اخبار و گزارش بورس چهار شنبه 3 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پیش بینی پلکان مفید

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 117 واحد افزایش یافت و به رقم 78,081واحد رسید. که نمادهای فارس با 114 واحد ، وغدیر با 37 واحد و وخاور با 22 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد اخابر با 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 241 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت به رقم 798 واحد رسید. نمادهای  دماوند ، زاگرس  و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 148 میلیارد تومان رسید که نماد میدکو با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3539 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 118 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

بعد از ظهر دیروز (سه شنبه دوم شهریور 95) دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به همراه اعضای هیئت مدیره این سازمان با دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد .در این دیدار که در فضایی صمیمانه و با حضور دکتر پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، دکتر لاریجانی از حضور چهره­ های علمی و متخصص در راس مدیریت این سازمان ابراز خرسندی و نقش بازار سرمایه را در اقتصاد ملی با اهمیت توصیف کرد . در ادامه این دیدار دکتر محمدی نیز با قدردانی از حمایت های مستقیم مجلس شورای اسلامی از بازار سرمایه، تصویب قوانین مناسب مرتبط با این حوزه را اقدام موثری از سوی قوه مقننه در روند تقویت و توسعه این بازار ارزیابی نمود .در این دیدار، دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تشریح روند شکل گیری بورس ها، ساختار مند شدن بازار سرمایه و اقدامات و فعالیت های موثر سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان ناظر این حوزه را در رشد و توسعه این بازار مهم برشمرد .در خاتمه بسته پیشنهادی سازمان بورس و اوراق بهادار در ارتباط با اصلاحیه ماده 241 قانون تجارت جهت بررسی بیشتر به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم گردید .

در جریان بررسی لایحه اصلاحیه بودجه 95 در جلسه علنی امروز مجلس پیشنهاد غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان یک تبصره الحاقی به لایحه به تصویب رسید .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به موجب مصوبه مجلس، به دولت اجازه داده می‌شود، با رعایت سقف مقرر در تبصره سه قانون بودجه سال 95 کل کشور تا مبلغ 5 میلیارد دلار وام از دولت روسیه برای طرح های تملک‌ دارایی‌های سرمایه‌ای زیر اخذ کند،وام دریافتی صرفا بریا طرح‌های تملکدارایی‌های سرمایه‌ای، امور زیر بنایی و تولیدی پیوست شماره یک قانون بودجه کل کشور با اولویت انرژی‌های نو، هسته‌ای، نیرو، راه آهن، بزرگراهها، سدها، شبکه‌های آبیاری و طرح‌های انتقال آب اختصاص می‌یابد .طرحهای موضوع بند یک با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیات وزیران می‌رسد .

   .

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادهابا معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی1188 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از108 میلیون سهم معامله شد که بیش از 73 درصد معاملات بین سهامدارن حقوثی صورت گرفت در جریان معاملات شاهد یک معامله بلوکی به حجم 78 میلیون سهم در این نماد بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 1187 ریالی صورت گرفت . سایپا لیدر گروه بود . خاور مثبت بود این نماد با رشد 2 درصدی به قیمت 1317 ریالی رسید و بیش از 47 میلیون سهم معامله شد .خزامیا در محدوده صفر منفی و با قیمت 1029 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . خرینگ با صف فروش به کار خود پایان داد این نماد امروز معامله در محدوده کف قیمتی را پشت سرگذاشت و با کاهش 4 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 1067 ریالی را تجربه کرد و با صف فروش 1 میلیونی به کار خودش پایان داد . نمادهای خودرو ، ورنا در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان دادند . نمادهای خریخت ، خچرخش از منفی های گروه بودند که با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . خپارس به قیمت پایانی 1362 ریالی رسید و در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد و معاملات متعادل رو به مثبتی را پشت سرگذاشت .خکاوه قرمز پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 1424ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 50 میلیون سهم معامله شد . خبهمن ا معاملات منفی به کار خود پایان داد خبهمن با کاهش 2 درصدی به قیمت پایانی 2545 ریالی رسید . خلنت از مثبت های قطعه سازها بود که به صف خرید رسیدو با حداکثر قیمتی به کار خود پایان داد .

مشاور عالی رئیس جمهور در بازدید از سایپا با اعلام پیش بینی “مکنزی” از آینده صنعت،انتظارات رئیس جمهور و دولت از صنعت خودرو را بیان کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از سایپا نیوز، محمدعلی نجفی در جریان بازدید دیروز از مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا نقش صنعت خودرو در اقتصاد و اشتغال را بسیار مهم و حساس دانست و گفت: این صنعت حدود 18 درصد ارزش افزوده صنعت و حدود 7.2 درصد از تولید ناخالص را شامل می شود. همچنین  400 هزار شغل مستقیم و 500 هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده و نقش بسیار مهمی در اقتصاد و اشتغال ایفا می کند.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . میدکو مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت 2017 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 29 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود که بیش از 94 درصد حجم معاملات توسط معاملات حقوقی ها بود .فولاد در محدوده صفر مثبت بسته شد این نماد امروز قیمت پایانی 128 تومانی را پشت سرگذاشت و بیش از 19 میلیون سهم معامله شد . فملی مثبت بود و در محدوده صفر مثبت و قیمت پایانی 1687 ریالی به کار خود پایان داد . فخاس مثبت بود و با صف خرید به کار خود پایان داد . ذوب قرمز پوش بود این نماد با قیمت پایانی 2505 ریال معاملاتش را به پایان رساند و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . نمادهای زنگان ، هرمز از دیگر مثبت های گروه بودند که با رشد 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . فسرب منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی قیمت پایانی 2642 ریالی را تجربه کرد و به روز منفی خود خاتمه داد .

کارخانه تولید شمش فولاد روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان اشکذر استان یزد به بهره برداری رسید. به گزارش ماین نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره برداری از این طرح با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی درون زایی از تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی است گفت: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تحقق این شعار به کار بسته است.

اولین ماشین نورد سرد ورق‌های فولادی خاورمیانه در یکی از واحدهای صنعتی قزوین با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید. به گزارش ماین نیوز، در مراسمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نعمت زاده وزیر صنعت معدن وتجارت بهره برداری از اولین ماشین نورد سرد در خاورمیانه در یکی از واحدهای صنعتی قزوین افتتاح شد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس با 115 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 41 میلیارد ریال معامله شد که در حدود 5 میلیون سهم در میانگین قیمتی 505 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با رشد 2 درصدی ، در قیمت 505 تومان به کار خود پایان داد ودر صدر گروه قرار گرفت.شدوص تنها نماد صف خریدی گروه بود.در نماد شیراز 2، تعداد 5 میلیون سهم در قیمت 212 تومان به صورت بلوکی انجام شد.شپاکسا با 97 درصد خریدار و فروشنده حقوقی بیش از 5 میلیون سهم جابه جا شد که در حدود 97 درصد این حجم به صورت بلوکی در قیمت 412 تومان انجام شد و در انتها با افت 2 درصدی ، در همان قیمت معامله بلوکی به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از فارس قرار رفت.نمادهای شفن و شپترو در کف قیمتی خود بسته شدند.پترول که در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد با 88 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملات 6 میلیونی را رقم زد و در انتها با قیمت آخرین معامله 130 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت و پرحجم ظاهر شد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پاروشیمی در خصوص طرح هایی که تا پایان سال 1395 به بهره برداری خواهند رسید، افزود: با بهره برداری از پتروشیمی های کردستان، هگمتانه، متانول کاوه، فاز 2 کارون و فاز 3 پردیس تا پایان امسال، ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی 4.6 میلیون تن دیگر بالا خواهد رفت.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شرانل،شتران ، ونفت بقیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.شتران در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 42 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 336 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد. شبندر با 12 واحد منفی به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 94درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات در حدود 17 میلیارد ریالی را به خود اختصاص داد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 501 تومان به روز خود خاتمه داد و در رتبه بعد از شتران قرار گرفت.ونفت در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در حدود 3 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با قیمت دیروز 230 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.شاوان با 88 درصد خریدار حقیقی با حجم معاملاتی پائین روز خود را به اتمام رساند و در محدوده صفر منفی ، در قیمت 1,107 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.در این نماد شنيده ميشود شركت در تدارك افزايش سرمايه ٣٠٠ درصدى است كه بزودى شفاف سازى ميشود .شسپا بعد از 3 روز کاری منفی بودن امروز اطلاعیه ای جهت شفاف سازی منتشر کرد که درآن جلال امانی معاون مالی و اقتصادی این شرکت 105 میلیارد تومانی اعلام کرد: به موجب رای هیات تجدید نظر سازمان امور مالیاتی، مبلغ 1.689.581 میلیون ریال به عنوان مالیات سال 1391 از شرکت مطالبه شد که به علت ابهامات فراوان در مبانی محاسبه مالیات، مورد اعتراض شرکت قرار گرفت و مراتب اعتراض شرکت به شورای عالی مالیاتی و همزمان به دیوان عدالت اداری ارجاع شد .وی در خصوص پیامد این رویداد نیز گفت: در حال حاضر آثار مالی اطلاعات افشا شده فوق مشخص نیست و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

یک منبع آگاه در اوپک گفته است ایران سومین کشور بزرگ صادر کننده نفت اوپک تائید کرده است که در اجلاس ماه آینده اوپک که در الجزیره برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد . اوپک(سازمان کشورهای صادر کننده نفت) به دنبال این است تا گفت‌وگوی طرح فریز نفتی را زنده کند. در این نشست که در حاشیه اجلاس انرژی بین المللی برگزار خواهد شد اعضای اوپک و غیر اوپک شرکت خواهند کرد.ایران نشانه‌هایی مثبت از آمادگی برای همراهی با تلاش تازه تولیدکنندگان نفت برای تثبیت بازار، نشان داده است .

در گروه رایانه ای، علیرغم ارائه شفاف سازی از سوی دو نماد مرقام و مداران همچنان شاهد رشد قیمتی سهم بودیم بطوریکه هر دو نماد در معاملات امروز صف خرید را تجربه کردند. همچنین در بازار خرده فروشی شاهد جابجایی بلوک 12.6 میلیونی مداران در کف قیمتی روزانه بودیم.

در ساخت محصولات فلزی امروز شاهد رشد قیمتی نماد فاذر پس از انتشار خبرهایی از قرارداد 400 میلیون دلاری این شرکت بودیم.  فاما و فلامی نیز مثبت معامله شدند. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با حدود 15 میلیون سهم به فاذر اختصاص داشت که حدود 70 درصد این حجم بین سهامداران حقوقی داد و ستد شد.

معاملات گروه بانکی ها همچنان در غیاب نمادهای بزرگ این گروه همچون وبملت، وتجارت، وبصادر و … دنبال شد. در چندماه اخیر، بانک مرکزی با ابلاغ دستورالعملی به بانک‌ها، خبر از تغییر ساختار صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس استاندارد‌های گزارشگری مالی بین‌المللی داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد تصمیم بانک مرکزی و عدم توانایی بانک‌ها در این زمینه، منجر به توقف 10 نماد بانکی شده است که تنها سه نماد «وتجارت»، «وبصادر» و «وبملت» بیش از نیمی از ارزش بازار این صنعت بزرگ را شامل می‌شوند. پیگیری‌های انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که بازگشایی این نماد‌ها کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد .

مجمع عمومی عادی سالیانه پست بانک نیز که قرار بود روز پنج شنبه تشکیل گردد، لغو شد .

در معاملات امروز این گروه شاهد بازگشایی نماد وخاور ،پس از برگزاری مجمع و تصویب افزایش سرمایه 25 درصدی، با رشد 9 درصدی و در قیمت 290 تومان بودیم. سایر نمادهای گروه نیز معاملات کم حجمی را اغلب در محدوده منفی پشت سر گذاشتند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب