اخبار و گزارش بورس سه شنبه 2 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار ارز و بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 122 واحد کاهش یافت و به رقم 77,964 واحد رسید. که نمادهای فملی با 21 واحد ، شبندر با 18 واحد و وغدیر با 17 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد اخابر با 37 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 180 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت به رقم 800 واحد رسید. نمادهای هرمز ،  شتران و  ذوب  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 178 میلیارد تومان رسید که نماد اپرداز با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3547 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 114 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی و بورس

محمدباقر نوبخت که به عنوان نماینده دولت در دفاع از لایحه یک فوریتی اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور سخن می‌گفت افزود: تصمیم امروز شما در تصویب این لایحه باعث رفع نگرانی پیمانکاران در طرح های عمرانی و امیدوار شدن و جبران زحمات کشاورزان می شود و این حجتی است که بر ما و شما تمام است. به گزارش اقتصاد آنلاین وی اظهارداشت: این فرصت فراهم است تا دولت را موظف کنید در فاصله کوتاهی نسبت به تادیه این بدهی ها و بازپرداخت آن اقدام کند و شما شاهد رونق طرح های تولیدی و عمرانی و رفع نگرانی بخش کشاورزی باشید .سخنگوی دولت گفت: از مجلس به دلیل موافقت با فوریت رسیدگی به این لایحه بسیار مهم قدردانی می کنم.همچنین از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، مرکز پژوهش های مجلس و دیوان محاسبات نیز قدردانم که در یک همکاری و رایزنی کارشناسی ، آنچه اکنوند برای تصویب تقدیم شما شد را فراهم کردند .وی اظهارداشت: امروز همه شما نمایندگان در یک عبارت کلی اقدام و عمل نسبت به سیاست های اقتصاد مقاومتی را از دولت مطالبه می کنید. از تاخیر پرداخت مطالبات کشاورزان گلایه و تاکید کردید نسبت به پرداخت مطالبات گندم کاران اقدام کنیم .

ولی الله سیف گفت: از افتخارات دولت تدبیر و امید، کاهش ٧٠ درصدی دامنه نوسانات نرخ ارز است. رئیس کل بانک مرکزی در گرگان؛ اظهار کرد: یکی از راهبردهای دولت برای کمک به بنگاه های راکد و نیمه فعال کشور تزریق پول به 7 هزار و 500 واحد با اعتبار تعیین شده بیش از160 هزار میلیارد ریال است. به گزارش اقتصاد آنلاین ، وی بیان کرد: پرداخت این اعتبار برای بانک های کشور آسان و امکان پذیر است که امیدواریم با اجرای کامل آن نظام بانکی کشور سهم قابل توجهی در اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و رونق هرچه بیشتر صنایع و بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط داشته باشد .رییس کل بانک مرکزی افزود: به دلیل نقش موثر صنایع و بنگاه ها در رساندن کشور به مرزهای توسعه و پیشرفت، محدودیتی در واگذاری و اعطای تسهیلات این بخش نداریم و تزریق بودجه بنگاه های اقتصادی را به اولویت اول نظام بانکی کشور تبدیل کرده ایم .سیف ادامه داد: اجرای کامل این مدل مورد نظر نظام بانکی در واگذاری بدون محدودیت منابع به بنگاه های اقتصادی می تواند اثر بخشی تسهیلات نظام پولی بانکی در رشد اقتصادی کشور را به حداکثر برساند .

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا قرمز پوش بودند . خساپا منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد و با قیمت پایانی 1187 ریالی بسته شد سایپا با بیش از 90 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . خاور در حالی که آخرین معامله خود را در محدوده صفر منفی انجام داد به قیمت پایانی 1286 ریالی رسید و با رشد 1 درصدی به کار خود پایان داد خاور با قیمت پایانی 1286 ریالی بیش از 49 میلیون سهم معامله شد . خزامیا با افت 2 درصدی قیمت پایانی 1032 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 30میلیون سهم معامله شد که بیش از 65 درصد معاملات امروز این نماد توسط حقوقی ها صورت گرفت . ورنا قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد . خکاوه از دیگر نمادهای منفی گروه بود که با حداقل قیمتی نیز رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت خکاوه در محدوده 3 درصد منفی به معاملاتش خاتمه داد . خپارس منفی بود در جریان معاملات امروز شاهد افت 1 درصدی در خپارس بودیم که در نهایت با قیمت پایانی 1356 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای خکمک ، خاهن ، خعتبار ، خچرخش از منفی های گروه بودند که با صف فروش به معاملات خود پایان دادند .

مدیرعامل سایپا از برنامه عرضه یک خودرو ۳۰ میلیون تومانی، زمان انتقال ۵۰ درصد سهام سایپا کاشان به سیتروئن و شکسته شدن رکورد تولید خبر داد. یک مسئول نیز نام ۳ محصول جدید دیگر را اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی جمالی عصر دیروز در حاشیه نشست هم اندیشی سایپا و مدیران شرکت های بیمه ایران، ما و رازی به خبرنگاران گفت: در سال جاری خودرو 212 به قمیت کمتر از 30 میلیون تومان عرضه می شود. همچنین در حالی سال گذشته خودرو ساینا عرضه شده که تا پایان سال سارینای اتوماتیک نیز عرضه خواهد شد.

شرکت های قطعه ساز درخواست بازنگری قیمت محصولات خود را به شرکت های تأمین کننده داده اند تا مورد به مورد این محصولات آنالیز و بر اساس شرایط جدید قیمت گذاری شوند که این آنالیز ممکن است منجر به کاهش یا افزایش نرخ فروش آنها شود.

نعمت زاده در مورد قراردادهای جدید صنعت خودرو اظهار داشت: چارچوب قرارداد سایپا و سیتروئن به امضا رسیده که تا یک ماه و نیم آینده قرارداد نهایی آن به امضا می رسد . نعمت زاده ادامه داد: مذاکراتی با 2 شرکت آلمانی در حوزه خودروهای سبک و تجاری داشته‌ایم که سرمایه گذاری مشترک صورت خواهد گرفت .وزیر صنعت توضیح داد: با یک شرکت اروپایی نیز در حال مذاکره ایم و علاوه بر این، با یک شرکت کره ای هم مذاکره داریم .وی افزود: تا پایان سال 3 تا 4 قرارداد سرمایه گذاری جدید در صنعت خودرو خواهیم داشت.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد در محدوده صفر منفی بیش از7 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت فولاددر محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد به قیمت 127 تومان رسید همچنین بیش از 60 درصد خرید امروز فولاد توسط سهامداران حقوقی صورت گرفت . فملی منفی بود ایننماد معاملاتش را با کاهش 1 درصدی به پایان رساند با قیمت پایانی 1671 ریالی بسته شد . ذوب در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2528 ریالی بسته شد و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . فلوله با کاهش 3 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت و به قیمت 3012 ریال رسید . فسرب سبز پوش در معاملات امروز شاهد رشد 1 درصدی نمادهای فسرب و فاسمین بودیم که بیش از 1 میلین سهم معامله شدند . هرمز قرمز پوش بود این نماد با قیمت پایانی 2098 ریالی و کاهش 3 درصدی به کار خود پایان داد روز منفی ای برای خود رقم زد . فباهنر با کاهش 2 درصدی قیمت پایانی 1626 ریالی را تجربه کرد .

مجتمع فولاد کویر دامغان پنجشنبه چهارم شهریورماه با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نعمت زاده وزیرصنعت،معدن و تجارت افتتاح می شود. به گزارش ماین نیوز، تکنولوژی بکار برده شده در این مجتمع برای اولین بار در ایران مورد بهره برداری قرار گرفته است.

انجمن جهانی آهن و فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی با رشد ۴.۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۱۰ میلیون و ۱۰۱ هزار تن رسید.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در شرایطی که مصرف داخلی فولاد کم است، صادر کردن مازاد تولید یک اقدام عاقلانه است. به گزارش ماین نیوز، بهرام سبحانی ظهر دوشنبه در جمع هیئت نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: محصول فولاد، خوراک عام نیست بلکه در صنایع بزرگ و کوچک به مصرف می‌رسد، از سوی دیگر طی سال‌های گذشته مصرف داخل کم بود و باید مازاد تولید خود را صادر می‌کردیم.

در گروه رایانه ای، مرقام که روز گذشته پس از ارائه بودجه 96 خود با تعدیل منفی 10 درصدی و انتشار شفاف سازی بازگشایی و با رشد قیمتی بازدهی 6 درصدی را نصیب سهامداران کرده بود در معاملات امروز نیز از کف قیمتی به محدوده 1.5 درصد مثبت رسید. شفاف سازی شرکت در خصوص عدم فعالیت در زمینه صندوق‌های فروشگاهی و نداشتن برنامه‌ای برای ورود به این حوزه بود؛ با اینحال در معاملات امروز این نماد شاهد حمایت از سهم در محدوده قیمتی240 تومان بودیم. مداران که پس از یک دوره روند صعودی با ارائه اطلاعیه شفاف سازی در خصوص عدم تغییر پیش بینی سود هر سهم سال جاری روند معاملاتی متعادلی را در پیش گرفته بود، امروز با جهش قیمتی در نیمه بازار از محدوده منفی به صف خرید رسید. 

در گروه حمل و نقل، حریل که در معاملات پر حجم روز گذشته توانسته بود از محدوده مقاومتی تاریخی خود عبور کند، بر خلاف انتظار در معاملات امروز خود با صف فروش سنگینی همراه بود! حتوکا و حپترو دو نماد صف خرید گروه بودند. حکشتی در 12 ماهه منتهی به31/3/95 توانست با تحقق سود 165 ریالی به ازای هر سهم، 90 درصد از آخرین پیش بینی شرکت را پوشش دهد؛ معاملات امروز این نماد همچنان در آخر وقت با حمایت حقوقی در محدوده قیمتی 500 تومان همراه بود.

در سرمایه گذاری ها، وساپا با جابجایی های بلوکی میان بازار همچنان بیشترین حجم معاملات گروه را دارد. وتوصا که طی چند روز اخیر با خبر عرضه بلوک 20 درصدی شلیا معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت پس از قطعی شدن معامله مذکور در روز گذشته در معاملات امروز خود به صف فروش رسید. وتوصا در راستای فروش بلوک 20 درصدی شلیا، طی اطلاعیه ای اعلام کرد که بهای تمام شده این حجم شلیا معادل 23.731 میلیون ریال بود و با فروش مذکور سودی معادل 24.413 میلیون ریال عاید شرکت شده و منجر به افزایش 13 ریالی EPS گردیده است. گفتنی است، به نقل از بورس پرس، بررسی های اولیه و تایید نشده حکایت از تصاحب این بلوک توسط یک فرد حقیقی داشت که قطعیتی بر آن نبود اما در نهایت مشخص شد این بلوک از سوی سرمایه گذاری توسعه سبز گلستان خریداری شده که پیش از این حدود 2 درصد سهام “شلیا را در اختیار داشت . واتی همچنان با حمایت حقوقی در محدوده 350 تومان نوسان داشت؛ در معاملات امروز این نماد نیز حدود 90 درصد از حجم معامله شده توسط سهامداران حقوقی خریداری شد.

درگروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شپترو در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 20 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی با قیمت آخرین معامله 286 تومان و صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شدوص و شلعاب در آستانه قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 77 درصد فروشنده حقیقی در حدود 5 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 202 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شفارا، شسینا و شفن صف فروشی های گروه بودند.پارسان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.این نماد در گزارش اولین پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به 31 / 06 / 96شرکت را مبلغ 302ریال اعلام نموده است این در حالی است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش 14 درصدی همراه بوده است.

ساخت پتروشیمی گلستان به دلیل اشباع بازار و نداشتن صرفه اقتصادی واحد اوره لغو شده و بنابراین قرار است، تولید محصولات دیگری برای آن تعریف شود .بر این اساس، استاندار گلستان گفت: احداث طرح پتروشیمی در این استان توجیه اقتصادی ندارد .

در گروه پالایشی به جز شراز بقیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.شتران با 0.5 واحد منفی به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس با قیمت منفی کار خود را اغاز کرد و در بین سهامداران حقیقی در حدود 26 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 336 تومان به روز خود پایان داد و لیدر گروه شد.شبندر با 78 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات بیش از 16میلیار ریالی را رقم زد و در پایان با افت 1 درصدی ،  با قیمت پایانی 504 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و با 18 منفی چهارمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بود . شبریز با قیمت صفر تابلو کار خود را آغاز نمود و با 88 درصد خریدار حقیقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با افت 2 درصدی ، در قیمت 472 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 10 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت و سوم گروه شد.

امروز سه ‌شنبه مورخ 02/6/95 به مدت 5 روز كاري تعداد 1،400،592 قرارداد سلف موازي استاندارد بنزين شركت نفت ستاره خليج فارس شركت نفت ستاره خليج فارس با قيمت اسمي هر قرارداد 2,141,950 ريال در نماد معاملاتي ستاره 961 به روش عرضه گسترده با قيمت ثابت به عموم سرمايه‌گذاران عرضه مي‌گردد .پس از اتمام دوره عرضه اوليه، معاملات ثانويه اين قراردادها حداكثر 10 روز كاري پس از اتمام دوره عرضه اوليه در بازار مشتقه بورس انرژي تابلوي سلف موازي استاندارد آغاز مي‌گردد.

با صدور حکمی از سوی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران؛ منصور ریاحی جایگزین سید ناصر سجادی شد و به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از صبح امروز مشغول به کار شد .ریاحی پیش از این معاون مدیرعامل این شرکت و عضوهیئت مدیره شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بود. پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است که در صورت راه اندازی می تواند 36 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو4 تولید کند. بر این اساس ضمن قطع واردات بنزین، ایران به عنوان صادرکننده این محصول استراتژیک و پرمصرف در جهان شناخته می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب