اخبار و گزارش بورس سه شنبه 19 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 43 واحد افزایش یافت و به رقم 78,368 واحد رسید. که نمادهای فخوز با 38 واحد ، فملی با 29 واحد و فولاد با 25 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 223 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی بیش از 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 3 واحد افزایش به رقم 818 واحد رسید  که نماد شتران با 2 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  115 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3540 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 108 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، روز گذشته میزبان روسای‌جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان بود تا در نخستین نشست از این نوع، درباره طیفی از مسائل مورد علاقه مشترک به گفت‌وگو و رایزنی بپردازند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران یکشنبه راهی محل مذاکرات شد اما همتای روس او، ولادیمیر پوتین، دوشنبه عصر به باکو رفت و پس از آن نشست سه‌جانبه میان روسای‌جمهور سه کشور برگزار شد. مهمترین محور نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان ایجاد راهگذر شمال جنوب و اتصال آسیا به اروپا از طریق قفقاز و به طول 7200 کیلومتر بود .رئیس‌جمهوری ایران در سخنانی در این نشست سه‌جانبه که با حضور ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف، روسای جمهور روسیه و آذربایجان برگزار شد با اشاره به اینکه برگزاری چنین نشستی، فرصتی برای طرح دیدگاه‌ها، تبادل‌نظرات، پیگیری روابط، مناسبات و پیشبرد منافع مشترک فراهم می‌کند، گفت: «توسعه روابط همه‌جانبه با کشورهای همسایه از اولویت سیاست خارجی ایران است.» به گزارش «ایرنا» حسن روحانی با اشاره به اینکه براساس اصول و موازین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط همه‌جانبه با کشورهای همسایه از اولویت برخوردار است، افزود: «جمهوری اسلامی ایران، از هر نوع ایده و ابتکاری برای افزایش تعامل و همکاری با همسایگان استقبال می‌کند.» روحانی همچنین افزود: «از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، تعامل سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه به صورت سه‌جانبه نه‌تنها می‌تواند به توسعه و تقویت ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالقوه موجود بین سه کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مساعدت نماید؛ بلکه می‌تواند با ایجاد هم‌افزایی و همگرایی، فرصت‌های جدیدی را در مقابله با چالش‌های موجود در منطقه فراهم کند

رویترز گزارش داد که الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: ضرورتی برای انجام مذاکرات جدید برای تعیین سقف تولید نفت وجود ندارد، اما راه برای این گفت و گوها باز است .نواک به خبرنگاران گفت: اگر دیگر کشورها مایلند طرح ثابت نگاه داشتن تولید نفت را پیش بکشند، ما آماده این مذاکره هستیم .وی در ادامه افزود: اما روسیه بر این باور است که پیش نیازهای لازم برای انجام این طرح هنوز فراهم نشده، به خصوص این که قیمتها نیز کم و بیش در حد تعادل است .وزیر انرژی روسیه اعلام کرد در صورت افت قیمت نفت، مذاکرات در خصوص ثابت نگاه داشتن میزان تولید می تواند عملیاتی شود .الوخیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا در ماه ‍ژوئن در حاشیه مجمع اصلی اقتصادی روسیه در سن پترزبورگ گفت که احتمال طرح تثبیت سقف تولید در نشست غیررسمی تولید کنندگان عضو و غیرعضو اوپک در ماه سپتامبر سال جاری (٢٠١٦ ) در الجزایر وجود دارد .همچنین در نشست دوحه که بین کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برگزاد شد طرح تثبیت سفف تولید مورد بحث قرار گرفت، اما این طرح با مخالفتهای عربستان روبرو شد و درنهایت عملیاتی نشد.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی و روند نزولی در بیشتر نمادها بودیم . خساپا با بیش از40 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود سایپا با کاهش 1 درصدی به قیمت پایانی 1172 ریالی رسید . خزامیا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و قیمت پایانی 1015 ریالی به معاملاتش خاتمه داد . خودرو قرمز پوش بود این نماد امروز بیش از 2 درصد منفی خورد ایران خودرو قیمت پایانی 3208 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 16 میلیون سهم معامله شد . خپارس از منفی های گروه بود که باکاهش 2 درصدی به معاملاتش پایان داد . خاذین مثبت بود این نماد که امروز به حداکثر قیمتی نیز رسید با قیمت پایانی 1087 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 10 میلیون سهم معامله شد .ختراک پس از افت 11 درصدی امروز با رشد قیمتی 4 درصدی همراه شد و با صف خرید به معاملاتش خاتمه داد ختراک به قیمت پایانی 3718 ریالی رسید . نمادهای خکاوه و خگستر نیز معاملات منفی ای را پشت سرگذاشتند و در محدوده صفر منفی بسته شدند .

مدیرعامل سایپا با ارایه توضیحاتی درباره آخرین وضعیت قرارداد با سیتروئن و دیگر طرف های خارجی، از رونمایی محصول جدید زامیاد با ایویکو، تخصیص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار و چند موضوع دیگر خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی جمالی در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه خودرو مشهد به تبعات مثبت برجام بر صنعت خودرو اشاره کرد و به خبرنگاران گفت: در اولین قراردادهای سایپا ، همکاری با سیتروئن فرانسه قطعی شده و امید است بزودی دیگر اقدامات مربوط به این قرارداد نهایی شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ماشین سازی نیرو محرکه هم بعد از سه شرکت آهنگری‌ تراکتورسازی‌ ایران‌ ،ایرکا پارت صنعت (کاربراتور ایران) و پلاسکوکار سایپا، مجوز افزایش سرمایه 275 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را دریافت کرد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند. وتوکا امروز هم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز با رشد 3 درصدی به کار خودش پایان داد و با قیمت پایانی 1787 ریالی بیش از 25 میلیون سهم معامله شد که بیش از 85 درصد حجم معاملات این نماد توسط خرید و فروش حقوقی ها صورت گرفت . ذوب مثبت بود این نماد با افزایش 2 درصدی به قیمت پایانی 2627 ریالی رسید و بیش از 15 میلیون سهم معامله شد . نمادهای زنگان ، فجر از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . فخوز با قیمت پایانی 2886 ریالی بیش از 3 درصد مثبت خورد و روز مثبتی را پشت سرگذاشت .نمادهای فولاد ، فملی هم هر کدام با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . نمادهای فولاد ، فملی که بیشترین تاثیر مثبت رابر شاخص گذاشتند امروز رشد 1 درصدی رادر قیمت پایانی خود پشت سرگذاشتند.

شرکت فولاد و برق جیندال هند روز دوشنبه اعلام کرد این شرکت 150 هزار تن ریل مخصوص برای خطوط مترو و قطارهای سریع السیر را در یک سال و نیم آینده به ایران صادر می کند. به گزارش ماین نیوز، یک مقام شرکت فولاد و برق جیندال با بیان اینکه نخستین محموله ازاین ریل ها بزودی به ایران ارسال می شود اظهار کرد این ریل ها در شرکت فولاد ‘رایگر’ این کشور تولید می شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور درباره وضعیت آینده صادرات صنایع معدنی همچون فولاد گفت: با توجه به بهبود قیمت جهانی فولاد در امسال نسبت به سال قبل، صادرات این محصول با صرفه اقتصادی بیشتری همراه خواهد شد . رسول خلیفه سلطانی معتقد است در صورتی‌که مشکلی برای فولادسازان ایرانی ایجاد نشود، فعالان این حوزه می‌توانند برنامه صادراتی بهتری نسبت به سال ۹۴ داشته باشند. پیش‌بینی می‌شود صادرات محصولات معدنی همچون فولاد نسبت به سال گذشته روند بهتری داشته باشد.

در گروه سرمایه گذاری، عرضه بلوک 1.5 درصدی شیران از سوی وآتی انجام شد و طی آن 69.434.820 سهم از سهام شیران به صورت یکجا و نقد و با قیمت 390 تومان به فروش رفت، این در حالی است که بهای تمام شده هر سهم شیران برای واتی مبلغ 531 ریال می باشد و انجام این معامله مبلغی در حدود 77 ریال روی سود هر سهم واتی تاثیرگذار است. اما معاملات امروز این نماد اغلب در محدوده صفر تابلو دنبال شد و در دقایق پایانی بازار افت 2 درصدی را نیز تجربه کرد. معاملات واتی امروز نیز با خرید حقوقی همراه بود و دو سهامدار این نماد یعنی ولصنم و وصنعت همچنان خریدار این سهم بودند!  در وسپه نیز حدود 2 میلیون سهم در محدوده مثبت معامله شد؛ علاوه بر سرمایه گذاری مهر، راهبرد مبین کوثر نیز دز این سهم خریدار است. اغلب نمادهای این گروه معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند و وساپا با حجم معامله 30 میلیونی همچنان در صدر معاملات گروه قرار دارد.

در استخراج کانه های فلزی، کروی که پرتقاضاترین نماد معاملات امروز این گروه بود، با رنج های مثبت سهامداران حقیقی در دقایق اولیه بازار صف خرید شد. کبافق و کمنگنز نیز دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. ومعادن نیز امروز با حمایت حقوقی ها معاملات پرحجمی را پشت سر گذاشت. حق تقدم این نماد نیز در قیمت 437 ریال صف خرید بود. کدما تنها نماد منفی این گروه بود که امروز نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

در گروه حمل و نقل معاملات منفی را نظاره گر بودیم. و حخزر تنها نماد مثبت این گروه بود که بیشترین رشد قیمتی را در میان نمادهای این گروه داشت. معاملات حپارسا در محدوده صفر تابلو به پایان رسید؛ فردا قرار است 69 درصد از سهام این شرکت به قیمت پایه 1500 تومان توسط پارسان عرضه شود و بدین ترتیب پارسان از لیست سهامدار عمده این شرکت خارج گردد. امروز همچنین شاهد بازگشایی نماد حسینا بودیم؛ حسینا که پیش بینی جدید خود را با تعدیل منفی 50 درصدی ارائه داده بود با افت 10 درصدی و در قیمت 2500 تومان به گردونه معاملات بازگشت.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شتوکا در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 22 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 539 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت . نمادهای شفن و شفارا با صف فروش بسته شدند.در نماد شیران 4، 69,434,820 سهم در قیمت 390 تومان معادل 5ر1 درصد از سهام شیران از طرف شركت گروه سرمايه گذاري آتيه دماوند در بازار معاملات عمده عرضه شد.در نماد فارس 2، در بازار خرده فروشی 4,468,820 سهم در قیمت 491 تومان به صورت بلوکی انجام شد.شفارس بدون تحرک سهامدان حقوقی در حدود 5 میلیون سهم جابه جا شد  و در انتها با رشد 4 درصدی ، در قیمت 162 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

واحد دوم پنتان مجتمع پتروشیمی تبریز با ظرفیت ٢٤٠٠ تن و سرمایه گذاری ٦٨ میلیارد ریالی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد .سیدجواد سلیمانی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز  گفت: با راه اندازی طرح جدید واحد دوم پنتان این مجتمع، ظرفیت تولید این محصول در پتروشیمی تبریز به ٤٨٠٠ تن درسال می رسد .

در گروه پالایشی به جز نمادهای شبهرن، شنفت و شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شتران با 3 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس،با قیمت مثبت کار خود را آغاز کرد و با 96درصد فروشنده حقیقی در حدود 86 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 325 تومان ، با صف خرید در حدود 4 میلیونی به روز خو پایان داد و در راس گروه گرفت.نمادهای شتران و شراز در آستانه قیمتی خود بسته شدند.در نماد شبندر که همچون روال گذشته دیروز صندوق آرمان شهر 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز را در محدوده صفر تابلو آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 68 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 520 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از شتران قرار گرفت و با 7 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.شبریز با 84 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملاتی بیش از 7 میلیونی را رقم زد و در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 513 تومان به کار خود پایان داد و با 8 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.  

حسن خسروجردی  (ئیس هیات مدیره پالایشگاه مشترک نفت ایران-اندونزی )  با تشریح جزئیات بزرگترین توافق نفتی ایران و اندونزی، اعلام کرد: با مشارکتی سه جانبه، ایران، چین و اندونزی پالایشگاهی ۸.۴ میلیارد دلاری در جاوه احداث می‌کنند .در پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت اندونزی ایران بیش از ۳۰ درصد، اندونزی ۲۰ درصد و چینی ها مابقی سهام را در اختیار دارند .

وزیر انرژی قطر و رئیس اوپک روز دوشنبه اعلام کرد با وجود کاهش اخیر در قیمت جهانی نفت، بازار نفت در مسیر تعادل مجدد قرار دارد. اوپک در مذاکراتی ادامه‌دار برای تثبیت بازار قرار دارد .اعضای اوپک در حاشیه مجمع جهانی انرژی در ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر در الجزایر نشستی غیر رسمی خواهند داشت. برخی از مقامات اوپک اعلام کردند که اگر قیمت نفت باز هم کاهش یابد، مذاکرات جدیدی در خصوص طرح فریز نفتی می‌تواند شکل بگیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب