اخبار و گزارش بورس یک شنبه 10 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 354 واحد افزایش یافت و به رقم 76.579 واحد رسید. که نمادهای ومعادن با 90 واحد ، کچاد با 55 واحد و کگل با 44 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 267 میلیارد تومان رسید که نماد وخارزم با رقمی بیش از 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 2 واحد افزایش به رقم 802 واحد رسید  که نماد میدکو با 0.8 واحد و شراز با 0.51 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  140 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3535 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 116 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

شاخص تورم تولیدکننده در دوازده ماه منتهی به تیرماه 95 نسبت به دوازده ماه منتهی به تیرماه 94 (تورم میانگین تولید) معادل 3.5 درصد افزایش یافته است .به گزارش اقتصادنیوز بانک مرکزی گزارش شاخص تورم تولیدکننده در تیرماه را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش تورم تولیدکننده نسبت به ماه قبل 0.9 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 2.7 درصد افزایش یافته است . اما کدام گروه‌ها بیشترین تورم را داشته‌اند؟بر اساس این گزارش تورم 6 گروه همچنان دو رقمی و تنها تورم سه گروه تک‌رقمی شده است. آموزش و بهداشت و درمان دارای بالاترین نرخ تورم در میان گروه‌های مختلف هستند. تورم آموزش نسبت به ماه مشابه سال قبل 21.1 و تورم بهداشت 16.6 درصد است سایر فعالیت‌های خدمات عمومی، هتل و رستوران، اطلاعات و ارتباطات و خدمات دیگر گروه هایی هستند که تورم دو رقمی داشته‌اند. تورم این گروه‌ها به ترتیب 12.8؛ 11.9؛ 10.8 و 10.2 درصد بوده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی بازگشت هیأت اقتصادی و گمرکی اتحادیه اروپا از تهران با صدور بیانیه‌ای از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت حمایت کرد .به گزارش خبرآنلاین هيات اتحاديه اروپا كه به منظور بررسي راه‌هاي توسعه همكاري اقتصادي و گمركي به ايران سفر كرده بود با مسئولان گمرك كشورمان ديدار و گفت‌وگو كرد .اين هيأت به سرپرستي “اريك مامر”، مدير اداره رقابت‌پذيري اتحاديه اروپا و 9 تن از مديران اقتصادي اتحاديه مزبور ازجمله خوزه لوئيس فرناندز رانز مدير گمرك و ماليات اتحاديه اروپا (TAXUD) پيش از اين ديدار با مسئولان سازمان توسعه تجارت، سازمان سرمايه‌گذاري و بانك مركزي كشورمان نيز ملاقات كرده بود .
براساس اين گزارش در اين ديدار سيد محمود بهشتيان مشاور عالي رئيس‌كل گمرك ايران به معرفي ساختار، ويژگي‌ها و شرح وظايف و فعاليت‌هاي گمرك ايران و عضويت آن در سازمان‌ها و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي گمركي نظير سيستم هماهنگ شده (HS) ، كنوانسيون تجديدنظر شده كيوتو (RKC) ، پرداخت و درخصوص قوانين و مقررات گمركي كشورمان كه منطبق بر مقررات بين‌المللي گمركي است توضيحاتي داد .سپس مدير اداره رقابت‌پذيري اتحاديه اروپا ضمن اعلام آمادگي براي گسترش همكاري‌ها بين ايران و اتحاديه اروپا در تمام زمينه‌ها ازجمله امور گمركي، از طرف ايراني خواست اولويت‌هاي خود را جهت همكاري بيان كند.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرویی که اغلب نمادها معاملات خود را در محدوده مثبت آغاز کرده بودند با بازگشایی خساپا شاهد افزایش عرضه در اکثر نمادهای گروه بودیم. خساپا که در خصوص نهایی شدن قرارداد سیتروئن و فروش سهام سایپا کاشان و سایپا دیزل در سایت کدال شفاف سازی کرده بود با رشد 5 درصدی در قیمت 133 تومان بازگشایی شد و به تدریج با کاهش قیمت همراه شد و به محدوده صفر تابلو رسید . خپارس نیز با 1.5 درصد رشد به تابلوی معاملات بازگشت و بتدریج با عرضه سهامدارن به محدوده منفی رسید. خودرو عملکرد تولید و فروش تیرماه خود را منتشر کرد و طبق آن در این ماه توانست 51.856 دستگاه تولید و 60.964 دستگاه فروش داشته باشد که در مقایسه با فروش ماه قبل با رشد 21 درصدی همراه است. خودرو در معاملات امروز خود رشد 4 درصدی را تجربه کرد. در میان قطعه سازها نیز شاهد بازگشایی نماد خاذین در قیمت 99 تومان بودیم. خمحرکه و خچرخش از نمادهای صف خرید این گروه بودند.

در استخراج کانه های فلزی که با رشد قیمت کمودیتی ها و سنگ آهن  ناشی از عدم رشد نرخ بهره فدرال رزرو و در پی آن کاهش شاخص دلار با اقبال بازار همراه بود شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای کگل، کچاد و کنور بودیم؛ هر سه نماد پس از عبور از محدوده مقاومتی خود معاملات خوبی را به ثبت رساندند. امروز همچنین، نماد ومعادن با رشد 13 درصدی و در قیمت 1216 ریال به تابلوی معاملات بازگشت و پس از معامله 50 میلیون سهم در قیمت 1208ریال به کار خود پایان داد. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 23.4 میلیون سهم به نماد کگل اختصاص یافت.

گروه حمل و  نقل مورد توجه بازار بود و اکثر نمادها معاملات مثبتی را در قیمت های حداکثری دنبال کردند. توریل، حریل و حپارسا با صف خرید به کار خود پایان دادند. در معاملات روز گذشته حپارسا، پارسان و هامون سپاهان فروشنده بودند؛ در خبرها شنیدیم که، پارسان بلوک ۶۹ درصدی حپارسا را به ارزش ۱۰۳ میلیارد تومان آماده عرضه کرده تا در صورت انجام معامله از ترکیب سهامداری این شرکت خارج شود. بر این اساس، چهارشنبه 20 مردادماه، 69 میلیون سهم “حپارسا” به قیمت پایه هر سهم 1500 تومان و به ارزش 103.5 میلیارد تومان به صورت نقد در بازار دوم فرابورس روانه میز فروش خواهد شد.

در گروه معدنی ، امروز شاهد بازگشایی خوب نماد ومعادن بودیم . این سهم بعد از تقسیم سود 150 ریال در مجمع عمومی و افزایش سرمایه، 13 درصد مثبت و در محدوده قیمتی 121 تومان بازگشایی شد. اکثر زیر مجموعه های ومعادن ازجمله کچاد ، کگل و کنور با گزارش های مناسب 3 ماهه و تعدیل مثبت سبب رشد این هلدینگی معدنی شدند . نمادهای گروه معدنی روی نیز با توجه به بتعویق افتادن افزایش نرخ بهره ی امریکا و در نتیجه رشد کمودیتیها با افزایش تقاضا همراه شدند .فسرب نیز بعد از شفاف سازی سود سال 95 در محدوده قیمتی 265 تومان بازگشایی شد . شرکت ملی سرب وروی ایران در رابطه با تغییرات پیش بینی سال 95 نسبت به اولین پیش بینی مواردی به شرح ذیل اعلام نموده است:

– در پیش بینی جدید افزایشی به مقدار 1,810 تن (معادل 42 درصد) در تولید شمش روی و در نتیجه افزایش 1,343 تن( معادل 25 درصد) در مقدار شمش روی اعمال گردیده است.

– با عنایت به روند صعودی نرخهای LME ، نرخ فروش شمش روی از 1,600 دلار ( پیش بینی قبلی) به 1,800 دلار پیش بینی جدید تعدیل نرخ انجام پذیرفته است.( بدون تغییر در تسعیر نرخ ارز)

– باتوجه به توضیحات فوق مبلغ فروش به میزان 128,320 میلیون ریال( معادل 43 درصد) نسبت به پیش بینی قبلی افزایش داشته و قیمت تمام شده مربوطه نیز به میزان 129,049 میلیون ریال ( معادل 40 درصد) افزایش یافته است.

– طبق اطلاع رسانی قبلی مبنی بر راه اندازی واحد تولید شمش سرب شرکت، تولیدی معادل 4,000 تن برای 8 ماهه باقی مانده سال با نرخ فروش هر تن 63 میلیون ریال در پیش بینی جدید منظور گردیده است که در نتیجه مبلغ فروش معادل 252,000 میلیون ریال و قیمت تمام شده به میزان 173,029 میالیون ریال در پیش بینی جدید منظور گردیده است.

– در نهایت با توجه به تعدیلات فوق الذکر زیان (102,230) میلیون ریال سالیانه شرکت به مباغ 16,288 میلیون ریال سود تغییر یافته و در نتیجه  EPS  سالیانه از (317 ریال) زیان به 51 ریال سود تغییر یافته است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد پترول که در آخرین روز کاری بازرگانی پتروشیمی و مدبران اقتصاد در حدود 29 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بودند امروز را در محدوده صفر تابلو آغاز کرد و بدون خریدار حقوقی بیش از 7 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 147 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 4 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. در نماد شتوکا که در روز چهارشنبه 550,050 سهم توسعه توکا به پرتفوی خود اضافه نموده بود در مثبت قیمت خورد و با 96 درصد فروشنده حقیقی در حدود 5 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها با صف خرید کوچک خود در رتبه سوم گروه قرار گرفت.پارسان در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و دربین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 213 تومان به روز خود پایان داد و با 20 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت ، در رتبه بعد از پترول قرار گرفت. پارسان بلوک ۶۹ درصدی حمل ونقل ریلی پارسیان را به ارزش ۱۰۳ میلیارد تومان آماده عرضه کرده تا در صورت انجام معامله از ترکیب سهامداری این شرکت خارج شود. به این ترتیب چهارشنبه آینده 69 میلیون سهم “حپارسا” به قیمت پایه هر سهم 1500 تومان و به ارزش 103.5 میلیارد تومان به صورت نقد در بازار دوم فرابورس روانه میز فروش می شود. شفارا بدون فروشنده حقوقی  و حجم معاملاتی کم با صف فروش کوچکی به معاملات خود خاتمه داد. شيراز در حالی با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1395/12/30 اماده انجام معامله شد که اوضاع نامساعد این شرکت در سال جاری هم تکرار شد و این شرکت ۵۱۰ میلیارد تومانی مجبور به کاهش ۶۶ درصدی سود شد و مدیرعامل آن توضیحاتی داد و نماد آن آماده بازگشایی شد .پتروشیمی شیراز درحالی مجبور به کاهش 22 درصدی سود هر سهم سال مالی قبل شده ( از 177 به 138 ریال) که در عملکرد سه ماه اول سال جاری هم با شرایط سخت تری روبرو شد و اقدام به تعدیل منفی 66 درصدی سود هر سهم سال جاری کرد و سود هر سهم را از 229 به 78 ریال کاهش داد و 36 ریال را پوشش داد .این شرکت 6 تیر ماه اوراق سلف موازی ۲۰۰ میلیارد تومانی در بورس کالا عرضه کرده بود که در کسری از ثانیه به فروش رسیده بود .

به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، معاون وزیر نفت اظهار کرد: شرکت های بخش خصوصی که الزام ها، قوانین و دستورالعمل های ایمنی را رعایت نکنند، با برخورد قاطع وزارت نفت از جمله قطع خوراک مواجه خواهند شد .مهندس مرضیه شاهدایی افزود: براساس دستور و ابلاغیه وزیرنفت، تمامی هلدینگ ها و مجتمع های پتروشیمی باید بطور کامل اصولHSE را رعایت کنند و با شرکت های متخلف برخورد های لازم انجام می شود .

محمدحسن پیوندی که سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی و دبیرکلی انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی را در کارنامه خود دارد، از سوی هیات مدیره شستا به عنوان مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز تاپیکو منصوب شد .

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه مثبت داد وستد شدند.شبریز در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 95 میلیارد ریال معامله شد و در طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد و در نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 456 تومان به روز خود پایان داد و در راس گروه قرار گرفت و با 18 واحد مثبت بر شاخص تاثیرگذار بود.شبندر در محدوده صفر تابلو کار خود را اغاز کرد و با 80 درصد فروشنده حقیقی در حدود 16 میلیون سهم جابه جا شد و در انتها با رشد 1 درصدی ، در قیمت 506 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 17 واحد مثبت در گروه خود دوم شد.شتران با 0.35 واحد مثبت یه عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،در منفی قیمت خورد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 11 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 266 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

مدیر شرکت بازرگانی نفت سوکار (شرکت نفت دولتی آذربایجان) معتقد است که بازگشت ایران به بازار نفت، هنوز آرایش قوا در بازار جهانی نفت را تحت تاثیر قرار نداده است .براساس این گزارش، بازار نفت حجم بیشتر نفت از سوی ایران را همزمان با کاهش عرضه نفت از سوی دیگر تولیدکنندگان، همچون لیبی، ونزوئلا و نیجریه هضم کرده است. مدیر بازرگانی سوکار همچنین به این موضوع اشاره کرد که قیمت نفت تا اواخر سال ٢٠١٦ به زیر ٤٠ دلار سقوط نخواهد کرد. این بدان معنی است که چاه های نفت امریکا همچنان بسته خواهند ماند، که حجم کلی عرضه در بازار جهانی نفت را محدود خواهد کرد. از سوی دیگر به عقیده این مقام آدربایجانی، رشد قیمت نفت به سطوح بالای ٥٠ دلار نیز تا اواخر ٢٠١٦ قابل تصور نیست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب