اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 20 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 177 واحد کاهش یافت و به رقم 78,190واحد رسید. که نمادهای شبندر با 52 واحد ، جم با 51 واحد و پارسان با 41 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد وغدیر با 30 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 309 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود. در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد کاهش یافت به رقم 817 واحد رسید. نمادهای شتران ، شاوان و شراز  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 159 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3538 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 123 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرآنلاین، بر اساس آخرین گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی بانک های تجاری تا پایان سال گذشته بیش از 26 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی داشتند . بدهی بانک های تخصصی نیز تا پایان همین دوره زمانی بیش از 57 هزار میلیارد تومان گزارش شده است .میزان بدهی بانک های تجاری با بانک مرکزی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی در حدود 12 درصد را نشان می دهد این در حالی است که میزان بدهی بانک های تخصصی به بانک مرکزی در همین دوره زمانی افزایشی در حدود 2.5 درصد را تجربه کرده است .یکی از مهمترین دلایل بدهکار شدن بانک ها به بانک مرکزی ، تکلیف بانک ها به پرداخت تسهیلات تکلیفی است . پیش از این ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرده بود بانک مرکزی عامل ابلاغ تسهیلات تکلیفی به بانک هاست و از طرف دیگر مسئولیت کنترل حساب بانک ها نزد بانک مرکزی را برای بدهکار نشدن بر عهده دارد .به این ترتیب در این میانه بانک مرکزی دچار تضاد مسئولیت شده است زیرا از یک طرف به بانک تکلیف می کند تسهیلات با نرخ سود پایین بپردازد و از طرف دیگر بانک ها را به علت اضافه برداشت و بدهکار شدن جریمه می کند .کارشناسان بر این اعتقادند که جز حمایت های بانک مرکزی از بانک ها برای بازپرداخت تعهدات ضروری دولت عوامل دیگری نیز در شکل گیری و حتی افزایش این بدهی موثرند . از جمله این عوامل می توان به تطابق نداشتن زمانی در تسویه شبکه چکاوک و همچنین پوشش بانک مرکزی برای تامین منابع کوتاه مدت بانک ها اشاره کرد .بر اساس این گزارش بررسی ها نشان می دهد حجم بدهی بانک ها به بانک مرکزی در سال های گذشته با نوسان هایی جدی همراه بوده و دولت ها در بسیاری موارد تلاش کرده اند نسبت به کاهش حجم تسهیلات تکلیفی اقدام کنند اما این مهم تا کنون رخ نداده است . سهم تسهیلات تکلیفی بزرگترین سهم در شکل گیری بدهی های کلان بانک ها به بانک مرکزی است . نمودار زیر وضعیت بدهی های بانک های تجاری و تخصصی به بانک مرکزی را در دو دهه گذشته نمایش می دهد.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند . خساپا مثبت شد این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 118 تومانی به معاملاتش خاتمه داد سایپا بیش از 92 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت لازم به ذکر است که بیش از 62 درصد فروز امروز سایپا توسط حقوقی ها صورت گرفت . خزامیا با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 1032 ریالی رسید و بیش از 39 میلیون سهم معامله شد و روز مثبتی برای خود رقم زد .  خکاوه پر تقاضا ظاهر شد این نماد که امروز معامله درحداکثر قیمتی را نیز تجربه کرد در آخر با قیمت پایانی 1493 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 27 میلیون سهم معامله شد . خودرو قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 3203 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای خاهن ، خچرخش از مثبت های همراه با صف خرید بودند که با حداکثر قیمتی به معاملاتشان پایان دادند . خاذین امروز به قیمت پایانی 1113 ریالی رسید و رشد 2 درصدی را پشت سرگذاشت . نمادهای خپارس ، خاور نیز از مثبتهای گروه بودند که با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . خبهمن منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2669 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای خگستر و خمهر در محدوده صفر مثبت معاملاتشان را سپری کردند .

در پی افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی سرمایه گذاری رنا، این شرکت بورسی سود هر سهم سال مالی جاری را با سرمایه۶۰۰ میلیارد تومانی اصلاح و اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری رنا که با برگزاری مجمع فوق العاده یکشنبه 17 مرداد اقدام به اعمال افزایش سرمایه 100 درصدی کرده ، سود هر سهم سال مالی 31 شهریور را اصلاح کرد و آماده بازگشایی نماد شد .این شرکت که از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به سرمایه 600 میلیارد تومانی رسیده ، سود هر سهم را با سرمایه 300 میلیارد تومانی 679 ریال پیش بینی و در عملکرد 9 ماهه کمی بیش از 100 درصد معادل 681  ریال محقق کرده بود . “ورنا” در اصلاحیه این متغیر مهم ، سود 340 ریالی را با سرمایه جدید پیش بینی کرده و همین رقم را در 9 ماهه محقق کرده است .

در گروه فلزات اساسی معاملات منفی ای را در بیشتر نمادها شاهد بودیم .ذوب مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 2657 ریالی رسید و بیش از 10 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود .  فولاد قرمز پوش بود این نماد امروز با کاهش 1 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 1319 ریالی را تجربه کرد . فاسمین منفی شد و روز معاملاتی خود را با کاهش 1 درصدی به پایان رساند این نماد به قیمت 2829 ریالی رسید و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . فسرب امروز را هم با کاهش قیمتی پشت سرگذاشت فسرب به قیمت 2772 ریالی رسید و بیش از 3 درصد منفی خورد . فولاژ صف فروش شد و با افت 4 درصدی به معاملاتش خاتمه داد . فلوله سبز پوش بود فلوله با قیمت پایانی 3013 ریالی به کار خود پایان داد ایننماد امروز حداکثر قیمتی را نیز تجربه کرد و به صف خرید نیز رسید . نمادهای فجر ، فروس از نمادهای مثبت همراه با صف خرید بودند .

از شرکت فولاد کاوه تا پایان شهریورماه سال جاری بهره برداری می شود. به گزارش ماین نیوز، فرماندار ویژه خرمشهر گفت: تا پایان شهریورماه سال جاری شرکت فولاد کاوه به بهره برداری می رسد که در آن حدود 600 نفر مشغول خواهند شد.

تغییرات و نوسانات بازار مواد معدنی به ویژه فلزاتی همچون سرب و روی، سبب شده تا متقاضیان و خریداران این فلزات برای تامین نیاز خود، با یکدیگر وارد رقابت شوند. به گزارش ماین نیوز، از طرفی به دلیل کاهش تولید این دو ماده معدنی و بالا بودن تقاضا در مقابل عرضه کم محصول، قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است. البته تغییرات بازار سرب در مقابل روی کمی متفاوت بوده و کارشناسان می‌گویند بازار روی، شرایط بهتری از لحاظ قیمت در مقایسه با سرب دارد. با توجه به اینکه ایران ذخایر سرب و روی مناسبی در اختیار دارد، می‌توان با سرمایه‌گذاری روی ذخایر سرب و روی موجود در کشور، زمینه بهره‌برداری از آنها را فراهم کرده و در نتیجه از این موقعیت موجود در بازار استفاده کرد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.جم با 52 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس،در بین سهامداران حقوقی بیش از14  میلیارد ریال معامله شد که در حدود 1 میلیون سهم در قیمت 813 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با افت 2 درصدی ، در قیمت 812 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.در نماد فارس2، 17,649,800 سهم در قیمت 491 تومان بلوک زده شد.شکلر تنها نماد صف خریدی گروه بود.پترول بدون فروشنده حقوقی در حدود 3 میلیون سهم دادوستد شد ودر انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 133 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی در کف قیمتی خود بسته شد.پارسان در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 100 درصد فروشنده حقیقی بیش از 6 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با افت 2 درصدی ، در قیمت 217 تومان روزخود را به اتمام رساند و با 41 واحد منفی سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص شد. در این نماد قرار بود تعداد 69,000,000 سهم معادل 69درصد(شصت و نه درصد) سهام کنترلي شرکت توسعه حمل و نقل ريلي پارسيان (سهامي عام) در نماد معاملاتي حپارسا4 را بطور يکجا و شرايطي با قيمت پايه هر سهم 15،000 ريال امروز چهارشنبه مورخ 1395/05/20 به فروش برسداما به  دليل رقابت در دقايق پاياني جلسه معاملاتي ادامه رقابت به روز شنبه مورخ 23/05/1395 موكول گرديد.

محمد مروج حسینی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی با بیان به خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: در مقاطعی از زمان به دلیل مشکلاتی در برنامه تولید پتروشیمی و کاهش تولید نیاز به واردات وجود دارد، اما اکثرا پتروشیمی ها در حال تامین محصولات صنایع پایین دست و حتی صادرات به کشورهای دیگر هستند، از این رو نیاز به واردات محصولات پتروشیمی اندک است .وی در ادامه افزود: در حال حاضر بیش از یک سال است که عرضه محصولات پتروشیمی ها در بازار داخل با ارز آزاد انجام می شود، از این رو واردات محصولات با ارز مبادله ای برای واردکنندگان به صرفه است، اما نیازی به واردات وجود ندارد .

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در حال حاضر افزون بر انعقاد قرارداد و تفاهم نامه های دو جانبه با شرکت های اروپایی و آسیایی مذاکره برای تامین مالی طرح های توسعه ای مد نظر  با بانک های  درجه یک ( PRIME BANKS ) در حال انجام است .مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت: همزمان با اجرایی شدن برجام، فضای بسیار مناسبی برای حضور دوباره شرکت ها و کشورهای دارنده منابع مالی و فناوری در صنعت پتروشیمی ایران ایجاد شده است.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شپاس و شبهرن بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتران در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقال سهامداران حقیقی بیش از 97 میلیارد ریال معامله شد ودر انتها با افت 2 درصدی ، در قیمت 319 تومان به معاملات خود خاتمه داد ،  لیدر گروه شد و  با 1 واحد منفی اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.نمادهای شاوان، شراز و شبریز صف فروشی های گروه بودند.شبندر با 53 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که در آن گنجیه آرمان شهر مطابق روال گذشته 3 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده است این نماد با 91 درصد فروشنده حقیقی در حدود 9 میلیون سهم جا به جا شد  و در نهایت با افت 3 درصدی ، در قیمت 504 تومان به روز خود پایان داد ودر رتبه بعد از شتران قرار گرفت.ونفت در بین استقبال سهامداران حقیقی 10 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر منفی ،  در قیمت 228 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.

یک مقام مسئول درباره زمزمه هایی مبنی بر افزایش تخفیف نرخ خوارک پالایشگاه ها از 5 به 10 درصد اظهار داشت: به عنوان مسئول مستقیم و مرتبط با این موضوع ، تا به امروز هیچ تصمیمی و مطلب رسمی در این باره گرفته و منتشر نشده و هنوز همان اعلامیه های قبلی شرکت ملی  نفت و شرکت ملی پالایش و پخش پابرجا است .وی ادامه داد: واقعیت این است که شرکت های پالایشی از دو سال پیش پیگیر این موضوع و افزایش بیشتر تخفیف نرخ خوارک هستند و شاید هم چنین امکانی فراهم باشد اما تبصره های و الزامات به حدی متعدد است که عملا” تخفیف بیشتر را زیر سئوال می برد. از سوی دیگر اگر هم تخفیفی در میان باشد ، همه پالایشگاه ها را شامل نمی شود و شاید پالایشگاه های تازه تاسیس را در برگیردمعمولا” مدتی بعد از برگزاری مجامع پالایشگاه ها، چنین شایعاتی از سوی برخی مطرح می شود و قیمت سهام این گروه برای مدتی رشد می کند.

در گروه سرمایه گذاری، پیش از شروع معاملات شاهد توقف نماد واتی جهت تعدیل پیش بینی سود بودیم؛ واتی که روز گذشته بلوک 1.5 درصدی شیران خود را عرضه کرده بود، پیش از این 355 ریال سود به ازای هر سهم سال مالی جاری پیش بینی کرده، که با این فروش EPS شرکت احتمالا مبلغی در حدود 77 ریال رشد خواهد کرد. وگستر تنها نماد این گروه بود که با صف خرید به معاملات پرحجم خود خاتمه داد. ونیرو دیگر نماد مثبت این گروه بود که به حداکثر آستانه قیمتی روزانه رسید و معاملات خوب و پرحجمی را پشت سر گذاشت. امروز همچنین شاهد بازگشایی نماد اعتلا درقیمت153 تومان بودیم که با رشد 4 درصدی همراه بود.

در گروه حمل و نقل معاملاتی مثبت و همراه با تقاضا را در دو نماد توریل و حریل نظاره گر بودیم. حریل به محدوده مقاومتی خود نزدیک شده، و با توجه به معاملات پرحجم امروز میتوان به شکست این مقاومت امیدوار شد. حسینا که روز گذشته با افت 10 درصدی و در محدوده 2500 تومان بازگشایی شده بود، در دقایق آغازین معاملات امروز به محدوده 2.5 درصد مثبت رسید اما در ادامه با عرضه سهامداران حقوقی وارد فاز منفی شد. در قیمت های منفی حپارسا بیش از 300 هزار سهم داد و ستد شد که حدود 20 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد؛ عرضه بلوکی این نماد که قرار بود توسط سهامدار عمده آن، پارسان، با قیمت پایه هر سهم 1500 تومان انجام شود،به جلسه معاملاتی بعدی موکول شد.

در استخراج کانه های فلزی، امروز نیز با ادامه رشد قیمتی روی جهانی شاهد معاملات مثبتی در نمادهای کروه و کبافق بودیم. روی جهانی امروز از مرز 2300 دلار نیز عبور کرد و به  2308 دلار رسید. معاملات کچاد و ومعادن نیز امروز با حمایت حقوقی همراه بود.

در خبرهای امروز این گروه، علی اکبری، معاون مالی و اقتصادی ومعادن، در گفتگو با ماین نیوز، از اثرات مثبت یکسان سازی ارز بر برخی زیرمجموعه های ومعادن صحبت کرد و در این رابطه گفت: انتظار می رود تا در پی یکسان سازی نرخ ارز، قیمتی در محدوده نرخ ارز دولتی و آزاد در نظر گرفته شود و میانگین این دو به عنوان نرخ ارز واحد تعیین گردد که در این صورت این امر به نفع شرکت های صادرات محور خواهد بود . شرکت هایی همچون معدنی و صنعتی گل گهر، چادرملو، فولاد صبانور، فولاد خراسان از جمله زیر مجموعه هایی “ومعادن” هستند که در حوزه صادرات محصولات فعالیت می کنند که البته 100 درصد از فروش محصولات تولیدی “کنور” به صادرات به کشورهای خارجی اختصاص دارد و به طور کل زیر مجموعه های مذکور می توانند از تک نرخی شدن ارز تبعات مثبتی بپذیرند .

علی اکبری در خصوص چشم انداز صنعت و روند جهانی قیمت جهانی فلزات اساسی و سنگ آهن ابراز داشت: قیمت سنگ آهن طی دو هفته گذشته بار دیگر روند صعودی را آغاز کرده و به محدوده قمیتی مناسبی رسیده است. آنچنان که یکی از شرکت های زیر مجموعه “ومعادن” طی دوشنبه هفته جاری از طریق مزایده حدود 100 هزار تن سنگ آهن با عیار 68 درصد را به قیمت حدود 66 دلار به فروش رساند که قیمت مناسبی ارزیابی می شود. از این رو به نظر می رسد بهای فلزات اساسی و سنگ آهن در همین محدوده قیمتی تثبیت خواهد شد که البته نیز با نوساناتی نیز همراه خواهد بود. اما به هر حال آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که اوضاع نامناسب ماه های گذشته و افت قیمت ها به محدوده 50 دلاری محتمل نیست و روزهای خوبی برای این صنعت و تولید کنندگان فعال در این گروه متصور است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب