اخبار و گزارش بورس شنبه 30 مرداد 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   89  واحد افزایش یافت و به رقم 77,968 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 67 واحد ، فارس با 65 واحد و شپنا با 39 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 326 میلیارد تومان رسید که نماد شبندر با رقمی بیش از 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 3 واحد کاهش یافت به رقم 800 واحد رسید. نمادهای مارون ، ذوب و  میدکو  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 67 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3539 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 114 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طی پنج ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میزان صادرات غیرنفتی کشور، ۲۱درصد افزایش و واردات نیز هفت درصد کاهش داشته است .وی افزود: دولت یازدهم در شرایط اقتصادی بسیار نامناسب و وضعیتی که دروازه های صادرات بر روی تولیدکنندگان مسدود شده بود و حتی در زمینه واردات نیز با مشکلات عدیده روبرو بودیم، اداره کشور را در دست گرفت .واعظی بیان کرد: طی سال های اخیر استان هایی که در زمینه های صنعتی فعال بودند واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ آنها صدمات زیادی دید و در حوزه سیاست خارجی و ارتباطات بین الملل نیز با گرفتاری های بسیاری مواجه بودیم وی خاطرنشان کرد: در شرایط نامساعدی دولت یازدهم با شعار امنیت و ثبات وارد فعالیت شد و در نهایت تلاش کرد تا گرفتاری ها را حل کرده و وضعیت اقتصادی کشور را ساماندهی کند .نیازمند زمان برای حل مسائل اقتصادی هستیم واعظی گفت: برخی ازشعارهای دولت یازدهم در زمینه امور اقتصادی محقق شده و برخی دیگر نیز نیازمند زمان است تا نتایج آن آشکار شود .وی افزود: در مساله ارتقای معیشت مردم و اقشار متوسط، دهک های پایین و کم برخوردار و مناطق محروم تلاش داشتیم مشکلات را رفع کنیم و هنوز هم جای کار بسیار دارد و دولت باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد .

قیمت طلا که در اوایل هفته جاری میلادی (دوشنبه گذشته) به دلیل پیش بینی به تاخیر افتادن برنامه افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا افزایش یافته بود، دیروز (جمعه) با اظهار نظر برخی سیاستگذاران بانک مذکور، بیشترین کاهش روزانه خود را در 2 هفته گذشته تجربه کرد و بخشی از افزایش بهای اوایل هفته خود را از دست داد .پس از انتشار صورتجلسه آخرین نشست سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا که در هفته جاری میلادی منتشر شد، دستکم 2 نفر از سیاست گذاران این بانک درباره اقتصاد این کشور ابراز خوشبینی کرده و از طولانی شدن انتظار برای افزایش نرخ بهره ابراز نگرانی کردند .ارزش دلار آمریکا که کمترین نرخ برابری را در مقابل سایر ارزهای اصلی در هفت هفته گذشته تجربه کرده بود، دیروز به دلیل اظهارنظرهای مذکور بالا رفت و از تقاضای طلا که به دلار قیمت گذاری می شود، کاست .با افزایش ارزش دلار، طلا برای خریدارانی که واحد پول شان ارزی به غیر از دلار است، گرانتر شده و تقاضای آن کاهش می یابد .قیمت طلا برای تحویل در ماه دسامبر (آذر) در پایان معاملات دیروز 11 دلار یا 0.8 درصد کاهش یافت و به یک هزار و 346 دلار و 20 سنت در هر اونس کاهش یافت. این بیشترین کاهش قیمت طلا از پنج اوت (15 مرداد) است .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند .خساپا منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به قیمت پایانی 1185 ریالی رسید و پس از آنکه بیش از 47 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات گروه قرار گرفت همچنین شاهد معامله بلوکی در نماد خساپا 2 بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 1276 ریال و به حجم 208 میلیون سهم صورت گرفت 2 سهامدار حقوقی هر کدام تعداد 108 میلیون . 27 میلیون سهم را به یک سهامدار حقوقی دیگر واگذار کردند . خزامیا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد و به قیمت پایانی 1013 ریالی رسید . خاور قرمز پوش بود این ناد با قیمت پایانی 122 تومانی بیش از 20 میلیون سهم معامله شد که حدوده 55 درصد خرید آن توسط 2 حقوقی صورت گرفت . خاهن اولین روز معاملاتی خود را با افزایش تقاضا شروع کرد . این نماد که در هفته معاملاتی گذشته بیش از 25 درصد رشد قیمتی را تجربه کردامروز هم با افزایش بیش از 4 درصدی همراه شد و با صف خرید 8 میلیونی به کار خود پایان داد خاهن قیمت پایانی 1796 ریالی را پشت سرگذاشت . با توجه به معاملات متعادل رو به منفی گروه خودرویی شاهد افزایش تقاضا در نمادهای قطعه سازها بودیم بطوریکه بیشتر نمادهای قطعه سازی با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند . نمادهای ختوقا ، خزر ، خکار ، خعتبار ، خرینگ از جمله نمادهای همراه با صف خرید گروه بودند که با رشد 4 درصدی معاملاتشان را پشت سرگذاشتند . خودرو قرمز پوش بوداین نماد در محدوده صفر منفی بیش از 14 میلیون سهم معامله شد  و با قیمت پایانی 3145 ریالی بسته شد . خپارس بیش از 2 درصد با افت قیمتی همراه شد  و با قیمت پایانی 1349 ریالی به کار خود پایان داد .

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت از آغاز پرداخت غرامت ۴۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار یوروی شرکت پژو به ایران خودرو بابت قرارداد قبلی خبرداد و گفت: برای پرداخت غرامت که حتما نباید فیش نقدی ارایه کنند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیرحسین قناتی درباره آخرین رویدادهای مربوط به  پرداخت غرامت پژو به ایران به مهر گفت: پرداخت غرامت از سوی این شرکت فرانسوی به ایران در قراردادی که میان ایران‌ و این شرکت منعقد شد، دیده شده است.البته این موضوع ربطی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد اما باید اطمینان داشت هر آنچه که در قرارداد لحاظ شده و جزو تعهدات دو طرف است، حتما اجرایی خواهد شد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . فنوال با بیش از 8 میلیون سهم  پر حجم ترین نماد گروه بود . این نماد با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 1258 ریالی رسید فنوال با تقاضا همراه شد بطوریکه با صف خرید معاملاتش را به پایان رساند . ذوب منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه داد و به قیمت پایانی258 تومانی رسید ذوب بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . همچنین در نماد ذوب 2 شاهد معامله بلوکی به حجم 5 میلیون سهم بودیم که این معامله به ارزش پایه هر سهم 256 تومان توسط سهامدار حقوقی به حقیقی منتقل شد . فاسمین مثبت بود این نماد با رشد 4 درصدی قیمت پایانی 2701 ریالی را پشت سرگذاشت و روز مثبتی را برای خود رقم زد .نمادهای فسرب ،فمراد ، فزرین از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . ارفع مثبت بود این نماد که امروز معامله در محدوده حداکثر قیمتی را نیز شاهد بود در آخر با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی خود پایان داد و به قیمت 4094 ریالی رسید . فباهنر اولین روز معاملاتی خود را با اقبال آغاز کرد این نماد که امروز با افزایش تقاضا همراه شد بیش از 3 درصد رشد قیمتی را تجربه و با قیمت پایانی 1672 ریالی به معاملاتش خاتمه داد . هرمز قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2342ریالی به کار خود پایان داد هرمز نزدیک به 1 میلیون سهم معامله شد که بیش از 95 درصدر خرید امروزش توسط یک سهامدار حقوقی انجام گرفت .

رییس سازمان ملی استاندارد گفت: کیفیت محصولات ذوب آهن اصفهان، قابل رقابت با فولادسازان برتر دنیاست. به گزارش ماین نیوز، نیره پیروزبخت گفت: طرح تولید ریل ملی ذوب آهن ، که امکان تولید تیرآهن بال پهن هم در آن وجود دارد نشان دهنده روند روبه رشد و پیشرفت فناورانه در این شرکت است .رییس سازمان ملی استاندارد که با حضور جمعی از مسوولان سازمان ملی استاندارد از بخش‌های مختلف خط تولید از جمله کارگاه تولید ریل ملی و تیرآهن بال پهن کارخانه ذوب آهن اصفهان بازدید کرد، در نشستی با مدیرعامل و مسوولان این شرکت، ذوب آهن اصفهان را از صنایع پیشکسوت کشور و صنعت مادر توصیف کرد و گفت: ذوب آهن اصفهان برای تولید ریل ملی همه لوازم کنترل کیفی را خریداری و نصب کرده و عیوب هم شناسایی و رفع آن‌ها آغاز شده است.

در سرمایه گذاری ها نمادهای وگستر و وملت به صف خرید رسیدند. در وتوصا نیز که با شایعه افزایش سرمایه همراه است شاهد تشکیل صف خرید بودیم. معاملات وبوعلی نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت. واتی همچنان با خرید حقوقی همراه است؛ در معاملات روز گذشته این نماد علاوه بر ولصنم و وصنعت، شرکت کارخانجات صنعتی و معدنی ایران نیز به جمع خریداران این سهم پیوست.

معاملات گروه حمل و نقل در اکثر نمادها همچنان کم حجم و در محدوده منفی دنبال شد؛ در این میان دو نماد توریل و حریل با تقاضا و حمایت حقوقی همراه بودند؛ شرکت سرمایه گذاری سلیم در حریل خریدار است. در حپارسا، بلوک 69 درصدی آن قطعی شد؛ این بلوک شامل 69 میلیون سهم “حپارسا” بود که به همان قیمت پایه هر سهم 1500 تومان و به ارزش 103.5 میلیارد تومان به صورت نقد در بازار دوم فرابورس عرضه و توسط شرکت بین المللی توسعه ساحل وفراساحل نگین کیش (از زیرمجموعه های سرمایه گذاری غدیر) خریداری شد . معاملات امروز این نماد که در محدوده صفر تابلو آغاز شده بود با رنج های مثبت پایان بازار به محدوده 1 درصد مثبت رسید.

در استخراج کانه های فلزی شاهد افزایش تقاضا در نمادهای گروه روی کبافق، کاما و کروی بودیم. قیمت جهانی روی در روز پنج شنبه در پی اقدام چین مبنی بر تعطیلی 26 معدن سرب و روی این کشور بدلیل مسائل زیست محیطی و ایمنی مجددا افزایش یافت به قیمت های بالاتر از 2300 دلار رسید؛ که همین امر موجب اقبال بازار به سهام این گروه شد. کروی که همچنان با خریدهای گنجینه آرمان شهر همراه است در قیمت 241 تومان صف خرید شد و هر چند با عرضه حقوقی چندین بار صف خود را عرضه کرد اما در نهایت در قیمت 240 تومان به کار خود پایان داد.

در برقی ها، بسویچ و بالبر با صف خرید به معاملات خود خاتمه دادند. بنیرو دیگر نماد مثبت گروه بود که تا محدوده 3 درصد مثبت پیش رفت. بترانس همچنان بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ معاملات امروز این نماد در محدوده منفی دنبال شد و تا مرز صف فروش پیش رفت؛ بترانس با داد و ستد بیش از 2 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در بازار خرده فروشی نیز شاهد جابجایی بلوک 1.7 میلیونی در قیمت 1580 تومان بین دو سهامدار حقوقی بودیم. روز گذشته نیز نیز نزدیک به 15 میلیون سهم در قیمت 1610 تومان توسط وبانک، سهامدار عمده این سهم، در این بازار عرضه شد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد پاکشو که در آخرین روز کاری بانک انصار 963,912 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز بدون خریدارحقوقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد ، در پایان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 1,447 تومان به کار خود پایان داد و با 8 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت و پرارزش ترین سهم گروه شد.شپترو با 100 درصد خریدار حقیقی تنها نماد صف خریدی گروه بود.پترول که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با قیمت پایانی 130 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.نمادهای شفارا و شپمچا در حداقل قیمت روزانه خود بسته شدند.فارس با 65 واحد مثبت به عنون اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 493 تومان به معاملات خود خاتمه داد و دررتبه بعد از پاکشو قرار گرفت.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: آتش سوزیهای اخیر  پتروشیمی در افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازار و بورس تاثیری نداشته است .بساق زاده افزود: کمبودهای داخلی هر یک از محصولاتی را که دچار وقفه تولید شده اند از طریق تنظیم بازار جبران کند .

میزان خسارت آتش سوزی بوعلی که تاکنون حدود 60  میلیون دلار اعلام شده بود بر اساس آخرین بررسی ها 100 میلیون دلار براورد شده است .

وزیر نفت در خصوص تدابیر وزارت نفت برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها اظهار داشت: مهم ترین مسئله برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها و حمایت از صنایع پایین دستی پتروشیمی این است که تولیدکنندگان برای فروش محصول به صنایع داخلی باید مالیات پرداخت کنند، اما در صادرات، مالیاتی به آنها تعلق نمی‌گیرد و در حال حاضر صادرات مالیات ندارد و آنچه که به صنایع داخلی فروخته می‌شود، مالیات دارد .

تعداد ۸ میلیون سهم شرکت پتروشیمی ابن سینای همدان معادل ۲۰ درصد سهام این شرکت در روز ۱۵ شهریورماه جاری توسط سازمان خصوصی سازی در فرابورس ایران عرضه می شود .این گزارش می افزاید: در حال حاضر شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی با ۲۰ درصد و شرکت حامی فولاد ایرانیان با ۷۷ درصد سهامداران عمده شرکت پتروشیمی ابن سینای همدان هستند.

گروه پالایشی با افزایش تقاضا روبرو بودند و اکثرا مثبت دنبال شدند.شبندر با 68 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در محدوده صفر تابلو کار خود را اغاز کرد و در بین استقبال سهادران حقیقی بیش از 60 میلیارد ریال معامله شد اما در پایان با رشد 4 درصدی در قیمت اخرین معامله 526 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.به جز نمادهای شپنا،شرانل،شپاس،شسپا،شبهرن و شنفت بقیه نمادها با صف خرید بسته شدند.در نماد ونفت که در اخرین روز کاری مهر آیندگان 89,445 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بودامروز را مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 19 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با قیمت اخرین معامله 239 تومان ، صف خرید در حدود 3 میلیون به روز خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد.شتران با 2 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در ادامه روند صعودی خود امروز راهم مثبت شروع کرد و با 92 درصد فروشنده حقیقی بیش از 52 میلیارد ریال دادو ستد شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 333 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد. طبق موافقت اردیبشهت سال جاری هیات پذیرش، پالایشگاه تهران آماده انتقال به بازار دوم معاملات بورس تهران بوده و طبق روال، انتقال “شتران” و بازگشایی نماد انجام خواهد شد. شرانل در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی حجم معاملات پائینی را رقم زد ودر طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد و در پایان با رشد 2 درصدی ،در قیمت 778 تومان به روز خود پایان داد . این نماد طی نامه‌ای عنوان نمود که برنامه فروش شرکت تابعه روانکاران احياي سپاهان را دارد که در صورت وقوع در قیمت پیشنهادی 523 میلیارد ریال معادل 328 ریال سود غیر عملیاتی شناسایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اطلاعات رسمی مؤسسه ابتکار داده های نفتی (جودی) نشان داد در ماه ژوئن، تولید روزانه نفت ایران به سه میلیون و ٦١٠ هزار بشکه و صادرات آن به ٢ میلیون بشکه در روز می رسید .ارقام اعلام شده برای تولید و صادرات نفت ایران، نشان دهنده رشد این رقم نسبت به ماه ژوئیه هستند که در آن، تلاش ایران برای پس گرفتن سهم خود از بازارهای جهانی آغاز شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب