گزارش معاملات و اتفاقات بورس چهارشنبه 10 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس امروز (10مهرماه 1392) در آخرین روز کاری هفته هم رشد را تجربه کرد. با رشد 156 واحدی در معاملات امروز عدد شاخص کل بورس به نیمه های کانال 66 هزار واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت مربوط به نماد معاملاتی شبندر با 145 و فارس با 99 واحد و بیشترین تاثیر منفی نیز  مربوط به نماد معملاتی اخابر با 96 و فملی با 56 واحد بود

ارزش کل معاملات به 298 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 47.2 میلیارد تومان و وبصادر با 17.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس ،شاخص کل رشد 1 واحدی را تجربه کرد و ارزش کل معاملات این بازار نیز به 109.4 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز با اینکه مثبت بود لیکن افزایش عرضه های بیشتری نیز داشت. رشد شاخص و قیمت ها از ابتدای هفته تا حدودی باعث شده تا در روز آخر شاهد افزایش نسبی عرضه ها باشیم. روند معاملاتی نمادها امیدوار کننده است، امیدوار کننده از این جهت که فاکتوری به نام ارزش معاملات رشد بسیار خوبی داشته است. ارزش کل معاملات بورس از ابتدای هفته تا امروز به بیش از 1700 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس نیز به 666 میلیارد تومان رسیده که رقم قابل توجهی می باشد و نشان میدهد بازار سرمایه با این حجم از معاملات همچنان می تواند یکه تازی کند .

شاخص بورس به سمت اعداد بالاتری در حرکت است و در این راه گزارش های شش ماهه نقش خیلی مهمی دارند. اگر گزارش های شش ماهه مثبت باشند خیلی زود قله های بیش از 68 هزار واحد را نیز فتح خواهد کرد ولی اگر گزارش های شش ماهه مطابق با انتظارات نباشند شاید استراحت شاخص خیلی زود اتفاق بیفتد. از شب گذشته اولین گزارش های میاندوره ای منتشر شدند و گزارش های اصلی از هفته آینده و از نیمه دوم مهمر ماه منتشر میشوند بنابراین حواس بازار در این روزها بیشتر به این گزارش ها می باشد،البته در این بین از اخبار سیاسی داخلی و خارجی نیز نباید غافل شد که مسلما در هفته ها و ماه های آتی اخبار جدیدتری در این حوزه خواهیم شنید.

در اخبار حاشیه های بازار؛ صحبت های دکتر روحانی در حاشیه جلسه هیئت دولت جالب بود.وی در رابطه به تحولات اخیر سیاسی در خوزه خارجی گفته: ما قدم‌های بلندتری می‌خواهیم برداریم و این یک قدم کوچکی بود و دستور دادیم در سطح کشور نظرسنجی کنند ببینند نظر مردم درباره مسئله اخیر چه است.

وی به مذاکرات 5+1 نیز اشاره کرد و گفت اجلاس ژنو در این زمینه بسیار تعیین کننده خواهد بود و ‌برای برداشتن تحریم‌ها از روی دوش مردم قدم‌هایی باید برداشته شود و در اجلاس وزرای 1+5 قدم اول برداشته شد

در خبری دیگر مجلس سنای آمریکا پیش از برگزاری نشست ۱+۵ و ایران که ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو برگزار می‌شود طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را مورد بررسی و تصویب قرار نخواهد داد

توتال فرانسه هم خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران در زودترین زمان ممکن شده است و گفته: اگر تحریم های نفتی ایران برداشته شود، این شرکت سریعا به ایران باز خواهد گشت.

در بازارهای جهانی مس به کمتر از 7200 دلار در هر تن و روی به کمتر از 1900 دلار رسیده است.نفت در 101 دلار قرار گرفته و افت آرامی داشته است.اما انس کاهش بیشتری را به ثبت رسانده و به کانال 1200 دلاری وارد شده است. وقوع اولین تعطیلی دولت فدرال آمریکا در 17 سال اخیر موجب شد که سرمایه گذاران پول خود را از بازار طلا خارج کنند و نگرانی از افزایش خروج سرمایه از این بازار در روزهای آینده، قیمت طلا را به پایین ترین قیمت در دو ماه گذشته رساند.قیمت طلا که امسال، عمدتا به دلیل نگرانی ها در مورد تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو آمریکا، حدود 23 درصد کاهش داشته است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پالایشی ها شبندر و شاوان کار خود را با صف خرید به اتمام رساندند. در شبندر روز گذشته بیمه ملت با فروش 5 میلیونی از سهم خارج شد امروز نیز فروشنده 8 میلیون سهم حقوقی بود. گفته می شود تا 1600 در کوتاه مدت خواهد رفت. بحث پوشش شرکت در شش ماهه نیز این روزها در محافل بورسی پیچیده است شایعه شده 190 تومان پوشش داده که البته هنوز تائید نشده است.

در پالایشگاهی ها چند روزی نیز هست که موضوع نامه دیوان محاسبات مبنی بر اینکه از نیمه دوم سال قبل باید محاسبات این شرکت ها با ارز مبادله ای باشد در بازار پیچیده است که البته با این شرایط تعدیل در سود انباشته خواهند داشت.

در شرکت های معدنی و فلزی کروی صف خرید خوبی داشت. دعوی شرکت علیه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مبنی بر مطالبه 83،830 تن خاک پر عیار از معدن انگوران نتیجه داده و این مقدار خاک از سوی کروی به شرکت های فرعی فروخته خواهد شد.دو زیر مجموعه مهم کروی که خاک مصرف می کنند ،فاسمین و فرآور می باشند.

فرآور برای سال جاری پیش بینی خرید  74،218 تن خاک معدنی را داشته که در سه ماهه فصل بهار 26 درصد آن را خرید کرده است.بنابراین این خاک اگر به این شرکت تعلق بگیرد از افت تولید آن جلوگیری خواهد شد.

فاسمین شرایط بهتری دارد.شرکت برای سال جاری و در بودجه پیش بینی خرید 30 هزار تن خاک پر عیار داشته که در سه ماهه واقعی بیش از 66 درصد آن را خریداری کرده است

رشد سود فاسمین و فرآور در شش ماهه باعث تعدیل کروی خواهد شد.کروی افزایش سرمایه نیز در پیش دارد

کبافق امروز هم صف خرید داشت و شنبه به بیش از 2300 تومان خواهد رسید.صد در صد فروش شرکت صادراتی ست که دلار را در بودجه مبادلاتی دیده است و اگر آن را 3000 تومان فرض کند سود خوبی خواهد ساخت.

سنگ آهنی ها بعد از رشد قیمتی اخیر تا حدودی آرام گرفته اند که در این بین کگل با وجود عرضه های زیاد بازهم در اواخر بازار با صف خرید روبرو شد.گزارش شش ماهه کگل و کچاد مثبت می باشند.هر دو طرح های توسعه خیلی خوبی دارند و در سال های آتی تحولی در سودآوری خواهند داشت

در مورد طرح های توسعه کچاد ، اولین واحد گازی نیروگاه شرکت طی اوایل سال آینده و دومین واحد آن طی اواخر سال آتی راه اندازی خواهد شد. همچنین واحد بخار نیز طی سال 94 به بهره برداری خواهد رسید.طبق برآورد ها نیز کارخانه یک میلیون تنی تولید فولاد طی سال 93 راه اندازی می شود. کارخانه احیاء 1.6 میلیون تنی شرکت هم طی سال 94 به بهره برداری می رسد.

در مورد شرکت این نکته را نیز اشاره کنیم که مراحل اجرای برنامه افزایش 100 درصدی آن از محل مطالبات و آورده در حال انجام است.

ومعادن هم امروز متعادل بود و بعد از یک استراحت بازهم توانایی رشد خواهد داشت.شرکت در دوره یک ماهه شهریور از فروش 4.8 میلیون سهم فملی،3.9 میلیون سهم کگل 3.9 میلیارد تومان سود کرده است. در این دوره همچنین 4.8 میلیون سهم بکام ،470 هزار سهم کنور را خریداری کرده است.1.1 میلیون سهم مپنا را نیز به پرتفوی خود اضافه کرده استبر اساس آخرین اطلاعات ترازنامه ای و همچنین بروز رسانی قیمت زیر مجموعه های بورسی ناو سهم 1278 تومان بدست می آید که قیمت سهم در محدوده ی 60 درصدی آن معامله می شود

ومعادن به همراه کچاد فولاد ارفع را به فرابورس خواهند آورد پروانه بهره‌برداری فولاد ارفع امروز صادر شد با صدور این پروانه از امروز شرکت با دریافت این پروانه می‌تواند محصولات شمش تولید شده خود را که طی ۳ ماه اخیر تولید کرده به فروش برساند.

سیمانی ها از گروه های سبزپوش امروز بودند.گزارش های شش ماهه مثبتی از شرکت های این گروه در شش ماهه منتشر خواهد شد و آمار صادراتی آنها نیز این مورد را تایید می کند

در این گروه سیمان قائن افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته دارد. در این افزایش سرمایه سهامداران وجهی پرداخت نمی کنند .این نکته هم قابل ذکر است شرکت برآورد کرده با این افزایش سرمایه سود شرکت در دو سال آینده تغییری نمی کند. این افزایش سرمایه جهت جبران مخارج بابت سرمایه¬گذاری¬های انجام شده می باشد

سیمان تهران که می تواند رشد خوبی در بازه میان مدت داشته باشد در معاوضه ای 12 درصد از سهام خود در سیمان فراز فیروز کوه را با 20 درصد از سهام سیمان پیند گلستان متعلق به یک شخص حقیقی را معاوضه کرده است.با این انتقال مجموع سهام گروه در شرکت سیمان گلستان از 48 درصد به 68 درصد رسید.

دارویی ها نیز روز مثبتی را به پایان رساند.گزارش شش ماهه شرکت های گروه با گزارش دالبر شروع شده است و به دلیل همین تعدیل مثبت دالبر شاهد رشد قیمتی بقیه نمادها هستیم

کمی در مورد دالبر صحبت کنیم که امروز با پی بر ای کمتر از 6 صف خرید داشت. شرکت در این دوره به طور واقعی 1087 ریال ( معادل 54 درصد) محقق کرده است.سود پیش بینی شده 2020 ریال بوده که نسبت به پیش بینی قبلی رشد 26 درصدی داشته است.

دلیل تعدیل گفته شده افزایش فروش برخی محصولات و فروش ساختمان بوده. سود عملیاتی شرکت نسبت به پیش بینی قبلی 9.2 میلیارد تومان و درآمد متفرقه( فروش ساختمان) نیز 3.3 میلیارد تومان افزایش یافته است در واقع علت اصلی تعدیل عملیاتی بوده نه غیر عملیاتی .

تولید شرکت در گزارش جدید رشد حدودا 17 درصدی داشته که نکته مثبتی برای یک شرکت دارویی محسوب می شود. به دلیل همین رشد تولید مقدار فروش نیز رشد داشته است. نرخ فروش محصولات در سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول رشد بسیار خوبی داشته است. در انواع قرص ها رشد 59 درصدی، شربت ها رشد 29 درصدی و آمپول ها رشد 81 درصدی را شاهد هستیم.حال فرض کنیم اگر شرکت در شش ماهه دوم با همین مقدار فروش بودجه شده، با نرخ های تابستان بفروشد مبلغی بالغ بر 32 میلیارد تومان به فروش شرکت اضافه می شود بنابراین تا پایان سال انتظار تعدیل مثبت دیگر از شرکت را داریم.

دالبر یک طرح توسعه خدید و جایگزینی خط تولید نیز دارد که سال اینده به بهره برداری می رسد و حدودا 19 تومان بر سود هر سهم آن موثر خواهد بود

سهامدار اصلی دالبر دسبحا می باشد که سود هر سهم و تقسیمی دالبر را قبلا 200 تومان و 160 تومان در نظر گرفته است بنابر این تعدیل مثبت البرز دارو تاثیر زیادی در سود دسبحا ندارد اما از تعدیل دیگر زیمجموعه ها توانایی تعدیل خواهد داشت.زمانی که سهم زیر 600 تومان بود تحلیل شرکت را انجام و در سایت قرار دادیم هم اکنون قیمت سهم به 640 تومان رسیده است.

دتولید ، سهم تازه وارد گروه دارویی نیز با پی بر ای 6.6 با صف خرید روبرو شد و به قیمت های 1234 تومان رسید.

بانکی ها به جز ونوین و ودی که صف خرید داشتند با روندی متعادل به کار خود پایان دادند. وبصادر فشار فروش زیادی داشت . سهم دیروز در 2377 ریال صف خرید سنگین داشت ولی امروز به 236 تومان هم رسید.شاید برخی ها دیروز فراموش کرده اند در 2377 ریال بفروشند!به هر حال حضور در افزایش سرمایه با این قیمت ها ریسک زیادی ندارد.

ونوین با توجه به افزایش سرمایه احتمالی صف خرید تشکیل داد .شنیده های غیر موثق حاکی از آن است که به زودی افزایش سرمایه این شرکت نیز به طور رسمی اعلام می شود.بانک دی نیز این روزها مورد توجه قرار گرفته است.سهم در معاملات امروز بیش از 74 میلیون سهم معامله شد که عرضه کننده اصلی آن تدبیر می باشد.شایعات زیادی پیرامون شرکت وجود دارد از تعدیل مثبت احتمالی تا فروش نیروگاه دماوند و شایعاتی نظیر فروش زمین.

در سرمایه گذاری ها وصنا با توجه به رشد ونوین صف خرید داشت. وتوکا که از 293 تومان در اواخر مرداد تا 553 تومان تا به امروز رشد داشته است روند متعادلی در پیش گرفته است فولاد در این سهم خریدار بوده است.

تحولات وبانک و وتوسم نیز این روزها جالب می باشد.در سه روز گذشته وتوسم فروشنده ی 71 میلیون سهم وبانک بوده است.دیروز بلوک 30 میلیونی وبانک را مهر ایندگان از وتوسم خریدار کرد.

امروز نیز وبانک با صف خرید روبرو شد و 11 میلیون سهم معامله داشت که احتمالا وتوسم نیز از فروشندگان بوده است.نکته اینکه وتوسم در دوره شهریور ماه خریدار 5.8 میلیون سهمی این هلدینگی بوده است

واتی کمی معامله شد و متوقف شد. شرکت 93 درصد کاغذ پارس را با قیمت 77 میلیارد تومان به یک شخص حقیقی فروخت. بهای تمام شده هر سهم این شرکت برای واتی 208 تومان بوده است یعنی در کل مبلغی بالغ بر 18.5 میلیارد تومان ! بنابراین واتی از این فروش سودی معادل 58.5 میلیارد تومان کسب خواهد کرد که به ازای هر سهم 58 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر می باشد. سود هر سهم فعلی شرکت 110 تومان میم باشد

سرمایه گذاری خارزمی در 12 ماهه واقعی منتهی به 31 خرداد 92 مبلغ 414 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به دوره 12 ماهه سال قبل که 399 ریال بوده رشد زیادی نداشته است.شایان ذکر است در 9 ماهه واقعی منتهی به 30/12/91 مبلغ 234 ریال محقق کرده بود در واقع توانسته در سه ماهه فصل بهار 177 ریال محقق کند

در دیگر نمادها و گروه ها:

در تجهیزاتی ها فاذر بالاخره افزایش سرمایه خود را رو کرد تا با صف خرید به کار خود در معاملات امروز پایان دهد.افزایش سرمایه 233.3 درصد از محل تجدیدارزیابی دارایی ها می باشد.به نظر می رسد سهم تا نزدیکی 900 تومان نیز رشد داشته باشد

معدنی املاح ایران بازگشایی شد و 40 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. با توجه به پی بر ای بالای 9 کمی ریسک سهم بالاست

ذوب آهن در محدوده ی 400 تومان تثبیت شده است شرکت یک افزایش سرمایه نیز از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد که در نیمه دوم سال اجرایی می شود بنابراین با توجه به این عامل و اثرات بسیار مثبت طرح های توسعه سهم را با دید میان مدت و بلند مدت در سبد خود نگه دارید.

کسرا یکی از سهامی ست که گزارش شش ماهه خود را زود منتشر کرده است.شرکت که همچنان مورد توجه ویژه ای قرار داردسود هر سهم خود را از 302 تومان به 308 تومان افزایش داده است و در شش ماهه نیز 44 درصد آن را پوشش داده است.تعدیل و پوشش شرکت چشم نواز نبوده است ولی این شرکت طرح های توسعه بسیار خوبی دارد که سهم را در بلند مدت با رشد خوبی همراه خواهد ساخت.صف خرید سهم نیز به دلیل چشم انداز مثبت به آن می باشد.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب