اخبار و گزارش بورس یکشنبه 31 مرداد 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شغل کارمندی یا بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس117 واحد افزایش یافت و به رقم 78,086 واحد رسید. که نمادهای وغدیر با 48 واحد ، فملی با 39 واحد و وصندوق با 33 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 248 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با رقمی بیش از 33 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 5 واحد افزایش به رقم 805 واحد رسید  که نماد شتران با 2 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  144 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3540 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 111 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

بزرگترین رویداد تجاری با هدف توسعه صادرات غیرنفتی با حضور هیاتی ۳۰ نفره از مقامات عالی رتبه دولتی و بخش خصوصی روسیه و مسئولان اقتصادی، صنعتی و بازرگانی و تجار ایرانی برگزار می شود .رئیس شورای سیاستگذاری همایش حضور پایدار در بازار روسیه – در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه ویژگی بارز این رویداد، اجرای تخصصی و پر محتوای آن توسط تیمی مجرب و متخصص در زمینه بازرگانی و بازاریابی درایران و روسیه است، افزود: دراین همایش بزرگ تلاش شده با بررسی چالش ها و عبور از آن به راه حل ها و بیان واقعیت های سیاه و سفید پرداخته شود که در آن نشست های تجاری تخصصی برگزار و مباحث اجرایی در قالب کمیسیون های تخصصی با حضور صاحبان صنایع بزرگ دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حمل و نقل، بانک و ارز، بیمه، گمرک، حقوقی، بازرگانی و بازاریابی در راستای اثربخش‌تر شدن مذاکرات تجاری ارائه می شود.

وی با بیان این که در این همایش برقراری ارتباط مستقیم با واردکنندگان، تجار بزرگ و تامین کنندگان فروشگاه های زنجیره ای روسی میسر خواهد بود، اظهار کرد: شرکت کنندگان در این همایش می توانند از استانداردهای روسیه و ظرفیت های دو کشور در جلسات تجاری و مشاوره های تخصصی مطلع شده ومحصولات خود را بدون هیچ واسطه ای به صورت مستقیم به خریداران روس معرفی کنند .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به معاملاتشان پایان دادند . خساپا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1184 ریالی به معاملاتش خاتمه داد سایپا بیش از 41 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت .خزامیا مثبت بود زامیاد با رشد 1 درصدی به قیمت 103 تومانی رسید. خاهن امروز هم رشد قیمتی را تجربه کرد این نماد مورد توجه سهامداران قرار گرفت و معاملات امروزش را هم با افزایش 3 درصدی به پایان رساند خاهن قیمت پایانی 1866 ریالی را تجربه کرد و با صف خرید 3 میلیونی به کار خود پایان داد . خودرو در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 3147 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 15 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خکمک ، خعتبار ، خرینگ از مثبت های همراه با صف خرید بودند . خچرخش منفی بود این نماد با کاهش 3 درصدی به قیمت 1803ریالی رسید و بیش از 10 میلیون سهم معامله شد خچرخش امروز به حداقل قیمتی خود نیز رسید و معامله در محدوده کف قیمتی را نیز شاهد بود . خکاوه قرمز پوش بود و با کاهش 2 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت خکاوه به قیمت 1459 ریالی رسید و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . خبهمن در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2589 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . نمادهای خاور ، خگستر در محدوده صفر منفی به کار خودشان پایان دادند .

آهنگری‌ تراکتورسازی‌ ایران‌ که به عنوان نخستین شرکت بورسی اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در سال جاری کرد، برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را در پیش گرفته است. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، آهنگری‌ تراکتورسازی‌ ایران‌ اولین شرکتی بود که در سال جاری قادر به دریافت مجوز افزایش سرمایه کامل و 128 درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها شد و با برگزاری مجمع فوق العاده 5 تیر به سرمایه اسمی بیش از 73 میلیارد تومانی رسید.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثر با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1294 ریالی معاملاتش را به پایان رساند و بیش از 21 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم پر حجم ترین نماد گروه بود بیش از 75  درصد خرید امروز فولاد توسط حقوقی ها صورت گرفت . ذوب قرمز پوش بود این نمادامروز را هم با روند نزولی سپری کرد و با کاهش 1 درصد به معاملاتش خاتمه داد ذوب به قیمت 2552 ریالی رسید و بیش از 20 میلیون سهم معامله شد. فملی ، فنوال از مثبت های گروه بودند که با رشد 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . فاسمین با کاهش 2 درصدی به کار خود پایان داد و با قیمت پایانی 2625 ریالی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . هرمز با صف فروش به کار خود پایان داد . میدکودر محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2002 ریالی بسته شد همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 229 میلیون سهم در نماد میدکو2 بودیم که این معامله سهامدار حقوقی و باارزش پایه هر سهم 2117 ریالی صورت گرفت . فباهنر منفی شد وبا افت 1 درصدی در قیمت پایانی معاملاتش را به پایان رساند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بهرام سبحانی در جریان نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، با اشاره به ادعای روزهای اخیر ارزان فروشی محصولات فولادمبارکه، گفت: چنین ادعای صحت ندارد. چرا که همه محصولات تولیدی با قیمت های جهانی صادر می شود .وی ادامه داد: هر چند صنعت فولاد در 40 سال اخیر بدترین شرایط را تجربه می کند و قیمت هر تن به کمتر از 300 دلار رسیده اما شرکت های تولید کننده فولاد باید محصولات را با قیمت های جهانی صادر کنند. این درحالی است که به دلیل نبود بازار داخلی برای بخشی از تولیدات فولادمبارکه ، باید به صادرات تکیه کنیم.

مدير برنامه ريزي و کنترل توليد و حمل فولادهرمزگان گفت: با توجه به سياستهاي و برنامه هاي شرکت مبني بر توليد اقتصادي و ارائه محصول با حداقل بهاي توليدي به منظور افزايش توان رقابت پذيري شرکت، بخصوص در شرايط حاکم بر بازار جهاني و داخلي صنعت فولاد، استراتژي پروژه هاي بهبود(TQ ) در شرکت تعريف شد که با موفقيت در حال اجرا مي باشد.

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق ایران گفت: گندله سازی فولاد مبارکه در آبان ماه در منطقه سنگان افتتاح می شود.

مدیران پنجمین فولادساز بزرگ دنیا با بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه، در تدارک همکاری با بزرگترین شرکت بورس ایران برآمدند.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.فارس با 15 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین سهامداران حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 495 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پر ارزش ترین سهم گروه شد.شپترو بدون خریدار حقوقی در حدود 2 میلیون سهم جابه جا شد و در انتها با قیمت آخرین معامله 259 تومان تنها نماد صف خریدی گروه شد.در نماد جم2، 64,594,655 سهم در قیمت 852 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شسینا، شپمچا و شفارا در حداقل قیمت روزانه خود بسته شدند.ساینا در محدوده صفر تابلو کار خود را اغاز کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات در حدود 7 میلیارد ریالی را رقم زد و در طول بازار نیز صف خرید را نیز تجربه کرد و در پایان با رشد 4 درصدی ، در قیمت 426 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.شلیا بدون تحرک سهامداران حقوقی با حجم معاملاتی پائین و در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 255 تومان روز خود را به اتمام رسانددر این نماد ميزان 20 درصد (بيست درصد) سهام در نماد معاملاتي شليا4،  با قيمت پايه کل 48,630,000,000 ريال، فردا دوشنبه مورخ 01/06/1395 از طريق بازار دوم فرابورس ايران، مورد عرضه قرار مي گيرد.

ساخت پتروشیمی مرجان تیرماه امسال پیشرفت فیزیکی 3.23 درصد را در مسیر ساخت خود تجربه کرد .پتروشیمی مرجان یکی از طرح های فعال در فاز ٢ پارس جنوبی به شمار می آید که این طرح هم اکنون بر اساس آمارهای موجود تا پایان  تیرماه 74.56 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

گروه پالایشی ها برای دومین روز متوالی مورد توجه اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند و به جز شرانل،شسپا،شنفت و شپاس بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شتران در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 163 میلیارد ریال معامله شد و در طول بازار نیز صف خرید را تجربه کرد و در پایان با رشد 4 درصدی ، در قیمت 347 تومان به روز خود پایان داد و با 3 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد ، لیدر گروه شد.شبندر با 17 واحد مثبت به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس با 78 درصد خریدار حقیقی در حدود 13 میلیون سهم جا به جا شد و درانتها با رشد 1 درصدی ، در قیمت 526 تومان به معاملات خود خاتمه داد ودر رتبه بعد از شتران قرار گرفت.شاوان بعد از یک روز کاری صف خرید بودن امروز را هم مثبت شروع کرد و با 98 درصد فروشنده حقیقی در حدود 37 میلیارد ریال دادوستد شد و در طول بازار نیز صف خرید را تجربه کرد اما در پایان با قیمت پایانی 1,152 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و سوم گروه شد.در این گروه شنيده ميشود كه پس از مدتها مذاكره و رايزنى با شركت پالايش پخش فراورده هاى نفتى ، به تعيين نرخ بدون در نظر گرفتن كيفيت درباره نرخ فروش محصولات خود رسيده اند كه در صورت تحقق اين موضوع پالايشى ها بايد بزودى گزارش سه ماهه فراتر از پيش بينى ها اعلام شود .

به گزارش خبرنگار شانا، همایون هاشمی، نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه ٣١ مرداد ماه) پس از پایان نشست غیرعلنی مجلس درباره قراردادهای جدید نفتی در جمع خبرنگاران گفت: وزیر نفت توضیحات جامع و کاملی درباره مدل جدید قراردادهای نفتی در نشست غیر علنی ارائه داد .هاشمی افزود: توضیحات زنگنه برای بسیاری از نمایندگان قانع‌کننده بود و وزیر نفت اعلام کرد ١٥ مورد از نواقصی که دفتر مقام معظم رهبری در مورد قراردادها اعلام کرده، رفع شده و و در این زمینه جای نگرانی وجود ندارد، مجلس نیز به وظایف ذاتی نظارتی خود عمل می‌کند .

روند کاهشی قیمت نفت، پس از انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال همگرایی اعضای اوپک برای مدیریت عرضه متوقف شده و حتی قیمت ها اندکی نیز رشد داشته است .قرار است نشست اوپک در اواخر ماه سپتامبر (مهرماه) در الجزایر برگزار شود و براین اساس، امیدواری نسبت به بهبود بازار نفت افزایش یافته است .

در گروه حمل و نقل معاملات مثبتی را در تمامی نمادهای گروه نظاره گر بودیم، بطوریکه از نیمه بازار شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در برخی نمادها بودیم. حریل با جابجایی بیش از 15 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت. توریل نیز در محدوده مقاومتی خود معاملات نوسانی و پرحجمی را پشت سر گذاشت. حسینا که همچنان با فشار عرضه همراه بود به مرز صف فروش رسید اما با رنج مثبت حقوقی مجددا به محدوده صفر تابلو رسید. در این گروه، حپارسا اولین بودجه سال مالی 96 را با تعدیل مثبت 10 درصدی نسبت به سال 95 ارائه داد؛ طبق این گزارش حپارسا مبلغ 2688 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده که این افزایش سودآوری عمدتا از محل افزایش فروش شرکت می باشد؛ در معاملات امروز این نماد نیز نوسانات مثبتی را شاهد بودیم.

امروز خبری شیندیم از قرارداد کشتیرانی بازرگانی بین ایران و قزاقستان؛ طبق این خبر، ایران و قزاقستان قرارداد کشتیرانی بازرگانی در دریای خزر امضاء می‌کنند و این رویداد می تواند در آینده شرکت کشتیرانی حاضر در بورس و برخی زیرمجموعه های آن مانند کشتیرانی خزر موثر باشد . در همین راستا، به گفته بورس پرس، وزارت سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان در نظر دارد قراردادی با ایران در زمینه ناوگان بازرگانی در دریای خزر در سال 2016 به امضا برساند . بر اساس این بیانیه، روند داخلی برای هماهنگ‌سازی پیش‌نویس این توافق با ایران تکمیل شده و قرار است این قرارداد برای طرف ایرانی ارسال شود . این توافق یک چارچوب قانونی منفرد برای توسعه حمل و نقل دریایی میان بنادر ایران و قزاقستان ایجاد خواهد کرد .

نمادهای گروه ساختمانی که اغلب به پایان سال مالی خود نزدیک می شوند معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. در گزارشات این گروه امروز دو نماد ثرود و ثالوند پیش بینی سال مالی 96 را با تعدیل مثبت منتشر کردند. ثنوسا نیز زیان سال مالی 95 را افزایش داد از مبلغ 87 ریال به 250 ریال به ازای هر سهم رساند، که علت این تعدیل منفی نیز تغییرات درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سهام بانک اقتصاد نوین اعلام شده است؛ همچنین شرکت در بودجه 96 خود مبلغ 150 ریال زیان به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب