گروه پتروشیمی، بانک و خودرو در صدر صنایع بورسی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، برگزاری نشست اخیر در ژنو و برنامه کاهش تحریم ها در برخی صنایع از جمله پتروشیمی، بانک و خودرو امروز تالار شیشه ای را تحت تأثیر خود قرار داد و حجم بالای معاملات و رشد قیمت سهام در شرکت های فعال در گروه مذکور صعود شاخص کل تا نزدیکی مدار 77 هزار واحد را در پی داشت.

بدین ترتیب در صدر صنایع بورسی، گروه پتروشیمی حرکتی مثبت را با حجم معاملات قابل توجه به ویژه در نمادهای بزرگ خود همچون “فارس” و “تاپیکو رقم زد. بطوریکه هلدینگ خلیج فارس در حالی معاملات روزانه خود را آغاز کرد که با صف خریداران روبه رو بود و در پایان روز کاری نیز گرچه تالار نشینان شاهد واگذاری صف ها و پاسخگویی به تقاضای موجود بودند، اما قیمت سهم همچنان مدار صعودی را برای خود حفظ کرد. آنچنان که نزدیک به 30 میلیون از سهم مذکور در دامنه نوسان مثبت حداکثری مورد معامله قرار گرفت.

تاپیکو نیز در حالی معامله بیش از 155 میلیون سهمی را نظاره گر بود که تقاضای بیش از 9 میلیون سهمی در پایان معاملات روزانه برای آن باقی ماند. اما نزدیک به 122.5 میلیون از سهام عرضه شده توسط سهامدار حقوقی صورت گرفته و در مقابل تنها فروش نزدیک به 33 میلیون از این سهم توسط سهامدار حقیقی انجام شده، این درحالیست که از تعداد 155 میلیون سهام معامله شده طی روز جاری حدودا 71 میلیون توسط سرمایه گذاران حقوقی و تعداد 84 میلیون سهم توسط سرمایه گذاران حقیقی خریداری شده است.

شاراک” و “شیراز” نیز طی روز جاری توانستند تا دامنه نوسان مثبت چهار درصدی اوج گیری قیمت سهام خود را مشاهده کنند. که در پایان نیز همچنان تقاضای خرید برای سهام این شرکت ها پابرجا ماند.

در ادامه می توان به گروه مخابرات و روند رو به جلوی دو سهم اخابر” و “همراه” اشاره کرد که موجب گردید تقاضای مناسبی همراه با حجم معاملاتی قابل قبول در دو نماد مذکور مشاهده شود.

گروه خودروسازان نیز با توجه به برنامه لغو تحریم ها از صنعت مذکور و سهولت فعالان این گروه برای ورود قطعات مورد نیاز آنها، امروز در تمامی نمادها صف های خریداران را نظاره گر بودند. در میان نمادهای این گروه زامیاد با معامله بیش از 11.5 میلیون سهمی و پایداری صف پنج میلیونی خریداران صدرنشین بود.

ایران خودرو اما با توجه به عدم عرضه سهام رو به رو گردید و حدود 14 میلیون تقاضای خرید این سهم خودرویی همچنان به قوت خود باقی ماند.

سایر نمادهای گروه نیز تحت تأثیر این فضای مثبت و با افزایش امیدواری ها نسبت به آینده، دنباله رو پیشتازان خود بودند.

امروز همچنین نگاه مثبت سرمایه گذاران شامل حال گروه بانکی نیز شد و تقاضای مناسبی نیز در نمادهای آنها به چشم می خورد. کاهش تحریم ها و آزاد شدن بخشی از پول های مسدود شده بانک ها در حساب های خارجی و امید به برقراری ارتباط دوباره با مرکز سوئیفت همگی شرایط مناسبی را پیش روی بانک ها قرار داده است. بانک های صادرات، ملت، تجارت و پاسارگاد نیز در این روند در صدر جای داشتند و حجم معاملات بالایی را به خود اختصاص دادند.

دارویی ها نیز به دنبال گزارش های مثبت عملکرد میان دوره ای و نیز سهولت در تأمین مواد اولیه وارداتی روزهای خوشایندی را در معاملات سهام خود سپری می کنند. بطوریکه این روزها رشد قیمت سهام تمامی نمادهای گروه و بی پاسخ ماندن بخش زیادی از تقاضای خریداران در نمادهای دارویی به وضوح قابل مشاهده است.

پالایشگاه ها اما امروز با به صف نشستن فروشندگان مواجه بودند و تنها شنفت” و “ونفت در میان نمادهای فعال در گروه فرآورده های نفتی توانستند تا دامنه نوسان مثبت حداکثری پیش رفته و صف های خریداران سهام خود را حفظ کردند.

اهالی تالار در بیان این روند نزولی در قیمت سهام پالایشی ها به عنوان لیدر قبلی بورس، به آغاز حرکت قیمت سهام صنایع اثرپذیر از نتایج مثبت مذاکرات ژنو همچون سه صنعت بانک، خودرو و پتروشیمی اشاره می کنند که همین امر باعث خروج نقدینگی از گروه هایی همچون پالایشی و حرکت سرمایه ها به سمت سه صنعت مذکور که انتظار رشد قیمتی برای آنها وجود دارد، می شود.

از سیمانی ها نیز برخی شایعات از ارایه مجوز افزایش نرخ صادراتی محصولات صنعت به شرط آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها حکایت دارد. در نتیجه امروز سهام سیمانی روند منفی را با پایداری صف های عرضه کنندگان شاهد بودند.

در مجموع اما روند مثبت بورس در نتیجه خوش بینی به نتایج اثربخش مذاکرات در ژنو امروز در معاملات جریان داشت و این امر به رکوردشکنی شاخص کل همزمان با حجم معاملاتی قابل توجه منجر گردید.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا نیز با توجه به احتمال کاهش بهای اونس جهانی و دلار در بازار آزاد ایران روند منفی را با معاملاتی متعادل پیگیری می کند، هرچند پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل اسفند ماه با رشد اندک قیمت ها به بهای یک میلیون و 29 هزار تومان معامله می شود.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی به قیمت 930 هزار تومان و هر دلار آمریکا به بهای 3010 تومان معاملات روزانه خود را پیگیر است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب