اخبار و گزارش بورس دوشنبه 1مرداد 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   بدون تغییر در همان  رقم 78,086 واحد رسید. که نمادهای وغدیر با 64 واحد ، خودرو با 41 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد شبندر با 55 واحد بیشترین تاثیر  منفی  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 412 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با رقمی بیش از 21 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 2 واحد کاهش یافت به رقم 802 واحد رسید. نمادهای هرمز ، شتران  و شراز  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 243 میلیارد تومان رسید که نماد اپرداز با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3542 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 111 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز آمار ایران خبرداد: خط مشی‌ها و سیاست‌های بخشنامه بودجه سال ٩٦ امروز در شورای اقتصاد به تصویب می‌رسد .نوبخت: هر آنچه که از لحاظ ابزار برای اجرای سرشماری نفوس و مسکن که از ماه آینده انجام می شود، نیاز باشد، به سرعت ارائه می دهیم .سخنگوی دولت افزود: نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد 1.4 درصد و نرخ تورم سالانه در مرداد با سه دهم درصد کاهش به ٨٠٧ درصد رسید .رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: کاهش نرخ سود بانکی همسو با نرخ تک رقمی تورم در دستور کار دولت است، ولی معذوریت دولت در این است که نرخ تورم زیر ۱۰ درصد با دستور ایجاد شود، بلکه باید در روند طبیعی همراه با کاهش نرخ تورم اتفاق بیفتد .

رقابت برای ریاست اتاق بازرگانی ایران همزمان با تعیین تاریخ انتخابات کلید خورد. 14 شهریورماه، روزی است که نمایندگان بخش خصوصی برای سپردن سکان هدایت به رئیس جدید، تصمیم‌گیری خواهند کرد. دهم مردادماه بود که محسن جلال‌پور پس از 14 ماه ریاست این پارلمان، به‌دلیل عارضه قلبی از سمت خود استعفا داد و اتاق ایران بار دیگر طعم انتخابات را خواهد چشید. رئیس جدید قرار است به مدت 2 سال و 10 ماه بر این صندلی تکیه بزند. اما این اتفاق در دوره قبل نیز افتاد و با کوچ نهاوندیان به دفتر رئیس‌جمهوری، هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران با یک صندلی خالی مواجه شد.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادهابا روند صعودی همراه شدند . خساپا مثبت شد این نمادامروز رشد 1 درصدی را شاهد بود و با قیمت پایانی 1201 ریالی به کار خودش پایان داد سایپا بیش از 133 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . همچنین در نماد خساپا 2 شاهد دو معامله بلوکی جمعا به حجم 36 میلیون سهم بودیم اولین معامله با قیمت 117 تومان و به حجم 6 میلیون و 700 هزار سهم و دومین معامله به حجم 30 میلیون سهم و با قیمت پایه هر سهم 122 تومان صورت گرفت طی این معامله 2 سهامدار حقوقی سهام مذبور را به یک سهامدار حقوقی دیگر منتقل کردند که این معامله در بازار خرده فروشی صورت گرفت .خزامیا مثبت بوداین نماد با افزایش 2 درصدی به قیمت 1058 ریالی رسید و بیش از 57 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خاور ، خرینگ ، ختراک از مثبت های هراه با صف خرید گروه بودند . ورنا سبز پوش بود و با رشد 4 درصدی به معاملاتش خاتمه داد در جریان معاملات شاهد بازگشایی حق تقدم ورنا بودیم . ورنا ح با قیمت 599 ریال بازگشایی و پس از آنکه بیش از 59 میلیون سهم حجم خورد با قیمت پایانی 602 ریالی بسته شد . خودرو با افزایش 3 درصدی قیمت پایانی 3259 ریالی را تجربه کرد. نمادهای خاهن ، خعتبار از منفی های گروه بودند که با صف فروش به معاملاتشان پایان دادند . نمادهای خکاوه ، خگستر رشد 2 درصدی را قیمت پایانی خود پشت سرگذاشتند .

مدیرعامل بورس کالا از منتفی شدن عرضه اوراق خرید محصول پر فروش سایپا یعنی پراید در بورس کالا خبر داد و دلایل این رویداد را اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حامد سلطانی‌نژاد درحالی اردیبهشت سال جاری از توافق‌ با خودروسازان برای فروش خودرو با استفاده از اوراق سلف در بورس کالا خبر داده که درباره تامین مالی پراید از این طریق به ایسنا گفت: اعلام آمادگی کردیم که این تامین مالی صورت پذیرد اما اوراق سلف امکان دارد در بازار هر قیمتی داشته باشد و با توجه به اوصاف بازار و نرخ بهره رایج در آن، می تواند پایین تر یا بالا تر از قیمت فعلی باشد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . ذوب منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2551 ریالی به کار خود پایان داد و بیش ا ز8 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . فولاد قرمز پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 1277 ریالی را تجربه کرد همچنین در نماد فولاد 2 شاهد یک معامله بلوکی به حجم 9 میلیون سهم بودیم که این معاملاه به قیمت پایه هر سهم 1325 ریالی و در بازار خرده فروشی و توسط یک سهامدار حقوقی صورت گرفت . فنوال منفی شد این نماد با قیمت پایانی 1247 ریالی معاملاتش را به پایان رساند وروز منفی ای برای خود رقم زد . فباهنر و وتوکا از مثبت های گروه بودند که در مهاملات امروز شاهد رشد 1 درصدی شدند . نمادهای هرمز ، فرآور از مثبت های همراه با صف فروش گروه بودند . فسرب منفی بود فسرب به قیمت 267 تومانی رسید و با روند نزولی به کار خود پایان داد . نمادهای فملی و فاسمین در محدوده صفر منفی و بیش از 1 میلیون سهم معامله شدند.

فرماندار دامغان از افتتاح قریب الوقوع پروژه فولاد کویر دامغان با حضور معاون اول رئیس جمهوری خبر داد.

مجتمع فولاد روهینای جنوب با بهره مندی از تسهیلات بانک صنعت و معدن و پشت سرنهادن موفق مراحل اجرایی آماده بهره برداری است و به زودی محصول خود را روانه بازار خواهد ساخت.

مدیرعامل ذوب آهن با اعلام فهرستی از اقدامات برای حل مشکلات این شرکت ،گفت: تنها اقدامات این شرکت کافی نیست بلکه انتظار داریم با عرضه محصولات بی کیفیت مقابله شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، احمد صادقی درجریان بازدید رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از خط تولید ذوب آهن گفت: برای حل مشکلات شرکت اقدامات گسترده ای در داخل برنامه ریزی و اجرا شده است که برخی از آنها شامل کاهش قیمت تمام شده ، تولید ریل و تیرآهن بال پهن ، اجرای‌ پروژه بیم بلنک در ریخته گری برای تولید تیرآهن با سایزهای بسیار بالاتر از محصولات کنونی ،‌ تولید محصولات آلیاژی ، استفاده از گندله برای افزایش راندمان کوره و … است.

نمادهای گروه ساختمانی، اکثرا معاملات کم حجمی را در محدوده منفی تجربه کردند. ثعمرا بیشترین رشد قیمتی را در میان گروه داشت که در میانه بازار رنج های مثبت حقوقی به صف خرید رسید؛ ثشاهد، سهامدار عمده این سهم، در این نماد خریدار است. در ادامه گزارشات این گروه، آس پ که EPS خود را در بودجه 96 با تعدیل منفی 34 درصدی مبلغ 200 ریال پیش بینی کرده بود، طبق اطلاعیه شفاف سازی در خصوص دلایل این تغییر اعلام کرد که عمده این تغییرات، مربوط به دو پروژه برج های مسکونی مروارید شهر تهران و برج های مسکونی رشدیه تبریز می باشد که بنا به پیش بینی صورت گرفته 90 درصد از کل پروژه برجهای مروارید تا پایان سال مالی منتهی به 31/6/96 و 27 درصد از کل پروژه برجهای رشدیه تبریز در سال مالی منتهی به 31/6/95 و 56 درصد آن تا پایان سال مالی منتهی به 31/6/96 فروش خواهد رفت.

در گروه رایانه ای، شاهد بازگشایی نماد مرقام پس از ارائه گزارش جدید خود با تعدیل منفی 10 درصدی بودیم؛ این نماد پس از انتشار شفاف سازی در خصوص بودجه 96 خود با افت 2 درصدی در قیمت 4395 ریال به تابلوی معاملات بازگشت و با رشد قیمتی در 4614 ریال صف خرید شد و مجدد به قیمت صفر تابلو بازگشت.

در گروه حمل و نقل، حریل از محدوده مقاومتی تاریخی خود عبور کرد و در قیمت 1486 ریال به صف خرید رسید و بیش از 40 میلیون سهم در معاملات امروز آن داد و ستد شد. حسینا نیز که طی چند روز اخیر در محدوده منفی نوسان داشت امروز با رنج های مثبت حقیقی صف خرید شد. سایر نمادهای نیز معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند.

در سرمایه گذاری ها، وتوصا بلوک 20 درصدی شلیا (معادل 16 میلیون و 210 هزار سهم) را به قیمت پایه هر سهم 300 تومان عرضه کرد. وتوضا که در راستای این معامله، طی دو روز اخیر با صف خرید همراه بود در شروع معاملات امروز به محدوده صفر تابلو رسید و در نهایت با معامله 6.6 میلیون سهم و با قیمت پایانی در محدوده 4 درصد مثبت به کار خود پایان داد. وساپا امروز پرتقاضا بود و در معاملات آن شاهد رشد قیمتی و تشکیل صف خرید در قیمت 119 تومان بودیم. در واتی نیز همچنان شاهد خرید حقوقی در این سهم بودیم.  

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.جم در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 8 میلیون سهم دادوستد شد که 5 میلیون آن در قیمت 816 تومان به صورت بلوکی در ساعات پایانی بازار انجام شد و در نهایت با قیمت دیروز 816 به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شدوص و شپترو در آستانه قیمتی خود بسته شدند.مارون با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد و با 92 درصد خریدار و فروشنده حقوقی در حدود 6 میلیارد ریال معامله شد و در انتها در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 2,804 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از جم قرار گرفت.شسینا بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم معاملاتی پائین تنها نماد صف فروشی گروه بود.پترول در بین سهامداران حقیقی در حدود 4 میلیون سهم جابه جا شد و در انتها در محدوده صفرمثبت ،  در قیمت 131 تومان به روز خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.شلیا با 93 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 4 میلیارد ریالی را رقم زد و با قیمت آخرین معامله 255 تومان به کار خود پایان داد همچنین در نماد شلیا 4،شركت سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران تعداد 16,210,000 سهم معادل 20 درصد(بيست درصد) سهام کنترلي شركت مواد ويژه ليا را بطور يکجا و نقد (پرداخت كل ثمن معامله مطابق بارويه جاري تسويه پاياپاي(T+ 3)) با قيمت پايه هر سهم 3,000 ريال امروز دوشنبه مورخ 01/06/1395 به فروش رساند. شپدیس با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد.

به گزارش شانا به نقل از گمرک ایران، صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی طی چهار ماه نخست امسال، ٢١,١١ درصد افزایش داشته و در مدت یادشده ١٦ میلیارد و ٣٠٨ میلیون دلار انواع کالای غیرنفتی به خارج از کشور صادر شده است که بر این اساس تراز تجاری ایران در مدت یاد شده مثبت بوده و در مجموع با سه میلیارد و ٤٤٣ میلیون دلار مازاد تراز تجاری روبرو بوده‌ایم .عمده‌ترین دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در مدت یادشده به رشد چشمگیر صادرات پتروشیمی با ٤١,٥١ درصد و دیگر کالاها با ٢٠.٧١ درصد اختصاص دارد، بنابراین مجموع کل صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در چهار ماه نخست امسال به ١٦ میلیارد و ٣٠٨ میلیون دلار رسید، این رقم در چهار ماه نخست پارسال با احتساب میعانات گازی ١٣ میلیارد و ٤٦٥ میلیون دلار بود .بر اساس این گزارش، درباره علت رشد صادرات در چهار ماه نخست امسال، باید گفت که اقلام صادراتی کشور در این مدت، عمدتا با افزایش صادرات روبه‌رو بوده‌اند، به طوری که تنها ٢٠ قلم نخست صادرات که بیش از ٦٠ درصد از کل آنرا به خود اختصاص داده‌اند، با وجود کاهش قابل توجه کالاهایی همچون میعانات گازی، پلی‌اتیلن، متانول، اوره و غیره باز هم در مجموع رشدی ٣٤ درصدی در وزن و ٢٥ درصدی در ارزش دلاری را به خود دیده‌اند .

در گروه پالایشی به جز شبهرن بقیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.شتران با 2 واحد منفی به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس بیش از 42 میلیارد ریال در بین استقبال سهامداران حقیقی معامله شد و در پایان با افت 3 درصدی ، در قیمت 338 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.شبریز در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد ، با 93 درصد فروشنده حقیقی در حدود 4 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با افت 4 درصدی و در قیمت 481 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با  20 واحد منفی ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شبندر با 55 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در حالی که صندوق آرمان شهر دیروز 1 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز منفی قیمت خورد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 20 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با افت 3 درصدی ، در قیمت 510 تومان خود را برای معامله فردا آماده کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، بانک انگلیسی بارکلیز با استناد به استمرار عرضه و ذخیره سازی بیش از حد نفت و فرآورده های نفتی در بازارها، رشد ٢٠ درصدی قیمت نفت از آغاز ماه اوت امسال تا کنون، بی پشتوانه و ناپایدار است .این بانک اعلام کرد: با وجود نزدیک شدن ایران به سطح تولید نفت پیش از تحریمها، پیش بینی نمی کنیم که این کشور محدودیت تولید نفت خود را بپذیرد و بدون مشارکت جمهوری اسلامی در برنامه مهار عرضه نفت، عربستان نیز با این برنامه همراهی نمی کند .

بورس انرژی فردا، میزبان عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد بنزین شرکت نفت ستاره خلیج فارس خواهد بود .بر این اساس تعداد ١,٤٠٠.٥٩٢ قرارداد با قیمت پایه ٢.١٤١.٩٥٠ ریال در تاریخ 02/٠٦/95 در تابلوی سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی ایران مورد عرضه قرار خواهد گرفت .ارزش این تامین مالی سه هزار میلیارد ریال بوده و هدف از آن تامین مالی جهت اجرای طرحهای شرکت نفت ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین در کشور است.

خریداران نفت ایران که در دوران تحریم به ۵ کشور رسیده بود، ماه گذشته میلادی به ۱۰ کشور افزایش یافت .چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه خریداران نفت ایران در دوران تحریم به شمار می رفتند که در مجموع مجاز بودند روزانه نزدیک یک میلیون بشکه نفت از کشور ما وارد کنند.توتال فرانسه نخستین شرکت اروپایی بود که قرارداد بلندمدت خرید نفت از ایران را آغاز کرد و سپس «هلنیک» یونان، «سپسا» اسپانیا، «ساراس» ایتالیا و «لوتوس» لهستان نیز به جمع خریداران نفت ایران پیوستند .اروپایی ها اکنون مشتری نزدیک به یک چهارم نفت ایران هستند؛ به طوری که روزانه حدود 500 هزار تا 600 هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کنند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب