اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 30 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 200 واحد افزایش یافت و به رقم 74,514 واحد رسید. که نمادهای کچاد با 51 واحد ، کگل با 41 واحد و مبین با 33 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد پارسان با بیش از 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 128 میلیارد تومان رسید که نماد واتی با رقم 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 7 واحدی به رقم 787 واحد رسید. نمادهای هرمز، دماوند و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 190 میلیارد تومان رسید که نماد وهور با رقمی بیش از 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3502 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 85 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران در مصاحبه با بلومبرگ گفت انتظار دارد در «آینده نزدیک» یک رتبه اعتباری برای ایران تعریف شود، گامی که می تواند به جذب سرمایه گذاران به خرید اوراق قرضه این کشور کمک نماید. وی افزود، مقامات ایرانی «در حال مذاکره با همه آژانس های اعتبارسنجی هستند . به گزارش اقتصاد آنلاین در حالی که تنها 10 ماه تا پایان دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی زمان باقی مانده، وی به دنبال تبدیل موفقیت دیپلماتیک هسته ای دولتش به منافع ملموس اقتصادی است. تلاش های دولت روحانی برای جذب میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی جهت بازسازی زیرساخت ها به دلیل نگرانی بانک های جهانی از تحریم های همچنان پابرجای دولت آمریکا با مشکل مواجه شده است .تهران همچنین از اعضای جمهوری خواه کنگره آمریکا به دلیل تلاش برای اختلال در اجرای توافق هسته ای به شدت انتقاد کرده است .طیب نیا گفت: «در حوزه روابط بانکی، به ویژه بانک های بزرگ، ما همچنان با برخی مشکلات مواجه هستیم… اما برخی از این مشکلات به تدریج و در طول زمان حل خواهند شد طیب نیا در ادامه گفت: «هم اکنون زمینه برای انتشار اوراق قرضه و اوراق قرضه مختلف ایرانی در بازارهای بین المللی فراهم است.» وی اشاره ای به حجم و زمان احتمالی انتشار این اوراق نکرد .

وزیر اقتصاد ایران گفت، از زمان اجرای توافق هسته ای در ماه ژانویه، حدود 45 میلیارد دلار قراردادهای تامین مالی «با کشورهای مختلف» منعقد شده است. وی افزود، چند ماهی طول می کشد که این قراردادها «به مرحله اجرا برسند

“این طبیعی است که زمانی که ماشینی متوقف شده و می خواهد دوباره شروع به حرکت کند، ابتدا تحت فشار قرار می گیرد و نیاز به نیروی رانش بیشتری دارد . پس از آن ماشین با سهولت بیشتری حرکت می کند”. وی قول داد که رشد تولید ناخالص داخلی ایران در 12 ماهه منتهی به مارس 2017 به 5 درصد برسد که بالاتر از 4.5 درصد پیش بینی شده قبلی توسط مقامات ایرانی خواهد بود .طیب نیا گفت، وام های بازپرداخت نشده نیز از 14 درصد سال 2013 یعنی زمان روی کار آمدن دولت روحانی به حدود 10 درصد کاهش یافته است .ما شاهد تاثیرات مثبت لغو تحریم ها بر اقتصاد کشور هستیم.» وی گفت، همانطور که اعمال تحریم ها بر ایران زمان برده، ترمیم کامل اقتصادی نیز تدریجی خواهد بود .برای مثال، در ارتباط با صادرات و تولید نفت، ما در حال حاضر با هیچ محدودیت خاصی مواجه نیستیم. در برخی حوزه ها ما هنوز نتوانسته ایم به طور کامل از نتایج لغو تحریم ها بهره مند شویم طیب نیا درباره قرارداد 17.6 میلیارد دلاری با شرکت بوئینگ گفت: «ما واقعا آنقدر روی این توافق حساس نیستیم…این توافق آنقدر که برای آمریکایی ها مهم است، برای ما مهم نیست. شرکت های دیگری در دنیا هستند که می توانند نیازهای ما را تامین کنند

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند در جریان معاملات امروز در حالی که تعدادی از نمادهای خودرویی از جمله لیدر گروه متوقف بود شاهد معاملات مثبت بودیم . زامیاد مثبت بود این نماد امروز با افزایش 3 درصدی به قیمت 1047 ریالی رسید . خزامیا با بیش از 73 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود که بیش از 50 درصد حجم معاملات توسط حقوقی ها صورت گرفت . ورنا باافزایش 1 درصدی به قیمت 2437 ریالی رسید و بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . نمادهای ختراک ، خمهر ، خمحور ، خگستر با صف خرید و حداکثر قیمتی به معاملاتش خاتمه داد . خریخت منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی معاملاتش را پشت سرگذاشت و با قیمت 1951 ریالی بسته شد . خدیزل مثبت بود بهمن دیزل با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 4447 ریالی رسید . ختوقا امروز را هم با روند افزایشی همراه شد ختوقا با افزایش 2 درصدی به قیمت 1669 ریالی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد .

مدیرعامل ایران خودرو زنگ معاملات امروز بورس را نواخت و از مذاکره با ۶ خودروساز غیرچینی و تولید پژو 207 در بهمن سال جاری خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هاشم یکه زارع که به بهانه بیست و یکمین سالگرد عرضه اولیه سهام ایران خودرو در تالار حافظ حاضر شد و زنگ امروز معاملات را نواخت ، به خبرنگاران گفت: درحالی  مذاکره با پژو نهایی و به امضای قرارداد منجر شده که با 6 خودروساز بین المللی که غیرچینی هستند ، در حال مذاکره هستیم.

در استخراج کانه های فلزی، کگل با ارائه گزارش سه ماهه صف خرید شد و حجم معامله آن به بیش از 9میلیون سهم رسید. کگل در این گزارش سود هر سهم خود را برای سال مالی جاری از 166 ریال به 220 ریال افزایش داد  که عمده این تعدیل از محل سایر درآمدهای غیرعملیاتی شرکت است. برای این شرکت باید منتظر تعدیل مثبت دیگری از محل افزایش نرخ فروش شمش فخوز باشیم. کنور و کچاد نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند. سایر نمادهای گروه اغلب در محدوده صفر تابلو معاملات خود را دنبال کردند. مجمع عادی و فوق العاده ومعادن، نماد متوقف این گروه نیز امروز برگزار شد؛ در مجمع عادی این شرکت تقسیم سود 15 تومانی به ازای هر سهم تصویب شد و با افزایش سرمایه 27 درصدی شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی نیز موافقت شد. ومعادن روز گذشته در دو نماد کگل و کنور خریدار بود.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کا رخودشان پایان دادند وتوکا با بیش از 8 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نمادامروز با افزایش 4 درصدی به کار خودش پایان داد وتوکا به حداکثر قیمتی نیز رسید و در آخر با قیمت پایانی 1666 ریالی بسته شد . هرمز پر تقاضا ظاهر شد این نماد امروز با افزایش 3 درصدی به قیمت 2186 ریالی رسیدو با صف خرید 1 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . فاسمین منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و به قیمت 2427 ریالی رسید . ارفع با صف خرید 3 میلیونی همراه شد ارفع که با معاملات مثبت معاملات این هفتهخود را آغاز نموده بود در آخرین روز کاری باافزایش تقاضا همراه شد و با افزایش 5 درصدی و قیمت پایانی 3865 ریالی به کار خود پایان داد . فولاژ که جهت  برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي متوقف شده د رجریان معاملات دیروز بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت معامله صورت نگرفت فولاژ امروز و با قیمت 1719 ریال بازگشایی شد و پس از آنکه با رشد 9 درصدی همراه شد با قیمت پایانی 1743 ریالی به کار خود پایان داد .

روز گذشته بازار سرمایه پذیرای اوراق مرابحه فولاد مبارکه اصفهان به مبلغ 100 میلیارد تومان بود که پذیره نویسی این اوراق با استقبال قابل توجه سرمایه گذاران مواجه شد به نحوی که یک هزار و 500 میلیارد تومان تقاضای خرید در سامانه ثبت شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: طرح شمس آلومینیوم جاجرم تا نیمه اول 96 به صورت کامل به پایان می رسد و بهره برداری از آن آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، بهرام سبحانی در مجمع عمومی عادی سالانه فولاد مبارکه درباره مباحث مطرح شده درخصوص تحقیقات ضددامپینگ اروپا مطالب مهمی را مطرح کرد که خلاصه این مطالب به شرح زیرند هدف اصلی اروپا از تحقیقات ضددامپینگ فولاد فقط چین است. نام چند کشور دیگر مانند ایران را هم مطرح کرده اند که از این تحقیقات برداشت سیاسی نشود. صادرات فولاد چین با سایر کشورها قابل مقایسه نیست .

 مسیر این تحقیق حداقل 7 تا 8 ماهه است. فعلا فقط پرسشنامه برای شرکتهایی که ادعا شده در اروپا دامپینگ کرده اند ارسال شده تا تکمیل و برای اروپا ارسال کنند .

 دفعه اول نیست ادعای دامپینگ علیه فولاد مبارکه مطرح شده است که دفعات قبل هم ادعاها برطرف شده و این بار هم برطرف می شود .

 اگر هم اروپا فولاد مبارکه را تحریم کند بازارهای جایگزین برای صادرات داریم .

   انشالله بتوانیم محصولات فولاد مبارکه را به بازار قاره آمریکا صادر کنیم .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در قیمت 141 تومان ، با صف خرید حدود 3 میلیونی به کار خود پایان داد و با 18 واحد مثبت پنجمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس شد ، در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شدوص و شفارا در سقف قیمتی خود بسته شدند.زاگرس در ادامه روند معاملات صعودی خود  در مثبت قیمت خورد و در بین سهامداران حقیقی با حجم کم معامله شد و در پایان با رشد 5 درصدی ، در قیمت 979 تومان با صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد و با 1 واحد مثبت چهارمین سهم تاثیر در شاخص فرابورس شد.نمادهای شتوکا و شسینا با صف فروش بسته شدند.پارسان با 17 واحد منفی به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس، بدون خریدار حقوقی بیش از 5 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 205 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.زاگرس بعد از دو روز کاری مثبت بودن امروز را هم مثبت شوع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 4 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در قیمت 979 تومان ، با صف خرید کوچکی روز خود را به اتمام رساند.این نماد در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۵/۳/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۶۱۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳% افت داشته است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل فروش ۱۷% کاهش ،. سایر هزینه های عملیاتی ۶۰% کاهش ، از طرفی خالص سایر درآمدهای غیرعملیاتی ۷۱% کاهش داشته است. هزینه های مالی هم با افزایش ۲۸۳% به مبلغ ۳۸ میلیارد ریال رسیده است .

این شرکت براساس عملکرد ۳ ماهه پیش بینی اولیه خود را  ۵۱% پوشش داده است.

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.ونفت صدر نشین گروه در مثبت قیمت خورد و بدون خریدار حقوقی بیش از 13 میلیارد معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت و در قیمت 228 تومان به روز خود پایان داد.شتران با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد و با 100 درصد خریدار حقیقی بیش از 7 میلیون سهم معامله شد ودر انتها در قیمت پایانی 250 تومان و رشد 1.5 درصدی روز خود را به اتمام رساند ودر رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.شبهرن بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم معاملاتی کم و در قیمت آخرین معامله 869 تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد و سوم گروه شد.

قرارداد مهم پالایشگاه اصفهان در آستانه برگزاری مجمع سالانه با شرکت کره ایی برای افزایش دو برابری نولید بنزین یورو ۴ بسته شد تا این شرکت بورسی دوباره پالایشگاه طلایی ایران شناخته شود .حمید شریف‌رازی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: حذف نفت‌کوره یکی از بزرگترین پروژه‌های پالایشگاه اصفهان بوده و هست که به دلایلی چون هزینه‌های بالا، مدتی متوقف شد اما با رفع تحریم ها، شرکت کره ایی پیشنهاد اجرای این پروژه بصورت فاینانس از طریق خطوط مالی بانک های کره ای داد. مسوولان پالایشگاه اصفهان هم این پیشنهاد را پذیرفتند و مقرر شد منابع را پس از تکمیل پروژه بازپرداخت کنند.

در حمل و نقل ها، معاملات مثبتی را در نمادهای گروه شاهد بودیم؛ در حتوکا که روز گذشته سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی خرید اندکی داشت در قیمت 2265 ریال صف خرید شد. در خبرها امروز این گروه، معاون امور دریایی سازمان بنادر از برگزاری فراخوان مزایده بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: یک ماه پیش فراخوان مزایده انتخاب اپراتور پایانه شماره یک بندر شهید رجایی انجام و اسناد فروخته شده و در حال حاضر در مهلتی هستیم که شرکت‌ها باید اسناد تکمیلی تحویل دهند و تا یک ماه برای تحویل و ارائه اسناد مهلت دارند وی در ادامه افزود: در فاز یک همچنان دو اپراتور سینا و بتا فعال هستند و این دو شرکت هم در فراخوان مزایده شرکت کردند و طبیعی است که این شرکت‌ها در مزایده حضور داشته باشند . همچنین، برای فاز سوم این بندر در حال انجام مطالعه هستیم با توجه به حجم و عدد این پروژه،  مطالعاتی برای روند واگذاری این پروژه آغاز شده است . گفتنی است، به واسطه تحریم های شرکت تایدواتر (وابسته به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان از موسسات مالی سپاه پاسداران)  از سال 90 که اپراتور اصلی بندر شهید رجایی محسوب می شد، فعالیت های این بندر به شدت کاهش پیدا کرد. با کنار گذاشتن این شرکت و ورود دو اپراتور سینا و بتا به بندر شهید رجایی از مرداد سال 93، فعالیت‌های تخلیه و بارگیری در این بندر از سر گرفته شد. البته این دو شرکت به عنوان اپراتورهای موقت بندر شهید رجایی معرفی شدند و  وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم از ابتدای شروع به کار وعده واگذاری این فاز از بندر به بخش خصوصی از طریق برگزاری مزایده در شرایط رقابتی را داده بود که این وعده پس از نزدیک به سه سال گویا ماه گذشته محقق شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب