اخبار و گزارش بورس دوشنبه 25 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 376 واحد کاهش یافت و به رقم 77,828 واحد رسید. که نمادهای فملی با 70 واحد ، شبندر با 49 واحد و خساپا با 36 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد بترانس با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 190 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با رقمی حدود 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 2 واحد کاهش یافت به رقم 813 واحد رسید. نمادهای شتران ، میدکو و حخزر  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 151 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3535 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 110 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: «رونق تولید و افزایش صادرات و همچنین تامین نقدینگی و مدیریت واردات نشان‌دهنده خروج بخش صنعت از رکود است به گزارش خبرآنلاین، محسن صالحی‌‌نیا در نشست خبری اظهار داشت: «در حال حاضر هدف دولت و به‌ویژه وزارت صنعت، رونق صادرات در بخش‌های مختلف صنعتی است، به طوری که در هدف‌گذاری‌ها، رشد 10 میلیارد دلاری صادرات تعیین شده است وی با بیان این‌که در بخش صنایع غذایی و دارویی صادرات 3 میلیارد دلاری هدف‌گذاری شده است، افزود: “وزارت صنعت برای تحقق این برنامه‌ها، هر هفته با بخش‌های مختلفی که پتانسیل صادرات دارند، جلسه برگزار کرده و چالش‌های پیش روی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد معاون صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص میزان تسهیلات دریافتی واحدهای تولیدی در قالب تسهیلات جدید 16 هزار میلیاردی دولت نیز عنوان کرد : «از کل تسهیلات امروز 30.5 درصد به واحدهای تولیدی اختصاص پیدا کرده است که به نظرم این رقم کم بوده و باید به مرور افزایش پیدا کند.”صالحی‌نیا تصریح کرد: «هم‌اکنون برای رونق تولید، برنامه‌های مختلفی را برای صنایع تعریف کرده‌ایم. به عنوان نمونه، یک سامانه در تمامی کارگروه‌های استان قرار داشته و در آن اطلاعات واحدهای تولیدی نیازمند درج می‌شود وی متذکر شد: «در حال حاضر 15 هزار واحد تولیدی برای درخواست تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند که از میان آنها، 60 درصد صنعتی و 40 درصد به بخش کشاورزی اختصاص دارند معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: «در حال حاضر یک‌هزار و 300 واحد تولیدی توانسته‌اند تسهیلات جدید دولت را دریافت کنند؛ به طوری که در مجموع یک‌هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند صالحی‌نیا ادامه داد: “قرار شد با تعاملات صورت گرفته با بانک مرکزی منابع تسهیلات از 16 هزار میلیارد تومان به 18 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند”.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند .خساپا باکاهش 3 درصدی معاملاتش را به پابان رساند سایپا به قیمت 1196 ریالی رسید و بیش از 55 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود معامله بلوکی روز گذشته نماد خساپا توسط سهامداران حقوقی این شرکت صورت گرفته بود بطوریکه شرکت توسعه سرمایه رادین 390 میلیون سهم سایپا را به شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رناواگذار نمود .امروز نیز شاهد معامله بلوکی به حجم 390 میلیون سهم در نماد خساپا 2 بودیم که با قیمت پایه هر سهم 1246 ریالی توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت گفتنی است مدیر عامل ورنا در خصوص این معاملات بلوکی چنین توضیح داد علی شیدایی اعلام کرد معاملات مذکور بابت پرداخت دیون یکی از شرکت های سرمایه پذیر به سرمایه گذاری رنا است که پس از انتقال 5.5 درصد سهام سایپا توسط شرکت توسعه سرمایه رادین ، سرمایه گذاری رنا مالک 15.4 درصدی سایپا خواهد شد . خزامیا منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به قیمت پایانی 1023 ریالی رسید و با افت قیمتی به کار خود پایان داد. خاهن مثبت بود با توجه به روند نزولی در معاملات امروز بیشتر نمادها خاهن با رشد 3 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 1579 ریالی بسته شد . خفنر تک نماد صف خریدی گروه بود که با حداکثر قیمتی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خپارس و خاذین قرمز پوش بودند این نمادها با افت 3 درصدی به کار خودشان پایان دادند . خودرو با کاهش 1 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 3174 ریالی رسید .نمادهای خزر ، خمحور از منفی های همراه با صف فروش بودند . خاور در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1251 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت .

مدیرعامل خودروسازی ایکاپ (خودروسازی مشترک ایران خودرو و پژو) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص محدودیت‌های مالی و بانکی برای این شرکت گفت: مطابق تمهیداتی که از سوی دولت ایران و فرانسه اندیشیده شده هیچ محدودیت و نگرانی از بابت نقل و انتقال بانکی نداریم .معتمد ادامه داد: تا به امروز که شرکت تاسیس شده، مکررا نقل و انتقال پول و جا به جایی مالی داشتیم و در این خصوص هیچ مشکلی وجود نداشته است. همچنین با توجه به این که قرار است از سیستم سراسری فروش کارخانه پژو برای صادرات استفاده کنیم هیچ نگرانی بابت برگشت پول خودروهای صادر شده نداریم.

در گروه فلزات اساسی شاهد روند نزولی در بیشتر نمادها بودیم . ذوب منفی شد این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2617 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . وتوکا سبز پوش بود این نماد با رشد 3 درصدی امروز قیمت پایانی 1805 ریالی را تجربه کرد و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد . فولاد امروز هم معاملاتش را در محدوده صفر منفی به پابان رساند ایننماد امروز قیمت پایانی 1299 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد که بیش از 60 درصد خرید امروز فولاد توسط حقوقی ها صورت گرفت . نمادهای فلوله ، فسپا با معاملات مثبت و همراه با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . نماد فولای با قیمت پایانی 2576 ریالی و نماد فباهنر با قیمت پایانی 1617 ریالی هر کدام با رشد 2 درصدی معاملاتشان را به پابان رساندند و روز مثبتی را پشت سرگذاشتند . نمادهای فخوز ، فروس ، فرآور از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . فاسمین منفی بود این نماد کماکان به روند نزولی خود ادامه داد و امروز هم با افت قیمتی همراه شد فاسمین با کاهش 3 درصدی به قیمت 2568 ریال رسید . هرمز با قیمت پایانی 2396 ریالی و در محدوده صفر تابلو به کا رخود پایان داد هرمز امروز افت و یا رشد قیمتی را شاهد نبود و در همان قیمت پایانی دیروز بسته شد هرمز بیش از 1 میلیون سهم معامله شد که بیش از 90 درصد معاملاتش توسط یک سهامدار حقوقی صورت گرفت . نمادهای ارفع ، میدکو ، فولاژ در محدوده صفر منفی به کار خودشان پایان دادند .

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با ارسال نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران فرابورس و اوراق بهادار درباره برخی موارد شفاف‌سازی کرد. درخصوص تاخیر در راه‌اندازی پروژه ریل به اطلاع می‌رساند مطابق با برنامه زمانبندی شده تاریخ بهره‌برداری از این پروژه ملی پایان تیر ماه جاری پیش‌بینی شده است. به علت پاره‌ای از مشکلات و با کمی تاخیر انشالله در ماه جاری افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین اهواز درباره طرح فولادسازی این شرکت گفت: پیش نویس این طرح آماده شده و مشاور پروژه کار خود را آغاز کرده است، در صورتی که این موضوع به تأیید مجمع برسد، نیمه دوم امسال این طرح را آغاز می‌کنیم.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتوکا روز خود را با قیمت مثبت شروع کرد، در بین استقبال سهامداران حقیی بیش از 12 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 539 تومان به روز خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه بود.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 5 میلیون سهم در قیمت 806 تومان به صورت بلوکی انجام شد.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و با 96 درصد فروشنده حقیقی در حدود 4 میلیون سهم جا به جا شد ، درانتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 132 تومان به کار خود پایان داد ، با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت و لقب پر حجم ترین سهم گروه را به خود اختصاص داد.تاپیکو در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی آغاز کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 4 میلیارد ریال دادوستد و در پایان با قیمت پایانی 204 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

پتروتحلیل- دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفت: یکسان سازی نرخ ارز موجب ورشکستگی پتروشیمی های مصرف کننده خوراک مایع خواهد شد .احمد مهدوی در نشست خبری با بیان این مطلب گفت: با اجرای طرح های جدید، ایران به بزرگترین تولیدکننده اوره و متانول در جهان تبدیل خواهد شد و بر این اساس باید مرجع تعیین قیمت این محصولات باشد .وی افزود: در دوران سخت تحریم، پتروشیمی ها با صادرات خود برای کشور ارز آوری داشتند .

در گروه پالایشی به جز نمادهای شرانل و شاوان بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شتران با 2 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس با 91 درصد خریدار و فروشنده حقیقی بیش از 26 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با افت 3 درصدی ، در قیمت 316 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.شبریز بدون فروشنده حقوقی با صف فروش بسته شد.شبندر بعد از دوروز کاری مثبت بودن امروز را منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با افت 3 درصدی ، در قیمت 506 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهرشد و با 49 واحد منفی دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شاوان در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 99 درصد فروشنده حقیقی در حدود 20 میلیارد ریال دادوستد شد و در ودر پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 1,106 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، قیمت نفت در ساعتهای نخست معاملات امروز افزایش یافت زیرا گمانه زنیها درباره اقدام احتمالی تولیدکنندگان نفت برای کمک به افزایش قیمتها، بیشتر شد .بانک ای ان زد اعلام کرد: با افزایش گمانه زنیها درباره تعیین سقف تولید اوپک، قیمت نفت دوباره افزایش یافت؛ نشانه هایی دیده می شود که عربستان نیز ممکن است از توافق احتمالی اعضای اوپک در نشست غیر رسمی در حاشیه اجلاس سپتامبر مجمع بین المللی انرژی، حمایت کند .

در برقی ها، خبرهایی شنیدیم از بترانس مبنی بر تشکیل کمیته ای در جهت وصول مطالبات سالیان گذشته به منظور بهبود شرایط نقدینگی که موجب افزایش تقاضا و رشد قیمتی این سهم شد که در نهایت با معامله بلوکی 8 میلیونی در سقف قیمتی به صف خرید رسید و بدنبال آن معاملات سایر نمادهای گروه نیز روندی صعودی را در پیش گرفت. مدیرعامل شرکت در ادامه این خبر افزود: تصویب ورود شرکت های زیر مجموعه به فرابورس و پیگیری مراحل اجرایی آن از اقدامات قابل توجه در شرکت است. همچنین، تدوین راهکار برای تحویل به موقع محصولات و خدمات پس از فروش، پیگیری موارد قانونی مربوط به افزایش تعرفه ترانس‌های وارداتی، نظارت و پیگیری مستمر بر روند بازپرداخت تسهیلات گروه، یافتن منابع ارزان و جایگزینی تسهیلات ارزان با تسهیلات گران قیمت، تاکید نظارت دقیق بر روند خرید مواد اولیه به منظور کاهش نرخ هزینه و کاهش نرخ برخی اقلام تا بیش از ۲۵درصد، برقراری ارتباط و مذاکره با شرکت‌های خارجی به منظور دریافت دانش فنی و توسعه روابط اقتصادی از برنامه های این شرکت می باشد. در این نماد که بیشترین حجم معاملات گروه را داشت 11.4 میلیون سهم معامله شد که بخش عمده این حجم بین سهامداران حقیقی و حقوقی جابجاشد. همچنین در بازار خرده فروشی نیز شاهد جابجایی بلوکی 2 میلیونی این سهم در سقف قیمتی روزانه بودیم.  دو نماد بالبر و بسویچ نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند.

در استخراج کانه های فلزی، صف فروش کروی امروز نیز ادامه داشت و علیرغم اینکه چندین بار صف فروش جمع آوری شد در نهایت با حدود 3 میلیون صف فروش در قیمت 2259 ریال به کار خود پایان داد. در معاملات امروز این نماد بیش از 11 میلیون سهم معامله شده که حدود 30 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد؛ گنجینه آرمانشهر روز گذشته نیز با حجم 13 میلیون به خریدهای خود در این نماد ادامه داد. نمادهای کبافق و کمنگنز دو نماد مثبت گروه بودند که در این بین کمنگنز با صف خرید همراه بود. در معاملات روز گذشته کمنگنز سهامدار حقیقی این نماد فروش سنگینی داشت. معاملات امروز کچاد کم حجم و کم رمق دنبال شد و افت 3.5 درصدی را تجربه کرد.

همانطور که در خبرهای روز گذشته شنیدیم، کنسرسیوم مبین با همکاری گلینکور برنده مناقصه معدن سرب و روی مهدی آباد شدند. در همین راستا، مدیرعامل شرکت راهسازی و معدن مبین با اشاره به اینکه میزان سرمایه‌گذاری موردنیاز برای توسعه معدن و کارخانه سرب و روی مهدی آباد بالغ بر 1.5 میلیارد دلار است، افزود: معدن سرب و روی مهدی آباد با توجه به ذخیره موجود در آن بزرگترین معدن سرب و روی جهان است و حداقل 4 سال زمان برای انجام عملیات پیش باطله‌برداری آن به میزان 185 میلیون تن نیاز است. در همین مدت زمان نیز مجوزهای لازم برای اجرای پروژه اخذ خواهد شد . بعد از گذشت این 4 سال نیز 20 سال زمان باطله‌برداری و استخراج توامان خواهد بود . وی با بیان اینکه همزمان با انجام کار پیش باطله‌برداری عملیات احداث کارخانه تولید کنسانتره سرب و روی نیز آغاز خواهد شد، اضافه کرد: این کارخانه قرار است 800 هزار تن کنسانتره روی با حداقل عیار 35 درصد و 80 هزار تن کنسانتره سرب با حداقل عیار 60 درصد تولید کند. ضمن اینکه از سال پنجم به بعد نیز عملیات باطله‌برداری و استخراج محصول از معدن آغاز خواهد شد که به مدت 20 سال ادامه خواهد داشت .

گفتنی است، در مجموع سه کنسرسیوم به رهبری صدرتامین، راهسازی و معدنی مبین و هلدینگ توسعه معادن روی ایران در مناقصه معدن سرب و روی مهدی آباد شرکت کرده بودند .

در گروه حمل و نقل، فروشهای سنگین سهامدار حقیقی در حریل همچنان ادامه داشت؛ با این وجود قیمت سهم در معاملات امروز به سقف قیمتی روزانه رسید و در نهایت با قیمت پایانی در محدوده 3 درصد مثبت به معاملات خود خاتمه داد. حپارسا که دو روز گذشته شاهد خروج پارسان، سهامدار عمده این نماد، از این سهم بودیم در بازار امروز معاملاتی متعادل و اغلب در محدوده صفر تابلو را دنبال کرد.

معاملات گروه بانکی، در غیاب نمادهایی همچون وبصادر، وتجارت و وبملت ادامه داشت. اغلب نمادهای گروه معاملات خود را در محدوده منفی دنبال کردند. وپست، وکار و وخاور سه نمادی بودند که در محدوده مثبت به کار خود پایان دادند. وخاور و وکار بیشترین رشد قیمتی را داشتند و هرکدام با معامله 6 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفتند. امروز همچنین پیش از شروع معاملات، شاهد توقف نماد وگردش جهت تعدیل با اهمیت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 95 بودیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب