اخبار و گزارش بورس سه شنبه 5 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 34 واحد افزایش یافت و به رقم 75,501 واحد رسید. که نمادهای همراه با 42 واحد ، اخابر با 30 واحد و فارس با 29 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد فولاد با بیش از 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 175 میلیارد تومان رسید که نماد خزامیا با رقم 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 796 واحد رسید. نمادهای ذوب ، دماوند و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 88 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی حدود 25 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده  3524  تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 93 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در 2 ماه نخست سال جاری به 8/ 6 درصد رسیده است. حال آنکه در سال گذشته 6/ 2 درصد از میزان این بدهی کاسته شده بود که اثر کاهشی 7/ 1 واحد درصدی در پایه پولی داشت. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که این روند می‌تواند در سه سناریو « تطابق نداشتن زمانی در تسویه شبکه چکاوک»، «پوشش بانک مرکزی برای تامین منابع کوتاه‌مدت بانک‌ها» و «حمایت بانک مرکزی از بانک‌ها برای تعهدات ضروری دولت» مورد ارزیابی قرار گیرد .آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در فروردین ماه رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 4/ 5 درصد و در دو ماهه نخست سال جاری میزان این بدهی‌ها، 8/ 6 درصد رشد کرده است. این روند در حالی است که در سال گذشته رقم کلی بدهی بانک‌ها 6/ 2 درصد کاهش داشته و اثر منفی 7/ 1 درصدی در پایه پولی داشت. این روند در سال گذشته عمدتا به‌دلیل خوش‌حساب شدن بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری بود، اما در دو ماه نخست سال جاری بدهی این گروه بانکی به بانک مرکزی 3/ 14 درصد رشد کرده است.

قیمت جهانی طلا در بازار معاملات روز سه شنبه به کاهش ارزش خود ادامه داد. البته این سیر نزولی به دلیل بر گزاری نشست بانک فدرال رزرو آمریکا در راستای اتخاذ سیاست پولی است که موجب به تعلیق در آمدن بازار طلا شده است .به عبارت دیگر، تُجار منتظر نتیجه این نشست هستند تا با توجه به تاثیر آن بر روی طلا به معاملات خود ادامه دهند. این در حالی است که انتظار افزایش نرخ بهره بانکی از سوی فدرال رزرو در نشست دو روزه آن نمی رود .در همین حال، بهای هر اونس طلا در بازار معاملات نیویورک با ۲ دلار و ۴۰ سنت کاهش برای تحویل در ماه دسامبر به یکهزار و ۳۴۲ دلار و ۸۰ سنت رسید که از روند نزولی ۱۸ دهم درصدی برخوردار شد .همچنین بهای طلا به افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا بسیار واکنش نشان می دهد و با افزایش آن دچار کاهش بها می شود .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرابا معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . خزامیا منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به معاملاتش خاتمه داد زامیاد به قیمت پایانی 1084 ریالی رسید و بیش از 90 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خاور با کاهش 1  درصدی به قیمت 1252 ریالی رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . خودرو قرمز پوش بود این نمادامروز پر عرضه ظاهر شد و با کاهش 2 درصدی و قیمت پایانی 3249 ریالی معاملاتش را سپری کرد . ورنا منفی بود این نماد امروز به حداقل قیمتی نیز رسید که در آخر با قیمت پایانی 2393 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای خگستر ، خمهر از منفی های گروه بودند که با افت 4 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . با توجه به معاملات منفی و افت قیمتی در بیشتر نمادها خچرخش روز پر تقاضایی را شاهد بود و با صف خرید بسته شد . خبهمن در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2744 ریالی به کار خود پایان داد . خکاوه با افت قیمتی همراه شد این نماد امروز را با کاهش 2 درصدی پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 1423 ریالی رسید . نمادهای خعتبار ،خدیزل از مثبت های گروه بودند که با افزایش 1 درصدی به معاملاتشان خاتمه دادند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جعفر سبحانی درباره دلیل واگذاری دوباره هلدینگ خلیج فارس، ذوب‌آهن و بازگشت مپنا به دولت به فارس گفت: موضوع واگذاری سهام شرکت ذوب آهن که شامل سهم 7 درصدی شستا و 16 درصدی صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد می‌شود، ناشی از تصمیم این دو نهاد برای پرداخت بدهی و تسویه مطالبات مستمری‌ بگیران و بازنشستگان آنها بوده که برای این منظور به سازمان خصوصی برای فروش دارایی‌های خود وکالت داده‌اند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از ایرنا ،در این دیدار ضرابیان معاون طرح و توسعه گروه بهمن ، این گروه را یک کارخانه اتومبیل سازی غیردولتی دانست و گفت : پس از برجام کشورهای زیادی برای همکاری و سرمایه گذاری با ما اعلام آمادگی کردند .وی اظهار کرد : در این بین شرکت تویوتای ژاپن هم می تواند از این فرصت استفاده کرده و در ایران سرمایه گذاری کند ضمن آنکه شرکت ایسوزو در بخش کامیون سرمایه گذاری کرده و مسوولان مرسدس بنز نیز به زودی برای سرمایه گذاری به ایران خواهند آمد .ضراییان با بیان اینکه گروه بهمن برای همکاری با شرکت دای هاتسو و تویوتا آمادگی دارد، از هیات خبرگزاری کیودو درخواست کرد به بخش های تجاری و اقتصادی کشور ژاپن اعلام کنند برای سرمایه گذاری به ایران بیایند و گرنه رقبای دیگر از جمله چین ، کره و کشورهای اروپایی جای آنها را خواهند گرفت .هیات ژاپنی همچنین از کارخانجات کروز، بهمن دیزل و اورند پیشرو از زیر مجموعه گروه بهمن نیز دیدن کردند .

در گروه فلزات اساسی شاهد روند نزولی دربیشتر نمادها بودیم . فولاد منفی بود این نماد امروز باافت 1 درصدی در  قیمت پایانی خود همراه شدو به قیمت 1304 ریالی رسید فولاد امروز بیش از 23 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه از نظر حجم بود . همچنین در نماد فولاد 2 شاهد معامله بلوکی به حجم 47 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 127 تومان  توسط سهامداران حقوقی و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . فملی بالاخره منفی شد این نماد امروز در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1577 ریالی به کار خود پایان داد و به روند صعودی خود خاتمه داد فملی بیش از 20 میلیون سهم معامله شد که بیش از 79 درصد خرید امروز ان تئسط سهامداران حقوقی صورت گرفت . ذوب با کاهش 1 درصدی به قیمت 247 تومان رسید . فخاس از مثبت های همراه با صف خرید گروه بود که با رشد 3 درصدی به قیمت پایانی3072 ریالی رسید . ارفع روز منفی ای را پشت سرگذاشت ارفع با افت 1 درصدی درقیمت پایانی خود همراه شد و به قیمت 3965 ریالی رسید . فباهنر ، فولاژ نیز روز معاملاتی منفی ای را سپری کردند و در محدوده صفر منفی به کار خودشان پایان دادند .

در سفر رئيس جمهوري به استان کرمانشاه چند طرح توليدي، زيربنايي و خدماتي در استان افتتاح شد. از جمله طرح هاي توليدي که در سفر کاروان تدبير و اميد به استان مورد بهره برداري قرار گرفت مجتمع سيما فولاد جهان بود که ظرفيت توليد 200 هزارتن ميلگرد AA 3 را به جمع فولاد توليدي کشور خواهد افزود.

آمارهای داخلی و جهانی نشان از افزایش تولید فولاد خام در ایران دارد که البته عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد، علت این افزایش تولید را رونق صادرات می داند. به گزارش ماین نیوز، سید رضا شهرستانی با بیان این‌که این افزایش تولید فولاد مربوط به فولاد خام است، گفت: براساس آمار، در تولید فولاد خام شاهد افزایش بودیم اما تولید محصولات نهایی فولاد کاهش یافته است.

امروز با شایعه ممنوعیت واردات کاغذ و افزایش نرخ محصولات معاملات مثبتی را در تمامی نمادهای  گروه محصولات کاغذی نظاره گر بودیم. چکاپا بیشترین تقاضا را در بازار امروز داشت و با معاملات بلوکی دقایق اولیه بازار به صف خرید رسید که در نهایت با حجم معامله 100 میلیونی و با 14 میلیون صف خرید به معاملات خود خاتمه داد.  

در گروه پالایشی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شبندر با 59 درصد فروشنده حقیقی بیش از 14 میلیون سهم معامله شد که 4 میلیون آن در قیمت 486 تومان در ساعات پایانی بازار بلوک زده شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 481 تومان روز خود را به اتمام رساند ، پر ارزش ترین سهم گروه شد و با 14 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شاوان ،شبریزو شراز با صف خرید بسته شدند.شبریز در حالی که روز خود را منفی شروع کرده بود در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 15 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با رشد 4 درصدی ،در قیمت آخرین معامله 422 تومان با صف خرید بیش از 4 میلیونی به معلاملات خود خاتمه داد ،  پرحجم ظاهرشد و با 14 واحد مثبت برشاخص اثر گذاشت.شتران در ادامه روند نزولی خود امروز راهم منفی آغاز کرد و با 97 درصد خریدار حقیقی حجم معاملاتی بیش از 11 میلیون را رقم زد و در پایان در محدوده صفر منفی و در قیمت 254 تومان خود رابرای معاملات فردا آماده کرد.

وزیر نفت هند اعلام کرد با استمرار افزایش واردات این کشور از ایران، جمهوری اسلامی در جایگاه چهارمین تامین کننده بزرگ نفت هند قرار گرفت . به گزارش خبرگزاری پی تی آی هند از دهلی نو، این کشور آسیایی در سه ماهه آوریل تا ژوئن سال جاری، پنج میلیون تن نفت خام از ایران خریداری کرده است که به این ترتیب تهران به چهارمین عرضه کننده عمده نفت خام به هند با فاصله اندکی از ونزوئلا قرار گرفت که در این دوره پنج میلیون و ٢٠٠ هزار تن نفت خام به هند صادر کرده است .

در استخراج کانه های فلزی، دو قلوهای سنگ آهنی که در محدوده منفی معاملات خود را آغاز کرده بودند در دقایق پایانی بازار با حمایت حقوقی وارد فاز مثبت شدند؛ گرچه این دو نماد هنوز موفق به عبور از محدوده مقاومتی خود نشده اند. سایر نمادهای گروه با کاهش قیمت همراه بوده و در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 15 میلیون سهم به نماد کگل اختصاص داشت.

در سرمایه گذاری ها، وخارزم با حمایت حقوقی همراه بود و تا محدوده 3.5 درصد رشد کرد. وگستر که روز گذشته در محدوده 1 درصد مثبت بازگشایی شده بود، با توجه به خبرهای خوب مجمع مورد توجه سهامداران قرار گرفت و در معاملات امروز به صف خرید رسید. واتی که روز گذشته با صف فروش به کار خود پایان داده بود امروز در محدوده 2 درصد منفی معاملات پرحجمی داشت؛ روز گذشته ولصنم در این نماد خرید ناچیزی داشت.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.پترول در حالی که روز خود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرده بود در بین سهامداران حقوقی بیش از 20 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 2 درصدی ، در قیمت 140 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 13 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.شفارا تنها نماد صف خریدی گروه بود.پارسان با 91 درصد فروشنده حقیقی در حدود 7 میلیارد ریال دادوستد شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 208 تومان به روز خود پایان داد ودر رتبه بعد از پترول قرار گرفت.ساینا تنها نماد صف فروشی گروه بود.فارس با 29 واحد مثبت به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس،در بین سهامداران حقوقی بیش از 6 میلیارد ریال معامله شد که 1 میلیون ان در قیمت 497 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در آخر در محدوده صفر مثبت ، درقیمت 494 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد.

کنار گذاشتن ایمنی توسط پتروشیمی های خصوصی برای کاهش هزینه با انتقاد مسوولان مواجه شده است .

استاندار خوزستان با اشاره به خصوصی‌سازی شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های پتروشیمی گفت: متاسفانه در برخی شرکت‌های خصوصی از بعضی کارها مانند ایمنی کار چشم‌پوشی می‌‌شود و نمونه آن در آتش‌سوزی اخیر پتروشیمی ماهشهر مشاهده شد .وی گفت: برخی شرکتهای خصوصی به خاطر پایین آوردن هزینه‌های مالی خود بحث ایمنی را کنار می‌گذارند و این در حالی است که یک حادثه به تنهایی می‌تواند درآمد بیست ساله همان شرکت را از بین ببرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب