اخبار و گزارش بورس دوشنبه 4 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 282 واحد افزایش یافت و به رقم 75,466 واحد رسید. که نمادهای فملی با 88 واحد ، خودرو با 60 واحد و شپنا با 49 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد وبشهر با بیش از 20 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 193 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با رقم 21 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 3 واحدی به رقم 796 واحد رسید.  نمادهای  شتران، ذوب و ارفع بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 327 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی بیش از 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3516 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 84 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

متن دو لایحه مهم درخصوص اصلاح قوانین حاکم بر نظام بانکی و بانکداری ایران، بالاخره مورد توافق قرار گرفت و نهایی شد تا پس از تایید هیات دولت، برای تصویب به مجلس ارسال شود. از این دو لایحه که با نام‌های «لايحه قانون بانكداري» و «لايحه قانون بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران» تهیه شده‌اند، تحت عنوان «لوایح دوقلوی تحول بانکی» یاد می‌شود .از این دو، متن پیش‌نویس قانون بانک مرکزی پیش از این مورد توافق مسوولان پولی و مالی قرار گرفته و نهایی شده بود . متن پیش‌نویس لایحه بانکداری نیز، شنبه‌شب در جلسه‌ای 4 ساعته با حضور رئیس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، قائم‌مقام بانک مرکزی و معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد مورد توافق نهایی قرار گرفت. به گفته مسوولان اقتصادی، لایحه بانکداری در واقع همان لایحه مربوط به «اصلاح قانون بانکداری بدون ربا»‌ است و برخی از خلاهای موجود در قوانین بانکی کشور را پوشش می‌دهد. بر اساس گزارش‌ها قرار است متن پیش‌نویس این لوایح طی دو روز آینده با امضای مشترک رئيس كل بانك مركزي و وزير امور اقتصادي و دارايي برای تایید در اختیار هیات دولت قرار بگیرد تا به شکل دو لایحه قانونی و به منظور تصویب نهایی به مجلس ارسال شود. ولی‌الله سیف،‌ رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در سخنانی از ارسال این دو لایحه به مجلس تا پایان مردادماه خبر داد. به گفته سیف،‌ این دو لایحه در راستای اصلاح و تحول در نظام بانکی تدوین شده‌اند و پس از تصویب در دولت تا پایان ماه جاری به مجلس ارائه می‌شوند .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بیشتر نمادها با قیمت پایانی منفی به معاملاتشان خاتمه دادند . خزامیا منفی شد این نماد امروز به روند صعودی خود خاتمه و با کاهش 2 درصدی بسته شد زامیاد با قیمت پایانی 1113 ریال بیش از 110 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خاور با افزایش 2 درصدی به قیمت پایانی 1267 ریال رسید و بیش از 79 میلیون سهم معامله شد . خودرو که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 3348 ریالی بازگشایی شد و با افزایش تقاضا همراه شد ایران خودرو امروز بیش از 5 درصد رشد قیمتی را تجربه کرد. ورنا صف فروش شد ورنا که امروز با کاهش 3 درصدی همراه شد پس از آنکه بیش از 16 میلیون سهم معامله شد با صف فروش 2 میلیونی بسته شد . خبهمن نیز از نمادهای متوقف گروه بود که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بسته شده بود که در جریان معاملات امروز و با قیمت 2791 ریالی بازگشایی شد و در آخر با افزایش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه داد خبهمن با قیمت پایانی 2734 ریالی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خاهن ، ختوقا ، خمهر ، خشرق ، خمحرکه از منفی های همراه با صف فروش شرکت بودند که در حداقل قیمتی به معاملاتشان خاتمه دادند . خگستر در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 3837 معاملاتش را پشت سرگذاشت . خدیزل با کاهش 2 درصدی قیمت پایانی 4704را تجربه کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ایران‌ خودرو در جدیدترین مصوبه‌ای که طی 2 روز گذشته به نمایندگی‌های فروش ابلاغ کرده قیمت پژو 206 تیپ 5 با کیسه هوای راننده و سرنشین، سنسور دنده عقب و یورو 4 بهینه 37 میلیون و 100 هزار تومان تعیین کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ایران خودرو درحالی پنچ شنبه گذشته دو مجمع سالانه و فوق العاده (بدون دریافت مجوز) را بدون تقسیم و عدم تصمیم گیری درباره افزایش سرمایه 100 درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها برگزار کرده که مدیرعامل ایران خودرو از موافقت سازمان امور مالیاتی با افزایش سرمایه 100 درصدی خبر داده است .هاشم یکه زارع با اعلام طی شدن مراحل قانونی افزایش سرمایه این شرکت، گفت: با توجه به اینکه شرکت ایران خودرو دیزل (خاور) در سال 94 موفق به انجام مراحل قانونی و اداری افزایش سرمایه 100 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها شده بود، این موضوع با ارایه مستندات به سازمان های حسابرسی و بورس اعلام شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم . فملی با افزایش 4 درصدی به کار خود پایان داد فملی امروز قیمت پایانی 1588 ریالی را تجربه کرد فملی به حداکثر قیمتی نیز رسید در اخر با بیش از 100 میلیون حجم معامله در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فولاد مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1325 ریالی به کارخود پایان داد و بیش از 33 میلیون سهم معامله شد . ذوب که جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 2543 ریالی بازگشای شد و پس از آنکه بیش از 3 درصد با رشد قیمتی همراه شد به قیمت 2506 ریالی رسید .فولاژ امروز به قیمت پایانی 2004 ریالی رسید و به روند صعودی خود ادامه داد فولاژ بیش از 13 میلیون سهم حجم خورد . فولای با صف فروش بسته شد این نماد با کاهش 4 درصدی قیمت پایانی 2578 ریالی را تجربه کرد . همچنین شاهد معامله بلوکی 5 میلیونی در نماد فولای 2 بودیم که این معامله با قیمت پایانی هر سهم 270 تومانی در بازار خرده فروشی توسط یک سهامدار حقیقی صورت گرفت . ارفع مثبت بود و در محدوده حداکثر قیمتی به کار خود پایان داد ارفع با قیمت پایانی 4013 ریالی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . فباهنر با کاهش 1 درصدی روز معاملاتی خود را به اتمام رساند .

ایران سعی دارد در سال ۱۴۰۴ به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل شود. بر همین اساس سند چشم‌اندازی را تدوین و در آن اهداف را برای تمامی صنایع از جمله صنعت فولاد مشخص کرد.

معاون بازاریابی و فروش شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان درباره همایش افزایش مقاومت و تنوع تولید ذوب‌آهن که اخیرا برگزار شد، اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است باید ارتباطی دوطرفه میان مشتریان و شرکت برقرار باشد زیرا نظرات مشتریان برای ما بسیار مهم است. در واقع ارتباط ما با بازار باید ارتباطی دوسویه باشد. بدون ارتباط با مشتری و دریافت نظر آنها و بازار نمی‌توان تولیدی بازارمحور داشت.

قراضه‌های آلومینیومی و ضایعاتی که در کارخانه‌های تولیدکننده آلومینیوم به‌دست می‌آید در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنطور که کارشناسان اذعان می‌کنند از ضایعات آلومینیوم در صنعت خودرو، بیلت و در و پنجره‌سازی استفاده می‌شود.

در استخراج کانه های فلزی، مجوز افزایش سرمایه 600 میلیارد تومانی کگل نیز صادر شد؛ اما این خبر نیز نتوانست تحرکات قابل توجهی را در معاملات سهم ایجاد کند و سهم توانست تا 1.5 درصد مثبت رشد کند. کنور بیشترین رشد قیمتی را در بین نمادهای گروه داشت. سایر نمادهای گروه نیز اغلب در محدوده صفر تابلو و یا منفی معامله شدند.

در سرمایه گذاری ها، وخارزم با بیش از 90 میلیون صف خرید آغاز بکار کرد و علیرغم عرضه صف خرید در میانه بازار با صف خرید 14 میلیونی بکار خود پایان داد. اما در مقابل واتی با عرضه های حقوقی در همان ساعت اولیه بازار صف فروش شد. ونیکی برای دومین روز متوالی صف خرید شد اما تا پایان بازار کم حجم معامله شد. وساپا نیز در معاملات امروز خود تا آستانه صف فروش پیش رفت. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با بیش از 80 میلیون در اختیار وخارزم بود.

اغلب نمادهای گروه حمل و  نقلی در محدوده منفی و کم حجم معامله شدند. حپترو که روز گذشته پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود 20 ریالی با رشد 5 درصدی بازگشایی شده بود، امروز نیز تنها نماد صف خرید گروه بود. حپارسا و حتاید نیز اغلب مثبت معامله شدند؛ حتاید با حجم معامله 1 میلیونی در صدر گروه بود که حدود 90 درصد این حجم توسط سهامدار حقوقی خریداری شد. در حپارسا نیز روز گذشته پارسان و سرمایه گذاری هامون سپاهان فروشنده بودند.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد جم که دیروز مدبران اقتصاد 20,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز را مثبت شروع کرد و در بین سهامداران حقوقی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد که در حدود 1 میلیون آن در قیمت 797 تومان در ساعت پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد، در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 795 تومان به کار خود پایان داد ، درصدر گروه قرار گرفت و با 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شفارا و شتوکا بدون فروشنده حقوقی با صف خرید بسته شدند. شلیا در قیمت 219 تومان با رشد 4 درصدی بازگشایی شد ، بدون تحرک سهامداران حقوقی و با ارزش معاملات 15 میلیارد ریالی ، در قیمت 227 تومان به معاملات خود پایان داد.نمادهای ساینا و شسینا صف فروشی های گروه بودند.شتوکا در ادامه روند صعودی خود روز را با قیمت مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 9 میلیارد معامله شد و در انتها با رشد 3 درصدی ، در قیمت 542 تومان و با صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از جم قرار گرفت. پترول با 98 درصد فروشنده حقیقی بیش از 6 میلیون سهم معامله شد و در قیمت آخرین معامله 141 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهرشد.

موج رکودی حاکم بر اقتصاد دنیا باعث شده تا تقاضا برای پلاستیک‌ها و مواد شیمیایی مورد استفاده در تجهیزات و کالاهای بادوام کاهش یابد و این امر قیمت آن‌ها را نیز کاهش داده است. گرچه افت قیمت‌ها در پایین دست صنعت پتروشیمی به اندازه محصولات تولید شده در صنایع بالادستی نبوده است، اما با این حال، تمامی بخش‌های مرتبط با صنعت پتروشیمی کم و بیش تحت تأثیر شرایط رکودی موجود قرار گرفته‌اند .گروه تجاری صنایع شیمیایی آلمان، وی سی آی، اعلام کرده که انتظار دارد که درآمدهای صنعت شیمیایی در سال ۲۰۱۶، ۱.۵ درصد کاهش یابد. این گروه در ماه می کاهش ۱ درصدی را برای سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی کرده بود .گروه تجاری وی سی آی، «عوامل منفی نظیر رشد اقتصادی ضعیف در بازارهای نوظهور، کاهش پویایی تجاری در سطح دنیا و پایان دوره رونق سرمایه‌گذاریِ جهانی» را به عنوان دلایل اصلی کاهش درآمدهای صنعت شیمایی آلمان معرفی کرده است.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شنفت،شسپا ، ونفت بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادو ستد شدند.شبندربا 39 واحد مثبت به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 61 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 2.5 درصدی ، در قیمت 477 تومان به روز خود پایان داد و در راس گروه قرار گرفت.شراز تنها نماد صف خریدی گروه بود.شتران با 99 درصد فروشنده حقیقی 21 میلیون سهم جا به جا شد ودر طول بازار صف خریدی را نیز تجربه کرد و در انتها با رشد 3 درصدی ، در قیمت 255 تومان به روز خود خاتمه داد ودر رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.شپنا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدی 200 ریالی ، با رشد 4.9 درصدی و با قیمت 273 تومان بازگشایی شد و با 87 درصد فروشنده حقیقی در حدود 7 میلیارد ریال دادوستد شد ودر آخر با قیمت 269 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 49 واحد مثبت سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس شد. شبریز پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي 3 ریالی به ازای هر سهم ، با افزایش 6 درصدی و با قیمت 406 تومان بازگشایی شد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 1 میلیون سهم دادوستد شد ،  در پایان با قیمت آخرین معامله 392 تومان به معاملات خود پایان داد و با 18 واحد مثبت بر شاخص اثر گذار بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نگرانیهای ناشی از عرضه مازاد جهانی نفت و فرآورده های نفتی، قیمت این کالا را در معاملات الکترونیک صبح امروز (دوشنبه، ٤ مرداد ماه) به پایین ترین حد از دو ماه گذشته رسانید .معامله گران اعلام کردند که ادامه عرضه مازاد و کاهش رشد اقتصادی دلیل اصلی این افت قیمتها بوده است .بانک مرگان استنلی در بیانیه ای با اشاره به ادامه عرضه نفت آمریکا، افت تقاضای سوختهای حمل و نقل و عرضه مازاد پالایشگاه ها، بخصوص بنزین اعلام کرد: مسائل زیادی وجود دارد که باعث ادامه یافتن افت قیمت نفت می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب