اخبار و گزارش بورس شنبه 6 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پیش بینی پلکان مفید

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 323 واحد کاهش یافت و به رقم 77,757 واحد رسید. که نمادهای وغدیر با 66 واحد ، فولاد با 56 واحد و فارس با 42 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 161 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 11 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 808 واحد رسید  که نماد مارون با 8 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  257 میلیارد تومان رسید که نماد مارون با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده  3554  تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 109 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

گزارش جدید بانک مرکزی گرچه از حرکت کاهشی نرخ میانگین تورم در سطح تک‌رقمی خبر می‌دهد، اما نرخ تورم نقطه به نقطه علامتی مقابل این روند را مخابره می‌کند. این نرخ تورم در میانه تابستان و پس از مدت‌ها از نرخ تورم میانگین بالاتر رفت؛ درحالی‌که متوسط نرخ تورم به حدود 9/ 8 درصد رسیده نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه به حدود 4/ 9 درصد افزایش یافته است. این تغییر سطح، ریشه در رشد نقدینگی ماه‌های اخیر دارد. پیش از این تیم اقتصادی دولت با هدف تسریع رونق، بسته‌ای را با هدف تحریک تقاضا طراحی کرد . خط قرمز این بسته عبور نرخ تورم ماهانه از سطح هشت دهم درصد بود. این عبور به استثنای فروردین در دیگر ماه‌های سال جاری اتفاق افتاده است. به همین دلیل طول عمر تورم تک‌رقمی یکی از پرسش‌های پیش‌روی اقتصاد ایران است .

علی لاریجانی از نشانه‌های عقب‌ماندگی اقتصاد گفت :امروز واحدهایی که یک پایشان در حکومت است و پای دیگرشان در بخش خصوصی قرار دارد اجازه نمی‌دهند یک رقابت اقتصادی به‌وجود بیایدرتبه ما در آزادی اقتصادی در میان 178 کشور، 171 است؛ یعنی آزادی اقتصادی و رقابت اقتصادی در کشور ضعیف است ایران در سرانه تولید ناخالص داخلی به‌عنوان یکی از معیارهای سنجش وضعیت اقتصادی از بین 185 کشور در رتبه 104 قرار دارد؛ بنابراین ما در این موضوع دارای نقص هستیم ایران در سهم سرمایه‌گذاری خارجی از میان 181 کشور در رتبه 164 قرار دارد؛ بنابراین ما در موضوع جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم مشکل داریم. رتبه ما در مورد حمایت از سرمایه‌گذاری از میان 187 کشور 167 است.

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا قزمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1183 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 100 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود که بیش از 60 درصد معاملات امروز توسط حقوقی ها رقم خورد . خزامیا منفی بود ایننماد با قیمت پایانی 1026 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 26 میلیون سهم معامله شد  با معاملات منفی به کار خود پایان داد . خاور با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد این نماد با قیمت پایانی 1298 ریالی معاملاتش را پست سرگذاشت و بیش از 25 میلیون سهم معامله شد. خرینگ مثبت بود این نماد با افزایش قیمتی همراه شد خرینگ پس از آنکه بیش از 1 درصد رشد قیمتی را تجربه کرد به قیمت پایانی 1087 ریالی رسیدو روز مثبتی را شهد بود . نمادهای خودرو ، خپارس ، خکاوه از منفی های گروه بودند که با افت قیمتی همراه شدند و با کاهش 1 درصدی معاملاتشان را پشت سرگذاشتند . نمادهای خاهن ، ختراک از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . خکمک مثبت بود این نماد با افزایش 4 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 1129 ریالی رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد .

مدیرعامل سرمایه گذاری سایپا درباره اظهارات معاون شرکت و مرتبط با معامله ۳۶۶ میلیارد تومان بلوک ۲۴.۱ درصدی سرمایه گذاری رنا توضیحی خنثی داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری سایپا 12 تیر اقدام به خرید بلوک24.1 درصدی سرمایه گذاری رنا به ارزش 366 میلیارد تومان از دو سهامدار عمده یعنی تجارت الکترونیک خودرو تابان و پیشگامان بازرگانی ستاره تابان کرد و سهم 15 درصدی از “ورنا” را به بیش از 39 درصد افزایش داد .وساپا” که با افزایش سرمایه 75 درصدی از سود انباشته ، هزار و 67 میلیارد تومانی شده ، معامله فوق را به علت تسویه بخشی از بدهی شرکت کارکنان سایپا به دلیل خرید سهام ساپیا در سال های گذشته انجام داد. با این رویداد سازمان بورس در تیرماه از مدیران این شرکت توضیحاتی خواسته بود اما نهاد ناظر از آن توضیحات قانع نشده بود .در این میان مصاحبه معاون مالی و اقتصادی این شرکت با یک سایت موجب شد تا بار دیگر سازمان بورس از مدیرعامل سرمایه گذاری ساپیا توضیح بخواهد.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با روند صعودی به کار خودشان پایان دادند . ذوب پر تقاضا ظاهر شد این نماد با رشد 4 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 263 تومانی را تجربه کرد ذوب بیش از 37 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . فولاد قرمز پوش بود این نماد با کاهش 2 درصدی به قیمت 1249 ریالی رسید و با معاملات منفی به کار خود پایان داد . فملی در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی1679 ریالی بسته شد .فسرب اولین روز معاملاتی خود را با روند کاهشی آغاز نمود و بیش از 2 درصد افت قیمتی را شاهد بود فسرب به قیمت پایانی2571 ریالی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . نمادهای زنگان ، فخاس از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . فخوز با حداقل قیمتی معاملاتش را به پایان رساند و به قیمت 2637 ریالی رسید .

در دومین روز از هفته دولت با حضور «حسین ابویی مهریزی»معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت «کارخانه فولاد در اشکذر » و« شرکت پارمیدا پولاد ایساتیس»استان یزد به بهره برداری رسید.

ولید حبیب الموسوی، قائم‌مقام وزیر بازرگانی عراق همراه با عدنان الشریفی رئیس شرکت عمومی تجارت مصالح ساختمانی این کشور و هیأت همراه متشکل از مدیران و نمایندگان شهرهای مختلف این شرکت عراقی روز سه‌شنبه از ذوب‌آهن اصفهان بازدید کردند.

بخش آهن اسفنجی طرح استانی فولاد میانه تا ابتدای زمستان جاری راه اندازی می شود. به گزارش ماین نیوز، رییس هیات عامل ایمیدرو پس از بازدید از طرح فولاد میانه و برگزاری نشست با مجری، پیمانکاران و مشاوران این طرح خبر داد که پروژه فولاد میانه از جمله طرح های استانی فولاد است که در سال جاری به مدار تولید می پیوندد.

درگروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.مارون با 8 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار یر شاخص فرابورس در بین استقبال سهامداران حقوقی در حدود 161 میلیارد ریال معامله شد که 5 میلیون سهم آن در ساعات پایانی بازار در قیمت 2,983 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با رشد 5 درصدی در همان قیمت معامله بلوکی و صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شدوص و شپترو صف خریدهی های گروه بودند.شتوکا که با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد ، با 82 درصد خریدار حقیقی بیش از 6 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 554 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.نمادهای شپمچاو شپارس در حداقل قیمت روزانه خود بسته شدند.در نماد پترول که در آخرین روز کاری مهر آیندگان 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز ارزش معاملاتی 5 میلیارد ریالی را در بین استقبال سهامداران حقیقی رقم زد وزدر انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 129 تومان به روز خود پایان داد و با 3 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت و سوم گروه شد.شپترو با وجود توضیحات این شرکت در خصوص نوسانات اخیر قیمت سهام بدون فروشنده حقوقی ، حجم معاملاتی پائین با رشد 2 درصدی و صف خرید کوچکی مواجه شد.

بزرگترین متانول جهان تا بهمن ماه به بهره برداری می رسد .وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که مجتمع پتروشیمی کاوه، همزمان با ایام دهه فجر امسال به بهره برداری برسد .

یک مقام مسئول با اعلام آخرین وضعیت ۱۲ طرح پتروشیمی مشکل استفاده از ۴۹ میلیون تن ظرفیت جدید را ناشی از کمبود خوارک دانست و گفت: با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی این مشکل برطرف می شود .وی با بیان انکه منابع مورد نیاز این طرح ها از طریق صندوق توسعه مای و فاینانس چین تامین می شود ادامه داد: در حالی برای ایجاد 49 میلیون تن ظرفیت جدید با امکان فروش 42 میلیون تن محصول برنامه ریزی ده که به دلیل کمبود خوراک، از همه ظرفیت تولید استفاده نمی شود اما با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی قرار است مشکل خوراک مورد نیاز این واحدها تامین شود.

در گروه پالایشی اکثر نمادهای با فشار فروش مواجه بودند.شتران با 2 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 28 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با افت 4 درصدی ، در قیمت 324 تومان به کار خود پایان داد و صدر نشین گروه شد.شبندر که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود با 99 درصد فروشنده حقیقی در حدود 3 3 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با قیمت پپایانی 496 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و با 15 واحد منفی هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شاوان بدون فروشنده حقوقی حجم معاملات در حدود 1 میلیون را رقم زد و در نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 1,067 تومان به معاملات خود  خاتمه داد و با 0.7 واحد منفی هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.در این گروه شنیده می شود که نمادهاى اين گروه در هفته جارى براى گزارش تعديل مثبت سود سه ماهه با توجه به بالا رفتن قيمت نفت در بودجه بسته ميشوند و اينكه تعديل ديگرى هم با يكسان سازى نرخ ارز دارند كه قابل توجه تر است .

سخنگوی وزارت نفت نروژ در بیانیه ای که از طریق ایمیل در اختیار رویترز قرار گرفته تصریح کرده است که نروژ هیچ برنامه ای برای پیوستن به سیاستگذاری برای تولید نفت ندارد .گذشت زمان، آینده طرح فریز نفتی را بیش از پیش در ابهام فروبرده است. در نشستی که فوریه گذشته (بهمن ماه) در دوحه برگزار شد، کشور‌های عربستان سعودی، روسیه، ونزوئلا و قطر تصمیم گرفتند تولید خود را در سطح ماه ژانویه ٢٠١٦ «فریز» یا تثبیت کنند، با این هدف که سقوط بهای نفت متوقف شود و حتی زمینه افزایش دوباره آن فراهم آید .این توافق، دو رکن اصلی شامل روسیه و عربستان را داشت که قرار بود در نشست دوم دوحه در ١٧ آوریل (٢٩ فروردین) سایر تولیدکنندگان نفت را با خود همراه و طرح فریز نفتی را به طور رسمی آغاز کند و میزان تولید نفت را در سطح تولید ماه ژانویه (دی-بهمن ١٣٩٤ ) تثبیت کنند .

در ساخت محصولات فلزی، نماد فاراک پس از ارائه اولین بودجه 96 و شفاف سازی در خصوص قراردادهای شرکت به تابلوی معاملات بازگشت؛ فاراک که گزارش جدید خود را با تعدیل مثبت 217 درصدی نسبت به سال مالی جاری منتشر کرده بود تنها با رشد 3 درصدی در قیمت 326 تومان بازگشایی شد و در ادامه با عرضه سهامداران در قیمت 309 تومان به صف فروش رسید. فاذر همچنان در محدوده حمایتی خود در حال معامله بود؛ در معاملات امروز این نماد شاهد جابجایی بلوکی 7.5 میلیونی در قیمت 528 تومان بودیم. از دید ما خرید این سهم در این محدوده همچنان مناسب به نظر میرسد. فاما امروز نیز با صف خرید به کار خود پایان داد.  

در گروه رایانه ای، امروز نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. مشاور کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با بورس پرس، درباره موضوع بکارگیری صندوق های فروشگاهی توسط اصناف که از سال گذشته مطرح و مرتبط با تعداد محدودی از شرکت های بورسی است، اظهار داشت: اجرای صندوق های فروشگاهی شاید یکی از بزرگترین پروژه های کشور باشد که خوشبختانه با تعامل خوب مجلس و سازمان امور مالیاتی در کمیسون مورد تصویب قرار گرفت . وی ادامه داد: در خصوص جزییات اجرای این پروژه مقرر شده کارگروه های تخصصی شروع به کار کنند تا اجرای این طرح را به درستی مورد بررسی قرار داده و به جزییات  و چالش های موجود در این طرح ورود پیدا کنند. این در حالی است که در کمیسیون اقتصادی مجلس صحبتی از شرکتی خاص در خصوص اجرای پروژه نشده و صرفا کلیات مورد تصویب قرار گرفت و اسم هیچ شرکتی مطرح نشده است . و اما معاملات مداران امروز مجددا وارد فاز منفی شد و اندکی صف فروش را تجربه کرد. مفاخر پس از چند روز معاملات منفی امروز به محدوده 2 درصد مثبت رسید.

در سرمایه گذاری ها، وساپا که در بازار امروز اندکی صف خرید را تجربه کرد، با داد و ستد حدود 73 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. وساپا که در تاریخ 12 تیر ماه اقدام به خرید بلوک 24.1 درصدی سرمایه گذاری رنا به ارزش 366 میلیارد تومان از دو سهامدار عمده یعنی تجارت الکترونیک خودرو تابان و پیشگامان بازرگانی ستاره تابان کرده بود طی اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد که اثرات سود معاملات فوق بعد از تصمیمات مدیریتی شرکت های مذکور (ستاره تابان و تجارت الکترونیک) مشخص می شود و در حال حاضر برآورد دقیقی از اثرات این معامله بر سود شرکت وجود ندارد. در واتی بر خلاف روزهای گذشته شامل انتقال بلوک 4 میلیونی از حقوقی به حقیقی بودیم و تقریبا بخش عمده حجم معاملات امروز این نماد که بیش از 9 میلیون سهم بود توسط سهامداران حقیقی داد و ستد شد. وتوصا نیز امروز صف خرید را در معاملات خود تجربه کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب