اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 6 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   725  واحد افزایش یافت و به رقم 76.225 واحد رسید. که نمادهای اخابر با 106 واحد ، فملی با 73 واحد و شبندر با 68 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 232 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با رقمی بیش از 19 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 3 واحد افزایش به رقم 799 واحد رسید  که نماد شتران با 1.74 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  118 میلیارد تومان رسید که نماد حپارسا با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3529 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 90 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز گذشته، در یک اقدام غیرمنتظره محمد فطانت از ریاست سازمان بورس اوراق بهادار استعفا کرد و جای خود را به شاپور محمدی داد . فطانت که فعالیت خود را در این سمت از اواخر آذر 93 آغاز کرده بود در کمتر از 2 سال آن را واگذار کرد. شورای‌عالی بورس نیز این استعفا را به‌دلیل مشکلات قلبی وی پذیرفت و محمد فطانت به‌عنوان مشاور وزیر اقتصاد منصوب شد . وی در دوره کوتاه فعالیت خود اقدامات مهمی ازجمله کاهش حجم مبنا، افزایش دامنه نوسان، انتشار مستقیم اطلاعات شرکت‌ها در سامانه کدال و آغاز رسمی بازار بدهی با انتشار اسناد خزانه اسلامی انجام داد. با این حال، فطانت به‌ویژه در اواخر فعالیت خود با انتقاداتی درباره کُند شدن مسیر رفع موانع رونق‌بخشی به بازار سرمایه مواجه بود. شاپور محمدی نیز در جایگاه جدید خود با 7 چالش اساسی مواجه است. سنت‌شکنی در خصوص توجه بی‌مورد به نوسانات شاخص سهام، تلاش برای حذف دامنه نوسان و حجم مبنا، شفافیت بیشتر و مقابله با شایعه‌پراکنی، توسعه بازار بدهی، ایجاد بازار ابزارهای مشتقه، بسترسازی برای ورود سریع‌تر و بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی و درنهایت تقویت بخش خصوصی واقعی در بازار سرمایه مهم‌ترین مسائلی است که سکاندار جدید بورس باید به آنها توجه کند .

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد نقطه‌به‌نقطه تورم در تیرماه سال‌جاری به 1/ 8 درصد رسید که این رقم بیشترین میزان تورم نقطه‌به‌نقطه در سال‌جاری است و تغییر مسیر در تورم محسوب می‌شود. اگرچه تورم نقطه‌به‌نقطه در تیرماه افزایش یافته، اما روند نزولی تورم متوسط همچنان ادامه دارد و رقم 2/ 9 درصد برای تورم 12ماه منتهی به تیرماه ثبت شده است. کارشناسان معتقدند تداوم رشد بالای متغیرهای پولی می‌تواند دستاورد تورمی دولت یازدهم را با خطر روبه‌رو سازد و باید اقدامات برای پایداری‌سازی تورم تک‌رقمی صورت گیرد. تورم ماهانه تیرماه نیز معادل 8 / 0‌درصد ثبت شده که در صورت تداوم این نرخ تا پایان سال نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه به بالای 10 درصد می‌رسد.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه فلزات اساسی اغلب نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند؛ جابجایی بلوکی 10 میلیونی درمحدوده مثبت فولاد در لحظه شروع بازار موجب رشد شاخص شد. فملی امروز نیز پرتقاضا بود و در معاملات امروز خود تا حداکثر آستانه قیمتی روزانه پیش رفت؛بیش از 45 میلیون سهم در محدوده مثبت این نماد معامله شد که بیش از 60 درصد آن توسط حقوقی ها خریداری شد. هرمز که پیش بینی سود هر سهم خود را از 12 ریال سود به 14 ریال زیان تبدیل کرده اغلب در محدوده صفر مثبت تابلو معامله شد.  

در گروه پالایشی به جز شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت داوستد شدند.شبندر با 68 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس، روز خود را منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در جدود 177 میلیارد ریال معامله شد و در طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد اما در نهایت در قیمت پایانی 501 تومان به روز خود خاتمه داد و در راس گروه قرار گرفت.نمادهای شاوان،شراز و شبریز صف خریدی های گروه بودند. شتران اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس با 2 واحد مثبت،با 93 درصد فروشنده حقیقی بیش از 19 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با رشد 4 درصدی ، در قیمت 264 تومان به کار خود پایان داد و در گروه دوم شد.شپنا در محدوده صفر تابلو کارش رو آغاز کرد ودر بین سهامداران حقیقی در حدود 26 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 271 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و همچنین در نماد شپنا2، در بازار خرده فروشی 43 میلیون سهم در قیمت 259 تومان به صورت بلوکی انجام شد.

قیمت نفت خام در روز گذشته به کمترین میزان خود در سه ماه اخیر رسید و این موضوع نگرانی های زیادی را با خود همراه داشت قیمت نفت خام به کمترین میزان خود در سه ماه اخیر و بشکه ای 42.36 دلار رسید. این رقم به این معناست که قیمت نفت از ماه جولای 12 درصد کاهش داشته است. جان بافس اقتصاددان ارشد و نویسنده گزارش چشم انداز بازارهای کالای بانک جهانی می گوید، انتظار می رود در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ قیمت های نفت کمی بالاتر رود، زیرا مازاد عرضه در بازارها کمتر می شود .وی افزود: با این حال، نفت ذخیره سازی شده در انبارها همچنان زیاد است و مدتی طول می کشد تا همه آن به مصرف برسد .

 چکاپا در گروه محصولات کاغذی که روز گذشته با شایعه افزایش تعرفه واردات کاغذ معاملات مثبت و پرتقاضایی را تجربه کرد، امروز متعادل تر ظاهر شد و با معامله 21 میلیون سهم در محدوده مثبت همچنان در صدر معاملات گروه قرار داشت. چکارن برای دومین روز متوالی به صف خرید رسید و نسبت به روزهای اخیر با تقاضا و حجم بیشتری معامله شد. اما در این میان، چکاوه به طی یک هفته اخیر معاملات مثبتی را پشت سر گذاشته بود امروز با عرضه سهامداران حقیقی همراه بود و با صف فروش به کار خود پایان داد.

معاملات خودرویی ها، امروز نیز در غیاب نماد خساپا دنبال شد؛ خودرو وارد فاز منفی شد. خزامیا با حمایت حقوقی به محدوده مثبت رسید و حجم معاملاتش به بیش از 80 میلیون سهم رسید. در نماد خاور نیز شاهد جابجایی بلوک 21 میلیونی در دقایق پایانی بازار بودیم. در قطعه سازها خچرخش صف خرید بود و خکاوه نیز تا آستانه صف خرید معامله شد.

در استخراج کانه های فلزی، کگل تنها نماد گروه بود که معاملات خود را در محدوده مثبت به پایان رساند؛ در این نماد که بیشترین حجم معاملات گروه را داشت بیش از 15 میلیون سهم در درصدهای مثبت جابجا شد. در معاملات روز گذشته این نماد در بازار خرده فروشی 100 میلیون سهم در قیمت 188 تومان توسط توسعه مالی مهر آیندگان به فروش رسید. کچاد که با حمایت حقوقی در محدوده صفر تابلو همراه بود با قیمت پایانی روز گذشته به معاملات خود خاتمه داد و هنوز نتوانست معاملات خود را در قیمتهای بالاتر از 180 تومان تثبیت کند. معاملات امروز کنور نیز با رشد قیمتی همراه بود. سایر نمادهای گروه نیز معاملات منفی را در طول بازار دنبال کردند.

طبق خبرهای امروز این گروه، زمان افزایش سرمایه مرحله دوم و ۶۰۰ میلیارد تومانی گل گهر مشخص شد . به این ترتیب هیات مدیره “کگل” چهارشنبه 20 مرداد با برگزاری جلسه ایی ، اقدام به افزایش سرمایه از 2.4 به 3 هزار میلیارد تومان خواهد کرد . این افزایش سرمایه از دو محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران 492 میلیارد تومانی و سود انباشته 108 میلیارد تومانی اعمال خواهد شد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پترول در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و بیش از 45 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی معامله شد که 20 میلیون آن در قیمت 145 تومان در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد، اما در نهایت با رشد 4 درصدی ، با قیمت اخرین معامله 147 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 28 واحد مثبت یر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شتوکا، شسینا و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو با 60 واحد مثبت به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،با قیمت صفر تابلو کار خود را اغاز کرد و با 77 درصد فروشنده حقیقی بیش از 18 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 195 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.شخارک پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي آماده انجام معامله شد اما بدون کشف قیمت ودر حالت مجاز – محفوظ باقی ماند. این نماد طی شفاف سازی در خصوص کاهش سود شرکت در سه ماهه نسبت به پیش بینی اعلام نمود که با توجه به اینکه پیش بینی تفاوت بین دو نرخ ارز آزاد و مبادله ای در حال حاضر میسر نمی باشد،شرکت در حال بررسی روند تغییرات قیمت ارز درآینده می باشد که در صورت ثابت بودن مابه التفاوت این دو نرخ و یا کاهش بیشتر این تفاوت ،تعدیلات منفی مربوط به پیش بینی سود هر سهم اعلام خواهد شد.

معاملات محصولات پلیمری، دیروز در بورس کالا با رونق پی وی سی ها، پلی اتیلنهای ترفتالات، پلی اتیلنهای سبک فیلم، پلی استایرنهای معمولی و مقاوم و برخی از گریدهای پلی پروپیلنها پس از اعلام قیمتهای پایه روبه رو شد .به گزارش شانا به نقل از بورس کالای ایران، پی وی سی ها همچنان در صدر محصولات پر توجه بازار قرار دارند، در رتبه دوم هم پلی اتیلنهای ترفتالات تندگویان، معاملاتی جذاب را ثبت می‌کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب