پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت این نماد در محدوده صفر مثبت ، درقیمت 193 تومان به کار خود پایان داد، در صدر گروه قرار گرفت و با 12 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. نمادهای شتوکا،ساینا،شکربن،شفارا،شلعاب و زاگرس در آستانه قیمتی خود بسته شدند.در نماد شتوکا که دیروز وتوکا و توسعه توکا از این سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بودند دربین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 17 میلیارد ریال معامله شد  و در انتها با رشد 4 درصدی ،  در قیمت 491 تومان با صف خرید کوچکی به روز خود پایان داد ودومین سهم گروه شد.شپدیس تنها نماد صف فروشی گروه بود.پارسان با 33 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در حالی که روز خود را منفی شروع کرد با 82 درصد خریدار حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جابه جا شد و در آخر با افت 1 درصدی ، در قیمت 207 تومان خودرا بری معاملات فردا آماده کرد.شخارک جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد.

شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرد؛ خریداران محصولات پتروشیمی مجاز به فروش محصولات خریداری شده در بازار آزاد نیستند. در صورت مشاهده مواردی در این مورد، شرکت تجارت صنعت خلیج فارس حواله های شرکت مذکور را متوقف و کد پتروشیمی شرکت متخلف را مسدود خواهد کرد.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شبریز و شتران بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شبندر در حالی که در منفی قیمت خورد با 71 درصد خریدار حقوقی بیش از 19 میلیون سهم معامله شد که 5 میلیون آن در قیمت 490 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی صورت پذیرفت ودر نهایت با قیمت آخرین معامله 457 تومان به روز خود پایان داد و جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي بسته شد.این نماد با 14واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود و پر ارزش ترین سهم گروه لقب گرفت.شبریز در ادامه روند معاملات صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و بیش از 23 میلیون سهم با 77 درصد خریدار حقیقی دادوستد شد و در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 382 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.شپنا که دیروز نفت جی 17 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود بیش از 46 میلیارد در بین سهامداران حقوقی معامله شد ودر نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 279 تومان جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد وبا 7 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت .شتران پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي 120 ریالی ، با رشد 4 درصدی و با قیمت 239 تومان به گردونه معاملات بازگشت و در پایان در محدوده صفر مثبت و در قیمت 229 تومان بدون تحرک سهامداران حقوقی به کار خود پایان داد. شبهرن پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي 1450 ریالی ، در قیمت 850 تومان و با افت 1 درصدی بازگشایی شد ودر انتها در قیمت 846 تومانی و بدون خریدار حقوقی خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب