اخبار و گزارش بورس دوشنبه 18 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 379 واحد کاهش یافت و به رقم 78,324واحد رسید. که نمادهای فملی با 79 واحد ، وامید با 61 واحد و فولاد با 59 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد جم با 75 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 181 میلیارد تومان رسید که نماد مرقام با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد کاهش یافت به رقم 815 واحد رسید. نمادهای ذوب ، شاوان و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 105 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3536 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 107 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرنگار مهر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیات دولت خبر از تصویب اصلاح آئین نامه قانون مطبوعات داد و گفت: این اصلاحیه به خواست وزارت ارشاد در دستور کار هیات دولت قرار گرفت .معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه قراردادهای جدید نفتی در دولت به تصویب رسید این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند ایرادهای وارده به این قراردادها رفع نشده است، گفت: قرارداد جدید را من دیروز امضا کردم و امروز ابلاغ شد .وی با بیان اینکه قرار نیست این قراردادها به صورت لایحه به مجلس برود گفت: در قانون نفت که مصوبه مجلس است گفته شده که شرایط های عمومی قراردادهای نفتی در دولت تصویب شود و وزارت نفت در آن چارچوب عمل کند .جهانگیری توضیح داد: آنچه که در دولت تصویب شده یکسری قوانین بالادستی است و یکسری شرایط عمومی است که وزارت نفت بر اساس آن با شرکت های خارجی قرارداد امضا می‌کند .وی با اشاره به ویژگی‌های این شرایط عمومی گفت: وزارت نفت وقتی می خواهد قرارداد ببندد باید شرایط این مصوبه دولت را در آن قرارداد رعایت کند .معاون اول رئیس جمهور افزود: در مورد میادینی که تاکنون اکتشاف صورت نگرفته است یک جور سیاستگذاری کرده ایم و در مورد میادین مشترک نیز سیاست های دیگری اتخاذ شده است. همچنین در مورد بازیافت از چاههای موجود نیز شرایط دیگری تعیین کرده ایم و در واقع یک رئوسی مطرح شده که در شرایط مختلف وزارت نفت باید قراردادهای متفاوت ببندد .وی تصویب این قراردادها را یک کار استثنایی از سوی دولت نامید و گفت: ۸، ۹ ماه بر روی این قراردادها  کار شده و تدبیر رهبری این بود که نظرات منتقدین شنیده شود و تمام این نظرات در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب شد.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1189 ریالی بسته شد سایپا امروز بیش از 50 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . خزامیا به قیمت 1024 ریال رسید و در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد . خچرخش با افزایش 3 درصدی به معاملاتش پایان داد ایننماد که در محدوده مثبت معاملاتش را آغاز نمود به صف خرید نیز رسید اما با عرضه همراه شد بطوریکه آخرین معامله خود را در محدوده صفر منفی به پایان رساند خچرخش به قیمت 1524 ریال رسید و بیش از 20 میلیون سهم معامله شد . خودرو منفی بود ایران خودرو که امروز بیش از 15 میلیون سهم معامله شد به قیمت 3298 ریال رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت. خگستر پر تقاضا همراه شد این نماد چند روز است که مورد توجه سهامداران قرار گرفته و امروز را هم با رشد 4 درصدی پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 4134 ریالی و صف خرید به معاملاتش خاتمه داد. خاذین منفی شد این نماد پس از رشد 13 درصدی در هفته گذشته امروز با کاهش 2 درصدی همراه شد و به قیمت 1069 ریال رسید . خمحور مثبت بود و با صف خرید معاملاتش را به پایان رساند . خکاوه سبز پوش بود این نماد  با افزایش 1 درصدی به قیمت 1429 ریالی رسیدو بیش از 9 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خمهر ، ختور از مثبتهای قطعه سازها بودند که با رشد 2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند .

رئیس شورای رقابت از ورود به معامله ۶۲ درصد سهام سه مالک اصلی گروه بهمن ، ارسال دو نامه به وزیر اقتصاد و سازمان بورس درباره عدم رعایت مصوبه سال ۹۰ و معاملات ضربدری سهام خودرویی خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا شیوا بعد از گذشت 55 روز از معامله 1.6 هزار میلیارد تومانی 62 درصد سهام سه مالک اصلی گروه بهمن توسط کنسرسیوم ریسمن موتور (در 25 خرداد) و معرفی مدیرعامل و هیات مدیره جدید در روزهای گذشته، با برگزاری نشست مبطوعاتی از ورود شورای رقابت به این مزایده خبر داد و گفت: شورای رقابت به این واگذاری ورود خواهد کرد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . وتوکا با کاهش 1 درصدی به قیمت پایانی 1726 ریالی رسید و بیش از 28 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فملی با کاهش 3 درصد یهمراه ش فملی امروز قیمت پایانی 1713 ریالی را تجربه کرد و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . همچنین شاهد یک معاماه بلوکی در نماد فملی 2 بودیم که در بازار خرده فروشی انجام شد این معامله با قیمت پایه هر هم 1779 ریال و توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . ذوب قرمز پوش بوداین نماد با کاهش 2 درصدی قیمت پایانی 2568 ریالی را پشت سرگذاشت . فاسمین مثبت بود ایننماد بیش از 8 میلیون سهم معامله شد که بیش از 61 درصد خرید امروز فاسمین توسط حقوقی ها صورت گرفت این نماد به قیمت 2737 ریال رسید . نمادهای فنوال ، ارفع از مثبت های گروه بودند که در محدوده صفر مثبت به کار خودشان خاتمه دادند . نمادهای فسرب ، فخاس از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند .

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه صادرات صنعت فولاد کشور را در سال جاری 6 میلیون تن اعلام کرد. به گزارش خبرنگار ماین نیوز، جعفر سرقینی صبح امروز در نشستی خبری در وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: امسال 20 میلیون تن و سال آینده 11 میلیون تن ظرفیت جدید به مجموع ظرفیت تولید در زنجیره فولاد کشور اضافه می‌شود. سال قبل هم 23 میلیون تن ظرفیت‌سازی شد. با این کار جلوی خام فروشی سنگ آهن گرفته می‌شود.

دیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از صادرات 5000 تن محصول به بازارهای خارجی توسط این شرکت در سال جاری تاکنون خبر داد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.جم با 76 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس،در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد که در حدود 1 میلیون سهم در قیمت میانگین 827 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 835 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شفارس و شدوص بدون تحرک سهامداران حقوقی در آستانه قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و با 98 درصد فروشنده حقیقی بیش از 8 میلیارد ریال دادوستد شد ودر انتها در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 207 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و با 16 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شفن، شتوکا و شفارا صف فروشی های گروه بودند.در نماد پترول که دیروز بازرگانی پتروشیمی 555,318 سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را با منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 5 میلیون سهم جا به جا شد ، در پایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 134 تومان روز خود رابه اتمام رساند و پرحجم ظاهرشد.

درحالی از توقف نماد پلی اکریل از 18 فروردین تاکنون، موضوع افزایش سرمایه این شرکت بورسی با صدور مجوز 290 درصدی و اعتراض سهامداران روبرو شده که فرماندار مبارکه از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای رفع بحران مالی پلی اکریل با حضور وزیر صنعت، مدیرکل نساجی، نمایندگان استانداری اصفهان و سهامدار شرکت خبر داد .تسنیم در گزارشی اعلام کرد شرکت پلی اکریل ایران یکی از چندین و چند کارخانه‌ای است که بی‌تدبیری‌های اقتصادی کمر آن را خم کرده است. بزرگ‌ترین واحد تولید الیاف کشور صدای پای محصولات خارجی را می‌شنود و کارگرانش چند ماهی است چشم انتظار وعده‌ها هستند .

در گروه پالایشی به جز نمادهای شتران و شپاس بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.نماد شتران بعد از 4 روز کاری مثبت بودن امروز را منفی شروع کرد و با 91 درصد فروشنده حقیقی در حدود 91 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 310 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.شبندر با 56 واحد منفی به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که طبق روال گذشته دیروز هم صندوق آرمان شهر 3 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در بین استقبال سهامداران حقیقی حجم معاملاتی 10 میلیون رابه خود اختصاص داد و در پیان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 518 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از شتران قرار گرفت.نفت در محوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 91 درصد خریدار حقیقی در حدود 4 میلیون سهم داد و ستد شد و در انتها درمحدوده صفر منفی ، با قیمت آخرین معامله 228 خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

اسحاق جهانگیری این مقرره را در تاریخ ۱۳۹۵.۰۵.۱۶ به وزراتخانه های نفت، امور اقتصادی و دارایی و سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد .بر اساس این مصوبه کلیات قراردادهای نفتی شامل قیمت، مدت و اعمال شرایط عمومی باید به تایید وزیر نفت برسد .به گزارش ایرنا همچنین این مصوبه وزارت نفت را مکلف می کند یک نسخه از قراردادهای منعقده موضوع مصوبه یاد شده را ظرف مدت ۱۰ روز پس از تاریخ نفوذ هر قرارداد بصورت طبقه بندی شده برای رییس مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

در استخراج کانه های فلزی، علیرغم ادامه رشد قیمت جهانی فلزات معاملات منفی را در اکثر نمادها نظاره گر بودیم؛ بطوریکه اکثر نمادها به قیمت های حداقلی رسیدند و کنور نیز به صف فروش رسید. در ومعادن توسعه مالی مهر آیندگان روز گذشته نیز فروشنده بود. حق تقدم این نماد از نیمه بازار با رشد قیمتی همراه شد و در قیمت 425 ریال به صف خرید رسید. معاملات کچاد و کگل نیز همچنان با حمایت حقوقی همراه بود. در بازار خرده فروشی امروز شاهد معاملات کد به کد در نماد کچاد به میزان 9.2 میلیون سهم و در قیمت 1914 ریال بودیم. نماد کگل نیز پس از معامله 22 میلیون سهم در محدوده منفی به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در پایان بازار متوقف شد. اما در میان معاملات منفی این گروه کمنگنز و کبافق دو نماد مثبت و صف خرید بودند.

در اخبار امروز این گروه، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در خصوص مناقصه معدن مهدی آباد گفت: در مجموع 4 پاکت به ایمیدرو رسیده و احتمالا طی هفته آینده برنده مناقصه مشخص می شود.

در گروه سرمایه گذاری، واتی که روز گذشته به صف فروش رسیده بود در معاملات امروز خود افت 2 درصدی را تجربه کرد اما با حمایت حقوقی مجددا وارد فاز مثبت شد و در نهایت در محدوده صفر تابلو و با حجم معامله 14.5 میلیونی به کار خود پایان داد؛ ولصنم و وصنعت روز گذشته مجددا نقش خریدار را در این نماد بازی کردند. وسپه که در معاملات دو روز اخیر صف خرید را تجربه کرده بود امروز با عرضه سهامداران حقیقی به صف فروش رسید. این سهم در محدوده 70 درصدی NAV خود در حال معامله است و با توجه به تحرکات مثبت در قیمت های جهانی سنگ آهن و نیز حمایت سهامداران حقوقی میتوان منتظر ادامه رشد قیمتی این نماد بود.

در گروه بانکی وکار و وپست نمادهای مثبت گروه بودند؛ وپست که با صف خرید معاملات خود را آغاز کرده بود در دقایق اولیه بازار صف خود را عرضه کرد اما تا پایان بازار با تقاضا همراه بود و بیش 17 میلیون سهم در این نماد معامله شد که حدود 40 درصد از این حجم توسط سهامداران حقیقی خریداری شد؛ با توجه به نمودار این سهم احتمال رشد قیمتی تا محدوده 240 تومان در این نماد وجود دارد. در بانک خاورمیانه، مجوز افزایش سرمایه 25 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی از سوی سازمان بورس صادر شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب