اخبار و گزارش بورس شنبه 2 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهم ترین اخبار روزانه بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  420 واحد افزایش یافت و به رقم 74,934 واحد رسید. که نمادهای فملی با 118 واحد ، فولاد با 93 واحد و کچاد با 51 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد فارس با بیش از 48 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 128 میلیارد تومان رسید که نماد آکنتور با رقم 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 6 واحدی به رقم 793 واحد رسید.  نمادهای  هرمز، دماوند و شاوان بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 188 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با رقمی بیش از 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3508 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 86 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

در پایان فعالیت دولت دهم با وجود نرخ رشد اقتصادی منفی 5 تا 6 درصدی اما تورم حدود 40 درصد بود پس نمی‌توان گفت تک‌رقمی شدن نرخ تورم در این دولت به دلیل رکود است . «نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به تیر هم تک ‌رقمی شد. این دومین ماه در سال جاری است که نرخ تورم خود را تک‌رقمی و به قولی کمتر از 10 درصد به نمایش می‌گذارد؛ روندی نزولی که مردم به‌ واسطه افزایش عمومی قیمت‌ها آن را چندان احساس نمی‌کنند و همچنان کاهش نرخ تورم برایشان روی کاغذ و آمارهایی است که دولتی‌ها می‌دهند .حالا آخرین آمار مرکز آمار ایران از تک‌رقمی‌شدن این نرخ که در سال‌های اخیر همواره وعده آن داده شده است، حکایت می‌کند. این مرکز با ارائه گزارشی کوتاه از نرخ تورم سالانه و ماهانه که هر ماه ارائه می‌کند، از ادامه‌دار شدن روند کاهشی نرخ تورم برای دومین ماه پی‌درپی خبر می‌دهد. در آخرین ماه بهار بود که این نرخ برای نخستین‌ بار پس از 25 سال تک‌رقمی شد و بالاخره به کمتر از 10 درصد رسید. آخرین‌ بار سال 69 بود که نرخ تورم سالانه کشور تک‌رقمی و همچون نرخ تورم 12 ماهه منتهی به پایان تیر امسال 9 درصد بود. در سال‌های گذشته نرخ تورم چند باری به مرز تک‌رقمی‌ شدن رسید اما هیچ‌گاه این مرز را رد نکرد. سال‌های 63، 84 و 88 سال‌هایی بودند که تورم سالانه از سوی مرکز آمار ایران حدود 10 درصد بود؛ در این سال‌ها نرخ تورم سالانه به ترتیب، 10,4، 10,4 و 10,8 درصد اعلام شد اما ‌جز سال 64 که تورم در کاهشی چهار درصدی، 6,9 درصد را به نمایش گذاشت، هیچگاه در سال بعدی نتوانست به روند نزولی خود ادامه دهد .

بازار مسکن 95 علاوه‌بر دو تفاوت اساسی ناشی از پرداخت وام‌های کارآمد، یک برتری دیگر نسبت به سال گذشته پیدا کرده است. تاکنون آنچه درباره اثربخشی ورود تسهیلات سه رقمی خرید مسکن به بازار اعلام شده بود، از «افزایش قدرت مالی متقاضیان و خروج از رکود سنگین دوساله» حکایت داشت، اما اطلاعات آماری تازه درباره جزئیات نبض فعلی معاملات نشان می‌دهد خرید و فروش آپارتمان در تهران، نسبت به پارسال، «نظم جدیدی» به خود گرفته است که محصول آن، به نفع تقاضای مصرفی و رونق غیرتورمی ارزیابی می‌شود. تغییر مناسبات بازار ملک، از چهار جهت قابل رصد و تحلیل است که مهم‌ترین آن، افزایش «کیفیت خرید » ازسوی متقاضیانی است که نه به قصد سرمایه‌گذاری که با هدف سکونت، وارد صحنه معاملات شده‌اند. این تحول، در آمارهای رسمی که بیانگر کاهش حجم فروش آپارتمان‌های «ریزمتراژ» و افزایش سهم واحدهای 50 تا 90 مترمربعی در کل معاملات فصل بهار است، مشاهده می‌شود. سهم «میان‌متراژ»ها از معاملات به یک چهارم رسیده است. از طرفی، تمرکز خریداران بر آپارتمان‌های با قیمت «کمتر از میانگین قیمت شهر» افزایش یافته و سهم آن معادل 51 درصد کل معاملات فصلی شده که می‌تواند نشان‌دهنده «عدم انحراف در پرداخت وام» باشد. اتفاق مثبت دیگر «کاهش شدید فروش املاک لوکس» است .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بجز نماد خپویش که با قیمت پایانی منفی بسته شد سایر نمادها یکدست سبزپوش بودند . خزامیا اولین روز کاری خود را با افزایش تقاضا همراه شد زامیاد با افزایش 4 درصدی به قیمت 1099 ریال رسید و بیش از 58 میلیون سهم معامله شد این نماد با صف خرید 45 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد زامیاد در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . ورنا مثبت بود ورنا با صف خرید 7 میلیونی به قیمت 2558 ریالی رسید و با افزایش 4 درصدی همراه شد . خریخت با افزایش 3 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت خریخت به صف خرید نیز رسید و در آخر با قیمت پایانی 2014 ریالی بسته شد . نمادهای خرینگ ، ختوقا ، خمهر ، خکمک از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . خگستر با صف خرید 3 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد این نمادامروز رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 3623 ریالی رسید . ختراک با افزایش 1 درصدی و قیمت پایانی 3922 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای خمحرکه ، خمحور ، خدیزل از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند . در غیاب لیدرهای گروه خودرویی که برای برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه متوقف هستند شاهد روند صعودی در نمادها هستیم.

مدیرعامل ایران خودرو از نهایی شدن قرارداد با بنز خبر داد و گفت: اولین محصول مشترک پژو – ایران خودرو به نام ۲۰۰۸ اسفند ماه سال جاری رونمایی می شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،هاشم یکه زارع با اشاره به همکاری مشترک پژو و ایران خودرو در شرایط پساتحریم به خانه ملت گفت: نخستین محصول مشترک پژو و ایران خودرو به نام 2008 در اسفندماه سال جاری رونمایی و روانه بازار می شود.

مدیرعامل سایپا با اعلام آخرین وضعیت و واگذاری زیرمجموعه ها، درباره مذاکره با شرکای خارجی و آینده به سهامداران وعده داد مشکلی پیش نخواهد آمد و آینده سراسر روشنی پیش رو خواهد بود.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم . فملی که جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي و عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 142 تومان باز گشایی شد که با افزایش تقاضا همراه شد فملی با افزایش 7 درصدی به قیمت 1443 ریالی رسید و با صف خرید 27 میلیونی به کار خودش پایان داد فملی امروز بیش از 75 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . هرمز با اقبال همراه شد این نماد پس از ا«که به قیمت پایانی 2294 ریالی رسید با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . فولاد که جهت برگزاری  برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي متوقف شده بود با قیمت 126 تومان بازگشایی شد و با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 1264 ریال رسید . نمادهای فولای ، فولاژ از دیگر مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . فباهنر منفی  بود این نماد با روند کاهشی به کار خود پایان داد بیش از 2 درصد باافت قیمتی همراه شد . ارفع با قیمت پایانی منفی به معاملاتش خاتمه داد و با کاهش 2 درصدی همراه شد ارفع به قیمت پایانی 3752 ریالی رسید و بیش از 1 میلیون سهم معامله شد .

شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای نخستین‌بار اقدام به پذیره‌نویسی یک میلیون اوراق مرابحه به منظور خرید یک هزار میلیارد ریال سنگ‌آهن ریزدانه از شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از طریق بازار فرابورس ایران کرد و مورد استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران قرار گرفت.به گزارش ماین نیوز، این اوراق ۲ ساله دارای نرخ ۲۰ درصد بوده و سود آن به صورت ۳ ماه یک‌بار پرداخت می‌شود؛ علاوه بر این، شرکت واسط مالی «اسفند دوم» به عنوان ناشر اوراق و شرکت «تامین سرمایه بانک مسکن» و «صندوق‌سرمایه‌گذاری ره‌آورد» متعهد پذیره‌نویسی خواهند بود. با توجه به آنکه بنگاه‌های تولیدی ازجمله فولادسازان برای تامین مالی با مشکلاتی روبه‌رو هستند، اوراق مرابحه می‌تواند به عنوان یکی از بهترین روش‌های تامین مالی مورد توجه آنها قرار بگیرد.

در گروه بانکی وخاور و وگردش، دو نماد قابل معامله در این گروه، معاملات نسبتا متعادلی را پشت سر گذاشتند. تقریبا تمامی نمادهای این گروه برای شرکت در مجامع متوقف هستند که تاکنون بسیاری از این مجامع از جمله تجارت، صادراتو ملت به تنفس خورده و هنوز برگزار نشدند.

در استخراج کانه های فلزی، دو قلوهای سنگ آهنی در قیمت های حداکثری معامله شدند و در این میان کگل با بیش از 9 میلیون صف خرید به کار خود پایان داد. کچاد اغلب در محدوده مقاومتی 180 تومان معاملات خود را دنبال کرد و به نظر میرسد با عبور از این محدوده بتوان ادامه روند صعودی در این سهم را شاهد بود. روز گذشته صندوق بازنشستگی در این سهم نقش فروشنده را ایفا کرد؛ در معاملات امروز نیز حدود 50 درصد از خریداران این سهم را سهامداران حقوقی تشکیل دادند. اما کنور که طی روزهای اخیر با روندی صعودی معاملات خود را دنبال می کرد پس از ارائه گزارش خود و اعلام 6 ریال زیان در سه ماهه ابتدای سال، امروز با کاهش قیمت همراه شد و با صف فروش بهکار خود پایان داد. امروز همچنین پیش از شروع معاملات شاهد توقف دو نماد کاما و   کبافق با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 24 میلیون به نماد معاملاتی کچاد اختصاص داشت.

در سرمایه گذاری ها، اکثر نمادهای گروه معاملات پرحجمی را در محدوده مثبت پشت سر گذاشتند. وساپا با توجه به خبرهای خوب خساپا مورد توجه بود. واتی با شایعه فروش بلوک 5 درصدی با رشد قیمت همراه شد و در قیمت 385 تومان به صف خرید رسید و بیش از 28 میلیون سهم در این نماد داد و ستد شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت دادو ستد شدند.پترول با 32 واحد مثبت به عنوان ششمین سهم واحد تاثیر گذار در شاخص بورس،با  قیمت مثبت روز خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 70 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی ، در قیمت 146 تومان با صف خرید در حدود 1 میلیونی به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شدوص،شتوکا و شفارا در سقف قیمتی خود بسته شدند.وپترودر محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد وبا 97 درصد خریدار حقیقی در حدود 23 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 196 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.نمادهای شلعاب،شسینا و شمواد در حداقل قیمت روزانه خود بسته شدند. 

سهامداران شرکت پلی اکریل با توجه به نکات اعلامی مدیران پلی اکریل در مجمع سالانه 30 فروردین و گزارش حسابرس، منتظر مجوز افزایش سرمایه 1185 درصدی از تجدید ارزیابی بودند اما سازمان بورس با 290 درصد ( از 49.1 به 191.7 میلیارد تومان) موافقت کرد تا این شرکت طی 60 روز فرصت داشته باشد از این مجوز استفاده کند .در رابطه با دلایل صدور مجوز افزایش سرمایه 290 درصدی ، سازمان بورس در معدود دفعات در صدور مجوز، توضیحاتی ارایه و اعلام کرده است: مابقی مبلغ افزایش سرمایه درخواستی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها (ساختمانها و تاسیسات، ماشین آلات، لوازم آزمایشگاهی، وسائط نقلیه و حق الامتیاز ها و نرم افزارها) به مبلغ 925ر825ر812ر395ر4 ریال به دلایل زیر مورد موافقت این سازمان قرار نگرفت :

– عدم خروج شرکت از شمولیت مفاد ماده 141 لایحۀ قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت

– وجود زیان ناخالص، زیان عملیاتی و زیان خالص در پایان سال‌های مالی 1393 و 1394

– رشد قابل توجه هزینه استهلاک در دوره‌های بعد از تجدید ارزیابی دارائی‌های استهلاک‌پذیر و افزایش زیان شرکت در سال‌های آتی .

مدیربیمه های مهندسی،مسوولیت و خاص بیمه دانا گفت: علت اصلی آتش سوزی پتروشیمی بوعلی هنوز مشخص نیست و تا دو ماه آینده مشخص خواهد شد . منصور حسینی درباره آتش سوزی حدود سه هفته پیش پتروشیمی بوعلی گفت: هنوز علت اصلی آتش سوزی و رقم دقیق خسارت آن مشخص نیست و کارشناسان مشغول بررسی علت وقوع سانحه هستند. پس از بررسی های انجام شده طی دو ماه آینده علت حادثه اعلام خواهد شد .وی افزود: بیمه نامه پتروشیمی بوعلی در قالب کنسرسیوم انرژی صادر شده که 8 شرکت اصلی از جمله بیمه دانا بیمه عضو آن هستند و 13شرکت بیمه دیگر نیز به صورت غیر مستقیم در این بیمه نامه سهم اتکایی دارند .

در گروه پالایشی به جز شسپا بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.ونفت درادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 32 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 4 درصدی و در قیمت 238 تومان با صف خرید در حدود 1 میلیونی به کار خود پایان داد ،  تنها نماد صف خریدی گروه شد و در راس گروه قرار گرفت و با 4 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شاوان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام بدون تقسیم سود نقدی ، با رشد 6 درصدی ، با قیمت 900 تومان به گردونه معاملات بازگشت و در انتها در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 1 میلیون سهم جابه جاشد ، در نهایت با قیمت 895 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.شتران روز خود را منفی شروع کرد و با 96 خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 13 میلیارد ریال دادوستدشد ودر آخر با رشد 1 درصدی ، در ثیمت 252 تومان به معاملات خود خاتمه داد وبه عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس شناخته شد.

مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، از رشد ٥١ درصدی انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی از طریق خطوط به مبادی توزیع در ١٠ سال اخیر خبرداد .داریوش امیرسرداری گودرزی در گفتگو با خبرنگار شانا، مجموع فرآورده‌های نفتی حمل شده به مبادی توزیع در سال ٩٤ را ٥٦ هزار و ٤٠٦ میلیون لیتر اعلام کرد .

به گزارش اداره کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، قیمتهای نفت خام در هفته منتهی به ١٥ ژوئیه تحت تاثیر برآوردهای خوشبینانه اوپک و آژانس بین المللی انرژی، مبنی بر حرکت به سمت تعادل در بازار و از سوی دیگر، تحت تاثیر مازاد عرضه بنزین جهان قرار گرفته است.

.سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مجموعه پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها یعنی 62 واحد شامل 9 پالایشگاه نفت، 6 پالایشگاه گاز و 47 پتروشیمی به این سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی (ثامن) متصل خواهند شد. کل معاملات نفتی داخل کشور چه آنهایی که مستقیماً به فروش می‌رسد و چه معاملاتی که از طریق بورس انجام می‌شود در این سامانه ثبت خواهد شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب