اخبار و گزارش بورس شنبه 23 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  28  واحد افزایش یافت و به رقم 78,218 واحد رسید. که نمادهای اخابر با 46 واحد ، فاراک با 23 واحد و شپنا با 19 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 232 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی بیش از 57 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد کاهش یافت به رقم 816 واحد رسید. نمادهای ذوب ، شتران و دماوند  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 101 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود. 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3542 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 112 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : کمیسیون برنامه و بودجه در بند مربوط به تسعیر دارایی ارزی اصلاحیه بودجه، پیشنهادی را مصوب کرده که در صورت تصویب در صحن می‌تواند امتیازی ویژه برای بدهکاران به حساب بیاید. این کمیسیون به پیشنهاد دولت برای مصرف منابع حاصل از تسعیر ارزی، دو محل خرج دیگر اضافه کرده است. دولت در اصلاحیه، منابع حاصل از تسعیر ارزی را برای پرداخت تعهدات بانک‌ها پیش‌بینی کرده بود. اما در مصوبه کمیسیون، دولت مکلف شده منابع حاصل از یکسان‌سازی را نیز از این محل پیش‌بینی کند. با وجود این بند که از نظر کارشناسان اقدام بجایی بوده، کمیسیون برنامه و بودجه محل سوم را نیز برای منابع حاصل از تسعیر پیش‌بینی کرده است. براساس پیشنهاد کمیسیون «سود» تسهیلات غیرجاری تا 100 میلیون تومان نیز از محل منابع حاصل از تسعیر ارزی پرداخت شود. بنابر این مصوبه، بدهکاران تسهیلات غیرجاری تا 100 میلیون تومان فقط ملزم به پرداخت اصل بدهی هستند و پرداخت سود آن بر عهده دولت است. جریمه تاخیر نیز باید از سوی بانک‌ها بخشیده شود. بخشودگی سود تسهیلات، چراغ سبزی است که به بدحسابان داده شده است. این رویه باعث کاهش انگیزه پرداخت وام‌گیرندگان می‌شود.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بجر نمادخلنت که در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد سایر نمادها یکدست سبزپوش بودند . خساپا با بیش از 481میلیون سهم پر حجم تریننماد گروه بود سایپا با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 1199 ریالی رسید در اواخر بازار شاهد معامله بلوکی به حجم 390 میلیون سهم در این نماد بودیم که توسط حقوقی صورت گرفت . خپارس با صف خرید به معاملاتش خاتمه داد . ایننماد با افزایش 3 درصدی به قیمت پایانی 1435 ریالی رسید و بیش از 41 میلیون سهم معامله شد خپارس امروز با ارسال گزارش حسابرس مبنی بر افزایش سرمایه ۲۳۷ درصدی به سازمان با صف خرید همراه شد و روز مثبتی برای خود رقم زد . خزامیا در محدوده صفر نثبت و با قیمت پایانی 1042 ریالی معاملاتش را به پایان رساند .نمادهای خاور ، خکاوه از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند که با رشد 4 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . خودرو با قیمت پایانی 3229 ریالی بیش از 14 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خگستر ، ختوقا ، خریخت از دیگر مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای خبهمن ، خمهر در محدوده صفر مثبت به کار خودشان پایان دادند.

ارسال گزارش حسابرس پارس خودرو درباره افزایش سرمایه ۲۳۷ درصدی موجب صف خرید چند میلیون سهمی این شرکت خودرویی شد.

آمار تولید و فروش سایپا و ۳ زیرمجموعه اصلی پارس خودرو ، زامیاد و سایپا دیزل برای دو دوره یک و ۴ ماهه اعلام شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز علاوه بر ارسال گزارش حسابرس پارس خودرو درباره افزایش سرمایه 237 به سازمان بورس،آمار تولید و فروش سایپا و 3 زیرمجموعه اصلی پارس خودرو ، زامیاد و سایپا دیزل هم برای دو دوره یک و 4 ماهه اعلام شد. در آمار 4 ماهه در برابر تولید 148 هزار و 536 انواع دستگاه توسط سایپا و 3 زیرمجموعه، 137 هزار و 627 هزار دستگاه به فروش رسیده است.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1314 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 26 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . ذوب با کاهش 1 درصدی به کار خودش پایان داد این نماد به قیمت پایانی 2618 ریالی رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد در این نماد شاهد یک معامله بلوکی به حجم 8 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 2607 ریال در بازار خرده فروشی و توسط یک سهامدار حقوقی صورت گرفت . نمادهای فولاژ ،فرآوراز منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . فباهنر سبز پوش بود این نماد با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 4 درصدی را تجربه کرد و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد. فخوز ، وتوکا قرمز پوش بودند این نمادها با کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند و روز منفی ای برای خود رقم زدند .  هرمز در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2419 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای فروس ف فسپااز مثبتهای همراه با صف خرید گروه بودند .

طی نشست مشترک مدیران عامل سه شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)، آلومینیوم المهدی هرمزال و آلوميناي جاجرم برای جلوگیری از نابسامانی و عدم کنترل موثر در بازار اين فلز استراتژيك، توافق مهمی به سرانجام رسید. به گزارش ماین نیوز، در این نشست که با هدف رسیدن بازار به فرمول تایید شده بورس برگزار شد، مقرر شد فروش محصولات آلومینیومی تولیدی دو اسملتر بزرگ کشور یعنی ایرالکو و المهدی توسط سازمان مدیریت فروش ایرالکو به صورت متمرکز صورت گیرد.

در گروه فولادی آمارهای مثبت از میزان صادرات فولادسازان در چهار ماه ابتدایی بار دیگر تقاضا را به این گروه سرازیر کرد و منجر به رشد قیمتی در فولاد مبارکه به عنوان بهترین صادر کننده گروه شد. به گزارش ماین نیوز، بازارهای مالی اصفهان در روزی که بیشترین تمرکز اخبار اقتصادی بر بزرگداشت صنایع کوچک، تصویب پرداخت بدهی 45 هزار میلیارد تومانی دولت در کمیسیون برنامه و بودجه و بازگشت آرامش به بازار شکر بود، روز مثبتی را سپری کردند اما تحرکات و التهاب بازارها نسبت به روز قبل با کاهش مواجه بود. در معاملات بازارهای مالی اصفهان، بازار سرمایه با افزایش شاخص مواجه شد، دلار افزایش قیمت را تجربه کرد و قیمت ها در بازار سکه تغییر چندانی به خود ندیدند.

در گروه سرمایه گذاری، وساپا همچنان در محدوده مقاومتی خود معاملات پرحجمی داشت. در گوهران نیز با معاملات کد به کد بین سهامداران حقوقی و حقیقی  بیش از 20 میلیون سهم معامله شد. واتی بودجه خود را بر اساس عملکرد 6 ماهه با تعدیل مثبت 19درصدی اصلاح کرد؛ واتی که هفته گذشته بلوک 1.5 درصدی شیران خود را عرضه کرده بود با افزایش 150 درصدی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری همراه شد و   EPS سال 95 را از مبلغ 355 ریال به 424 ریال افزایش داد .

در گروه حمل و نقل با توجه به عدم انجام معامله بلوکی حپارسا در روز چهارشنبه، ادامه رقابت برای بلوک مذکور امروز ادامه یافت و موجب افزایش تقاضا و رشد قیمتی این نماد در بازار شد و در نهایت نیز معامله در قیمت 1500 تومان انجام شد.؛ احتمالا خریدار این بلوک وغدیر است.  در این رابطه مدیر مالی شرکت (به نقل از بورس نیوز) در مورد برنامه و قراردادهای شرکت گفت: سهامدار و هیات مدیره جدید با توجه به چشم انداز مجموعه “حپارسا” باید به دنبال قراردادها و برنامه های جدیدتر باشد. این مجموعه از ابتدای سال مالی گذشته با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نفت بهران، پرس ایران گاز، کشت و صنعت شمال، راه آهن جمهوری اسلامی ایران و بنا گستر کرانه قرارداد حمل و نقل و ترانزیت منعقد کرده بود که مدت قرارداد اغلب این قراردادها به اتمام رسیده و قرارداد منقضی شده است. وی تصریح کرد: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران که مشتری اصلی “حپارسا” است قراردادهای خود را هر 6 ماه تمدید می کند و در حال حاضر نیز این قرارداد به مدت 6 ماه تمدید خواهد شد.شرکت نفت بهران و پرسی ایران گاز نیز هر دو به مدت یکسال مورد تمدید قرار خواهند گرفت اما در خصوص دیگر قراردادها فعلاً تصمیم گیری صورت نگرفته است .

در گروه رایانه ای مرقام در اصلاحیه بودجه 9 ماهه خود سود هر سهم سال مالی جاری را با 18 درصد کاهش مبلغ 308 ریال اعلام کرد که عمدتا به دلیل کاهش در پیش بینی فروش دستگاه های خودپرداز و سایر تجهیزات اعلام شده است. مرقام که پیش از این نیز با شایعات تعدیل منفی به صف فروش رسیده بود در ساعت معاملات روز چهارشنبه گزارش خود را بدون تغییر بر روی کدال منتشر کرد و به  صف خرید رسید! مداران که معاملات چند روز اخیر را با صف خرید به پایان رسانده بود با انتشار اطلاعیه شفاف سازی در معاملات امروز به محدوده صف فروش رسید ؛ طبق این اطلاعیه، مداران اعلام کرد که در مقطع زمانی فعلی اطلاعات افشا نشده ای که بر پیش بینی سود شرکت تاثیرگذار باشد اعلام نشده و EPS اعلام شده قبلی برای سال مالی جاری به مبلغ 222 ریال کماکان به قوت خود باقیست.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی داد وستد شدند.جم در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 11 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 815 تومان به کار خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 6 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نماهای شفارا و شدوص صف فروشی های گروه بودند.تاپیکو که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود با 99 درصد سهامدار حقیقی حجم معاملاتی 5 میلیونی را رقم زد ، در انتها با قیمت پایانی 205 تومان به روز خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.شتوکا در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 8 میلیارد ریال دادوستد شد ودر نهایت با رشد 2 درصدی ، در قیمت 564 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد. شسینا با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد. این نماد در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 30/12/95شرکت را مبلغ 155 ریال اعلام نموده است . این در حالی است که نسب به گزارش قبلی با کاهش 44 درصدی همراه بوده است.این شرکت در 3 ماهه 39 ریال سود ساخته و توانست 25 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

فریبرز کریمایی درباره مشکلات و محدودیت‌های پیش روی صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گفت: با وجود گذشت حدود هشت ماه از لغو تحریم‌ها و ورود به دوره برجام، تاکنون مسائل بانکی به طور کامل حل نشده است .قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با یادآوری اینکه در صورت لغو کامل محدودیت‌های بانکی امکان افزایش صادرات پتروشیمی ایران به کشورهای اروپایی در مدت زمان کوتاهی وجود دارد، خاطرنشان کرد: سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران متنوع و با کیفیت بالا بوده و بسیاری از کشورهای اروپایی خواستار واردات این محصولات پتروشیمیایی از ایران هستند.

در گروه پالایشی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شبندر که در آخرین روز کاری صندوق آرمان شهر همچون روال گذشته 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود روزخود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرد و دربین استقال سهامداران حقیقی بیش از 51 میلیارد ریال معامله شد ، در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 507 تومان به کار خود پایان داد ،  لقب نماد پرارزش را به خود اختصاص داد و با 8 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.شتران با 0.37 واحد منفی به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس درمنفی قیمت خورد و با 95 درصد خریدار حقیقی بیش از 15 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 317 تومان به روز خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد. در این نمادگفتنی است که خیری گفت: اکنون پالایشگاه تهران روزانه حدودا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز بنزین تولید می‌کند که تماما به یورو ۵ تبدیل می‌شود. وی افزود: فعلا کارهای مطالعاتی و طراحی پایه واحد CCR انجام شده و در مرحله عقد قرارداد با شرکت آمریکایی UOP هستیم. شبریز در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامدارن حقیقی بیش از 27 میلیارد ریال دادوستد شد، در نهایت با افت 3 درصدی ، در قیمت 480 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

درحالی طی هفته های گذشته زمزمه هایی مبنی بر افزایش تخفیف نرخ خوراک پالایشگاه ها از 5 به 10 درصد مطرح و با توضیحات یک مقام مسئول رد شده بود که اسحاق جهانگیری آیین نامه اجرایی ماده یک قانون الحاق برخی مواد به قانون تظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)  را ابلاغ کرد .این آیین نامه 14 ماده ایی که 19 مرداد به دو وزارتخانه اقتصاد و نفت و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده، مربوط به نرخ خوراک پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و مانند متن قبلی و قانونی است که به عقیده عده ایی ، اجرا نمی شود و تاکنون باعث رفع ابهامات شرکت های این دو گروه نشده است. همچنین در این آیین نامه مرجع اختلافات وزارت نفت تعیین شده که همان منتقدین براین باورند وزارت نفت نمی تواند مرجعی برای قضاوت باشد .طبق ماده 3 ، نرخ خوراک پالایشگاه و پتروشیمی ها اعم از خصوصی و دولتی بر مبنای 95 درصد متوسط محموله های صادراتی نفت مشابه در یک ماه شمسی است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب