اخبار و گزارش بورس یکشنبه 3 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 249 واحد افزایش یافت و به رقم 75,183 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 93 واحد ، فملی با 86 واحد و شبندر با 31 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد فارس با بیش از 49 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 251 میلیارد تومان رسید که نماد خزامیا با رقم 18 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 792 واحد رسید . نمادهای دماوند ،  زاگرس و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 161 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3518 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 88 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز گذشته رئیس مجلس با اشاره به اینکه دولت، تاجر خوبی نیست از نهادینه نشدن حضور بخش خصوصی در عرصه کسب‌وکار ابراز تاسف کرد. علی لاریجانی از رسانه‌ها خواست در زمینه غیردولتی شدن فضای کسب‌وکار اطلاع‌رسانی کنند. کارشناسان با اشاره به درخواست رئیس مجلس معتقدند رقابتی شدن فضای کسب‌و‌کار سنگ‌بنای حضور بخش خصوصی است. به باور آنها جدایی تجارت از سیاست سنگ بنای حضور بخش خصوصی و شکل‌گیری رقابت منصفانه است و تحقق این هدف از دو مسیر می‌گذرد: مسیر نخست بازگشت به روح ابلاغیه اصل 44 است که مرز بین فعالیت دولت به‌عنوان شخص حقوقی با عرصه کسب‌و‌کار را مشخص می‌کند. مسیر دوم نیز بر منع دولتمردان به‌عنوان اشخاص حقیقی با کسب‌و‌کار شخصی تاکید دارد. این تاکید در قالب امتیاززدایی از مناصب دولتی و مقابله با رانت‌ اطلاعات و قدرت اداری تفسیر می‌شود. برای تحقق این مهم، در جهان نهادهای مستقلی ایجاد شده و افراد خواهان حضور در دولت مکلفند تمام کسب‌و‌کارها و ثروت‌های اندوخته شده قبل از قبول مسوولیت را به این نهادها واگذار کنند. آنها طی دوران مسوولیت خود هیچ حق دخالتی در اداره این اموال ندارند و نهاد اداره‌کننده هم نباید نسبت خانوادگی و اداری با مقام مسوول داشته باشد.

با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور مطالبات و بدهی های شرکت ها به سازمان امور مالیاتی و سازمان خصوصی سازی تهاتر می شود. با تصمیم هیات وزیران و ابلاغ اسحاق جهانگیری، مطالبات و بدهی شرکت های مدیریت تولید، توانیر، افق توسعه انرژی خلیج فارس، تولید نیروی آذرخش، مولد برق یزد، صنعتی گام اراک و گروه صنعتی سپاهان به سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان خصوصی سازی تهاتر می شود .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم . خزامیا امروز هم با تقاضا همراه شد زامیاد با افزایش 3 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت و به قیمت 1141 ریالی رسید زامیاد که امروز معامله در  حداکثر قیمتی را نیز تجربه کرد بیش از 166 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خاور که جهت برگزاری مجمع متوقف شده بود امروز با قیمت 1252 ریالی بازگشایی شد . مجامع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي و مجمع عمومي فوق العاده که جهت تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه برگزار شده بود  به مجمع ديگري موكول شد. خاور با افزایش 5 درصدی به قیمت 1238 ریالی رسید و بیش از 19 میلیون سهم معامله شد . ورنا با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان داد این نماد پس از آنکه بارشد 1 درصدی همراه شد به قیمت پایانی 2589 ریالی رسید و بیش از 17 میلیون سهم حجم خورد . خکاوه پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه که بودن تقسیم سود نقدی همراه بود امروز با قیمت 145 تومان بازگشایی و بیش از 6 درصد با رشد قیمتی همراه شد خکاوهبه قیمت 1448 ریال رسید و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . خگستر صف خرید شد این نماد همچنان به روند صعودی خود ادامه بطوریکه با افزایش 4 درصدی معاملاتش را خاتمه داد . خزر از دیگر نمادهای متوقف شده بود پس از برگزاری مجامع امروز با قیمت 115 تومان بازگشایی و با رشد 22 درصدی به کار خود پایان داد خزر قیمت پایانی 1138ریالی را تجربه و روز پر تقاضایی را سپری کرد . نمادهای خلنت ، ختور هم که متوقف بودند در جریان معاملات امروز آماده بازگشایی شدند اما بدلیل عدم کشف قیمت شاهد معامله ای در این نمادها نبودیم . نمادهای ختراک ، خشرق ، خعتبار از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند .

رضا شیوا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر لزوم همکاری خودروسازان ایرانی با شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور اقدام به انعقاد قرارداد با خودروسازان فرانسوی کرده‌اند که به نظر می‌رسد در این رابطه نباید خود را به محدود به فرانسوی ها می‌کردیم .وی با بیان اینکه همکاری با فرانسوی نباید به ایجاد انحصار در بازار منجر شود، افزود: دو شرکت خودروساز باید در این همکاری تنوع محصول را ملاک قرار دهند تا رقابت در سطح بازار ایجاد شود .رئیس شورای رقابت اضافه کرد: هنوز این قراردادها  به تولید منجر نشده و باید دید در آینده با ورود خودروهای فرانسوی به بازار وضعیت به چه شکل است. اگر بازار به سمت انحصار برود حتما شورا ورود پیدا خواهد کرد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با روند صعودی به معاملاتشان خاتمه دادند . فولاد پر تقاضا ظاهر شد این نماد با افزایش 4 درصدی به قیمت 1316 ریالی رسید و بیش از 96 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فولاد در آخر با صف خرید 64 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . فملی دومین روز معاملاتی خود را نیز با افزایش تقاضا همراه شد فملی با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 1515 ریالی را پشت سرگذاشت و با صف خرید 65 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای فباهنر ، فولاژ ، کیمیا از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . هرمز با افزایش 1درصدی به قیمت پایانی 2334 رسید و بیش از 9 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فنوال ، ارفع با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی به معاملاتشان پایان دادند . فمراد که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود پس از برگزاری مجمع که تقسیم سودی در آن صورت نگرفت در جریان معاملات امروز آماده بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت در حالت مجاز محفوظ باقی ماند .

مدیر روابط عمومی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان معتقد است: با توجه به اینکه رقابت در شرایط فعلی نقشی اساسی را در بازار فولاد ایفا می‌کند، ناگزیر به تنوع تولید و حفظ کیفیت محصولات تولیدی ذوب‌آهن هستیم تا بتوانیم حضور خود را در بازار‌های رقابتی حفظ کنیم.

مجری طرح فولاد سبزوار گفت: واحد احیای مستقیم فولاد سبزوار به پیشرفت بیش از 78 درصدی رسیده و تا پایان آذر ماه عملیات نصب آن به اتمام می رسد. به گزارش ماین نیوز، سعید نظام دوست در جریان بازدید سرزده مهدی کرباسیان معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو از طرح فولاد سبزوار ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر، 80 درصد فعالیت های ساختمانی (سیویل)، 90 درصد نسوزکاری و 75 درصد پایپینگ (لوله کشی) واحد احیا به اتمام رسیده است. همچنین، 70 درصد تجهیزات و اسکلت فلزی این واحد نصب شده و تا پایان آذرماه عملیات نصب به پایان می رسد.

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان در تاریخ 1395.04.29 در سالن اجتماعات تعاونی کارکنان فولاد برگزار شد و سهامداران به تقسیم 50 ریال سود به ازای هر سهم رأی مثبت دادند.

در استخراج کانه های فلزی، کگل پس از دو روز صف خرید در معاملات امروز خود با افت قیمت همراه بود و معاملات خود را در محدوده 2 درصد مثبت و با معامله 27 میلیون سهم به پایان رساند.  کچاد همچنان در محدوده مقاومتی 180 در حال نوسان بود و برای شروع روند صعودی آن همچنان باید منتظر عبور از این محدوده بود. کنور نیز در بازار امروز صف فروش را تجربه کرد. در ادامه گزارشات این گروه کبافق بودجه 3 ماهه خود را با تعدیل مثبت 230 درصدی ارائه داد که افزایش نرخ فروش به جهت افزایش قیمت جهانی فلزات دلیل عمده رشد سودآوری شرکت می باشد؛ کبافق همچنین در سه ماهه نخست امسال 16 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

در سرمایه گذاری ها، شاهد رنج های مثبت سهامداران حقیقی در دقایق پایانی بازار و تشکیل صف خرید در نماد وخارزم بودیم. واتی که روز گذشته با شایعه فروش بلوکی شیران به صف خرید رسیده بود گزارش شفاف سازی خود را منتشر کرد؛ طبق این اطلاعیه وآتی می تواند 3% از سهام تحت تملک خود در شیران را در سال 95 به منظور تنوع سازی پورتفوی بورسی خود به فروش رساند اما با توجه به اینکه قطعی شدن فروش مستلزم بازاریابی و مشخص شدن خریدار می باشد لذا فروش سهام مذکور در پیش بینی سود و زیان سال مالی جاری شرکت منظور نگردیده است. همچنین، شرکت فروش قدرالسهم خود در لکما را درسال مالی جاری در دستور کار قرار داده که با وجود مذاکرات و پیگیری های متعدد انجام شده هنوز به نتیجه نرسیده است.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.وپترو در حالی که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد بدون خریدار حقوقی بیش از 14 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 199 تومان به روز خود پایان داد ، لیدر گروه شد و با 1 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. نمادهای شفارا،شتوکا و شکربن در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شکربن با 97 درصد خریدار حقیقی در حدود 12 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها با رشد 4 درصدی ، در قیمت 339 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و در رتبه بعد از وپترو قرار گرفت.نمادهای شسینا،شمواد و شپاکسا با صف فروش بسته شدند. جم پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي 150 تومانی ، در حاشیه صفر تابلو و در محدوده قیمتی 793 تومان بازگشایی شد و با 93 درصد فروشنده حقوقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد ، در نهایت در محدوده صفر مثبت و در قیمت 797 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد. شکبیر پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي 700 ریالی ، در قیمت 695 تومان و با رشد 13 درصدی بازگشایی شد و بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 10 میلیون ریال معامله شد ودر انتها هم در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 611 تومان روز خود را به اتمام رساند.

در حالی بازار پتروشیمی امروز در انتظار اعلام قیمت های پایه است که محدودیت ایجاد شده برای کدهای معاف از مالیات توسط بورس کالای ایران سبب شده تا اکثر مصرف کنندگان خرد به این بازار برگردند .میثم باقری کوپایی، در این باره به خبرنگار «پتروتحلیل» گفت :قیمت اکثر کالاها در بورس کالای ایران پایین تر از بازار داخل است و این موضوع سبب شده تا خریداران برای معاملات رغبت داشته باشندمرضیه شاهدایی در مصاحبه ای اعلام کرد شرکت ملی پتروشیمی ایران قصد دارد ظرفیت تولید را تا سال ٢٠٢٦ به ١٥٠ میلیون تن برساند. این به معنای تکمیل ٥٥ پروژه ناتمام و ٢٨ تاسیسات جدید تولیدی است .اگر این شرکت در این ماموریت موفق باشد، ایران دو برابر تولید کنونی غول پتروشیمی عربستان (سابیک) تولید محصولات پتروشیمی خواهد داشت که دومین فروشنده محصولات پتروشیمی در جهان است.درآمد ایران از صادرات محصولات پتروشیمی تولید شده در سال گذشته معادل ٩,٤ میلیارد دلار بوده است که بخش عمده این صادرات به چین و اروپا بوده است .این درحالی است که یک خط اعتباری ١٠ میلیارد دلاری از سوی ژاپن برای ایران گشوده شده است که می تواند در بخش پتروشیمی نیز کمک قابل توجهی محسوب شود. شرکت پتروشیمی ایران علاوه بر میتسویی و توتال، مذاکراتی را هم با برخی شرکت های آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی داشته است.

گروه پالایشی با معاملات متعادلی همراه بودند.  شبندر آمار تولید سه ماه اول سال و فروش دو ماهه را بدون گزارش مالی ارایه کرد تا مقدمات بازگشایی خود را فراهم کند. این نماد گزارش عملکرد سه ماه اول سال را به دلیل عدم دریافت نرخ فروش خوراک و فروش فراورده ها اعلام نکرد. پالایش نفت بندر عباس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی ۲۰ تومانی ، با رشد ۲ درصدی و با قیمت ۴۶۸ تومان بازگشایی شد این نماد با 80 درصد فروشنده حقیقی بیش از 29 میلیارد ریال معامله شد و در انتها در قیمت آخرین معامله 460 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 31 واحد مثبت به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار بر شاخص شناخته شد.ونفت که دیروز صف خرید بود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 14 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 238 تومان روز خود را به اتمام رساندو در رتبه بعد از شبندر قرار گرفت. شراز پس از برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي 30 ریالی، در حاشیه مثبت 2 درصد و با قیمت 689 تومان بازگشایی شد این نماد با 99 درصد خریدار حقیقی در حدود 6 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها در قیمت 662تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد.شبریزهم بعد از پالایشگاه بندرعباس امروز ضمن اعلام آمار تولید و فروش سه ماهه، از عدم تغییر پیش بینی سود 557 ریالی هر سهم سال مالی جاری خبر داد و آماده بازگشایی نماد شد .

ذخیره سازی بیش از حد فرآورده های نفتی در آمریکا با وجود فرا رسیدن فصل اوج رانندگی، سبب شد قیمت نفت به پایین ترین حد خود در بیش از دو ماه اخیر برسد .به گزارش شانا، تولید بیش از حد فرآورده های نفتی از سوی پالایشگران سبب شده است حجم ذخیره سازی فرآورده های نفتی در آمریکا همچنان بالا باقی بماند و این مسئله، فشاری سنگین به قیمت طلای سیاه وارد کرد .بانک مرگان استنلی پیش بینی می کند که در میانه سال ٢٠١٧ میلادی توازن میان عرضه و تقاضای نفت برقرار خواهد شد اما هشدار داد که بازار همچنان با چالشهایی بنیادین رو به رو است .تلاش برای کودتا در ترکیه و تعطیلی و بازگشایی تنگه بسفر که آبراه انتقال بخشی از نفت تولیدی روسیه و دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر است، نتوانست برای مدتی طولانی قیمت نفت را بالا نگه دارد .با این همه، هشدار درباره تأثیر اعتصاب کارگران یکی از سکوهای نفتی شرکت شل در دریای شمال سبب شد بخشی از افت قیمت نفت جبران شود .

به گفته برخی منابع، عرضه نفت خام نوع کوا ایبوئه نیجریه تا یک ماه آینده همچنان مختل خواهد بود و این مسئله، می تواند جلوی افت بیشتر قیمت نفت را بگیرد .روند افزایش قیمت نفت در آخرین روز هفته گذشته (جمعه اول مرداد ماه) نیز ادامه یافت زیرا گزارشهای صنعتی نشان داد شمار دکلهای حفاری آمریکا برای چهارمین هفته پیاپی افزایش یافته است . برخی از کارشناسان ضمن اشاره با احتمال استمرار روند کاهشی قیمت نفت، از احتمال رسیدن قیمت برنت به ٤٢ دلار برای هر بشکه خبر دادند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب