خلاصه رویدادهای بورس تهران در شنبه 18 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس که روز چهارشنبه سقف قبلی خود را شکسته بود در اولین روز کاری هفته نیز رشد 1091 واحدی را تجربه کرد و ضمن عبور از کانال 76 هزار واحدی در آستانه کانال 77 هزار واحدی قرار گرفت و تنها 40 واحد با کانال مزبور فاصله دارد و فردا به آن خواهد رسید. اگر امروز یا فردا به نتیجه قطعی در مذاکرات سیاسی برسیم شاخص می تواند به راحتی با عبور از 77 هزار نیز به سمت 80 هزار واحد حرکت کند.

نماد معاملاتی فارس با 308 واحد و تاپیکو با 115 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 132 و شپنا با 73 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 448.4 میلیارد تومان رسید که با وجود حذف معاملات گروهی قابل توجه بود.بیشترین ارزش معاملات به تاپیکو با 79 میلیارد تومان و فارس با 52.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس شاخص کل رشد 5 واحدی را به ثبت رساند.ارزش کل معاملات این بازار نیز به 77.7 میلیارد تومان رسید.

بازار در اولین روز از هفته رشد خوبی را تجربه کرد. روند برگزاری مذاکرات در دو روز اخیر نشان داد که شاخص حداقل رشد 1000 واحدی را تجربه خواهد کرد. بعد از اتمام گزارش های شش ماهه گفتیم که بازار تا زمان انتشار یک خبر و محرک مثبت و مهم نوسان خواهد داشت. این نوسانات ادامه داشت تا زمان برگزاری نشست سیاسی ! این مذاکرات با مذاکرات قبلی فرق بسیاری داشت و از روز پنج شنبه شروع شده و همچنان ادامه دارد. هیچ کدام از طرفین نمی خواهند ژنو را دست خالی ترک کنند و به همین دلیل می خواهند با یک نتیجه مشخص محل مذاکرات را ترک کنند. روز 20 همین ماه نیز آمانو به ایران سفر می کند و آنطور که آژانس بین‌المللی اتمی اعلام کرده  آمانو در سفر به تهران توافقنامه چارچوب همکاری امضا می‌کند.

خبرها، خبرهای مثبت و خوبی برای بازار سرمایه ست اما برای دست یابی به نتیجه قطعی باید صبر کرد. اگر تفاهمنامه ای در این زمینه بین ایران و طرف های غربی امضا شود تحولی شگرف در سیاست خارجی رخ خواهد داد و به دنبال آن بازار سرمایه نیز رشد بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد. یکی از ثمرات مثبت به نتیجه رسیدن مذاکرات بحث تحریم ها می باشد گفته می شود آمریکا توافقی کوتاه مدت به ایران پیشنهاد داده که بر اساس آن غنی‌سازی ۲۰ درصد و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته و ‏راکتور اراک در ازای لغو برخی محدودیت ها و نیز آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران، متوقف خواهد شد.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ دلار به مذاکرات ژنو واکنش نشان داده و در لحظه نگارش این گزارش به کمتر از 3000 تومان نیز رسیده است. مذاکرات ژنو ادامه دارد و اگر به توافق جامعی دست یابند و دارایی های ارزی و بلوکه شده ایران آزاد شوند مسلما فشار این اتفاق باعث افت بیشتر دلار نیز خواهد شد.

در اخبار سیاسی و در اخبار مرتبط با مذاکرات لس آنجلس تایمز می گوید مذاکرات هسته ای با مانع مواجه شده است. مزیر خارجه آمریکا برای امضای توافق نامه به ژنو رفته است اما مانعی بر سر راه ایجاد شده است که منجر به طولانی شدن مذاکرات شده است. هنوز هیچ سرنخی در باره مانع ایجاد شده بدست نیامده است.

برخی رسانه ها نیز می گویند مذاکرات به هفته آینده موکول خواهد شد.

در بازارهای جهانی قیمت طلا به کانال 1200 دلاری وارد شده است و این اتفاق در کنار افت احتمالی قیمت دلار بازار سکه و طلای داخل را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. روند نزولی قیمت جهانی طلا اواخر روز جمعه پس از انتشار گزارش وزارت کار آمریکا تشدید شد و قیمت طلا به مرز 1290 دلار در هر اونس رسید. وزارت کار آمریکا اعلام کرد اقتصاد این کشور طی ماه اکتبر 204 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده که این مساله نشانگر بهبود نسبی وضعیت اشتغال بوده و گمانه زنی ها در خصوص متوقف شدن محرک پولی 85 میلیارد دلاری فدرال رزرو را افزایش داده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی همانطور که دیشب گفتیم خبرهایی از رفع احتمالی تحریم های گروه و عدم موافقت مجلس با افزایش نرخ گاز به بیش از 10 سنت و افزایش خوب نرخ اوره و آمونیاک در بازارهای جهانی معاملات سهام این صنعت را تحت تاثیر قرار داد و نوسانات مثبت همراه کرد.

در این گروه ظاهرا اوره به بیش از 315 دلار و متانول به بیش از 500 دلار در هر تن رسیده است که خبر بسیار خوبی برای اروه سازان و متانولی های داخلی ست. کارشناسان بین المللی معتقد به رشد بیشتر اوره در ادامه هستند و اگر این اتفاق بیفتد سهام اوره سازان نظیر شیراز، شپدیس، خراسان و کرمانشاه مورد توجه قرار خواهند گرفت. شرکت هایی که نرخ اوره را در بودجه خود کمتر از 300 دلار و در برخی همچون خراسان 293 دلار در نظر گرفته شده است. توصیه این است تحولات این چهار سهم را همگام با تحولات نرخ جهانی اوره زیر نظر داشته باشید.

در متانولی ها زاگرس که صادرات بسیار خوبی دارد با لغو تحریم ها می تواند به سال های خوب خود بازگردد و بیش از 1 میلیارد دلار در سال صادرات داشته باشد. افزایش نرخ متانول نیز بر روند فعلی سهم تاثیر گذار بوده است.

در فارس شاهد صف خرید بودیم که ملی پتروشیمی آن را عرضه کرد و سهم متعادل شد. گزارش تولید زیر مجموعه های شرکت منتشر شده است و خیلی هم تعریفی ندارد. بندر امام و پارس مهمترین زیر مجموعه های شرکت هستند. پارس با 55 درصد و بندر امام با 70 درصد ظرفیت تولید کار می کنند  و احتمالا در آینده در وضعیت بهتری قرار خواهند گرفت. توصیه این است در فارس با دید بلند مدت سرمایه گذاری کنید.

تاپیکو بالاخره به قیمت های بیش از 500 تومان رسید و با صف خرید به استقبال معاملات فردا رفت. زمانی ما در گزارش هایمان به کم ریسک بودن سهم اشاره می کردیم ولی برخی اظهار می کردند شما قصد تبلیغ سهم را دارید! واقعا جای تعجب دارد زمانی سهم در قیمت هایی معامله میشد که این قیمت ها 65 درصد ناو بود و پی برای سهم نیز کمتر از 5 بود. خب مشخص است که سهم کم ریسک است و با توجه به شرایط خوب زیر مجموعه ها در آینده وضعیت خوبی خواهد داشت. هنوز نیز سهم ریسکی ندارد ولی اگر قصد خرید دارید حتما دید بلند مدت داشته باشید. امروز حقوقی ها 71 میلیون سهم شرکت را خرید کردند.

شازند امروز هم صف خرید بود و بازهم به اندازه حجم مبنا معامله نشد. شرکت می تواند بین 120 تا 140 تومان فقط بابت تخفیف در نرخ نفتا به سود خود اضافه کند یعنی سود هر سهم آن به نزدیکی 600 تومان نیز برسد. با رفع تحریم ها و مشکلات صنعت پتروشیمی بازار به این سهم حداقل پی بر ای 7 خواهد داد. با این سود و این پی بر ای قیمت سهم رشد بسیار خوبی خواهد داشت. دلیل به صف خرید نشستن سهم نیز همین می باشد.

در پالایشگاهی ها دیشب گفتیم که رفع تحریم ها در عمل دلار را کاهش خواهد داد و در سال آتی نرخ ارز در 3000 تومان تک نرخی نخواهد شد. این عامل در کنار افت احتمالی قیمت نفت در نتیجه دستیابی به توافقات سازنده در مذاکرات باعث شد سهام پالایشگاهی ها با افزایش عرضه های شدید روبرو شوند. در گزارش چهارشنبه در مورد افزایش سرمایه شتران شنیده هایی را ذکر کردیم که افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها با توجه به مشکلات حقوقی در زمین ها به مانع برخورد کرده است که البته شنیده می شود افزایش سرمایه از محل سود انباشته امکان پذیر است.

در تجهیزاتی ها مپنا به بیش از 900 تومان صعود کرد ولی عرضه ها نیز در سهم بالا بود. افزایش احتمالی نرخ برق از 43 تومان به 67 تومان و موضوع فروش نیروگاه ها علت تحرکات مثبت در سهم می باشد. گفته می شود مپنا سه نیروگاه خود را خواهد فروخت. لازم به ذکر است ارزش بازاری یک نیروگاه برق 1000 مگاواتی بیش از 400 میلیون یورو می باشد و مپنا با وجود تملک در چندین نیروگاه دارایی های زیادی دارد.

اتفاق مهم در این گروه توقف حفاری برای تعدیل مثبت بود. در گزارشات قبلی به کم ریسک بودن و مطمئن بودن سهم اشاره کرده بودیم.

فاراک گزارش های مالی قبولی داده ولی امروز باز گشایی نشد. شرکت سال مالی خودشو تغییر داده و از 29 اسفند به 31 شهریور تغییر داده. سود سال ‏مالی ‏منتهی به 31 شهریور امسال را 40 تومان اعلام کرده یعنی در شش ماه تونسته 40 تومان اعلام کند این ‏در حالیست که ‏قبل از این پیش بینی کرده بود این مبلغ رو در کل سال محقق کند. شرکت برای سال بعد هم در اولین ‏پیش بینی 50 ‏تومان اعلام کرده یعنی برای سال مالی بعد که منتهی به 31 شهریور 93 هست. قیمت سهم در آخرین معامله با ‏سود 40 تومانی 647 تومان بوده است ( پی بر ای 15.8 مرتبه) ‏

بازار مسلما با توجه به رشد سایر همگروهی ها به رشد سهم امیدوار است و سود 40 تومانی را برای شش ماه ‏در ‏نظر می گیرد‏ و به آن قیمت می دهد.

فاذر نیز در این گروه مثبت و متعادل بود افزایش عرضه ها در بیش از 320 تومان مانع از تداوم صف خرید آن در 326 تومان شد ولی قیمت پایانی سهم به بیش از 320 تومان رسید. رتکو همچنان در این گروه صف فروش دارد.

در الکترونیکی ها فقط رانفور مثبت بود و سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند . رشد اخیر این گروه روند اصلاحی را در آنها در پی داشته و مسلما بعد از یک اصلاح مجددا مورد توجه قرار خواند گرفت . در این گروه پیشنهاد این است سهامداران رکیش در افزایش سرمایه نیز شرکت کنند و دید بلند مدتی به آن داشته باشند.

در ساختمانی ها معاملات در دو گروه مثبت و منفی به معاملات خود ادامه داند. امروز شنیدیم که کارشناسان بازار مسکن اعلام کرده اند که تا پایان سال نه تنها افزایش نرخی در مسکن نخواهیم داشت بلکه کاهش نیز خواهیم داشت.

در حمل و نقلی ها حپترو منفی بود و سایر نمادها مثبت معامله شدند. توریل بازهم صف خرید داشت. گزارش های شفاف سازی اخیر این شرکت خیلی هدفندانه و گیج کننده بوده است و بیشتر غیر شفاف سازی بوده تا شفاف سازی . شرکت قرارداد جدیدی توسط یک زیر مجموعه در جهت خرید 1062 دستگاه واگن منعقد کرده است که گفته تاثیری بر سود هر سهم سال جاری آن ندارد.

حکشتی بار دیگر قرار شد باز شود جالب اینکه حداکثر قیمت ممکن را برای معامله گذاشتن یعنی 570 تومان!

در لیزینگی ها همه نمادها رشد قیمت داشتند که در این بین عرضه های ولغدر بیشتر بود. ولساپا به لحاظ تکنیکی رشد داشت و ولصنم نیز با توجه به مسائل بنیادی رشد کرد. ولصنم می تواند با توجه به شرایط خوب شیران و واتی در آینده گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

در بانکی ها معاملات تحت تاثیر مذاکرات سیاسی و خبر مربوط به اظهار نظر سیف در مورد برداشتن از ‏حساب بانک ها خواهد بود. سیف  گفته برداشت از حساب بانک ها غیر قانونی بوده است. و این خبر خوبی ست.

در این گروه گفته می شود بانک ملت برای تعدیل مثبت متوقف خواهد شد. معاملات جالبی در سهم رخ داد.

وپاسار بعد از لمس قیمت های بیش از 220 تومان بار دیگر سعی دارد به این قیمت ها و تثبیت در بیش از 220 تومان ‏برسد. وپاسار در بخش سرمایه گذاری ها دارایی های خوبی دارد و از لحاظ بنیادی در موقعیت خوبی قرار دارد. سود 38 ‏تومانی امسال شرکت تا پایان سال به بیش از 50 تومان هم میرسد. بنابراین خرید سهم با دید بلند مدت استراتژی ‏مطمئن و کم ریسکی خواهد بود.

در گروه نفتی شنفت و ونفت مورد توجه بودند. در شپاس بعد از مدت ها تحرکات خوبی را شاهد هستیم و این نشانه خوبی در سهم می باشد. روز ‏چهارشنبه خریدار 1 میلیونی سهم حقوقی ها بودند. امروز سهم منفی بود که در صورت اصلاح بیشتر می تواند جالب باشد.

در ونفت که رشد عجیبی داشته باشد. مسئولین شرکت نیز گفته اند در کوتاه مدت نباید به سهم امید داشت ولی همچنان رشد می کند.

در گروه کانی های غیر فلزی بالاخره کسرا صف فروش شد . هیجانات در برخی سهام بازار از جمله کسرا بی رویه است. در مورد “کسرا” اینجا مفصل توضیح دادیم. کمرجان و کساپا نیز امروز منفی بودند. کرازی صف خرید داشت بارها در مورد سهم گفتیم که اگر 320 را رد کند می تواند رشد بیشتری نیز داشته باشد. کپشیر هم بعد از اصلاح تا 650 تومان مورد توجه قرار گرفته است.

در سیمانی ها افت قیمتی محسوسی را در بیشتر نمادها شاهد بودیم. خبر تکذیب افزایش نرخ سیمان دلیل افت قیمتی گروه بوده است. گفته شده در صورت افزایش قیمت حامل های انرژی نرخ سیمان رشد خواهد کرد.

در این گروه سشرق همچنان مورد توجه می باشد ( به واسطه سیمان سفید شرق). ساروم پوشش بیش از 90 درصدی در شش ‏ماهه داشته است .سیمان تهران که ریسک کمی در این گروه دارد مورد توجه قرار گرفته است و چهارشنبه در 503 تومان صف ‏خرید داشت ولی امروز افزایش عرضه ها را تجربه کرد. ستران در شرکت های بورس مالک 79.4 درصدی سهگمت و 50 درصدی سیلام می باشد. سود سهگمت با سود ‏ستران یکی ست ولی بازار به سهکمت پی بر ای 6.5 و به سیمان تهران پی بر ای کمتر از 5 داده است.

دارویی ها در همه نمادها رشد قیمت را تجربه کردند. تخصیص ارز مبادله ای در ادامه سال و افزایش تولید در شش ماهه دوم در بیشتر شرکت ها و همچنین پوشش های مناسب در نیمه نخست سال دلیل توجه به این گروه می باشد. در این گروه دپارس سود هر سهم خود را به دلیل همین تخصیص ارز مبادله ای به شرکت از 322 تومان به 438 تومان افزایش داده است. سهم امروز بازگشایی شد ولی در قیمت 3500 تومان بازگشایی نشد. آخرین قیمت سهم 3249 تومان بوده است.

خودرویی ها که از افزایش نرخ خودرو در سال جاری بهره ای نخواهند برد فقط چشم به مذاکرات و لغو تحریم ها دارند تا ‏شاید به دوران درخشان خود بازگردند.‏ تحت همین تحولات سیاسی روز مثبتی را امروز تجربه کردند. در این گروه سایپا دیزل بعد از افزایش زیان قابل توجه در شش ماهه بازگشایی شد و جالب اینکه رشد 11 درصدی را تجربه کرد.

در غذایی ها معاملات منفی بیشتر مشاهده شد. غبشهر و غمارگ نیز منفی بودند. در مورد غبشهر خیلی ها ترس از این دارند که شرکت گزارش خود را در اولین پیش بینی سال بعد محتاط دهد همچنین خیلی ها اعتقاد دارند با ثباتی که در نرخ دلار و اقتصاد به وجود آمده نرخ مواد اولیه و محصولات شرکت نیز ثابت خواهند ماند و به همین دلیل همانند سال قبل تعدیل مثبت سنگین نخواهد داد.

در این گروه وسینا صف خرید داشت که برخی شایعت حاکی ست که شرکت تعدیل مثبت خوبی خواهد داد.

غگرجی پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را در حالی 198 ریال اعلام کرد که که نسبت به آخرین پیش بینی نزدیک 13 درصد تعدیل منفی داشته است . همچنین شرکت در 6 ماهه واقعی 30 ریال این پیش بینی که معادل 15 درصد می شود را پوشش داده است.

در هلدینگی ها وبانک مثبت و متعادل شد، وامید همچنان صف خرید داشت و وصندوق و غدیر نیز معاملات مثبتی را تجربه کردند. در مورد غدیر به نظر می رسد قیمت سهم تحت تاثیر معامله بلوکی تا حدودی کنترل شود ولی تحولات سهم به تحولات قیمتی و سود پارسان وابستگی زیادی دارد. در کل به نظر می رسد خرید غدیر به همراه پارسان با دید مجمع که احتمالا در بهمن ماه خواهد بود گزینه کم ریسک و مطمئنی باشد.

قندی ها روز منفی داشتند و فقط قشیر و قلرست رشد قیمت داشتند. کاهش تولید در بودجه جدید شرکت های گروه و عدم افزایش نرخ شکر به بیش از 1900 تومان با وجود کنترول تورم ،در کنار رشد خوبی که در گروه های بزرگ بازار مشاهده می شود باعث شده کمتر به این گروه توجه شود.

در گروه برقی بترانس بعد از یک اصلاح کوچک امروز مورد توجه قرار گرفت و 13.8 میلیون سهم معامله شد و به 560 تومان رسید فروشنده 6 میلیون سهم شرکت حقوقی ها و خریدار 3.4 میلیون سهم نیز حقوقی ها بودند.

بکام و بالبر نیز رشد قیمت داشتند. بشهاب، بسوئیچ ، بنیرو و بموتو منفی های گروه برقی بودند.

در گروه ماشین آلات و تجهیزات لسرما بازگشایی شد و 5 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. لسرما پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را با 45 درصد تعدیل مثبت از 285 ریال به 413 ریال افزایش داده است . این شرکت در 6 ماهه نخست سال 215 ریال این پیش بینی که معادل 52 درصد می شود را محقق کرده است.

تکمبا در 155 تومان مورد حمایت می باشد. منتظر گزارش شش ماهه شرکت و شفاف سازی وضعیت قرارداد شرکت در زمینه فروش کمباین به کشور عراق هستیم.

در فلزی معدنی ها میدکو به درصد های مثبت رسید. با تحولات میدکو ، بانک پاسارگاد را نیز با توجه به تملک آن در این سهم زیر نظر داشته باشید.

کچاد تعدیل مثبت 18 درصدی و قابل قبولی داده و مثبت بود و کگل و کنور نیز در آستانه تعدیل مثبت هستند. این ‏اتفاقات تعدیل مثبت در ومعادن را در پی خواهد داشت.‏

در فولادی ها ذوب در ابتدای وقت مثبت بود و به بیش از 380 تومان رسید ولی مجددا به کمتر از 380 تومان رسید. افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل تجدیدارزیابی دارایی ها در راه است.

کشرق امروز نوسان خوبی داد و از درصد های منفی به درصد های مثبت رسید.

در پایان بد نیست به شیران و واتی نیز اشاره ای داشته باشیم. شیران در محدوده کم ریسکی برای خریدقرار دارد و با توجه به تعدیل مثبت دیگری که تا پایان سال خواهد داد می تواند بازهم رشد داشته باشد. واتی نیز همگام با شیران می تواند رشد دیگری داشته باشد. هر دو سهم در بلند مدت و شرکت در مجمع جذاب می باشند.

 منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه خبرهای بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب