اخبار و گزارش بورس شنبه 7 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
زمان مناسب سرمایه گذاری در بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 444 واحد کاهش یافت و به رقم 77,313 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 63 واحد ، فخوز با 44 واحد و خساپا با 44 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 236 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 13 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 815 واحد رسید  که نماد مارون با 9 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  60 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده  3552  تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 109 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

«محمد باقر نوبخت» شامگاه شنبه در نشست با برگزیدگان و فعالان اقتصادی در خراسان شمالی به فشار اقتصادی پس از تحریم اشاره ای کرد و افزود: برنامه قدرت های بزرگ این بود که در گام های بعدی فروش نفت ایران را در مقابل تامین غذای ملت ایران محدود کنند که اگر چنین می شد نه تنها نمی توانستیم تورم را کنترل و کاهش دهیم، بلکه با بحران های غیرقابل پیش بینی روبرو می شدیم. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی به کاهش درآمدهای ارزی کشور و غیر قابل برگشت بودن پول حاصل از فروش نفت در قبل از برجام اشاره و تصریح کرد: سقوط قیمت نفت در سال های اخیر به قدری بحران آفرین بود که قدرت های بزرگ نفتی حتی عربستان و قطر با کسری بودجه چند میلیارد دلاری مواجه شدند .نوبخت خاطر نشان کرد: اگر شرایط رفع تحریم و برجام در دولت یازدهم تحقق نمی یافت، امروز همچون سال های آخر دولت دهم، حتی توانایی تولید گندم و نان مردم را نداشتیم، اما به برکت برجام و تلاش دولت مردان فضایی از آرامش و امنیت در فضای اقتصادی کشور حاصل شده است که به تدریج رشد اقتصادی و خروج از رکود را شاهد خواهیم بود .

محمدرضا نعمت زاده در مراسم افتتاح خط تولید جدید سامسونگ در ایران اظهار داشت: گاهی راجع به قاچاق صحبت می کنیم که برخی دوستان ناراحت می شوند اما باید توجه کرد که یکی از نکات مورد تاکید مقام معظم رهبری، موضوع مبارزه با قاچاق است. به نقل از فارس، وی تصریح کرد اگر جلوی قاچاق گرفته نشود، تولید ضربه می خورد .وزیر صنعت با تاکید بر لزوم ریشه کنی فساد در اقتصاد ملی، گفت:اگر این اتفاق نیفتد سرمایه گذار جرأت حضور در بخش تولید را نخواهد داشت .نعمت زاده افزود: در این راستا دستوراتی از سوی معاون اول رئیس جمهور صادر شده و ما هم این موارد را دنبال می کنیم .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادهابا روند نزولی به کار خودشان پایان دادند . خساپا با کاهش 3 درصدی به کار خود پایان داد سایپا با قیمت پایانی 1136 ریالی رسید و روز پر عزضه ای را شاهد بود این نماد با صف فروش به کار خود پایان داد و بیش از 114 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 1012 ریالی را پشت سرگذاشت و روز منفی ای برای خود رقم زد . خاور صف فروش بوداین نمادامروز با افت 3 درصدی به قیمت پایانی 1248 ریالی رسید و بیش از 25 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با صف فروش 5 میلیونی بسته شد . خبهمن با کاهش 3 درصدی به معاملاتش خاتمه داد این نماد که تا حداقل قیمتی نیز پیش رفت در آخر با قیمت پایانی 2406 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 24 میلیون سهم معامله شد . نمادهای ورنا ، خچرخش ، ختوقا ، خعتبار از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند .خودرو قرمز پوش بود ایران خودرو امروز قیمت پایانی 3143 ریالی را تجربه کرد و کاهش 2 درصدی را شاهد شد خودرو بیش از 16 میلیون سهم معامله شد که بیش از 52 درصد خرید امروز اسن نماد توسط حقوقی ها صورت گرفت . با توجه به روند نزولی و معاملات منفی بیشتر نماد شاهد صف خرید و معاملات مثبتی در نمادهای خاهن ، ختراک بودند که با رشد 4 درصدی معاملاتشان را به پایان رساندند . خگستر نیز روز مثبتی را پشت سرگذاشت و با رشد 2 درصدی به کار خود پایان داد و به قیمت پایانی 4289 ریالی رسید .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا نعمت زاده در جریان افتتاح خط تولید جدید سامسونگ در ایران از برنامه تغییر چهره صنعت خودرو خبر داد و گفت: برخی منتقدان صنعت خودروسازی حق دارند و باید چهره این صنعت عوض شود .وی افزود: برهمین اساس تصمیم به تغییر چهره این صنعت داریم تا همه به سوار شدن به خودروی داخلی افتخار کنند .به گفته وی صنعت خودروسازی ایران باید به بخش صادرکننده خوبی تبدیل شود .

معاون وزیر صنعت به مواضع مدیرعامل شرکت مشترک ایران‌خودرو و پژو مبنی بر آغاز تولید پژو ۲۰۰۸ با داخلی‌سازی ۲۰ درصدی و عدم مطابقت با مصوبه ۴۰ درصدی وزارت صنعت واکنش نشان داد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . ذوب قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2627 ریالی به کار خود پایان داد ذوب بیش از 19 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فولاد با افت 2 درصدی به قیمت 1214ریال رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . فخوز صف فروش شد این نماد با کاهش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 2509 ریالی رسید این نماد روز پر عرضه ای را پشت سرگذاشت . نمادهیا فاسمین، فنوال از منفی های گروه بودند که با کاهش 2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . هرمز مثبت بود این نماد امروز روند مثبتی را پشت سرگذاشت و با رشد 2 درصدی همراه شد هرمز به قیمت 2241 ریال رسید و بیش از 1 میلیون سهم معامله شد . زنگان دومین روز معاملاتی خود را نیز با معاملات مثبت آغاز نمود و در آخر با رشد 4 درصدی به کار خود پایان داد .

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تحویل ریل ملی باز هم عقب افتاد، گفت: برای حمایت از تولید داخل پذیرفته‌ایم که ریل تولید شده در کارخانه ذوب‌آهن را 30 درصد گرانتر از ریل های خارجی خریداری کنیم. به گزارش ماین نیوز، محسن پورسید آقایی در نشست خبری صبح امروز با بیان اینکه یکی از سه اقدام مهم دولت یازدهم در پروژه‌های عمرانی بحث توسعه حمل و نقل ریلی بوده است، گفت: از همان ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم، رئیس جمهوری اعلام کرد که یکی از اقداماتی که از دولت یازدهم به یادگار خواهد ماند راه‌آهن است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان در بازديد از فولادمبارکه گفت: فولادمبارکه برند مطرح در شاخص هاي محيط زيست ، صادرات و مشتري مداري است. به گزارش ماین نیوز، در دومين روز از هفته دولت، سيد محمود نوابي معاون وزير و رييس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان به همراه اسرافيل احمديه رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت ضمن بازديد از خطوط توليد فولاد مبارکه، در ديدار با دکتر سبحاني مدير عامل فولاد مبارکه و معاون فروش شرکت، گفت: فعاليتهاي اين شرکت، آن را به عنوان يک برند مطرح در شاخص هاي محيط زيست، صادرات، مشتري مداري مطرح نموده است.

به گزارش ماین نیوز، در حالی که فعالان بازار از افت قیمت فولاد نگران هستند، معاون وزیر صنعت گفت:از آنجا که تولید فولاد در کشور چین به عنوان بازیگر اصلی این بخش با مشکل مواجه شده است، قیمت فولاد دیگر کاهش نخواهد یافت و از طرفی هیچگونه جهش قیمتی هم شاهد نخواهیم بود.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.جم بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد که در حدود  1,400,000سهم در قیمت 836 تومان به صورت بلوکی در ساعات پایانی بازار انجام شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 832 تومان به روز خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 13 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.همچنین در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 44,893,684 سهم در قیمت 810 تومان بلوک زده شد.نمادهای مارون و شپترو صف خریدی ها گروه بود.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 5 میلیون سهم دادو ستد شد و در انتها با افت 2 درصدی ، در قیمت 127 تومان به کار خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد.نمادهای شپمچا،شفارا و شلعاب در کف قیمتی خود بسته شدند.در نماد شتوکا که دیروز تولید اسپادان 3,400,000 سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را مثبت شروع کرد و با 72 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات در حدود 8 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 561 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.فارس با 43 واحد منفی به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی قیمت خورد و با حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر تابلو و در قیمت 498 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

پتروتحلیل- در حالی وزیر صنعت برای خروج پتروشیمی ها از بورس کالای ایران اعلان جنگ کرده است که منابع خبری نزدیک به شرکت ملی صنایع پتروشیمی می گویند: شورای رقابت پیش تر موضوع خروج پتروشیمی ها از بورس را بررسی و به آن رای منفی داده است، اما نعمت زاده اجازه ابلاغ این مصوبه را نمی دهد .این در حالی است که پیش از ورود پتروشیمی ها به بورس کالای ایران، هیچ اطلاعات خرید و فروشی از مجتمع های پتروشیمی وجود نداشت، البته منابع خبری نزدیک به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادعا می کنند که اطلاعات مربوط به هر مجتمع در این شرکت وجود دارد، اما این اطلاعات کاملا محرمانه بوده و سهامداران و سرمایه گذاران هیچگاه به آنها دسترسی نداشته اند.

گروه پالایشی یکدست قرمز پوش بودند.شتران با 2 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابوس در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 48 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 312 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.شبندر با 91 درصد خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 2 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 493 تومان به روز خود خاتمه داد ، در رتبه بعد از شتران قرار گرفت و با 9 واحد منفی بر شاخص اثر گذار بود.ونفت با قیمت دیروز معاملات خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 5 میلیون سهم دادوستد شد و در نهایت با افت 2 درصدی ، در قیمت 224 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهرشد.شپنا در محدوده صفر تابلو قیمت خورد و با 86 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات بیش از 10 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان با افت 2 درصدی ، در قیمت 260 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 25 واحد منفی عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص را به خود اختصاص داد.

در جدیدترین و مهمترین رویداد مربوط به پالایشگاه های بورسی و فرابورسی، وزیر نفت مصوبه نحوه محاسبه قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه های کشور و قیمت 5 فروآورده اصلی را تا پایان سال 95 ابلاغ کرد.این مصوبه 30 مرداد توسط بیژن زنگنه به معاون برنامه ریزی وزیر نفت و اخیرا” به هر 9 پالایشگاه خصوصی و دولتی از جمله 6 پالایشگاه بندرعبارس، اصفهان، تبریز، شیراز، تهران و لاوان ابلاغ شده است.

نمادهای گروه بانکی همچنان معاملات کم حجم و بی رمقی را دنبال کردند. در اخبار امروز این گروه، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از تسویه بدهی بابک زنجانی به بانک سرمایه با هماهنگی وزارت نفت خبر داد . به نقل بورس پرس،  بانک سرمایه از دو سال پیش با سریالی از مشکلات مانند ثبت افزایش سرمایه با تاخیر طولانی مدت، توقف نماد حدود 6 ماهه، تعدیل منفی 60 درصدی سود و سپس تحقق زیان 196 ریالی هر سهم در عملکرد 3 ماهه اول سال و تغییر مدیرعامل ۷ ماه بعد از انتصاب، افت 40 درصدی قیمت سهام و… مواجه بوده اما از قرار معلوم در صدد است تا سال جاری را با رویدادهای مثبتی همراه کند .

در ساخت محصولات فلزی، تمامی نمادها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. فاراک امروز نیز با فشار عرضه به صف فروش رسید؛ معاملات امروز این نماد عمدتا بین سهامداران حقیقی انجام شد؛ در معاملات روز گذشته این نماد فرهنگیان حمایت اندکی از سهم داشت. فاذر امروز نیز با معامله بلوکی 7 میلیونی در صدر معاملات گروه قرار گرفت؛ روز گذشته، پیشنهاد هیئت مدیره این شرکت در خصوص افزایش سرمایه 36 درصدی از محل سود انباشته به منظور اصلاح و بهبود سرمايه شرکت بر روی کدال قرار گرفت که در صورت موافقت سازمان بورس و تصویب مجمع این افزایش سرمایه عملیاتی خواهد شد. گفتنی است با اجرایی شدن این برنامه سرمایه فاذر از مبلغ 1.000 میلیارد ریال به مبلغ 1.360 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

در گروه محصولات غذایی معاملات اکثر نمادهای گروه در محدوده منفی دنبال شد. غمینو که طی چند روز اخیر با روندی صعودی همراه بود، علیرغم انتشار شفاف سازی در کدال امروز نیز در ساعت اولیه بازار به صف خرید رسید؛ این شرکت طی اطلاعیه ای در کدال در خصوص تغییرات قیمتی اخیر اعلام کرد که هیچگونه تغییری در افزایش سود خالص سال مالی 95 صورت نگرفته و برنامه تولید و فروش شرکت همان برنامه اعلامی قبلی است. غبهنوش نیز دیگر نماد مثبت گروه بود که به قیمتهای حداکثری رسید؛ این شرکت در نظر دارد در صورت موافقت سازمان بورس، سرمایه خود را با افزایش 200 درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به 720 میلیارد ریال برساند.

همانطور که پیش از این در خبرها خواندیم، نماد شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان (غگلستا) در بازار دوم فرابورس درج شده و در نوبت عرضه اولیه 10 درصد سهام خود می باشد؛ که این امر خود میتواند موجب اقبال بازار به گروه شده و نوسانات مثبتی را در معاملات نمادهای گروه بدنبال داشته باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب