اخبار و گزارش بورس سه شنبه 29 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  116 واحد افزایش یافت و به رقم 74,313 واحد رسید. که نمادهای وپاسار با 50 واحد ، خودرو با 30 واحد و وبانک با 25 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد شپدیس با بیش از 63 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 194 میلیارد تومان رسید که نماد وبصادر با رقم 24 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 8 واحدی به رقم 780 واحد رسید.  نمادهای  شتران، زاگرس و دماوند بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 125 میلیارد تومان رسید که نماد دی با رقمی بیش از 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3507 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 89 هزار تومان رسید. 

 

مهمترین اخبار اقتصادی

رئیس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در کمیسیون مشترک برجام گفت : درباره موانع و مشکلات در زمینه اقتصادی و بانکی پیش روی اجرای برجام در کمیسیون مشترک صحبت می‌کنیم .به گزارش ایسنا،‌ سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس هیات مذاکره‌کننده ایرانی در چهارمین کمیسیون مشترک اجرای برجام پیش از آغاز این نشست در وین گفت: در این نشست درباره موانع پیش روی اجرای مطلوب برجام در زمینه‌های بانکی و مالی با طرف‌های مقابل صحبت می‌کنیم .وی ادامه داد: مشکلاتی که بر سر اجرای برجام است که کم هم نیستند در این نشست بحث می‌شود به ویژه در زمینه بانکی و برقراری مجدد اتصالات بانکی، مشکلاتی که در اجرای برجام پیش آمده است و ما نسبت به آنها دغدغه داریم مطرح خواهد شد .عراقچی گفت: مسایل و مشکلات فنی و تکنیکی که درباره اجرای تعهدات ما بعضا به وجود می‌آید و سوء برداشت‌هایی که درباره اجرای ابعاد فنی برجام بین ما و آژانس و هم‌چنین بین آژانس و 1+5 پیش می‌آید و نیز سوالاتی که آژانس درباره چگونگی اجرای برجام دارد از جمله مواردی هستند که در کمیسیون مشترک مطرح و بر سر آن تصمیم‌گیری می‌شود .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بجز نمادهای خپرخش، خپویش که با قیمت پایانی منفی به کارشان پایان دادند سایر نمادها یکدست سبزپوش بودند . سایپا امروز با روند افزایشی همراه شد این نمادامروز با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 1278 ریالی رسید.و بیش از 83 میلیون سهم معامله شد سایپا پر حجم ترین نماد گروه بود و در پایان  معاملات امروز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شد . خزامیا مثبت بود زامیاد با افزایش 1 درصدی به قیمت 101 تومانی رسید که بیش از 63 درصد حجم معاملات توسط حقوقی ها رقم خورد . خاور با افزایش 2 درصدی به کار خودش پایان داد خاور با قیمت پایانی 117 تومانی برای برگزاری مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي – عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه متوقف شد . نمادهای خگستر ، ختراک ، خمهر از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند که بارشد بیش از 4 درصدی بسته شدند . خودرو جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي شد ایران خودرو امروز به قیمت 3176 ریالی رسید و پس از آنکه بیش از 24 میلیون سهم معامله شد با افزایش 2 درصدی به کار خود پایان داد . خبهمن در محدوده صفر مثبت معاملاتش را پشت سرگذاشت برای برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد . نمادهای ورنا ، خرینگ از دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که در محدوده صفر مثبت به معاملاتشان خاتمه دادند .

مخلصی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه طی روزهای اخیر بازار خرید و فروش خودرو یک مقدار از رکود خارج شده است، اظهار داشت: رکود بازار باعث شده در محصولات خارجی حجم فروش کاهش پیدا کند البته بایداین نکته را تأکید کنم امروزه مردم فقط به خاطر احتیاج خود اقدام به خرید خودرو می‌کنند و دیگر خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای برای آنها به حساب نمی‌آید .وی با بیان اینکه نمایشگاه داران در سال گذشته با تشدید رکود آسیب زیادی را متحمل شده‌اند، افزود: بسیاری از نمایشگاه‌ها تعطیل شده و حتی برخی نمایشگاه داران تغییر شغل داده‌اند که امیدواریم امسال با رونق بازار این موضوع تکرار نشود .دبیر هیئت مدیره نمایشگاه داران خودرو به قیمت روز انواع خودرو در بازار اشاره کرد و گفت: اگر افزایش قیمت در برخی محصولات اتفاق بیفتد به خاطر عرضه و تقاضا است اما به صورت کلی رکود باعث شده تا بازار انواع خودروهای داخلی با افزایش قیمت روبرو نشود .

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . فسرب امروز پر تقاضا ظاهر شد این نماد پس از آنکه بیش از 8 میلیون سهم معامله شد با صف خرید به کار خودش پایان داد فسرب با رشد 4 درصدی به قیمت 2678 ریالی رسید و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فاسمین در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2448 ریالی بسته شد . نمادهای فروس ، ارفع از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . فباهنر مثبت شد این نماد امروز به روند کاهشی خود پایان و با افزایش 4 درصدی در قیمت پایانی همراه شد فباهنر با قیمت پایانی 1566 ریالی بیش ا ز3 میلیون سهم معامله شد . و در محدوده نزدیک به حداکثر قیمتی بسته شد . فرآور با صف فروش به کار خود پایان داد . هرمز با قیمت 2103 ریال و در محدوده صفر تابلو به معاملاتش خاتمه داد .

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از درج نماد اوراق ارابحه فولاد مبارکه در سامانه پس از معاملات خبر داد.

میزان فروش محصولات مجتمع فولاد خراسان در 3 ماه نخست سال جاری به بالاترین حجم خود از ابتدای بهره برداری رسید.به گزارش ماین نیوز، مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان با بیان این که توسعه بازار محصولات و افزایش صادرات، یکی از مهم ترین راهبردهای شرکت در شرایط کنونی بازار است، افزود: فولاد خراسان به علت برخورداری از کیفیت بالای محصول با بازاریابی موثر و معرفی مناسب محصولات خود توانست در 3 ماه نخست سال 1395، بالغ بر 23 هزار تن محصول نهایی به 4کشور افغانستان، ترکمنستان ،عراق و پاکستان صادر نماید که در مدت مشابه سال گذشته این میزان حدود 9 هزار تن بوده است.

عضو انجمن فولاد با تشریح جزئیات جلسه عصر دیروز فولادی ها در وزارت صنعت، گفت: در این جلسه قرار شد عوارض ۱۵ درصدی برای صادرات آهن اسفنجی وضع شود و علاوه بر این، قیمت اسلب در داخل ۱۵ درصد بالاتر از نرخ صادراتی آن باشدبه گزارش ماین نیوز، سید رضا شهرستانی اظهار داشت: در جلسه عصر دیروز فعالان صنعت فولاد با معاون معدنی وزیر صنعت، مشکلات تولیدکنندگان مطرح و برای حل آن تصمیماتی اتخاذ شد.

در آغاز معاملات گروه بانکی شاهد جابجایی بلوکی و رنج مثبت در نمادهای وبصادر و وپاسار بودیم. خبر افزایش سرمایه 150 درصدی حکمت منجر به تشکیل صف خرید در این نماد شد. بدنبال برگزاری مجامع عادی سالیانه شرکتها امروز شاهد توقف بسیاری از نمادهای این گروه بودیم. بانک کارآفرین که امروز مجمع سالانه را برگزار کرده باید شرط بانک مرکزی مبنی بر ذخیره مطالبات مشکوک وصول را رعایت کند . بانک مرکزی تاکنون برای مجمع سالانه بانک های خاورمیانه، پارسیان و پاسارگاد و انصار شروطی را تعیین کرده و انتظار می رود طی امروز و فردا هم برای برخی بانک ها آماده برگزاری مجمع شروطی را تعیین کند . در وانصار نیز، بانک مرکزی مجوز برگزاری مجمع این بانک را مشروط به لحاظ نمودن 237 میلیارد ریال کسری ذخیره مطالبات و انجام اصلاحات در سرفصل حساب های مربوطه کرد.

در سرمایه گذاری ها، اغلب نمادهای گروه معاملات متعادل و مثبتی را دنبال کردند. واتی که طی یکماهه اخیر با بازدهی بیش از 50 درصد همراه بود معاملات خود را با بیش 80 میلیون صف فروش آغاز کرد و در نهایت با معامله حدود 20 میلیون سهم به کار خود پایان داد؛ ولصنم و وصنعت روز گذشته فروشهای سنگینی در این سهم داشتند. نکته قابل توجه اینکه بخش عمده سهام معامله شده دز این نماد توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. وگستر امروز نیز پرتقاضا و با صف خرید همراه بود که در پایان بازار با حجم معامله 3.5 میلیونی جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد. وسکاب نیز پس از چند روز معاملات مثبت امروز صف خرید شد. در وساپا که معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت شاهد معاملات کد به کد به حجم 23 میلیون در محدوده 2 درصد مثبت بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شپدیس با 63 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس، در بین سهامداران حقوقی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد که 8 میلیون آن در قیمت 841 تومان در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد این نماد در پایان با افت 5 درصدی ، در همان قیمت بلوک زده شده و صف فروش کوچکی به کار خود پایان ، در صدر گروه قرار گرفت و تنها نماد صف فروشی گروه شد.نمادهای زاگرس،شفارا،شمواد وساینا با صف خرید بسته شدند.پترول در حالی که روز خود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرد با 66 درصد فروشنده حقوقی بیش  از 7 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 135 تومان به روز خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد.شدوص در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد وبدون فروشنده حقوقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد اما در پایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 241 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از شپدیس قرار گرفت.شفن پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم 210 تومان سود نقدي آماده انجام معامله شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز –محفوظ باقی ماند.

آخرین وضعیت افزایش سرمایه 1185 درصدی پلی اکریل ایران از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها نشان می دهد بررسی های کارشناسی درخواست افزایش سرمایه در مراحل نهایی قرار دارد و تا دیروز نتیجه نهایی یعنی برگزاری جلسه کمیته برای بررسی افزایش سرمایه به دست نیامده است .براساس این گزارش، این درحالی است که با توجه به ارایه مدارک مورد نیاز و همکاری و عزم جدی مسئولان پلی اکریل ، کمیته مربوطه احتمالا” در چهارشنبه جاری یا هفته بعد با برگزاری جلسه ای در مورد درخواست افزایش سرمایه ” شپلی” تصمیم گیری خواهد کرد .در این میان این احتمال هم وجود دارد که علاوه بر افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، درصدی هم از محل آورده نقدی تامین شود اما فعلا” قطعی نیست .

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی برای سال مالی ۹۴ چه زمانی ابلاغ می‌شود، پاسخ داد: نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی برای سال مالی ۹۵ به طور ماهیانه از سوی وزارت نفت ابلاغ می‌شود و این در حالی است که تعیین نرخ خوراک سال مالی ۹۴ اصلاً مورد بحث قرار نگرفته و مطابق همان نرخی است که قبلاً برای این مجتمع‌ها تعیین شده بوده است .به گزارش فارس مجلس در سال ۹۳ با تفکیک نرخ خوراک از نرخ سوخت، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را معادل ریالی ۱۳ سنت در هر متر مکعب تعیین کرد که این نرخ برای سال ۹۴ نیز ادامه یافت .

در مراسمی با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری بیژن زنگنه، وزیر نفت، مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مقام های استانی طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت افتتاح شد.این طرح در مجتمع پتروشیمی شیراز و با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب ۵۵۰ میلیون یورو و چهار هزار میلیارد ریال به بهره برداری می رسد .طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت، ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی شیراز را ٢ برابر می کند و به ۳.۷ میلیون تن می رساند .طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت با دانش فنی شرکتهای آمونیاک کازاله سوئیس و تویو ژاپن و ا از سوی شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی (پیدک) طراحی و نصب شده است و مراحل طراحی تفصیلی، مهندسی خرید، اجرا، پیش راه اندازی و راه اندازی این طرح را متخصصان ایرانی انجام داده اند.

در گروه پالایشی به جز شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شتران با 3 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 7 میلیون سهم معامله شد و در نهایت با رشد 7 درصدی و در قیمت 246 تومان به معاملات خود پایان داد و در راس گروه قرار گرفت.ونفت روز خود را در صفر تابلو شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 11 میلیارد ریال معامله شد و در آخر در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 226 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و در رتبه بعد از شتران قرار گرفت.درشپاس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي 1100 ریالی به ازای هر سهم ، در قیمت 1,416 تومان در حاشیه مثبت 2 درصد بازگشایی شد و در نهایت بدون تحرک سهامداران و در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 975 تومان به روز خود پایان داد.شبهرن در منفی قیمت خورد و بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم معاملاتی پائین ودر قیمت 855تومان به معاملات خود خاتمه داد.شپنا با 6% تعدیل مثبت سال مالی 94 را به پایان رساند.شبندر سود سال 94 را از 17 ریال به 63 ریال افزایش داد و بسته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه افزایش یافت زیرا افزایش خیره کننده سطح ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی سبب شد نگرانی اشباع بازار نفت دوباره اوج گیرد .مؤسسه جنسکیپ اعلام کرد در هفته منتهی به ٢٥ تیر ماه، سطح ذخیره سازی نفت خام در پایانه کوشینگ در ایالت اوکلاهوما آمریکا بیش از ٢٥ هزار بشکه افزایش یافته است .جیم ریتربوش، کارشناس نفتی آمریکایی، گفت: ما همچنان بر پیش بینی کاهش قیمت نفت پابرجا هستیم و باور داریم که قیمت شاخص برنت و دبلیو تی ای، به ترتیب به ٣٨ دلار و ٣٧ دلار کاهش خواهد یافت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب