دلایل افت گروه پالایشی در چند روز اخیر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

معاملات این روزهای بازار سرمایه در حالی یکی پس از دیگری شکل می گیرد که به نظر می رسد به تدریج با کناره گیری گروه  لیدر بورس یعنی پالایشی ها رو به رو باشیم.

براساس گزارش بورسینس به نقل از  بورس نیوز، شرکت های پالایشگاهی طی هفته های اخیر با پشت سرگذاشتن نوسانات قیمتی فراوان در مجموع شاهد روند نزولی قیمت ها بودند حال آنکه به طور قطع اهالی تالار بابت کم اقبالی به آنها استدلال و دلایلی خواهند داشت.

در همین ارتباط مدیر سبد سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: به نظر می رسد با توجه به رشد نسبی شرکت های پالایشی از ابتدای سال اکنون برداشت سرمایه گذاران به این سمت و سو سوق پیدا کرده که در مقطع کنونی صنایع دیگری می توانند بازدهی بیشتری را نسبت به پالایشگاه ها نصیب آنها کنند. از همین رو بسیاری از آنها اقدام به خروج نقدینگی از این شرکت ها می نمایند.

بهنام بهرامی ادامه داد: علاوه بر این، به میان آمدن برخی از ابهامات و مسائل همچون دریافت مالیات بر ارزش افزوده و یا یک درصد عوارض آلاینده ها، با وجود آن که از نظر سودآوری اثر قابل توجهی بر سود و زیان این گروه ندارد، به عنوان پارامترهایی مطرح است که می تواند بر خروج نقدینگی از این گروه دامن بزند.

با همه این اوصاف افت مقطعی شرکت های پالایشی به هیچ وجه نمی تواند به منزله ارزنده نبودن سهام آنها و یا عدم رشد سودآوری این شرکت ها باشد چراکه شرکت های صنعت مذکور در اطلاعات مالی شش ماهه خود به صورت محتاطانه اقدام به گزارش دهی کردند و تا پایان سال جاری می توانند سودآوری خوبی داشته باشند. حال آنکه باید دید اصلاح قیمتی این گروه چه زمانی پایان خواهد یافت.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون مذاکرات بین المللی اخیر ایران با کشورهای غربی نیز اذعان داشت: واقعیت امر این است که در حال حاضر به دلیل مشخص نبودن میزان پیشرفت مذاکرات مذکور و مثبت یا منفی بودن نتیجه آن نمی توان قضاوت قطعی در خصوص نتایج و اثراتش بر فضای کلی بازار سرمایه و شرکت ها داشت.

وی اضافه کرد: حال اگر فرض را بر پیگیری روند مثبت تعاملات بین المللی و رفع تدریجی تحریم ها بگذاریم، دو اتفاق کلی در شرکت های بورسی اتفاق رخ خواهد داد.

از یک سو به طور قطع شرکت های واردکننده مواد اولیه همچون تجهیزاتی ها، خودرویی ها و دارویی ها با کاهش هزینه ها و بهای تمام شده خود رو به رو خواهند بود. اما از سوی دیگر در صورت کاهش ریسک های سیاسی احتمال افت قیمت ارز و کاهش درآمد حاصل از تسعیر نرخ ارز نیز به عنوان دیگر اثرات عادی شدن روابط بین المللی است. به گونه ای که می توان گفت دیگر از رشد سودآوری بابت تسعیر درآمدهای ارزی با ارز بالا همچون سال گذشته خبری نیست.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که در بسیاری از شرکت ها همچون شرکت های پتروشیمی کاهش قیمت ارز می تواند با رشد میزان فروش جبران شده و به عبارت بهتر تغییر قابل ملاحظه ای در سودآوری آنها را شاهد نخواهیم بود.

بهرامی با نگاهی به شرایط داخلی اقتصاد کشور نیز گفت: در کنار شرایط بین المللی و اثراتی که می توان به لحاظ خارجی بر حرکت اقتصاد و صنایع شاهد باشیم، کنترل وضعیت اقتصادی کشور و بهبود آن نیز یکی دیگر از پارامترهای مهمی است که می تواند بر بسیاری از صنایع، اثرگذار باشد. به عنوان مثال چنانچه در کنار تسهیل روابط بین المللی، روند پروژه ها و طرح های توسعه ای در کشور رونق یابد، مجموعه های همچون شرکت های پیمانکاری در زمره اولین گروه هایی هستند که می توانند به شرایط عادی و مناسب گذشته خود باز گردند.

بنابراین مجموع همه این نظرات بیانگر این امر است که تعیین دقیق مسیر بسیاری از صنایع بستگی شدیدی به مشخص شدن وضعیت تعاملات و اقتصاد در کشور دارد که این امر نیز زمان بر می باشد.

وی در خاتمه در خصوص روند آینده بازار سرمایه عنوان کرد: به هر حال به نظر می رسد با همه نوساناتی که از این پس نیز در بورس شاهد خواهیم بود، برآیند کلی حرکت آن مثبت و رو به رشد خواهد بود. چراکه با رکود در بازارهای موازی همچون طلا و ارز حجم زیادی از نقدینگی به سمت بورس سوق پیدا کرده، مضاف برآنکه دولت نیز با کنترل بازارهای مذکور از ایجاد سوداگری در آنها جلوگیری به عمل می آورد.

بنابراین همین نقدینگی خود موجب تعدیل نسبت قیمت به عایدی صنایع می گردد. اما آنچه در این بین بسیار حیاتی بوده و سهامداران خردی که به تازگی وارد بازار سرمایه شدند باید به آن توجه کنند این است که جهت سرمایه گذاری به سراغ سهام شرکت هایی بروند که از نظر شفافیت و پتانسیل های بنیادی در شرایط مناسبی باشند و تا حد امکان از درگیر شدن با نوسانات دور باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
 1. ۵ماهه که ما پول ریختیم تو پالایش سود نداده هیچ پول خودمونم بردید
  بی ناموس عالمید ک سود پیش کش اگ اصل پولمون رو برنگردونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب