اخبار و گزارش بورس یکشنبه 24 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهم ترین اخبار روزانه بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 13 واحد کاهش یافت و به رقم 78,205واحد رسید. که نمادهای فملی با 26 واحد ، وامید با 21 واحد و فولاد با 9 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد شبندر با 47 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 247 میلیارد تومان رسید که نماد فاراک با رقمی حدود 20 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 816 واحد باقی ماند ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  94 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3541 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 110 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

در حالیکه رئیس کل بانک مرکزی به تازگی مطرح کرد که نرخ رشد اقتصادی پایان سال جاری ۴ تا ۵ درصد پیش‌بینی می‌شود که رئیس جمهور این نرخ را برای سه ماهه ابتدای امسال ۴.۴ درصد اعلام کرد .به گزارش مهر، رشد اقتصادی در دولت روحانی به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات اقتصادی تبدیل شده است، زمانی که نرخ رشد اقتصادی مثبت و روندی صعودی دارد، دولتمردان نرخ رشد اقتصادی را اعلام و زمانی که روندی منفی و کند دارد از اعلام آمارها امتناع می کنند و نرخ ها را محرمانه نگه می دارند. محرمانه نگه داشتن آمارها در دولت یازدهم موضوع تازه ای نیست و هر بار دولت به بهانه ای آمارها را اعلام نمی کند .بانک مرکزی به تازگی در اعلام نرخ ها و نماگرهای اقتصادی در برخی موارد از اعلام نرخ رشد اقتصادی خودداری کرده است؛ این بانک آخرین آمارهای خود مربوط به نماگرهای اقتصادی که البته برای پایان سال ۹۴ است را در آخرین روزهای تیرماه امسال منتشر کرد اما در آمارها خبری از درج نرخ رشد اقتصادی نبود .  

آخرین آمار مربوط به نرخ رشد اقتصادی هم که مرکز آمار ایران اعلام کرده، مربوط به کل سال ۹۴ بوده مبنی بر اینکه این نرخ با احتساب نفت یک‌ درصد و بدون آن ۰.۹ درصد بوده است. اما حال امروز حسن روحانی رئیس جمهوری در جمع مردم کهکیلویه و بویراحمد از رسیدن نرخ رشد اقتصادی سه ماه اول امسال به ۴.۴ درصد خبرداد و گفت: دیشب مرکز آمار کشور این نرخ را اعلام کرده است .  روحانی با بیان اینکه روزی که ما دولت را تشکیل دادیم رشد اقتصادی کشور منفی ۶.۸ درصد بود، اما امروز به ۴.۴ درصد رسیدیم، افزود: اگر امروز ما توانستیم در روزها و شرایطی که دشمنان انقلاب قیمت نفت را به یک سوم و یک چهارم رساندند، رشد اقتصادی را به نزدیک ۵ درصد برسانیم، این به معنای اعتماد مردم به دولت و اتحاد ملت و دولت است.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا مثبت بود این نماد امروز با افزایش 2 درصدی همراه شد و به قیمت 1234 ریالی رسید سایپاامروز تا مرز صف خرید شدن نیز پیش رفت و در آخر بابیش از 65 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه شد همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 460 میلیون سهم بودیم که این معامله در نماد خساپا2 و به ارزش پایه هر سهم 1253 ریال در بازار خرده فروشی صورت گرفت . ضمنا معامله بلوکی دیروز سایپا که در ساعت معاملات انجام شد درون گروهی و توسط سرمایه گذاری رادین به گروه صنعتی رنا منتقل شد . خزامیا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 104 تومانی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 35 میلیون سهم معامله شد . خپارس با افزایش 1 درصدی به قیمت 1463 ریالی رسید . نمادهای خاهن ، خچرخش ، خفنر از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . خکاوه قرمز پوش بود این نماد امروز به قیمت 1536 ریالی رسید و با بیش از 19 میلیون حجم معامله به کار خودش پایان داد . خودرو منفی بود ایران خودرو امروز قیمت پایانی 2114 ریالی را پشت سرگذاشت و در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد . خاذین با معاملات منفی به کار خود پایان داد این نماد که امروز به صف فروش نیز رسید باقیمت پایانی 1082 ریالی معاملاتش را به پایان رساند .ورنا که جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 1578 ریالی بازگشایی شد و در آخر باقیمت پایانی 1582 ریالی برای روز معاملاتی بعد خود را آماده کرد . نمادهای خبهمن ، خریخت از منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی به کار خودشان خاتمه دادند .

به گزارش سایپا نیوز و به نقل از خودرونویس، محمدرضا نعمت زاده هنگامی که با پرسش های خبرنگاران در رابطه با همکاری های خودروسازان ایرانی با دیگر خودروسازان مطرح جهان مواجه شد، از قرارداد سایپا با سیتروئن به عنوان یک قرارداد مهم و استراتژیک نام برد .نعمت زاده معتقد بود که در قرارداد سایپا با شریک فرانسوی خود، رویکردهای مهمی در پیش گرفته شده و انتظار می رود در آینده نزدیک اثرات مطلوبی در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور به دنبال داشته باشد.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با قیمت پایانی منفی به معاملاتشان پایان دادند . ذوب منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2616 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فنوال مثبت بوداین نماد امروز با رشد 3 درصدی قیمت پایانی 1167 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد .فاسمین منفی بود این نماد کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود را شاهد بود و با قیمت 2651 ریالی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای فولاد ، فخوز ، هرمز از منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی معاملاتشان را به پایان رساندند . نمادهای فروس ، فسپا از مثبتهای گروه بودند که با صف خرید معاملاتشان را پشت سرگذاشتند . فسرب مثبت شد این نماد پس از کاهش 15 درصدی در هفته معاملاتی گذشته امروز شاهد رشد 2 درصدی شد و با قیمت پایانی 2702 ریالی به کار خود پایان داد .

فولاد مخصوص لوله انتقال گاز ترش (API X 60) در شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای نخستین بار در کشور تولید شد. به گزارش ماین نیوز، مدیر تولید فولاد شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: با تلاش متخصصان توانمند ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم تولید این نوع فولاد به محصولات شرکت فولاد مبارکه افزوده شد.

به گزارش ماین نیوز، غلامرضا شریعتی درباره فعالیت گروه ملی فولاد با ۱۵ درصد ظرفیت و به تعویق افتادن چند ماهه حقوق کارگران این شرکت اظهار کرد: دادستانی باید هرچه سریع‌تر تکلیف گروه ملی صنعتی فولاد ایران را تعیین کند.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پارسان با 19 واحد مثبت به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 89 درصد فروشنده حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 218 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شتوکا و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 5 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 132 تومان به روز خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد.در نماد شتوکا که دیروز فولاد نقش جهان 431,313 سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را منفی شروع کرد و با 62 درصد فروشنده حقیقی 9میلیارد ریال ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد و درپایان با افت 5 درصدی ، در قیمت 536 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

در جدیدترین رویداد مربوط به صنعت پتروشیمی ، معاونت برنامه ریزی وزارت نفت با صدور اطلاعیه ایی قیمت گاز طبیعی سبک و شیرین خوراک شرکت های پتروشیمی در تیرماه را 279 تومان تعیین کرد .

بیژن زنگنه در واکنش به انتشار خبرهایی درباره قطع خوراک پتروشیمی ها گفت: موضوع از این قرار است که اگر یک مجتمع پتروشیمی یا پالایشگاهی به طور عمدی دستور ابلاغی ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) را در زمان های معقول رعایت نکند و خطر امنیت ملی همانند آتش سوزی جبران ناپذیر ایجاد کند، دستور قطع خوراک را صادر می کنیم .

در گروه پالایشی به جز نمادهای شبهرن، شرانل و ونفت بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شتران با 2 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 63 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 326 تومان به معاملات خود خاتمه داد و لیدر گروه شد.در نماد شبندر که دیروز هم صندوق ارمان شهر 582,807 سهم همچون روز های گذشته به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز را مثبت شروع کرد و با 92 درصد خریدار حقیقی در حدود 6 میلیون سهم دادوستد شد ودر انتها با رشد 3 درصدی ، در قیمت 521 تومان به کار خود پایان داد و با 47 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شاوان که با صف خرید روز خود را آغاز کرد در بین سهامداران حقیقی 3 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 1,101 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از افزایش ٢ برابری صادرات نفت کشور خبر داد و گفت: زیرساخت‌های توسعه صادرات نفت فراهم شده و اسکله‌ها و مخازن نوسازی شده است .به گزارش شانا، سید پیروز موسوی در جلسه اقتصاد مقاومتی شرکت پایانه‌های نفتی ایران اظهار کرد: دست اندرکاران صنعت نفت از مدت‌ها پیش از برجام مقدمات و زمینه‌های افزایش سریع تولید و صادرات نفت پس از رفع تحریم‌ها را فراهم کردند .شنفت بدون خریدار حقوقی با حجم کم معامله شد ودر پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 554 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.در این نماد پیشنهاد هیئت مدیره شرکت به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی اعلام شد.

در ساخت محصولات فلزی، امروز معاملات عجیبی را در فاراک شاهد بودیم؛ فاراک که با صف خرید معاملات خود را آغاز کرده بود در ساعت اولیه بازار با رنج حقوقی به صف فروش رسید. اما در نهایت با حمایت سهامداران حقیقی صف فروش جمع آوری شد و معاملات سهم در صفر تابلو به پایان رسید. حجم معاملات امروز این نماد به بیش از 60 میلیون سهم رسید و در صدر حجم معاملات گروه قرار گرفت. فاما برای دومین روز متوالی با صف خرید به معاملات خود خاتمه داد. در فاذر معاملات پرحجمی را طی چند روز اخیر نظاره گر بودیم که تعداد 8 میلیون از این حجم در قیمت صفر تابلو بین سهامداران حقوقی جابجا شد. به نظر میرسد در صورت تثبیت معاملات این نماد در محدوده 530 تومان میتوان منتظر شروع رشد قیمتی سهم بود.

در استخراج کانه های فلزی، کروی در نیمه بازار با رنج های منفی سهامداران به صف فروش رسید که به گفته برخی دلیل این امر اعلام برنده مناقصه معدن مهدی آباد است؛ گنجینه آرمان شهر در معاملات روز گذشته با خرید 4 میلیونی به جمع سهامداران بالای یک درصد این سهم پیوست؛ در معاملات امروز نیز حدود 60 درصد خریداران سهامداران حقوقی بودند. روند مثبت معاملات کمنگنز امروز نیز ادامه یافت و به صف خرید رسید. معاملات کچاد و معادن که همچنان با حمایت حقوقی همراه بود کم حجم تر از روزهای اخیر دنبال شد و در قیمت صفر تابلو به پایان رسید.

همانطور که ذکر شد،طی فرآیند واگذاری معدن سرب و روی معدن مهدی آباد توسط ایمیدرو در شرایطی که زمان های متعددی از سوی مقامات مسئول در این سازمان جهت بازگشایی پاکت های مناقصه اعلام می شد، سرانجام این امر انجام گردید و طی آن برنده نهایی مشخص شد. به طوریکه کنسرسیوم مبین با همکاری گلینکور برنده تحصیل و سرمایه گذاری در معدن سرب و روی اعلام شدند.  این موضوع در حالی طی معاملات روز جاری مطرح گردید که در پی آن سهام شرکت توسعه معادن روی ایران که به دلیل انتشار برخی از شایعات مبنی بر احتمال برنده شدن در این مناقصه رشد قیمتی قابل توجهی را تجربه کرده بود، با افزایش فشار سهام و تشکیل صف فروش مواجه گردید!

در بیمه ای ها تقریبا تمامی نمادهای معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. البرز با معامله بیش از 2 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ در این نماد گنجینه آرمان شهر همچنان نقش خریدار را بازی می کند. طی حدود 10 روز اخیر معاملات سهم در محدوده صفر تابلو یعنی 158 تومان دنبال شد. با توجه به اینکه این قیمت بالاتر از یکی از مقاومتهای تاریخی این سهم است در صورت ادامه این حجم معاملات در این محدوده می توان این سهم را برای خرید مناسب ارزیابی کرد. بیمه ملت تنها نماد صف خرید گروه بود. آسیا پس از معاملات مثبت چند روز اخیر امروز با افت 2 درصدی همراه شد و معاملات متعادلی را پشت سر گذاشت.

در اخبار امروز این گروه، رئیس هیات مدیره بیمه دانا با اشاره به اینکه انتظار و توقع سهامداران، وصول به موقع مطالبات و سودآوری مناسب است از رشد ۳۶ درصدی فروش این شرکت بورسی در ۴ ماه اول سال خبر داد و گفت: بهبود سیاست های فروش،تغییر نگرش پرتفوی محوری به پرتفوی اقتصادی،تمرکز بر فروش بیمه های خرد و در نهایت اصلاح ساختار و ترکیب مناسب پرتفوی را از ضرورت های مهم این شرکت برشمرد و افزود: هنگام انعقاد قراردادهای بیمه ای ضرورت دارد توجه به بیمه های اموال و تجمیع امور بیمه ای همواره مد نظر شعب و شبکه فروش قرار گیرد و مدیریت حقوقی مکلف به پیگیری از طریق مراجع قضایی برای وصول مطالبات شود. وی از رشد 36 درصدی فروش این شرکت بورسی در 4 ماه اول سال خبر داد و با تاکید بر شاخص های سودمحور ابراز امیدواری کرد: با ادامه تلاش و همت همگانی همکاران تا پایان سال جاری شاهد افزایش رشد فروش و موفقیت های بیمه دانا در صنعت بیمه باشیم .

در معاملات امروز گروه زراعت و خدمات وابسته، تعداد هفت میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت دامداری تلیسه در بازار فرابورس عرضه و در 5300 ریال کشف قیمت شد؛ که با توجه به EPS برآوردی این شرکت برای سال مالی 95، P/E این سهم معادل 6.4 مرتبه در نظر گرفته شده است؛ لذا حداقل رشد 20 درصدی را برای این سهم میتوان انتظار داشت. همچنین، برای مشاهده برآورد کارشناسی سود هر سهم سال مالی 95 این شرکت می توانید به قسمت مطالب تحلیلی سایت مراجعه نمایید. معاملات تنها هم گروهی این نماد یعنی زمگسا نیز با خبر عرضه این سهم برای سومین روز متوالی با صف خرید همراه بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب