” من داد مي‌زنم پس هستم”‌ها چه کسانی‌اند؟

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
من هستم ها

نوع خاصی از تحلیلگرهای بازار سرمایه هستند كه اینها تحلیلگر نیستند یا حداقل اولش تحلیلگر نبودند.

من اسم اینها رو ” من داد می‌زنم پس هستم”‌ها گذاشتم.

اجازه بدید ابتدا یه توضیح در مورد این گونه از تحلیلگران عرض كنم:

اول: نمی دانم كجا می خواندم كه نوشته بود ما انسان‌ها از نسل انسانهای محافظه كاری هستیم كه هزاران سال پیش در غارها ماندند. انسان‌های اولیه ی شجاع همه به بیرون غار ها می رفتند، شب ها در جنگل ها گشت می زدند و چیزهای نو را تجربه می كردند و در نهایت درصد زیادی از آنها به دلیل شجاعت شان از بین رفتند و در نهایت نسل انسان های محافظه كار باقی ماندند. ما بقایای آن ترسو ها هستیم و ترسی عمیق درون مان ریشه دارد.

دوم: انسان مانند تمام گونه های طبیعی ناخودآگاه تمایل به داشتن سردسته دارد. هیچ وقت در طبیعت دسته ی شیران، عاقل ترین شیر را به عنوان سردسته انتخاب نمی كند بلكه، همیشه قوی ترین شیر وظیفه راهبری را به عهده می گیرد.

انسان به واسطه‌ی خلقت ش می فهمد كه نمی فهمد. او می ترسد از تنهایی به راهی رفتن. او فكر می كند اگر دیگرانی هم باشند، ریسك كاهش پیدا می كند. او دلش سردسته می خواهد.
در بازار سهام هم همین است. اگر آدمهای زیادی سهم شركت ما را داشته باشند ما احساس بهتری داریم. اگر نظر سنجی كنند و ٨٠٪‏ رای دهنده ها رای به صعود سهم ما بدهند حتی وقتی سهم ما نزول می كند باز ما احساس بهتری داریم. به اینها فكر كنید.

اما ” من داد می زنم ” ها. من ورژن بورسی اینگونه رو بررسی می كنم ولی، واضحه تو سایز زمینه ها نیز امثال اینها وجود دارند.

” من داد می زنم ها” كم نیستند. در جلسات مختلف، كانال ها و گروه های مختلف در سطوح و ورژن های مختلف قابل رویت اند. اینها تن صدای بلندی دارند. تند تند حرف می زنند. حتما در طول یك جلسه حداقل یكبار عصبانی می شوند و به یكی می پرند. اینها نمی شنوند فقط با صدای بلند حرف می زنند. اگر جایی با نظر شما مخالف باشند محال است صبر كنند حرف شما تمام شود بلافاصله حرف تان را قطع می كنند و اشتباهی كه ظن ایشان كرده اید را گوشزد می كنند.

در جهانی كه انسان ها به صورت غریزی معتقدند نمی دانند ناگهان فردی ظاهر میشه كه فریاد می زند من می دانم. واضح است طرفدارانی دست و پا می كند. صاحب نوچه می شود. حتی افرادی كه ممكن است از او بیشتر بدانند در برابرش احساس ضعف می كنند، لیدر می شود، خط می دهد، جهت تعیین می كند و روزی دچار این توهم می شود كه اون بر بازار فرمان می راند.

” من داد می‌زنم “‌ها در مجامع شركت‌های بورسی عاشق فریاد زدن بر سر مدیرعامل بی‌نوایی هستند كه دوست دارد جلسه‌ای آرام با سلام و صلوات اداره كند.
اینها در طول راه یاد می‌گیرند باید چیزهایی از علوم مالی هم بیاموزند و بدبختی اینا بشر از اینجا شروع می‌شود كه ” من داد می‌زنم” حالا به صورت علمی و با دست و پای شكسته می‌خواهد داد بزند.
طمع پول بیشتر در كنار توهم داشتن طرفدارانی بیشمار باعث می‌شود ” من داد می‌زنم” اشتباه محاسباتی كند. سیگنال‌های اشتباه بدهد و یواش یواش مورد نقد دیگران قرار بگیرد.

واضح است او از شكست متنفر است. هزینه ی شكست برای او به قیمت تمام داشته هایش است. برای همین او نمی‌بازد. اگر جایی اتفاقی برخلاف اراده ی او رخ دهد، او مقصر نیست. دیگران مقصرند. دیگران مانع ایجاد كرده اند و اینبار لشگر نوچه گان به رهبری ” من داد می زنم” بر بینوای مقصر حمله می كنند.

“من داد می زنم “‌ها سایه‌ای برای انسان‌های ترسو فراهم می كنند تا از ترس خودشان در امان باشند. ترسو هایی كه یواشكی برای مادر بزرگ شان غرغر می كنند كه حرف های استاد دادیان خیلی هم درست نبود‌ها ولی فردا صبح حاضرند برای استاد جان ها فدا كنند.
اتفاقا انتهای داستان ما خیلی هم اخلاقی نیست. ” من داد می زنم ” ها حتی مدیران شركت ها را نیز ارعاب می كنند و به جرگه ی یاران خودشان در می آورند. آنها با تكیه بر شهرت شان مایه ی افتخار هركارگزاری ای برای همكاری هستند. بسیاری از مدیران علاقه مند با همكاری با آنها هستند.

ولی، اگر نظر من را بخواهید، هر ” من داد می‌زنم” ای روزی صدایش قطع خواهد شد. ممكن است پیشرفت هایی بكند ولی، این پیشرفت‌ها خانه‌ای است روی آب.

درست مانند طبیعت كه شیر نر قوی جوان شیر قوی قبلی را از گله بیرون می كند. روزی ( در سطحی از ثروت) ” من داد می زنم” جدیدی خواهد آمد كه ” من داد می زنم ” قبلی را شكست می دهد و داستان طبیعت دوباره تكرار می شود.

دوستان من، مراقب باشید. من داد می‌زنم خاصیت هایی دارد و بدی هایی دارد. برای او حفظ خودش از همه چیز واجب‌تر است. او تشنه ی قدرت‌اش است. او برای زنده ماندنش از قربانی كردن هیچ چیز و هیچكس ترس و واهمه‌ای ندارد.

منبع: کانال تلگرام کامیار فراهانی

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب