اخبار و گزارش بورس سه شنبه 26 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  26  واحد افزایش یافت و به رقم 77,855 واحد رسید. که نمادهای فملی با 33 واحد ، بترانس با 25 واحد و شپدیس با 23 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 200 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی بیش از 53 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 4 واحد کاهش یافت به رقم 809 واحد رسید. نمادهای مارون ، شاوان و بمپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 132 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3536 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 120 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

سفر دو روزه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به استان کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته با سخنان مهم او در دفاع از برجام و دستاوردهای آن پایان یافت. او برای اولین‌بار طی یک سالی که از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، دستاوردهای برجام را در 5 حوزه مختلف اقتصادی و استفاده از سیستم بانکی و سرمایه‌گذاری، اثرات اجتماعی (کشاورزی، پزشکی، اجتماعی)، صنایع دفاعی و امنیتی کشور و ارتقای سطح دیپلماسی و سیاسی در دوران پسابرجام به‌طور جدی برای مردم تشریح کرد.او پیش ازاین نیز بارها دستاوردهای برجام را برای مردم بازگو کرده بود، اما روز گذشته در دومین روز از سفرش به استان کهگیلویه و بویراحمد در جلسه شورای اداری استان تلاش کرد تا به‌نوعی دیگر این دستاوردها را برای مردم تشریح کند.شاید از این‌رو که او و برجام این روزها بیش از گذشته زیر تیغ منتقدانشان قرار گرفته‌اند، به همین دلیل رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه باید ثمرات برجام در بخش‌های مختلف برای مردم بازگو شود، تاکید کرد: ملت ما باید بداند که دولت چه اقدام عظیمی را در این عرصه انجام داده است. او تاکید کرد: باید بدانیم که به غیر از بازگشایی ال‌سی و آزاد شدن پول‌ها و فروش نفت، در برجام کارهای بزرگ‌تری هم صورت گرفته است .

وزارت امور اقتصادی و دارایی، به‌طور رسمی از اسناد تسویه خزانه رونمایی کرد. این وزارتخانه با انتشار سه سند پیوست و اطلاعات تکمیلی، امکان تهاتر مطالبات فعالان اقتصادی با بدهی به موسسات دولتی و وزارتخانه‌ها را فراهم کرده است. این اسناد در قالب بودجه سال جاری و‌ معادل 12 هزار و 500 میلیارد تومان منتشر خواهد شد. بهره‌گیری از اسناد تسویه خزانه، برای فعالان اقتصادی اختیاری بوده و این ابزار تنها برای بدهی‌های دولتی که تا پایان سال 1393 به‌وجود آمده، طراحی شده است. با انتشار فرم‌های درخواست اوراق تسویه خزانه از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، عملا فاز دوم اسناد خزانه اسلامی به جریان افتاده است.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در برقی ها، تقریبا تمامی نمادهای گروه معاملات مثبتی را پشت سرگذاشتند. بترانس که در لحظات آغازین بازار به صف خرید رسیده بود با فروش حقوقی صف خود را عرضه کرد و تا پایان بازار با معاملاتی نوسانی همراه بود؛ همچنین در بازار خرده فروشی نیز شاهد جابجایی بلوک 2.18 میلیونی در کف قیمتی روزانه این نماد و بین دو سهامدار حقوقی بودیم. دو نماد بسویچ و بالبر نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند.

در گروه حمل و نقل، شاهد افزایش تقاضا در اغلب نمادهای گروه بودیم بطوریکه نمادهای توریل و حتوکا صف خرید را در معاملات خود تجربه کردند. توریل با 20 میلیون بیشترین حجم معاملات را داشت؛ در این نماد امروز شایعاتی شنیدیم در خصوص قرارداد جدید این شرکت با یک شرکت روسی که اقبال بازار از این سهم را در پی داشت. حریل نیز علیرغم فروش سهامدار حقیقی در معاملات امروز نیز به قیمت های حداکثری رسید. معاملات حسینا امروز نیز در محدوده منفی دنبال شد؛ این سهم به کف قیمتی خود طی دو سال اخیر رسیده و طی چند ماه اخیر بر خلاف سایر نمادهای گروه رشدی را تجربه نکرده است؛ لذا احتمال برگشت قیمت سهم از این محدوده وجود دارد و میتوان برای خرید این سهم را زیر نظر داشت.

در سرمایه گذاری ها امروز شاهد بازگشت واتی به تابلوی معاملات در قیمت 364 تومان بودیم؛ واتی پس از بازگشایی با افت 1.5 درصدی مواجه شد اما با رنج های مثبت حقوقی مجددا به محدوده مثبت رسید. حدود 80 درصد از 14 میلیون سهم معامله شده این نماد توسط سهامداران حقوقی خریداری شد؛ احتمالا وصنعت و ولصنم همچنان از خریداران این سهم هستند. وگستر تنها نماد مثبت گروه بود که در ساعت اولیه بازار صف خرید شد. معاملات وساپا نیز همچنان در محدوده حمایتی ادامه داشت. در وسپه که روز گذشته حق تقدم آن باز شد، شاهد افت 2.5 درصدی بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.پارسان در بین سهامداران حقوقی بیش از 19 میلیون سهم دادوستدشد که در حدود 18 میلیون آن در قیمت 218 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد ودر انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 218 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.شتوکا بدون فروشنده حقوقی و با قیمت آخرین معامله 566 تومان تنها نماد صف خریدی گروه بود.مارون در ادامه روند روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با 99 درصد خریدار و فروشنده حقوقی ارزش معاملاتی 29 میلیارد ریالی را رقم زد و با افت 2 درصدی ، در قیمت 2,958 تومان به روز خود پایان داد ، با 5 واحد منفی اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد ودر رتبه بعد از پارسان قرار گرفت.شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نمادی بود که در حداقل قیمت روزانه بسته شد.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 6 میلیون سهم جابه جا شد و در پایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 130 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.

عیسی مشایخی با اشاره به آثار مثبت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به خبرنگار شانا گفت: مذاکرات با شرکتهای خارجی درباره مشارکت در طرحها ادامه دارد و برقراری دوباره مراودات از محورهای گفتگوست .وی دلیل استقبال شریکان خارجی را نرخ بازدهی مناسب سرمایه گذاری و تنوع فرصتهای سرمایه گذاری در ایران خواند و گفت: نرخ بازده سرمایه طرحهای ایران بالای ٢٠ درصد و در مقایسه با دیگر کشورها بسیار جذابتر است .به اعتقاد مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل، شرکتهای بزرگ خارجی هنوز از بحران مالی ٢٠٠٨ اروپا رها نشده اند بنابراین سرمایه گذاران و سازندگان باهوش به دنبال فرصت های سرمایه گذاری در مناطق بهتر می رود اما بحث ریسک هم در این میان یکی از عوامل مهم به شمار می آید .

پتروشیمی دماوند از سال 93 آماده واگذاری شده 100 درصدی سهام شده اما به مرحله عمل نرسیده است .در این میان سازمان خصوصی سازی در نظر دارد 14 شهریور به وکالت از شرکت ملی صنایع پتروشیمی 10 هزار سهم این شرکت معادل 80 درصد را روانه میز فروش در فرابورس کند .قیمت پایه هر سهم این بلوک 136 میلیون و 949 هزار و 152 تومان تعیین شده و ارزش بلوک فوق بالغ بر 1,369 میلیارد تومان خواهد بود که به صورت 10 درصد نقد و باقی اقساط 8 ساله عرضه می شود .

پتروتحلیل- شرکت بازرگانی پتروشیمی (PCC) و شرکت دولتی نفت اندونزی (پترامینا) تفاهمنامه همکاری در صنعت پتروشیمی امضا کردند .براساس تفاهم انجام شده یک تیم اجرایی متشکل از نمایندگان دو طرف نسبت به برنامه ریزی توسعه فعالیت های تجاری معرفی شوند تا در زمینه اجرایی شدن توافق ها، اقدام های اجرایی لازم را انجام دهند .

در گروه پالایشی به جز نمادهای شتران،ونفت و شراز بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتران که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 36 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با رشد 2 درصدی ، در قیمت 320 تومان به روز خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.ونفت با 77 درصد خریدار و فروشنده حقوقی بیش از 11 میلیون سهم جا به جا شد که در حدود 8 میلیون آن در قیمت 229 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 228 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد .شاوان با 99 درصد خریدار حقیقی بیش از 22 میلیارد ریال دادوستد شد که در انتهابا افت 3 درصدی ، در قیمت 1,071 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد وبه عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس لقب گرفت.

اطلاعات رفت و آمد نفتکشها نشان داد که در ماه گذشته میلادی، واردات نفت خام هند از ایران به بالاترین حد خود در پنج سال اخیر رسیده است .به گزارش خبرگزاری رویترز، اطلاعات کشتیرانی و اعلام منابع تجاری نشان داد در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، واردات نفت خام هند از ایران برای دومین بار در پنج ماه اخیر، به بیش از ٥٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه جولای باز هم افزایش یافت و به حدود ۴ برابر رقم یک سال قبل رسید. واردات نفت کره از ایران در ماه جولای ۵.۹ درصد بالاتر از ماه قبل بود .با توجه به اینکه ایران قیمت نفت خام خود را برای بازارهای آسیا، مدیترانه و بندر سیدی کریر در مصر در ماه اوت کاهش داده است، میزان فروش نفت این کشور احتمالا بالا باقی خواهد ماند .هیوندای اویل بانک، کوچکترین پالایشگاه کره از نظر ظرفیت، اولین محموله میعانات خود را به ظرفیت ۱.۱ میلیون بشکه از ایران برای بارگیری در ماه های ژوئن و اوت خریداری کرده است .

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا در محدوده صفر تابلو و با قیمت پایانی روز قبل یعنی1196 ریالی به معاملاتش پایان داد سایپا بیش از 451 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . در اواسط بازار شاهد یک معامله بلوکی به حجم 390 میلیون سهم و باقیمت پایه هر سهم 1197 ریال در این نماد بودیم همچنین یک معامله بلوکی خارج از بازار در نماد خساپا 2 صورت گرفت این معامله با قیمت 1185 ریال و به حجم 20 میلیون سهم توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت .خزامیا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1015 ریال معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 33 میلیون سهم معامله شد . خاهن امروز هم مثبت بود این نماد با رشد 3 درصدی در معاملات امروز همچنان به روند صعودی خود ادامه داد و به قیمت پایانی 1634 ریالی رسید وبا صف خرید به معاملاتش خاتمه داد . ورنا منفی بود و با افت 2 درصدی و قیمت پایانی 1478 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . خاور با معاملات منفی به کار خود پایان داد این نماد با کاهش 1 درصدی و قیمت پایانی 1233 ریالی بیش از 12 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خبهمن ، خودرو از دیگر منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی به معاملاتشان پایان دادند . نمادهای خچرخش ، خکمک ، خفنر از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . خپارس قرمزپوش بود این نماد امروز به قیمت پایانی 1391 ریالی رسید و افت 1 درصدی را شاهد بود . نمادهای خگستر ، خکاوه مثبت بودند و قیمت پایانی خود را به محدوده صفر مثبت رساندند .

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم .ذوب با بیش از 25 میلیون سهم در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . ذوب امروز با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 2649 ریالی رسیدو روز مثبتی را پشت سرگذاشت .همچنین در نماد ذوب 2 شاهد معامله بلوکی بودیم این معامله با قیمت هر سهم 260 تومانو به حجم 5 میلیون سهم انجام شد . فملی سبزپوش بود و قیمت پایانی 170تومانی را تجربه کرد این نماد امروز شاهد رشد 1 درصدی شد .فولاد مثبت شد این نماد پس از چند روز معاملات منفی امروز در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد و با قیمت پایانی 1308 ریالی بیش از 13 میلیون سهم معامله شد . کیمیا صف خرید شد این نمادامروز بیش از 4 درصد با رشد قیمتی همراه شد و به قیمت پایانی 5235 ریالی رسید . فباهنر مثبت بود این نماد امروز با افزایش 2 درصدی به معاملاتش خاتمه داد و قیمت پایانی 1653 ریالی را تجربه کرد . فاسمین از مثبت های گروه بود که به روند نزولی خود خاتمه داد و با رشد قیمتی همراه شد فاسمین با افزایش 2 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 2626 ریالی رسید . نمادهای ارفع ، فخوز از مثبت های گروه بودند که در محدوده صفر مثبت به معاملاتشان خاتمه دادند و روز مثبتی را پشت سرگذاشتند . هرمز منفی شد این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2386 ریالی معاملاتش را سپری کرد . نمادهای فخاس ، فولاژ و میدکو با معاملات منفی و در محدوده صفر منفی به معاملاتشان خاتمه دادند .

به گزارش ماین نیوز، جلسه مشترک و همچنین پاسداشت مقام خبرنگار در مجتمع فولاد خراسان، با حضور فرماندار، مدیرعامل مجتمع فولاد، کارشناسان و خبرنگاران شهرستان نیشابور برگزار شد و در این مراسم حسین احمدی، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان عنوان کرد: با اتفاقات و شرایط بعد از برجام و تلاش‌هایی که دولت برای نرخ تسهیلات بانکی کرده است، گزارشات مستند اطلاعات مالی نشان می‌دهد که روند رو به بهبودی داریم و علائمی که وجود دارد، نشان می‌دهد که صنعت فولاد در حال خروج از بحران است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت؛ از ابتدای ایجاد صنعت فولاد در کشور و زنجیره تولید آن تا پایان شهریور 96 ،به میزان 73 درصد به ظرفیت تولید کشور اضافه می شود. به گزارش ماین نیوز، محمدرضا نعمت زاده در دومین جلسه بررسی وضعیت اجرای طرح های زنجیره فولاد (کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش) با اعلام این خبر افزود: بدین ترتیب از اول شهریور ماه سال 92 تا پایان سال 96 حدود 251 واحد به ظرفیت زنجیره فولاد در کشور به تناژ 92 میلیون تن از لحاظ بهره برداری اضافه خواهدشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب