اخبار و گزارش بورس شنبه 16 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
دریافت کد بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 469 واحد افزایش یافت و به رقم 78,326 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 74 واحد ، وامید با 55 واحد و مبین با 51 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 320 میلیارد تومان رسید که نماد شبندر با رقمی بیش از 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 1 واحد افزایش به رقم 815 واحد رسید  که نماد شتران با 1 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  102 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 11 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3530 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 103 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

بررسی نظرسنجی‌های یک ماهه اخیر نشان می‌دهد که کلینتون پس از یک افت کوتاه مدت،‌ بار دیگر توانست از ترامپ پیشی گرفته و اختلاف سه و نیم درصدی خود با ترامپ را تا حدود ۷ درصد افزایش دهد . ، هرچند دونالد ترامپ پس از برگزاری مجمع ملی جمهوری‌خواهان آمریکا، توانست اختلاف خود با رقیبش هیلاری کلینتون را به یک درصد کاهش دهد، اما نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد  اقبال عمومی جامعه آمریکایی بار دیگر متوجه کلینتون شده است، به گونه‌ای که میانگین نظرسنجی‌های یک هفته اخیر بیانگر پیشی گرفتن حدود 7 درصدی وی بر ترامپ است .نتایج نظرسنجی‌ مؤسسه راسموسن که طی روزهای 1 و 2 آگوست (11 و 12 مرداد) انجام شده است، بیانگر پیشی گرفتن 4 درصدی کلینتون بر ترامپ (44 درصد در مقابل 40 درصد) است .

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آستانه دیدار سه جانبه خود با روسای جمهور ایران و آذربایجان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دولتی آذربایجان، آذرتاک، با تاکید بر لزوم شکل‌گیری یک منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران گفت که چنین منطقه آزادی می‌تواند اثرات زیادی بر گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه داشته باشد .رئیس‌جمهوری روسیه گفت: «ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران می‌تواند عزمی جدی در انعقاد قراردادهای تجاری و سرمایه‌گذاری بین روسیه و ایران به‌وجود آورد. گروه تحقیقات مشترک که جزئیات پارامترهای یک توافق احتمالی را مورد مطالعه قرار خواهد داد، هم اکنون کار خود را آغاز کرده است.» به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه، رئیس‌جمهوری روسیه افزود: «ما همچنین به تقویت همکاری‌هایمان با تهران در امور منطقه علاقه‌مندیم و آن را عاملی مهم در برقراری ثبات و امنیت در سرزمین پهناوری می‌دانیم که از آسیای مرکزی و منطقه خزر تا خاورمیانه گسترانده شده است.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خساپا با بیش از 105 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود سایپا با کاهش 3 درصدی به قیمت پایانی 1185 ریالی رسید  . همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 30 میلیون سهم دربازار خرده فروشی بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 1174 ریال در نماد خساپا 2 و توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . خزامیا قرمز پوش بود این نمادامروز با کاهش 1 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1027 ریالی بیش از 48 میلیون سهم معامله شد . خودرو با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 3297 ریالی را تجربه کرد .خاذین پرتقاضا ظاهر شد اولین روز کاری خود را با روند صعودی همراه شد خاذین با افزایش 3 درصدی به قیمت پایانی 1043 ریالی رسید و با صف خرید 6 میلیونی به کار خود پایان داد . با توجه به معاملات منفی در بیشتر نمادها شاهد رشد قیمتی و معاملات مثبت در نماد خگستر بودیم این نماد با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 3809 ریالی رسید و بیش از 15 میلیون سهم معامله شد . خپارس قرمز پوش بود و در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد . خچرخش مثبت بود این نماد که هفته معاملاتی قبل را با رشد 20 درصدی به پایان رساند امروز را هم با افزایش 4 درصدی پشت سرگذاشت و قیمت پایانی 1405 ریالی را تجربه کرد و در آخر با صف خرید 2 میلیونی بسته شد . نمادهای خاور ، خمهر ، خدیزل با روند کاهشی همراه شدند بطوریکه در پایان معاملات امروز با کاهش 3 درصدی در قیمت پایانی خود معاملاتش را به پایان رساندند .

یک مقام مسئول ضمن تفسیر مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره فروش دارایی ها توسط ایران خودرو و سایپا و اعلام یک پیشنهاد،درباره واگذاری بلوک ۳۳ درصدی بانک پارسیان توسط ایران خودرو نکاتی اعلام کرد. یک مقام مسئول در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ اخیر بانک مرکزی مبنی بر مهلت 6 ماهه دو شرکت ایران خودرو و سایپا برای فروش بخشی از دارایی ها و با هدف حفظ سقف تسهیلات، اظهار داشت: واقعیت این است که این ابلاغیه نوعی هشدار به این دو شرکت خودروساز داده شده که اگر خواسته شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی را تامین نکنند با کاهش تسیهلات دریافتی روبرو خواهند شد.

یک مقام مسئول ضمن تفسیر مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره فروش دارایی ها توسط ایران خودرو و سایپا و اعلام یک پیشنهاد،درباره واگذاری بلوک ۳۳ درصدی بانک پارسیان توسط ایران خودرو نکاتی اعلام کرد. یک مقام مسئول در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ اخیر بانک مرکزی مبنی بر مهلت 6 ماهه دو شرکت ایران خودرو و سایپا برای فروش بخشی از دارایی ها و با هدف حفظ سقف تسهیلات، اظهار داشت: واقعیت این است که این ابلاغیه نوعی هشدار به این دو شرکت خودروساز داده شده که اگر خواسته شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی را تامین نکنند با کاهش تسیهلات دریافتی روبرو خواهند شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم . فولاد با رشد 3 درصدی به کار خود پایان داد این نماد به قیمت 136 تومان رسید و بیش از 105 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . ذوب صف خرید بود این نماد امروز با تقاضا همراه شد و پس از آنکه بیش از 2 درصد رشد قیمتی ررا پشت سرگذاشت به قیمت 2587 ریالی رسید و در آخر با صف خرید 1 میلیونی معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای فخوز ، فخاس از دیگر نمادهای مثبت همراه با صف خرید گروه بودند . فسرب با اقبال همراه شد این نماد مورد توجه سهامداران بود فسرب بیش از 4 درصد مثبت خورد و در محدوده حداکثر قیمتی به معاملاتش خاتمه داد . فاسمن منفی بود این نماد با قیمت پایانی 2745 ریالی در محدوده صفر منقی به کار خودش خاتمه داد . نمادهای زنگان ، کیمیا ، ارفع با قیمت پایانی مثبت و در محدوده صفر مثبت معاملاتشان را سپری کردند .

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان از افزایش 2 میلیون تنی ظرفیت تولید این شرکت در آینده بسیار نزدیک خبر داد. بهرام سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز درباره جزئیات سه پروژه افتتاح شده فولاد مبارکه در هفته‌ای که گذشت، توضیح داد: یکی از پروژه های افتتاح شده، پروژه تولید بریکت آهن از نرمه‌های آهن اسفنجی بود. همانطور که می‌دانید در زنجیه تولید بخشی از آهن اسفنجی به صورت پودر درمی‌آید و دورریز می‌شود. این حالت هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط زیستی تبعاتی دارد. با پروژه‌ای که در فولاد مبارکه اجرا شد، سالانه می‌توانیم 500 هزار تن از نرمه‌های آهن اسفنجی را به بریکت تبدیل کنیم که مجددا در کوره‌های قوس الکتریکی قابل استفاده هستند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: بهره برداری از شمش آلومینیوم جاجرم در سال آتی آغاز می شود و هم اکنون نصب تجهیزات آن ۵۵درصد پیشرفت دارد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند. پترول در منفی قیمت خورد بدون فروشنده حقوقی بیش از 25 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 137 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در صدر گروه قرار گرفت و با 28 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.شکلر تنها نماد صف خریدی گروه بود.در نماد جم 2، در بازار خرده فروشی 37,300,00 سهم در قیمت 794 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای ساینا،شفن،شتوکا و شسینا در کف قیمتی خود بسته شدند.فارس در ادامه روند معاملاتی نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 5 میلیون سهم دادوستد شد که 4 میلیون آن در قیمت 492 تومان در دقایق پایانی بازار انجام شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 492 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.تاپیکو با 100 درصد فروشنده حقیقی در حدود 6 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با رشد 1 درصدی ، در قیمت 197 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از راه اندازی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی سینا ظرف دو تا سه ماه آینده خبر داد و گفت: شرکت فرانسوی اکسنس برای مشاوره و بازسازی این واحد به صورت کوتاه مدت با ما همکاری می کند .علی محمد بساق زاده بیان اینکه در صورت به وجود نیامدن مشکل خاص، واحد پارازایلین مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ظرف دو تا سه ماه آینده راه اندازی می شود، افزود: در مسیر بازسازی این واحد بنا داریم از مشاوره و همکاری شرکتهای داخلی و خارجی مانند شرکت فرانسوی اکسنس به صورت کوتاه مدت استفاده کنیم و هم اکنون اقدامات لازم برای بازرسی از قسمت های مختلف واحد پارازایلین که دچار حریق شد، در حال انجام است .

در گروه پالایشی به جز نمادهای ونفت،شرانل و شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادو ستد شدند.در نماد شبندر که پارسان در آخرین روز کاری 4 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را با منفی آغاز کرد و با 66 درصد خریدار حقیقی در حدود 172 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 536 تومان به کار خود پایان داد ، لیدر گروه شد و با 6 واحد مثبت بر شاخص اثر گذار بود.نمادهای شبریز و شتران در آستانه قیمتی خود بسته شدند.در نماد شبریز که مانند شبندر پارسان 14 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را هم منفی شروع کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 19 میلیون سهم معامله شد ودر انتها با قیمت آخرین معامله 518 ، با صف خرید کوچکی معاملات خود را به اتمام رساند و با 13 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شتران با 2 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیرگذار بر شاخص فرابورس،در حدود 29 میلیون سهم معامله شد که 6 میلوین آن در قیمت 297 توان به صورت بلوکی در ساعات ابتدایی بازار نجام شد و در پایان با رشد 5 درصدی ، در قیمت 296 تومان و با صف خرید بیش از 11 میلیون روز خود را به اتمام رساند.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، برخی منابع اعلام کردند با توجه به موفقیت ایران در بازستانی سهم خود از بازار، چند عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیشنهاد آغاز دوباره گفت و گو درباره تعیین سقف تولید برای این سازمان را مطرح کرده اند .اعضای یاد شده که ونزوئلا، اکوادور و کویت جزو آنها هستند، امید دارند که بار دیگر برای هماهنگی تولید میان ١٤ عضو اوپک و تولیدکنندگان نفت غیر عضو آن، مانند روسیه، تلاش کنند .

گروه استخراج کانه های فلزی با حمایت حقوقی ها امروز نیز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت. انتشار شاخص تعداد اشتغال جدید آمریکا و بدنبال آن رشد شاخص دلار، علیرغم انتظارمان کاهش قابل توجهی را در قیمت جهانی فلزات بدنبال نداشت و نمادهای این گروه همچنان مورد اقبال بازار بود. تحلیل های بازار در خصوص رشد جهانی روی تا رقم 2300 دلار به قوت خود باقی است و این امر رشد قیمتی کروی را همچنان در مسیر صعودی قرار داده است. در دوقلوهای سنگ آهنی علیرغم تداوم فروش های وصندوق، معاملات پرحجمی را با حمایت حقوقی ها در محدوده مثبت شاهد بودیم؛ در معاملات روز گذشته کگل علاوه بر وصندوق، گروه توسعه مالی مهر آیندگان نیز فروشنده بود. ومعادن علیرغم عرضه های اول بازار در ساعت پایانی معاملات به صف خرید رسید و با معامله بیش از 80 میلیون سهم با صف خرید به کار خود پایان داد؛ بانك پاسارگاد در معاملات روز گذشته این نماد خریدار بود.

در اخبار این گروه، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان از افزایش 95 درصدی صادرات گل گهر خبر داد و گفت: سرانه تولید به ازای هر نفر طی سال گذشته در مجتمع گل گهر سیرجان از 16 هزار تن به 19 هزار تن رسید و صادرات محصولات به 2 میلیون و 809 هزار تن افزایش یافت . تقی زاده همچنین با اشاره به آغاز تولید واحد آهن اسفنجی جدید گل گهر با ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن از بهره برداری واحدگندله سازی این مجتمع به ظرفیت 5 میلیون تن در مرداد ماه جاری خبر داد.

در گروه قندی معاملات متعادلی را نظاره گر بودیم. قچار که در سه ماهه ابتدای سال 53 ریال زیان شناسایی کرده بود، امروز با انتشار نامه شفاف سازی در کدال، با رشد قیمتی همراه شد و تا آستانه صف خرید پیش رفت. طبق این نامه، قچار در خصوص اطلاعات ارائه شده مربوط به پیش بینی سود سال 95 اعلام کرد که این شرکت علاوه بر سهمیه شکر خام تخصص یافته خود به میزان 6,000 تن، اقدام به خربد 81,00 تن شکر خام سهمیه سایر شرکهای قندی نموده که مراحل واردات آن در حال انجام می باشد، لذا با توجه به افزایش قیمت جهانی شکر خام و همچنین افزایش نرخ شکر سفید در بازار داخلی و بر اساس اطلاعات حاصله از انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر، این شرکت در اطلاعات ارائه شده نسبت به اصلاح نرخ خرید مواد اولیه و فروش محصولات خود اقدام نموده است.

در خبرهای این گروه، معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در هفته‌ گذشته ۵۰ هزارتن شکر در کشور توزیع شد، اظهارداشت: عملیات ترخیص و تخلیه ۷۰ هزارتن شکر نیز در بندر امام در حال انجام است که توزیع این محموله نیز از این هفته آغاز خواهد شد. علاوه بر این دو کشتی حامل شکر، بر روی آب‌ هستند و تا حدود دو هفته دیگر به کشور ما خواهند رسید. معاون وزیرجهاد کشاورزی با بیان اینکه درحال حاضر قیمت شکر به ثبات رسیده و روند افزایشی آن در بازار متوقف شده است، افزود: بزودی روند کاهش قیمت این محصول در بازار آغاز خواهد شد.

اکثر نمادهای گروه حمل و نقل معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. حتاید و حکشتی نمادهای مثبت گروه بودند که بیشترین رشد قیمتی را داشتند؛ حتاید که روز گذشته با خریدهای گنجینه آرمان شهر همراه بود تا آستانه صف خرید پیش رفت؛ بیش از 60 درصد از حجم معاملات امروز این نماد نیز توسط حقوقی خریداری شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب