آخرین مراحل برای راه اندازی سامانه پس از معاملات

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

پروژه اصلی و حیاتی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، پروژه سامانه پس از معاملات است که امسال گام های نهایی خود را بر می دارد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان مطلب بالا گفت: امسال تحولاتی با رویکرد پشتیبانی از ابزارهای مالی جدید به بازار سرمایه، در سامانه تسویه ایجاد شد. در گام اول لازم بود دوره های تسویه جدید و همچنین قواعد جدید تسویه برای صندوق های قابل معامله(ETF) ، تعریف شود که این کار انجام شد.

حامد سلطانی نژاد ادامه داد: یک کار دیگر که ابتدای سال انجام شد، بحث تسویه رولینگ یا تسویه سهام و اوراق بهادار به طور همزمان بود.

وی با اشاره به اینکه بخشی از کار طراحی سامانه پس از معاملات به اتمام رسیده است، ابراز داشت: این سامانه هم اکنون در فازهای آزمایشی به سر می برد. در عین حال، هم اکنون گام های آزمایشی در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برداشته می شود، تا سامانه برای معرفی به بازار سرمایه آماده شده و نقش هر کدام از فعالان بازار در این سامانه تعریف شود.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه امسال در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سال خدمات الکترونیک نام گذاری شده است، خاطرنشان کرد: از همین رو، در شرکت به سمت سامانه هایی حرکت شد که ارتباط مردم با شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه هر چه بیشتر از طریق خدمات الکترونیک با شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برقرار شود.

وی با تاکید بر اینکه سرویس الکترونیک در حال جایگزین شدن سرویس حضوری است، تصریح کرد: برای مثال، امسال سامانه توزیع گواهینامه ها در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تعریف شد. با این اقدام، سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان منتخب که نماینده شرکت سپرده گذاری هستند، گواهینامه انجام معاملات را دریافت کنند.

سلطانی نژاد با اشاره به اینکه در حوزه خدمات الکترونیک اقدامات دیگری نیز صورت گرفته است، افزود: از آنجا که قرار است سامانه ثبتی سهام عدالت، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه باشد، طرحی ارایه شد که مورد توجه سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی سازی هم قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در این طرح راهکارهایی به منظور نگهداری اطلاعات دارندگان سهام عدالت و ثبت اطلاعات سهام عدالت در سامانه ارایه شده است.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اشاره به اینکه یکی از نکات مهم در طرح پیشنهادی، تعبیه کانال های مختلف و متنوع برای ارایه خدمات در حوزه سهام عدالت است، ابراز داشت: این کار انجام شده و هم اکنون با دفاتر پیشخوان مشغول مذاکره هستیم. به علاوه تعدادی دفاتر پیشخوان را برای این کار انتخاب کرده این و به نظر می رسد از ظرفیت سایر کانال های ارایه خدمت مانند کانال دفاتر اسناد رسمی نیز بتوان کمک گرفت.

سلطانی نژاد به مذاکره شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با کانون سردفتران اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: از این شبکه نیز می توان استفاده کرد، زیرا اداره 45 میلیون سهام دار و ارایه خدمات به آنها باید به گونه ای باشد که بتوان از کلیه کانال های ارایه سرویس در کشور استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه بحث احراز هویت و ارایه خدماتی که نیازمند احراز هویت است هم باید به گونه ای انجام شود که امنیت کار را بالا ببرد، خاطرنشان کرد: به همین جهت خدمات الکترونیک با همین پس زمینه گسترش داده شد تا شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه آمادگی ارایه سرویس به جامعه میلیونی سهام داران را داشته باشد.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با تاکید بر اینکه طرح های عمده دیگری نیز در شرکت تعریف شده است، یادآور شد: هم اکنون در حال طراحی و تدوین سامانه هایی هستیم که بتوان با کمک آن معاملات کالا محور بورس انرژی را تسویه کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر معاملاتی مانند متانول، زغال سنگ و غیره از طریق سامانه ها صورت نمی گیرد، زیرا مقدار آن بسیار اندک است. بنابراین در حال طراحی سامانه ای هستیم که اطلاعات این معاملات را ثبت کنیم.
 

باشگاه سهام داران راه اندازی می شود

سلطانی نژاد با اشاره به اینکه فاز نخست طرح باشگاه سهام داران طراحی شده است، اظهار داشت: این طرح با صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: سرمایه گذارانی که مالک واحدهای ETF هستند، نیازمند نوعی تعامل با مدیران صندوق هستند و از همین رو سامانه ای در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه طراحی شد تا این ارتباط ایجاد شود و باشگاه سهام داران بازار سرمایه نیز شکل بگیرد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: اقدامات و طرح های یاد شده در چند فاز تعریف شده است.

پروژه حیاتی شرکت

وی با تاکید بر اینکه پروژه اصلی و حیاتی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، پروژه سامانه پس از معاملات است، ابراز امیدواری کرد که امسال گام های نهایی آن برداشته شود و طرح به بهره برداری برسد.

سلطانی نژاد در خصوص زمان تقریبی راه اندازی سامانه پس از معاملات گفت: راه اندازی این سامانه به این موضوع بستگی دارد که چه زمانی بتوانیم با ارکان و فعالان بازار به توافق برسیم تا آنها بهره برداری خاص خود را از سامانه داشته باشند.

وی تاکید کرد: این در حالی است که به طور قطع باید یک فرصت به فعالان بازار سرمایه داده شود تا بتوانند خودشان را با تغییرات سامانه سازگار کنند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اشاره به اینکه سامانه جدید بر اساس سامانه هیبرید طراحی شده است، ابراز داشت: بنابراین هر سرمایه گذاری هر تعداد سهم را از طریق هر کارگزاری خریداری کند، امکان فروش از طریق همان کارگزار و همان تعداد سهم را خواهد داشت.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: فرض کنید سهام داری تعداد هزار سهم ایران خودرو را از طریق یک کارگزار و 100 سهم همین شرکت را از طریق کارگزار دیگری خریداری می کند. در هنگام فروش هزار سهم را از طریق همان کارگزار اول و 100 سهم را از طریق کارگزار دوم می تواند به فروش برساند.

سلطانی نژاد تاکید کرد: با راه اندازی سیستم هیبرید، کارگزار ناظر حذف می شود و سهام داران نمی توانند سهام خود را به صورت تجمیعی نزد یک کارگزار به فروش برسانند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در پاسخ به این سوال که روند فروش سهامی که پیش از این خریداری شده اند، به چه صورت خواهد شد، گفت: درست به همین دلیل، راه اندازی سامانه زمان بر شده است. در حقیقت بحث مدل های مالی با اهمیت است، به طوری که در ابتدا چطور باید دیتاهای سامانه های قبلی را به سامانه جدید وارد کرد و در برخی موارد هم ممکن است ناقص بوده و متناسب با نیاز ما نباشد.

وی با اشاره به اینکه برای این انتقال دیتاهای قبلی به سیستم های جدید در دنیا، مدل ارایه می شود، گفت: در عین حال، بحث چگونگی مدیریت مالی نیز مطرح است.

سلطانی نژاد با تاکید بر اینکه باید برای موارد یاد شده مباحث قانونی تعریف شود، خاطرنشان کرد: به طور قطع برای این موارد نیازمند بحث های قانونی و دستورالعمل های لازم از جانب سازمان بورس و اوراق بهادار هستیم.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری ابراز داشت: برخی از دستورالعمل ها و اقدامات به دلیل محدودیت های سیستمی در سامانه قابل اجرا نیست و به علاوه بعضی موارد هم محدودیت های خود سیستم باید برطرف شود.
وی تصریح کرد: در حقیقت بحث های فنی راه اندازی سیستم از یک طرف و موارد مالی، حقوقی و بحث های آشنایی ارکان بازار سرمایه، از دیگر مواردی است که باید به آن پرداخت تا سامانه جدید فعالیت خود را آغاز کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب