اخبار و گزارش بورس دوشنبه 11 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 67 واحد افزایش یافت و به رقم 76,647 واحد رسید. که نمادهای فخوز با 51 واحد ، اخابر با 43 واحد و همراه با 43 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  و نماد خساپا با بیش از 56 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 230 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقم 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با کاهش 1 واحدی به رقم 799 واحد رسید.  نمادهای  شتران، شاوان و دماوند بیشترین تاثیر منفی را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 153 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی بیش از 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3541 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 115 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز گذشته رئیس جدید صندوق توسعه ملی با حکم رئیس‌جمهوری منصوب شد. احمد دوست‌حسینی در حالی به عنوان چهارمین رئیس صندوق، در این نهاد مشغول به فعالیت می‌شود که عملکرد پنج‌ساله این نهاد حکایت از سه اصلاح ضروری در ساختار و رویه‌های آن دارد. کارشناسان معتقدند مدیریت جدید در نخستین گام باید شفاف‌سازی سازوکارهای صندوق را در پیش بگیرد. در گام دوم، مصوبات زیان‌بار قبلی مثل اجازه اعطای وام ریالی از منابع صندوق را متوقف کند و در مرحله سوم، برای اداره سبد دارایی این نهاد مالی مهم یک تیم تخصصی مالی تشکیل دهد. این اصلاحات می‌تواند بخشی از جاماندگی ناشی از این کمبودها را در مقایسه با رقبای منطقه‌ای صندوق ارزی جبران کند. اما در کنار این اصلاحات فلسفه و مبانی صندوق نیز نیازمند بازنگری است. در اقتصاد ایران حساب ذخیره ارزی با هدف ثبات‌سازی شکل گرفت. در صندوق توسعه ملی ثبات‌سازی جای خود را به ثروت‌آفرینی از محل مدیریت منابع نفتی داد . الگوهای جهانی برای کشورهایی مثل ایران موید آن است که در ذخیره‌سازی درآمدهای حاصل از منابع طبیعی خود، الگویی را به کار گیرند که به‌طور همزمان دو خاصیت ثبات‌سازی و ثروت‌آفرینی را توامان در مانیفست خود دنبال کند .

«دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز به نرخ آزاد» که به تازگی از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شده، درصدد است عملیات ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی را به کانال بانکی هدایت و ریسک عملیاتی فعّالان اقتصادی را کاهش دهد .بر اساس این بخشنامه  بانک‌ها‌ می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارز ورودی به کشور از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران و سرمایه گذاران خارجی را به نرخ آزاد خریداری کنند .همچنین بانک‌ها می‌توانند ارزهای خریداری شده موضوع این دستورالعمل را در چارچوب مجموعه مقررات ارزی و یا از طریق صرافی‌های معتبر به فروش برسانند، ضمن اینکه فروش ارز خریداری شده به سایر بانک‌ها و صرافی‌ها نیز مجاز است . البته طبق تصمیم بانک مرکزی، نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق بانک و مشتری تعیین خواهد شد .باز شدن دست بانک‌ها در بازار ارز از دید کارشناسان و فعالان اقتصادی مهیا شدن زمینه برای تک نرخی شدن ارز در اقتصاد است. برخی از این افراد معتقدند   اولین کار برای یکسان سازی ارز این است که هر کسی که نیاز به تهیه ارز دارد، دولت بتواند ارز مورد نیاز آن را در اختیارش بگذارد

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی دربیشتر نمادها بودیم خساپا که امروز بیش از 125 میلیون سهم معامله شد پر حجم ترین نماد گروه بود سایپا امروز با افت قیمتی همراه شد سایپا بیش از 4 درصد منفی خورد و به قیمت 1239 ریالی رسید و در آخر با صف فروش بسته شد در جریان معاملات شاهد متوقف شدن نماد سایپا شدیم که در کمتر از 5 دقیقه پس از ارائه گزارش تلفیقی و با قیمتی بالاتر از قیمت بسته شدن بازگشایی شد که در نهایت با افزایش عرضه همراه شد و روز منفی ای برای خود رقم زد . همچنین در نماد خساپا2 شاهد معامله بلوکی به حجم 45 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 1238 ریال توسط سهامداران حقوقی و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . خزامیا منفی بود این نماد با کاهش 4 درصدی به قیمت پایانی 1051 ریالی رسید و با صف فروش به معاملاتش خاتمه داد .در نماد خزامیا2 نیز یک معامله بلوکی به حجم 16 میلیون سهم شاهدبودیم که با قیمت 107 تومان و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . خاور با کاهش 1 درصدی به قیمت 1242 ریالی رسید و بیش از 35 میلیون سهم معامله شد . ورنا صف فروش بود این نماد به قیمت 2279 ریالی رسید و بیش از 4 درصد با کاهش قیمتی همراه شد . نمادهای خکاوه ، خگستر ، ختراک با صف فروش همراه بودند . با توجه روند نزولی و قیمت پایانی منفی در بیشتر نمادها شاهد معاملات مثبت همراه با صف خرید در نمادهای خچرخش ، خمحرکه بودیم که با رشد قیمتی به معاملاتشان خاتمه دادند . خپارس با کاهش 2 درصدی به قیمت 1302 ریال رسید . خودرو قرمز پوش بود ایران خودرو با روند نزولی به معاملاتش خاتمه داد پس از آنکه بیش از 2 دصد منفی خورد با قیمت پایانی 319 تومانی معاملاتش را به پایان رساند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی بازگشایی دیروز نماد سایپا، سهام این شرکت امروز مانند اکثر شرکت های بزرگ و مخصوصا” خودرویی با کاهش قیمت و در مقاطعی با صف فروش و جمع آوری سهام عرضه شده روبرو شد اما در ساعت 11:25 دقیقه نماد این شرکت بسته و ساعت 11:40 دقیقه بار دیگر بازگشایی شد .این توقف و بازگشایی در حالی مورد تعجب و سئوال فعالان قرار گرفت که یک مقام مسئول در بورس توضیح داد: شرکت سایپا در جریان اطلاعاتی که در کدال منتشر کرده ، باید اقدام به اصلاح فرم مربوط به سایر درآمدها می کرد. این موضوع در حال برطرف شدن که سیستم به طور خودکار اقدام به توقف نماد “خساپا” کرد .وی با بیان اینکه در این گونه موارد، سیستم به گمان رویدادی مهم خود به خود اقدام به توقف نماد می کند، ادامه داد: بعد از بررسی های لازم مشخص شد رویداد با اهمیتی در شرکت سایپا و اطلاعات ارایه شده رخ نداده و بعد از کمتر از 15 دقیقه نماد آن مورد بازگشایی قرار گرفت .براساس این گزارش، در پی این رویداد، شرکت سایپا با صف فروش چند میلیون سهمی روبرو شد اما در آخر وقت معاملات با حمایت هایی این صف جمع آوری شد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به کار خود خاتمه و به قیمت پایانی 1307 ریالیرسید فولاد امروز بیش از 58 میلیون سهم معامله شد که بیش از 88 درصد آن توسط حقوقی ها صورت گرفت همچنین فولاد از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت. فملی در محدوده صفر منفی معاملاتش را پشت سرگذاشت فملی امروز قیمت پایانی 1659 ریالی را تجربه و بیش از 20 میلیون سهم معامله شد . فاسمین که جهت  تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 260 تومان بازگشایی شد فاسمین امروز بیش از 5 درصد با افزایش قیمتی همراه شد و به قیمت 2572 ریالی رسید . نمادهای فسرب ، فخاس از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . فولای منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 2505 ریالی رسید در نماد فولای 2 شاهد یک معامله بلوکی به حجم 3 میلیون سهم بودیم که این معامله در بازار خرده فروشی و با قیمت پایه هر سهم 2575 ریالی توسط سهامدار حقیقی صورت گرفت .فخوز که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه جهت تقسیم سود متوقف شده بود روز معاملاتی قبل آماده انجام معامله شد اما بدلیل عدم کشف قیمت در حالت مجاز محفوظ باقی ماند فخوز امروز و باقیمت 2385 ریالی بازگشایی شد و پس از آنکه با رشد 6 درصدی همراه شد به قیمت 2408 ریال رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . ارفع نیز از نمادها متوقف گروه بود که در جریان معاملات امروز و با قیمت 400 تومان بازگشایی شد و بیش از 1 درصد با رشد قیمتی همراه شد . ذوب در محدوده صفر منفی معاملاتش را پشت سر گذاشت .

عملیات اجرایی کارخانه فولاد اترک تا پایان امسال آغاز می‌شود به گزارش ماین نیوز، رئیس صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: مطالعات این طرح به پایان رسیده و پس ار رفع ایرادات در کارگروه استان به تصویب رسید.

کارشناس فرآیند فولادسازی و ریخته‌گری شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره طرح فولاد مبارکه برای افزایش بهره‌وری اظهار کرد: شرایطی که امروز پیش‌ آمده باعث شده تا بازار فولاد، بازار مناسبی نباشد. در واقع هزینه‌ها سال‌ به سال با توجه به تورم رو به افزایش است و نمودار‌ها به خوبی حاکی از این موضوع بوده اما متاسفانه بازار محصول نهایی بازاری با روند کاهشی است.

مدیر امور سرمايه‌گذاري و امور سهام شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان درباره واگذاری سهام این شرکت اظهار کرد: سازمان خصوصی‌سازی عرضه‌کننده سهم است. البته از نظر ارزش جایگزینی، ارزش 73 درصد سهم عرضه شده حدود 5 میلیارد سهم با قیمت 411 تومان، 2 هزار میلیارد تومان خواهد بود که در حدود 600 تا 700 میلیون دلار است. یعنی یک پکیج 3.6 میلیون تنی با حجم زیادی زمین و برند، اعتبار و سرمایه نیروی انسانی 700 میلیون دلار است اما در حال حاضر اگر ما بخواهیم 3.6 میلیون تن را به 5 میلیون تن تبدیل کنیم فقط ارزش تجهیزات آن 1.4 میلیارد یورو است.

در معاملات امروز  استخراج کانه های فلزی شاهد افزایش تقاضا و صف خرید در دو نماد کاما و کروی بودیم. در نمادهای سنگ آهنی نیز معاملات کد به کد حقوقی ها را در بازار خرده فروشی نظاره گر بودیم بطوریکه در نماد کگل 40 میلیون سهم به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان، درکچاد حدود 9 میلیون سهم به ارزش بیش از 1.7 میلیارد تومان و در نماد ومعادن نیز 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 1 میلیارد تومان بین سهامداران حقوقی جابجا شد. معاملات این نمادها در بازار بورس نیز با حمایت حقوقی و در محدوده منفی دنبال شد. در معاملات روز گذشته کگل و کچاد، وصندوق همچنان فروشنده بود و ومعادن نیز اندکی خرید داشت. در کنور نیز ومعادن نقش فروشنده را ایفا کرد. امروز همچنین نماد کبافق پس از ارائه گزارش شفاف سازی در خصوص تعدیل بودجه خود با رشد 4 درصدی و در قیمت 533 تومان به تابلوی معاملات بازگشت؛ کبافق در گزارش خود ضمن بیان این مطلب که افزایش EPS سال جاری شرکت ناشی از تغییر نرخ جهانی فلزات از 1700 به 2100 دلار میباشد، در خصوص خرید سهام نیروگاه تجارت فارس نیز اعلام کرد که جمعا تعداد 1000 سهم از این نیروگاه به ارزش 1.816.000 ریال خریداری شده و این امر تاثیری بر عملکرد و سود و زیان شرکت نخواهد داشت. در دیگر گزارشات امروز این گروه، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام ومعادن نیز از تاریخ 11 مرداد لغایت 8 مهرماه اعلام شد.

در خبرهای امروز این گروه، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان اعلام کرد که واحد آهن اسفنجی این شرکت از 2 روز پیش تولید خود را آغاز کرده و واحد گندله سازی نیز با ظرفیت 5 میلیون تن در مرداد ماه جاری به بهره برداری خواهد رسید.

در حوزه سنگ آهن، ماین نیوز از رشد 3 درصدی قیمت سنگ آهن خبر داد. طبق این خبر، قیمت سنگ آهن در معاملات آتی چین با رشدی 3 درصدی به بالاترین سطح 3 ماه اخیر خود رسید . با توجه به وقوع سیل در بخش‌های شمالی چین و اختلال در مسیرهای حمل ونقل و همچنین کاهش فعالیت کارخانه‌های فولادسازی با هدف کم‌کردن آلایندگی زیست‌محیطی، عرضه فولاد کمتر در چین به رشد قیمت این فلز کمک کرده است .

در گروه مخابرات که فردا میزبان عرضه اولیه سهام شرکت آتیه داده پرداز خواهد بود، معاملات مثبت و همراه با افزایش قیمت را نظاره گر بودیم. نماد اخابر با جابجایی بلوکی در حدود 5 میلیون سهم  به محدوده مثبت رسید و دومین نماد تاثیر گذار بر رشد شاخص امروز شد. گزارش مختصر سهم آماده عرضه اولیه “اپرداز” نیز در قسمت اخبار ویژه سایت قابل مشاهده است.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پارسان در ادامه روند معاملاتی صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و بیش از 8 میلیون سهم دادوستد شد که 4 میلیون آن درقیمت 217 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 215تومان به کار خود پایان داد ،  لیدر گروه شد و با 24 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شتوکا بدون فروشنده حقوقی در حدود 9 میلیارد ریال ارزش معاملات را رقم زد و با رشد 5 درصدی ، در قیمت 582 تومان تنها نماد صف خریدی گروه شد.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 5 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 145 تومان به روز خود پایان داد و با 7 واحد منفی پرحجم ظاهر شد.این نماد عرضه عمده 6/7 درصد (غیر مدیریتی) درتاریخ 13/05/1395 در برنامه خود دارد.شفارا تنها نماد صف فروشی گروه بود.تاپیکو در منفی قیمت خورد و با 67 درصد خریدار حقیقی حجم معاملات بیش از 2 میلیونی را به خود اختصاص داد و در آخر در محدوده صفرمنفی ، در قیمت 194 تومان به معاملات خود خاتمه داد و از نظر حجم در رتبه بعد از پترول قرار کرفت.

در گروه پالایشی به جز 3 نماد شراز، شرانل و شپاس بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبریز با قیمت منفی کار خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 24 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 452 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت و با 3 واحد منفی بر شاخص اثر گذار بود. شبندر با 52 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس با 1 درصد فروشنده حقیقی در حدود 4 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با افت 3 درصدی ، در قیمت 493 تومان روز خود را به اتمام رساند و در رتبه بعد از شبریز قرار گرفت.

دورنمای افزایش عرضه نفت اوپک و آمریکا از یک سو و احتمال از سوی دیگر سبب شدند قیمت نفت در معاملات امروز (دوشنبه ١١ مرداد ماه) کاهش یابد .به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، قیمت نفت در ساعتهای نخست معاملات امروز کاهش یافت، زیرا انتشار گزارشهایی درباره احتمال افزایش تولید اوپک، رشد آمار دکلهای حفاری نفت در آمریکا و ضعف اقتصادی در قاره آسیا، دورنمای بازار نفت را تیره کرد .مؤسسه سنگاپور اکسچنج اعلام کرد: افزایش ذخیره سازی نفت آمریکا در هفته گذشته و بازگشت تولید نفت کانادا و نیجریه به بازار، زنگ خطری بود که نشان داد بازگشت توازن به بازار نفت، دورتر از چیزی است که انتظار می رفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
2 نظر
 1. با سلام و خسته نباشید
  لطفا منبع مورد استفاده برای گزارش بازار ذکر شود.

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب