اخبار و گزارش بورس سه شنبه 12 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  442  واحد افزایش یافت و به رقم 77,089 واحد رسید. که نمادهای همراه با 134 واحد ، شبندر با 69 واحد و شپنا با 43 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 199 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی بیش از 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 8 واحد افزایش به رقم 808 واحد رسید  که نماد شتران با 2 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  104 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 6میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3543 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 125 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

سیاست‌گذاران ارزی پس از عملی شدن برجام قصد دارند که به نظام چند نرخی ارزی خاتمه داده و یکسان‌سازی را در دستور کار قرار دهند. بررسی روند سیاست‌گذاری ارزی در سال‌های گذشته در کشور نیز نشان می‌دهد که اتخاذ سیاست‌های نامتناسب در بحث تک‌نرخی کردن ارز و بررسی نکردن شرایط و پیش‌نیازها می‌تواند وضعیت را برای حصول یک نظام ارزی با مشکل روبه‌رو سازد، تجربه‌ای که در سال 72 در اقتصاد کشور رخ داد. این در حالی است که استفاده از یک فرآیند و سیاست‌گذاری مناسب، می‌تواند مانند یکسان‌سازی ارزی در سال 81، یک نظام مناسب تک‌نرخی را برای توسعه صادرات و حمایت از تولید به ارمغان آورد. دنیای اقتصاد با بهره‌گیری از نتایج یک پژوهش، تجربه سیاست تک‌نرخی کردن ارز در ایران را مورد بررسی قرار داده است. بررسی‌های این پژوهش نشان می‌دهد که افزایش نرخ ارز در نظام تک‌نرخی، نه تنها آسیبی به صنعت کشور وارد نمی‌کند، بلکه می‌تواند باعث افزایش درآمد صادراتی در بسیاری از صنایع شده و از این طریق ارزش افزوده کل صنعت را ارتقا دهد. این پژوهش معتقد است: برای اینکه بتوان سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کرد و صادرات را نیز افزایش داد، ضروری است که ترتیبی اتخاذ شود که یکسان‌سازی نرخ ارز هر چه سریع‌تر صورت گیرد .

سخنگوی دولت گفت: فرجام برجام را نباید فقط در رابطه با آمریکا تعریف کرد چراکه بعد از اجرای برجام صادرات نفت به دو میلیون و پانصد و شصت و هشت بشکه در روز رسیده است . کمتر از شش ماه از اجرای برجام می‌گذرد و یک میلیون سقفی که برای صادرات مجاز بوده، اما توانستیم این میزان را به دو میلیون و 568 هزار بشکه در روز برسانیم، باید این میزان را در قیمت برابری ریال به دلار محاسبه کنیم تا مشخص شود از رفع تحریم به منابع ما چیزی اضافه شده یا خیر؛ به غیر از اعداد و ارقامی که از آن صحبت می‌کنیم به عنوان مثال 1.7 میلیارد دلار بعد از برجام از آمریکایی‌ها به خاطر منابعی که از پیش، قبل از انقلاب در اختیارشان بود را تحویل گرفتیم .  قصد ندارم بگویم در فضای پسابرجام چه اقداماتی را برای دستیابی به حقوقمان صورت دادیم. اما وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که بیش از 3 میلیارد  و 418 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران بعد از برجام افزایش یافته و 4.2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای 6 هزار مگاوات انرژی الکتریکی که در کشور باید ایجاد شود صورت گرفته است رابطه خصمانه آمریکا با ایران غیرقابل پنهان است و ما قاطعانه از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره کشوری که عنوان نمادی از خصومت است را تقدیر می‌کنیم.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان و به قیمت پایانی 1219 ریالی رسید سایپا امروز بیش از 126 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خزامیا از دیگر نماد منفی گروه بود که با کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد این نماد بیش از 63 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 1038 ریالی رسید . خاور در محدوده صفر منفی معاملاتش را پشت سرگذاشت و به قیمت 123 تومان رسید . خپارش با تقاضا همراه شد و روز مثبتی را پشت سرگذاشت پارس خودرو امروز با رشد 4 درصدی به قیمت 1344 ریال رسید و مورد توجه سهامداران حقیقی واقع شد خپارس با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان داد. ایران خودرو در محدوده صفر تابلو به قیمت پایانی خود خاتمه داد ایران خودرو بیش ا ز15 میلیون سهم معامله شد و در همان قیمت 319 تومان باقی ماند . خاذین مثبت بود این نماد با روند صعودی همراه شد و پس از آنکه با افزایش 1 درصدی همراه شد به قیمت 968 ریال رسید . نمادهای خچرخش ، خزر ، خعتبار از مثبت های همراه با صف خرید بودند . خبهمن مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2704 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای ختراک ، خریخت از مثبت های گروه قطعه سازها بودند که با افزایش 1 درصدی به کار خودشان پایان دادند .

بهمن موتور از شرکت های اصلی و مهم گروه بهمن آمار تولید و فروش ۴ ماه اول سال را هم مانند دوره قبل با رشد فروش محصولات همراه کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت بهمن موتور که از شرکت های اصلی و مهم گروه بهمن بشمار می رود طی سه ماه اول سال در برابر تولید ١۶٣١ و ٣٧٨١ انواع خودرو، ١٩٧۵ و ۴٢٣١ دستگاه به فروش رسانده بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی مصوبه هیات دولت مبنی بر تمدید معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی شرکت هایی که ازسال ۹۲ تا ۹۴ مازاد تجدید ارزیابی را درصورت های مالی لحاظ کرده اند که توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده یک مقام مسئول در سازمان بورس به بورس پرس گفت: این موضوع یکی از برنامه هایی بود که سازمان بورس از ماه ها پیش پیگیری می کرد .وی ادامه داد: بنابراین با مصوبه فوق یکی از خواسته های شرکت ها بود که خوشبختانه محقق شد تا شرکت های متقاضی ، فرصت استفاده از معافیت مالیاتی در افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی باشند .وی در برابر این نکته که با این اوصاف شرکت های مانند پارس خودرو ، پلی اکریل، ذوب آهن، سایپا دیزل، آزمایش و… مانعی برای افزایش سرمایه از این محل نخواهند داشت ، توضیح داد: درباره هر کدام از این شرکت ها باید به طور مصداقی نگاه کرد اما طبیعتا” هر شرکتی که طی سال مالی 92 تا 94 اقدامی در راستای این تحقق کرده باشد، مشمول مصوبه اخیر دولت می شود. بنابراین این دسته شرکت ها می توانند مراحل قانونی را طی کنند .به گفته وی در مورد افزایش سرمایه شرکت هایی مانند ایران خودرو که تا سال گذشته هیچ اقدامی نکرده اند، فعلا” نمی توان اظهار نظر کرد و باید منتظر زمان بود

در گروه فلزات اساسی شاهد روند صعودی در بیشتر نمادها بودیم . فملی با بیش از 35 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1666 ریالی به کار خود پایان داد . فولاد سبز پوش بود این نماد امروز قیمت پایانی1314 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 30 میلیون سهم معامله شد . ذوب با افزایش 3 درصدی به کار خود پایان داد این نماد امروز با تقاضا همراه شد که در آخر منجر به تشکیل صف خرید در این نماد شد ذوب با صف خرید 4 میلیونی معاملات امروزش را با پایان رساند و به قیمت پایانی 2522 ریالی رسید . نمادهای فخوز ، فاسمین ، فسرب ، فخاس ، زنگان از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند که با تقاضا همراه شدند . ارفع با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی همراه شد این نماد به قیمت پایانی 4022 ریالی رسید . هرمز قیمت پایانی 2424 ریالی را تجربه و روز معاملاتی خود را با افزایش 3 درصدی به پایان رساند . وتوکا قزمط پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی به قیمت 1808 ریالی رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد .

سه طرح جدید در شرکت فولاد مبارکه و نهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی در اصفهان، امروز با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو افتتاح می شود. به گزارش ماین نیوز، سه طرح شرکت فولاد مبارکه شامل واحد تولید بریکت با ظرفیت تولید 60 تن در ساعت، واحد سولفورزدایی بخش ذوب و همچنین واحد سختی زدایی آب (دِمین) برای خطوط فولادسازی با ظرفیت 450متر مکعب در ساعت ، به عنوان پروژه های جدید این شرکت هستند که امروز سه شنبه 12 مرداد افتتاح می شوند.

قائم مقام شرکت پویش بازرگان ذوب‌ آهن اصفهان با اشاره به اهداف تاسیس این شرکت اظهار کرد: رسالت شرکت ذوب‌ آهن برای سال 1394 ایجاد شرکتی بود تا محصولات این شرکت را با حداقل لایه‌های توزیع به دست مصرف‌کننده برساند. در واقع دیدگاه این سیاست، توزیع مویرگی در کشور است تا محصول ذوب‌ آهن در نقاط مختلف کشور در تماس مستقیم با مصرف‌کننده باشد.

در استخراج کانه های فلزی معاملات تمامی نمادها در قیمت های حداکثری دنبال شد و اکثرا صف خرید را در معاملات امروز خود تجربه کردند. ومعادن با رنج های مثبت حقوقی در ساعت اولیه بازار به صف خرید رسید و حجم معاملاتش به بیش از 50 میلیون سهم رسید؛ روز گذشته کنور در این نماد فروشنده بود. کنور در معاملات امروز به حداکثر آستانه قیمت روزانه رسید. دو قلوهای سنگ آهنی نیز معاملات پرحجمی را در محدوده مثبت پشت سر گذاشتند. قیمت سنگ آهن جهانی در معاملات روز گذشته با خبر انتشار PMI فولاد چین با افزایش همراه شد. نمادهای کروی، کاما و کبافق نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند. طبق اخبار منتشره امروز در خصوص پرونده معدن سرب و روی مهدی آباد، به نقل از معدن 24، این پرونده در ایمیدرو در مرحله تصمیم سازی است و به احتمال فراوان تصمیم نهایی در این مورد تا آخر هفته اتخاذ می شود و امکان اینکه مناقصه دوباره برگزار شود وجود دارد . امروز همچنین، در بازار خرده فروشی شاهد معاملات کد به کد به میزان 10 میلیون و در قیمت 1193 ریال در نماد ومعادن بودیم. کدما تنها نماد منفی گروه بودکه با صف فروش به کار خود پایان داد.

در دیگر خبرهای امروز این گروه، سید محمد ابریشمی از افزایش 5 درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن در چادرملو خبر داد. بر اساس این خبر، در چهار ماهه نخست امسال بالغ بر 3.6 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد و نسبت به برنامه پیش‌بینی شده بالغ بر 12 درصد بیشتر بود . مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو با اعلام این خبر گفت: افزایش تولید کنسانتره در حالی است که میزان استخراج سنگ آهن طی همین مدت 9 درصد کمتر از پیش‌‌بینی برنامه بود و این نکته مثبت در عملکرد به دلیل عیار بالای سنگ آهن استخراجی و عملکرد بهتر تجهیزات بود . ابریشمی در ادامه درمورد وضعیت بازار سنگ آهن اظهار نیز افزود: در بعد داخلی بازگشت رونق به بازار به میزان زیادی بستگی به سیاست‌های اقتصادی دولت دارد. باید منتظر ماند و دید دولت تا چه اندازه می‌تواند فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز را رونق دهد. متاسفانه تا به امروز بازار نتوانسته از رکود خارج شود اما امیدوار هستیم با کاهش بهره بانکی وضعیت کمی بهتر شده و سرمایه‌ها وارد بازار شوند. از جنبه تاثیر عوامل خارجی هم رفتار اقتصادی کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ آهن و فولاد از جمله چین بسیار نقش آفرین است و تصور می‌شود تا سال 2017 رشد مصرف با شیب ملایمی ادامه یابد . وی تاکید کرد: رونق بازار داخلی از آن جهت برای چادرملو مهم است که ما تمامی تولیدات خود را به فولادسازان داخلی عرضه می‌کنیم و متعهد به تامین مواد اولیه آنها هستیم .

بانکی ها در غیاب بیش از نمادهای گروه معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند. نماد حکمت پس از برگزاري مجمع عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي 50 ریالی با رشد 1.5 درصدی در قیمت 120 تومان به تابلوی معاملات بازگشت.

در گروه مخابرات  27 میلیون سهم آتیه داده‌پرداز در بازار فرابورس برای نخستین بار عرضه شد که به قیمت هر سهم 365 تومان کشف قیمت شد. سهمیه هر یک از معامله‌گران برخط در این عرضه اولیه امروز حداکثر 500 سهم بود. نماد همراه در این گروه در قیمت های حداکثری معامله شد و نماد اخابر معاملات خود را در محدوده صفر منفی دنبال کرد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.پترول که روز خود را منفی شروع کرده بود در بین سهامداران حقیقی بیش از 16 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفرمثبت ، در قیمت 146 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 3 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شکربن ،شفارا و ساینا در سقف قیمتی خود بسته شدند.جم در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 12 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 793 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت. شپترو پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي آماده بازگشایی شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند .این نماد به شفاف سازی چند مورد اشاره نمود از جمله: در طی عملکرد 3 ماهه اول حدود 7,000 تن محصول براساس قیمتهای سال قبل تعهد شده بود که با نرخهای پائین تحویل مشتریان گردیده و به علت تاخیر در تحویل محصول به مشتری نیز، جریمه آن به صورت محصول تحویل مشتری گردید و با توجه به قیمت تمام شده سال جدید زیان در سه ماهه اول محاسبه می گردد .با توجه به اقدام به رفع مشکلات فنی در شش ماهه اول 95 از شش ماهه دوم تولید محقق و شرکت به سودآوری برنامه ریزی شده طبق بودجه 95 خواهد رسید .نمادهای شفن،شسینا و شیراز صف فروشی های گروه بودند.

پتروتحلیل- وزیر نفت علت بروز حوادث متعدد آتش‌سوزی در صنعت پتروشیمی را عدم سرمایه‌گذاری لازم در بخش HSE و بی‌توجهی شرکت‌های خصوصی‌سازی شده در صنعت پتروشیمی به این مقوله دانست .این عضو کابینه دولت علت بروز حوادث متعدد در صنعت پتروشیمی را عدم سرمایه گذاری لازم در بخش HSE و بی توجهی شرکت های خصوصی سازی شده در صنعت پتروشیمی به این مقوله دانست و گفت: البته علت یابی دقیق بروز هر حادثه در دست بررسی است .

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به حدود ۶۵ میلیون تن خواهد رسید که بخش مهمی از این افزایش تولید را مجتمع های پتروشیمی غرب کشور رقم خواهند زد .

در گروه پالایشی به جز نماد شنفت بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شبندر با 69 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در بین استقبال سهامداران حقیقی 142 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با قیمت آخرین معامله 515 تومان و صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و در راس گروه قرار گرفت.نمادهای شاوان،شتران،شراز،شبریزو شپنا صف خریدی های گروه بودند.شتران در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 78 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملاتی 16 میلیونی را تجربه کرد و در انتها با رشد 5 درصدی ، در قیمت 274 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 2 واحد مثبت اولین سهم تاثیر کذار در شاخص فرابورس شد.شبریز با قیمت مثبت روز خود را آغاز کرد و با 70 درصد خریدار حقیقی در حدود 35 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در قیمت 470 تومان با صف خرید در حدود 6 میلیونی روز خود را به اتمام رساند و سوم گروه شد.

پالایشگاه «ساراس» ایتالیا ۱۱۲ میلیون دلار از بدهی‌های خود به ایران را بابت خرید محموله‌های نفت خام از ایران که قبل از وضع تحریم‌ها علیه این کشور در سال ۲۰۱۲ صورت گرفته بود را پرداخت کرده است .بر این اساس، این پالایشگاه ایتالیایی حدود ۳۵۰ میلیون یورو به ایران بدهی دارد که اولین قسط خود را به مبلغ ۵۰ میلیون یورو و دومین قسط از بدهی‌های خود را در قالب همین مبلغ در ماه جولای به ایران پرداخت کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب