اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 27 مرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  23  واحد افزایش یافت و به رقم 77,879 واحد رسید. که نمادهای وغدیر با 33 واحد ، خساپا با 18 واحد و وپاسار با 14 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 196 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی بیش از 55 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 5 واحد کاهش یافت به رقم 803 واحد رسید. نمادهای مارون ، هرمز و  ذوب  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 172 میلیارد تومان رسید که نماد اپرداز با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3542 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 115 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

محمدجواد ظریف از 31 مردادماه اولین سفر منطقه‌یی خود به آمریکای لاتین را آغاز می‌کند و به ترتیب به کشورهای کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، شیلی، بولیوی و ونزوئلا سفر خواهد کرد.به گزارش ایسنا، این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان را در جریان این سفر علاوه بر یک هیات سیاسی، یک هیات اقتصادی 60 نفره نیز همراهی می‌کند و این هیات قرار است در هریک از کشورهای مقصد با همتایان خود در ارتباط با گسترش همکاری اقتصادی و تجاری رایزنی و گفت‌وگو کند.در آستانه‌ی این سفر مهم و تاثیرگذار منطقه‌یی، معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با تعدادی از خبرنگاران به تشریح اهمیت ابعاد این سفر پرداخت و تاکید کرد: استنباط ما این است که بعد از این سفر وارد یک مرحله جدیدی از همکاری‌های اقتصادی با این کشورها می‌شویم.معاون وزیر خارجه، با اشاره به این که از روز یک‌شنبه هفته آتی سفر هفت روزه رییس دستگاه دیپلماسی کشور به شش کشور آمریکای لاتین آغاز می‌شود، اعلام کرد:‌ وزیر خارجه در جریان این سفر منطقه‌یی به کشورهای کوبا، نیکاراگوئه، اکوادر، شیلی، بولیوی و ونزوئلا سفر خواهد کرد.به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی با بیان این که این اولین سفر وزیر خارجه به این منطقه است، افزود: آقای ظریف در هر کشور اقامت یک روزه خواهند داشت و برنامه‌های فشرده‌ای برای این سفر تنظیم شده است.این دیپلمات ارشد ایرانی با تاکید بر این که آمریکای لاتین برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، ادامه داد:  با وجود بعد مسافتی که بین ایران و کشورهای این منطقه وجود دارد، ما فکر می‌کنیم زمینه‌های همکاری بین ایران و کشورهای آمریکای لاتین بسیار زیاد است.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به معاملاتشان خاتمه دادند . خساپا با رشد 1 درصدی به معاملاتش پایان داد سایپا با قیمت پایانی 1216ریالی بیش از 457 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه از لحاظ حجم معامله قرار گرفت . خزامیا در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1019 ریالی بیش از 32 میلیون سهم معامله شد . خاهن صف خرید بود این نماد امروز هم با رشد 4 درصدی همراه شد و همچنان به روند صعودی خود ادامه داد و با قیمت پایانی 1714ریالی و صف خرید 3 میلیونی به معاملاتش پایان داد . خکاوه با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 1548 ریالی رسید و بیش از 19 میلیون سهم معامله شد . نمادهای ختوقا، خرینگ ، خعتبار ، خکمک از نمادهای مثبت همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای خودرو ، ورنا از منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی به معاملاتشان خاتمه دادند . خپارس قرمز پوش بود .این نماد با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 1377 ریالی را پشت سرگذاشت . خاذین مثبت بود این نماد پس از چند روز افت قیمتی امروزبا افزایش 1 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1057 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . خگستر مثبت بود این نماد با رشد 2 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 4287 ریالی به معاملاتش خاتمه داد.

نتیجه دعاوی حقوقی دو زیرمجموعه ایران خودرو مشخص شد و طی آن فنرسازی ۱۰ میلیارد تومانی بیش از ۵.۶ میلیارد تومان از سهامدار اصلی خود یعنی گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو خسارت گرفت. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فنرسازی خاور و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو که از زیرمجموعه های ایران خودرو بشمار می روند، خسارت دادند و گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سایپا دیزل که با عرضه بلوک 56.7 درصدی توسط سایپا و نیوان ابتکار در 14 شهریور برآمده ، بهمن سال گذشته به همراه پارس خودرو، سایپا آذین و لیزینگ رایان سایپا از برنامه افزایش سرمایه خبر داده و قرار بود سرمایه اسمی سایپا دیزل از محل آورده و مطالبات سهامداران با 358 درصد افزایش به 936 میلیارد تومان برسد اما با مصوبه 15 اسفند هیات مدیره “خکاوه”، قرار شد سرمایه 210 میلیارد تومانی با حدود 115 درصد افزایش به بیش از  450 میلیارد تومان برسد اما تا دیروز درخواستی به سازمان بورس ارسال نکرده بود. با این حال ، “خکاوه” برنامه افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را از 210 به 451.5 میلیارد تومان اعلام کرده و گزارش حسابرس را به سازمان بورس ارسال کرده است.

در گروه فلزات اساسی اکثر نماد ها قرمز پوش بودند . ذوب با کاهش 1 درصدی به معاملاتش پایان داد و به قیمت پایانی 2617 ریالی رسید و بیش از 15 میلیون سهم حجم خورد که پر حجم ترین نماد گروه بود . همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 12 میلیون سهم در نماد ذوب 2 بودیم که این معامله به ارزش هر سهم 263 تومان و در بازار خرده فروشی توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . فولاد قرمز پوش بوداین نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1302 ریالی به کا رخود پایان داد . فملی با کاهش 1 درصدی به قیمت 1676 ریالی رسید . باتوجه معاملات منفی در بیشتر نمادها کیمیا بااافزایش تقاضا همراه شد ایننماد با افزایش4 درصدی و صف خرید به معاملاتش خاتمه داد کیمیا قیمت پایانی 5496 ریالی را پشت سرگذاشت . فباهنر ، هرمز از دیگر منفی های گروه بودند که با کاهش 1 درصدی به کار خودشان پایان دادند . نمادهای فسرب ، فلوله بیش از 3 درصد با افت قیمتی همراه شدند . زنگان مثبت بود این نماد که امروز معامله در آستانه بالای قیمتی را نیز تجربه کرد در آخر با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 4222 ریالی رسید وروز مثبتی برای خود رقم زد .

مدیرعامل ذوب آهن گفت: مهم ترین هدف ما در ذوب آهن از ابتدای فعالیت مدیریت جدید جلوگیری از زیان سازی بود و امسال نه تنها زیان ده نیستیم بلکه سودآور نیز خواهیم بود. به گزارش ماین نیوز، احمد صادقی امروز در مورد عملکرد سال جاری شرکت اظهار کرد: مهم ترین هدف ما در ذوب آهن از ابتدای فعالیت مدیریت جدید جلوگیری از زیان سازی بود و امسال نه تنها زیان ده نیستیم بلکه سودآور نیز خواهیم بود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پاکشو با 98 درصد فروشنده حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 1,400 تومان به روز خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه بود.شپترو بدون خریدار حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه بود.وپترو که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود با 100 درصد خریدار حقیقی حجم معاملاتی بیش از 6 میلیونی را رقم زد و با افت 2 درصدی در قیمت 186 تومان به معاملات خود پایان داد و پرحجم ظاهر شد.نمادهای شپمچا و شفارا صف فروشی های گروه بودند.

جعفر سبحانی درپی مشخص شدن زمان عرضه ۸۰ درصد سهام پتروشیمی دماوند به قیمت پایه هر سهم ۱۳۶ میلیون و ۹۴۹ هزار تومان در فرابورس که 14 شهریور انجام می شود به ایلنا، گفت: این واگذاری یکی از بزرگ‌ترین مزایده‌های سال ٩٥ خواهد بود. البته در سال ٩٤ نیز مزایده پتروشیمی دماوند برگزار شد که چندان موفق نبود.

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شتران که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 16 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 321 تومان به روز خود پایان داد و عنوان پرحجم ترین سهم گروه را به خد خود اختصاص داد.شپنا با قیمت دیروز شروع کرد و با 92 درصد خریدار حقیقی در حدود 5 میلیون سهم جابه جا شد و در انتها در محدوده صفر مثبت و در قیمت 270 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ترین سهم گروه شد.شبندر با 8 واحد مثبت به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین سهامداران حقیقی در حدود 11میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 501 تومان روز خود را به اتمام رساند و سوم گروه شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئیل کاچیکوو اعلام کرد توافق اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش دسته جمعی تولید نفت به منظور بازگرداندن توازن به بازار، احتمالی اندک دارد.وی گفت: درباره کاهش تولید نفت از سوی اوپک، چندان خوشبین نیستم اما امیدوارم که همگرایی کشورهایی که ٧٠ درصد نفت جهان را تولید می کنند، ثمربخش باشد.

معاملات گروه حمل و نقل اغلب در محدوده منفی و کم حجم دنبال شد. حریل با جابجایی بیش از 5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ حقوقی در معاملات امروز این نماد فروشنده بود. همچنین روز گذشته شرکت سرمایه گذاری سلیم اقدام به خرید در این سهم کرده بود. توریل که طی چند روز اخیر با شایعه عقد قرارداد با یک شرکت روسی با معاملاتی مثبت همراه بود، در بازار امروز افت 2.5 درصدی را تجربه کرد. در همین رابطه، مدیرمالی شرکت (به نقل از بورس نیوز) اظهار داشت: یکی از زیر مجموعه های شرکت توکاریل با یک شرکت روسی در حال انجام مذاکره جهت همکاری می باشد که تا به اینجا مذاکرات این دو شرکت به یک جمع بندی اولیه رسیده است؛ وی با اشاره به اینکه خرید از این کشور باید به صورت فاینانس صورت بگیرد، افزود: پس از انجام بررسی ها در خصوص فاینانس و رسیدن به یک جمع بندی کلی، قرارداد برای خرید حداقل 600 واگن لبه کوتاه منعقد خواهد شد. سخایی همچنین در خصوص برنامه عرضه اولیه سهام یکی از زیرمجموعه های خود اعلام کرد: مقدمات اولیه جهت ورود شرکت آسیا سیر ارس در حال انجام و پذیرش آن در بازار فرابورس صورت گرفته است و در حال طی مراحل قانونی آن برای رسیدن به الزامات فرابورس و اصلاحات ساختاری شرکت می باشد، اما هنوز زمان عرضه اولیه سهام این مجموعه را در فرابورس نمی توان مشخص کرد.

 در سرمایه گذاری ها وتوصا، واتی، وگستر و وبیمه معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند. وگستر همچنان تنها نماد صف خرید گروه بود. معاملات واتی در محدوده 2 درصد مثبت دنبال شد و با حمایت حقوقی حدود 6 میلیون سهم در معاملات امروز این نماد داد و ستد شد.

در استخراج کانه های فلزی کمنگنز پس از یک روز معاملات منفی امروز مجددا صف خرید شد. در محدوده صفر تابلو 2.8 میلیون سهم در ومعادن معامله شد. معاملات کچاد بی رمق دنبال شد. در کروه خریدهای گنجینه آرمان شهر همچنان ادامه دارد؛ کروی در معاملات امروز خود رشد 2 درصدی را تجربه کرد اما در نهایت با قیمت پایانی در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد.

در خبرهای امروز این گروه، مدیر مجتمع معدنی چادرملو از افزایش تولید کنسانتره سنگ آهن در معدن چادرملو خبر داد؛ طبق این خبر، در چهارماهه امسال بالغ بر 3 میلیون و600 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو تولید گردیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد و نسبت به برنامه پیش بینی شده بالغ بر 12 درصد فراتر بود است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب