اخبار و گزارش بورس یکشنبه 17 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  379  واحد افزایش یافت و به رقم 78,704 واحد رسید. که نمادهای تاپیکو با 90 واحد ، وامید با 53 واحد و وبانک با 32 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 307 میلیارد تومان رسید که نماد مرقام با رقمی بیش از 14 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 1 واحد افزایش به رقم 817 واحد رسید  که نماد شتران با 2 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  130 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3536 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 106 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

آمار بهاری اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که از میان 32 قلم کالای منتخب صنعتی در مجموع 19 محصول رشد و 13 کالا افت تولید را تجربه کرده‌اند. رشد 60 درصدی سبد کالای صنعتی نشان‌دهنده بهبود بخش صنعت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است؛ البته رصد عمیق‌تر آمار در سه بهار گذشته نیز تاییدی بر این بهبود است. مقایسه 5 قلم کالایی که در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشترین میزان رشد را تجربه کرده‌اند با دوره‌های مشابه در سال‌های 93 و 94 نشان می‌دهد تنها سه محصولی که در دوره‌های گذشته رشد منفی داشته‌اند در بهار 95 با افزایش تولید مواجه بودند. در طرف مقابل نیز کالاهایی که بیشترین افت تولید را داشته‌اند فقط دو محصول رشد مثبت ثبت کرده‌اند. این وضعیت را می‌توان نشانه‌ای بر کاهش درجه رکود در بخش صنعت تفسیر کرد. اینها علامت‌های امیدوارکننده‌ای است که صنعت از افتی که در سال‌های قبل به‌دلیل کاهش قیمت نفت، کاهش درآمدهای دولت و کمبود تقاضا در بازار با آن مواجه بوده خارج شود که این امر نشان‌دهنده مثبت شدن دمای صنعت در صورت اصلاح ساختارها، رفع برخی موانع در کسب‌وکار، خروج غیرتورمی از رکود و در نهایت خروج از وضعیت منفی خواهد بود.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو  و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . خساپا در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد این در حالی است که آخرین معامله خود را با قیمت 1179 ریال و در محدوده صفر منفی به پایان رساند سایپا بیش از 85 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خزامیا امروز شاهد افت یا رشد قیمتی نبود و با همان قیمت پایانی1027 ریالی به معاملاتش خاتمه داد زامیاد بیش از 54 میلیون سهم معامله شد که بیش از 69 درصد فروشنده امروز این نماد حقوقی ها بودند . خاذین مثبت بود این نماد که با حداکثر قیمتی معاملاتش را آغاز نمود بیش از 41 میلیون سهم معامله شد خاذین با قیمت پایانی 1094 ریالی به معاملاتش پایان داد . خودرو با قیمت پایانی 3317 ریالی و در محدوده صفر مثبت معاملاتش را پشت سرگذاشت خودرو بیش از 21 میلیون سهم معامله شد . خاو منفی بود این نماد به قیمت پایاین 1208 ریال رسید و پس از آنکه بیش از 14 میلیون سهم معامله شد به روز منفی خود خاتمه داد . نمادهای خاهن ، خگستر ، خمحور ، خچرخش از نمادهای مثبت گروه بودند که با حداکثر قیمتی و صف خرید به معاملاتشان پایان دادند . نمادهای ختراک ، خعتبار ، خپوش از منفی های همراه با صف فروش بودند خپویش  جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره در پایان معاملات متوقف شد . خکاوه مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی به قیمت 1404 ریالی رسید و با بیش از 12 میلیون سهم روز مثبتی را برای خود رقم زد . نمادهای خبهمن ، خدیزل در محدوده صفر منفی معاملاتشان را پشت سرگذاشتند .

طی مراسمی با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و شاهین مصطفایف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، قرارداد آغاز عملیات ساخت کارخانه خودرو در آذربایجان به امضا رسید .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور ایران و آذربایجان شد و گفت: در سال‌های اخیر همکاری ایران و جمهوری آذربایجان توسعه خوبی داشته و این مهم جز با درایت و دستورات مساعد روسای جمهور دو کشور امکان پذیر نبوده است .وی افزود: آمادگی کامل داریم تا ضمن آموزش کارکنان این کارخانه، سرمایه لازم برای راه‌اندازی کارخانه تولید محصولات ایرانی را هم تامین کنیم. بر این اساس، خط تولید خودرو در نفت‌چاله ظرف نه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد .همچنین وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به سوابق مثبت تعامل میان دو کشور، بر ضرورت تداوم این همکاری تاکید و از ایجاد خط تولید خودرو سواری در کشورش ابراز رضایت کرد.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان دادند . فولاد با قیمت پایانی 136 تومانی که تغییری نسبت روز معاملاتی قبل نداشت به معاملاتش پایان داد فولاد با بیش از 52 میلیون سهم پر حجم تریننماد گروه بود که بیش از 62 درصد از معاملات امروز توسط حقوقی ها صورت گرفت . فملی با قیمت پایانی 1779ریالی در محدوده صفر مثبت به معاملاتش خاتمه داد بیش از 86 درصد خریدامروز فملی توسط حقوقی ها انجام شد این نماد امروز بیش از 20میلیون سهم معامله شد . نمادهای فسرب ، وتوکا ، زنگان از منفی های همراه با صف فروش بودند .  فخوز مثبت بود این نماد امروز را هم با رشد قیمتی به پایان رساند فخوز با قیمت پایانی 2816 ریالی بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فلوله ، فخاس از مثبت های همراه با صف خرید بودند . نمادهای ارفع ، فباهنر در محدوده صفر مثبت به کار خودشان پایان دادند . هرمز قرمز پوش بود این نماد با قیمت پایانی 2453 ریال بیش از 12 میلیون سهم معامله شد و در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد .

به گزارش ماین نیوز، اولین نشست خبری سال ۹۵ در حوزه معدن را سندیکای لوله و پروفیل برگزار کرد تا اعلام کند وضعیت این حوزه به سبب بالا رفتن تعرفه واردات بحرانی است و تولید داخلی نمی تواند نیاز اعضای این سندیکا را تامین کند.

به گزارش ماین نیوز، در گزارش سه ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت، گزارشی از میزان تولید محصولات معدنی عنوان شده است. بر اساس این گزارش میزان تولید فولاد خام در سه ماهه اول سال 95 معادل 4 میلیون و 701 هزار تن بوده که نسبت به تولید 4 میلیون و 317 هزار تنی سه ماهه اول سال 94 حدود 9 درصد افزایش یافته است.

نخستین محموله محصولات شرکت فولاد اکسین در خوزستان اواخر هفته گذشته به قاره اروپا صادر شد. به گزارش ماین نیوز، رضوان زنگنه مدیر فروش و بازاریابی این شرکت گفت: نخستین محموله صادراتی ورق های فولادی برای مصارف صنعتی، به کشورهای آلمان و ایتالیا صادر شد.

امیرحسین نادری در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره آخرین وضعیت شرکت فولاد مبارکه که با سرمایه اسمی 7.5 هزار میلیارد تومانی بزرگترین شرکت بازار سهام ایران بشمار می رود و طی روزهای اخیر با توجه سرمایه گذاران و رشد قیمت سهام مواجه شده ، اظهار داشت: علاوه بر بهبود وضعیت فروش محصولات شرکت در ماه های اخیر، قیمت های جهانی نیز نسبت به سال گذشته بسیار بهتر شده است.

در استخراج کانه های فلزی علیرغم حمایت حقوقی معاملات نمادهای سنگ آهنی با هیجان کمتری همراه بود. ومعادن نیز با بازگشایی حق تقدم سهم در قیمت 38 تومان وارد فاز منفی شد و افت 1.5 درصدی تجربه کرد؛ در نماد حق تقدم این سهم بیش از 80 میلیون سهم معامله شد. اما نماد کنور با رشد 3.5 درصدی همراه بود. کروی امروز نیز در محدوده مثبت معاملات پرحجمی را پشت سر گذاشت؛ 65 درصد از حجم معامله 28 میلیونی این نماد توسط حقوقی ها خریداری شد. امروز همچنین شاهد جابجایی بلوک 12.4 میلیونی ومعادن در بازار خرده فروشی و در قیمت 1356 ریال بودیم. در صورت ادامه تحرکات مثبت در بازارهای جهانی همچنان به رشد قیمتی نمادهای این گروه میتوان امیدوار بود.

اما در خبرهای امروز، طبق برآوردهاي بلومبرگ در خصوص قيمت سنگ آهن در بازارهاي جهاني، به اعتقاد کارشناسان اگرچه در ماه گذشته و هفته هاي اخير بهاي اين ماده مهم معدني افزايش يافته اما نمي توان به پايداري آن اميد چنداني بست و اين روند در نيمه دوم سال 2016 دوباره کاهشي خواهد شد. در اين بين نگاهي به بازار آتي سنگ آهن نيز حکايت از آن دارد که بهاي اين محصول در همين دوره مورد مطالعه تا 43 دلار در هر تن نيز افت خواهد کرد؛ این در حالی است که رئیس انجمن سنگ آهن با تکیه بر دلایلی همچون قرارداد 3ماهه سنگاپور برای خرید سنگ آهن به قیمت 71 دلار و نیز امکان افزایش تعرفه ها توسط دولت چین بعید است قیمت این ماده معدنی کمتر از 50 دلار شود.

در گروه سرمایه گذاری، واتی برنامه فروش شیران خود را تغییر داد و از صفر تابلو به صف فروش رسید. واتی که پیش از این شنیده شده بود قصد عرضه 3 درصد از سهام شیران خود را دارد، طبق اطلاعیه جدید خود روز سه شنبه 19 مرداد ماه حدود 69 میلیون سهم معادل 1.5 درصد از سهام مذکور را به قیمت پایه هر سهم 390 تومان روانه میز فروش خواهد کرد. ولصنم و وصنعت، سهامداران فعال این نماد، روز گذشته فروشنده این سهم بودند. وساپا معاملات خود را اغلب در محدوده صفر مثبت دنبال کرد و با داد و ستد 36 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت. وسپه که روز گذشته با صف خرید به کار خود پایان داده بود، امروز نیز خوب معامله شد که نشان از ادامه روند صعودی این سهم دارد. وخارزم همچنان در محدوده حمایتی 113 تومان در حال نوسان بود. اغلب نمادهای این گروه در محدوده مثبت به معاملات خود خاتمه دادند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.در نماد پترول که دیروز مهرآیندگان 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 27 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 135 تومان به کار خود پایان داد ، صدر نشین گروه شد و با 11 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.در نماد جم 2، در بازار خرده فروشی 43 میلیون سهم در قیمت 795 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شکلر ، شفارس و تاپیکو نمادهای صف خریدی گروه بودند.فارس با قیمت منفی کار خود را شروع کرد و بیش از 4 میلیون حجم معاملاتی را به خود اختصاص داد که در حدود 3 میلیون آن در قیمت 492 تومان در دقایق پایانی بازار بلوک زده شد این نماد در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 492 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.نمادهای شفن ، شسینا و شتوکا در کف قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو با 90 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،با 90 درصد فروشنده حقیقی در حدود 14 میلیارد ریال داد و ستد شد و در انتها با رشد 5 درصدی ، در قیمت آخرین معامله 207 تومان با صف خرید بیش از 2 میلیون به معاملات خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به محل حادثه مجتمع پتروشیمی بندرامام، مرضیه شاهدایی بامداد روز یکشنبه (١٧ مردادماه) در جمع خبرنگاران در محل آتش سوزی انبار محصول لاستیک مصنوعی (BDSR) در مجتمع پتروشیمی بندر امام ضمن قدردانی از آتش نشانان و نیروهای عملیاتی حاضر در محل حادثه گفت: حادثه آتش سوزی پتروشیمی بندرامام در انبار مواد اولیه لاستیک رخ داد و اکنون مراحل پایانی اطفای حریق را پشت سر می گذاریم .وی با اشاره به آغاز حادثه آتش سوزی از عصر دیروز (شنبه، ١٦ مردادماه) گفت: داخل انبار مواد اولیه لاستیک پتروشیمی بندرامام، چهار هزار و ٧٠٠ تن مواد و ضایعات وجود داشت که بخشی از آن در ساعت های اولیه خارج شد . شاهدایی یادآور شد: با درک ضرورت توجه به مباحث HSE از سوی شرکت های پتروشیمی، برنامه های جامع و وسیعی با همکاری بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است .

در گروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادو ستد شدند.شتران با 2 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس،در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 152 میلیارد ریال معامله شد و در انتها با رشد 4 درصدی ، در قیمت 309 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.شراز تنها نماد صف فروشی گروه بودند.در نماد شبندر که دیروز گنجینه آرمان شهر 7 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود روز خود را مثبت شروع کرد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 535 تومان به معاملات خود پایان داد و با 5 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.شبریز در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و با 96 درصد خریدار حقیقی در حدود 7 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان در محدوده صفر مثبت، در قیمت 512 تومان روز خود را به اتمام رساند و سوم گروه شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب