اخبار و گزارش بورس یکشنبه 8 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و اقتصاد

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   32  واحد افزایش یافت و به رقم 77,345 واحد رسید. که نمادهای حکشتی با 31 واحد ، پترول با 28 واحد و همراه با 24 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 151 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی بیش از 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 4 واحد افزایش به رقم 820 واحد رسید  که نماد مارون با 9 واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  153 میلیارد تومان رسید که نماد مارون با رقمی حدود 57 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3553 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 113 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز یکشنبه، بازارساز ارزی قدرت‌نمایی کرد تا روند افزایشی دلار قطع شود. شاخص بازار ارز که روز شنبه از مرز 3 هزار و 550 تومان عبور کرده بود، در دومین روز هفته با کاهش 2 تومانی به قیمت 3 هزار و 552 تومان رسید. به گفته فعالان، عرضه بازارساز ارزی مهم‌ترین عاملی بود که تحرکات معامله‌گران غیررسمی را مغلوب کرد. به گفته آنها، روز یکشنبه به بازیگران رسمی بازار اعلام شد که می‌توانند برای خرید ارز به چند صرافی بانکی مراجعه کنند . البته صرافی‌های مذکور در روزهای گذشته نیز اقدام به عرضه ارز کرده بودند، ولی روز یکشنبه، از یکسو خبر عرضه ارز برجسته‌تر شد و از سوی دیگر میزان تزریق بالاتر رفت .نکته قابل‌توجه این است که نرخ خرید ارز از صرافی‌های بانکی تفاوت چندانی با قیمت بازار نداشت؛ بنابراین چندان نمی‌توانست زمینه ایجاد رانت را فراهم کند. نتیجه عرضه ارز با نرخ نزدیک به قیمت بازار از سوی صرافی‌های بانکی، تغییر مسیر دلار و شکست تحرکات معامله‌گران ارزی بود. برخلاف افت قیمت دلار، روز یکشنبه سکه تمام بهار آزادی افزایش قیمت را تجربه کرد و با هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 111 هزار تومان رسید. به گفته برخی فعالان، بالا رفتن جزئی تقاضا در بازار سکه مهم‌ترین عاملی بود که به رشد خفیف آن کمک کرد. به گفته یکی از فعالان، مقاومت معامله‌گران در آستانه کانال یک میلیون و 110 هزار تومان یکی از مهم‌ترین عواملی بود که به رشد جزئی کمک کرد .

همچنین امروز،عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد: این شورا لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال 1395 کل‌کشور را مغایر با شرع و قانون اساسی تشخیص نداد و آن تأیید کرد .

 

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثرا نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . خساپا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1131 ریالی به کار خودش پایان داد سایپا امروز بیش از 86 میلیون سهم معامله شد که پرحجم ترین نماد گروه بود . خاهن امروز هم با صف خرید بسته شد این نماد که از آغاز هفته مورد توجه سهامداران قرار گرفته امروز هم با رشد 4 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 1959 ریالی را تجربه کرد خاهن با صف خرید 7 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . خودرو در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 3151 ریالی معاملاتش را به پایان رساند ایران خودرو بیش از 18 میلیون سهم معامله شد که از این میزان بیش از 13 میلیون حجم خرید معادل 71 درصد توسط حقوقی ها صورت گرفت . خاور قرمز پوش بود این نماد با کاهش 2 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1218 ریالی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خچرخش ، خکمک ، خریخت ، ختراک از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . خاذین مثبت بود این نماد امروز شاهد رشد قیمتی بود خاذین به قیمت 102 تومانی رسید و با رشد 2 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت . خپارس ، خکاوه در محدوده صفر مثبت به معاملات خود خاتمه دادند.

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه قیمت‌های جدید خودروسازان توسط کارشناسان شورای رقابت مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: در صورت تخلف برخورد لازم انجام خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا شیوا با اشاره به مجوز اردیبهشت ماه شورای رقابت که براساس آن با افزایش 0.4 درصدی قیمت محصولات سایپا موافقت شده بود به تسنیم اظهارداشت: براساس این مجوز، سایپا می‌تواند به طور متوسط 0.4 درصد افزایش قیمت را در محصولات خود اعمال کند.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با روند نزولی به کار خودشان پایان دادند . وتوکا امروز بیش از 24 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود وتوکا در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1728به معاملاتش خاتمه داد . فولاد سبز پوش بود این نماد در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد فولاد به قیمت پایانی 1225 ریالی رسید و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . ذوب قرمز پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 2582ریالی را تجربه کرد و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . زنگان پر اقبال ظاهر شد این نماد پس از رشد 4 درصدی به قیمت 4926 ریالی رسید و با صف خرید به معاملاتش خاتمه داد . فملی منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمتی پایانی 1683 ریالی بسته شد فملی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد کع بیش از 91 درصد خریدار امروز فملی حقوقی های سهم بودند .فخوز به قیمت 2526 ریالی رسید و در محدوده صفر مثبت معاملاتش را به پابان رساند . هرمز مثبت بود ایننماد در محدوده صفر مثبت بسته شد . نمادهای فسرب ، فولاژ از منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی معاملاتشان را پشت سرگذاشتند .

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: در آینده نه چندان دور به قطب تولید فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

معاون فناوری فولادمبارکه اصفهان گفت: طرحی از سوی فولاد مبارکه به سازمان ملی استاندارد پیشنهاد شده بود که با حضور رئیس این سازمان، این طرح مورد بررسی قرار گرفت تا در پی آن استانداردهای موجود در مورد واردات فولاد ارتقا یابند.

به گزارش ماین نیوز، در هفته دولت در سال ۹۵ علاوه بر افتتاح فولاد دامغان شاهد افتتاح چند پروژه فولادی دیگر در سطح کشور بودیم. استان یزد و آذربایجان‌غربی نیز در این هفته، طرح‌های فولادی خود را افتتاح کردند. در شهرستان اشکذر استان یزد واحد تولیدی شمش‌های فولادی و در ابهر نیز با حمایت بانک صنعت و معدن، شرکت فولادکاران برای تولید میلگرد واحد خود را افتتاح کردند.

در گروه لیزینگی شاهد بازگشایی نماد ولغدر پس از برگزاری مجمع فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه بودیم؛ این نماد که با افت 10 درصدی در قیمت 133 تومان بازگشایی شده بود پس از معامله 3 میلیون سهم به کار خود پایان داد؛ نیمی از حجم معامله شده این نماد توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. حق تقدم این نماد نیز درقیمت412 ریال بازگشایی شد.  ولساپا نیز که  برنامه افزایش سرمایه 88 درصدی را در برنامه دارد در محدوده 290 تومان معامله شد و حجم معاملاتش به 1.6 میلیون سهم رسید. سایر نمادهای گروه در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند.

معاملات آکنتور با شایعه انتشار گزارش 12ماهه 94 با نوسانات مثبت و تشکیل صف خرید همراه شد. طبق گزارش این شرکت که پس از اتمام معاملات بر روی کدال قرار گرفت، آکنتور توانست طی 12 ماهه 94 مبلغ 15.307 ریال سود به ازای هر سهم محقق کند که در مقایسه با گزارش حسابرسی نشده مبلغ 139 ریال افزایش داشت.

درگروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.مارون بعد از 5 روز کاری صف خرید بودن امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 579 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی ، با قیمت آخرین معامله 3,278 تومان و با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و با 10 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.در نماد پترول 2 در بازار خرده فروشی 80 میلیون سهم در قیمت 124 تومان به صورت بلوکی انجام شد.پترول دربین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 19 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت با قیمت پایانی 133 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهر شد و با 28 واحد مثبت سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد. در این نماد شرکت بازرگانی پتروشیمی تا کنون دو بار ، نیمه تیر و مرداد سال جاری اقدام به عرضه بلوک 6.7 درصدی سرمایه گذاری ایرانیان کرده اما نتوانست این بلوک را به فروش برساند تا از ترکیب سهامداری آن خارج شودبه همین دلیل این حقوقی معروف برای سومین بار برنامه این واگذاری را در پیش گرفته و قرار است چهارشنبه جاری 10 شهریور بیش از یک میلیارد و 347 میلیون سهم به قیمت پایه هر سهم 143 تومان در بازار دوم معاملات بورس و از طریق کارگزاری حافظ روانه میز فروش می شود.در نماد جم 2 ،7,500,000 سهم در قیمت 810 تومان بلوک زده شد.شپترو در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و با 98 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملاتی 15 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان با قیمت پایانی 107 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.نمادهای شفارا،شفن و شدوص صف فروشی های گروه بودند.تاپیکو با 28 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 98 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات در حدود 6 میلیارد ریال را رقم زد و در انتها با افت 2 درصدی ، در قیمت 196 تومان به روز خود خاتمه داد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه تولید محصولات پتروشیمی در سه سال گذشته فعالیت دولت یازدهم 15.5 درصد رشد داشته است، گفت: پتروشیمی کاوه به عنوان بزرگترین واحد تولید متانول جهان در سال 1396 و تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد .شاهدایی گفت: ما در حال حاضر با شرکت توتال و لینده مذاکرات و تفاهم‌نامه امضا کردیم و در آینده نیز دو تفاهم‌نامه به مرحله اجرا در خواهد آمد.

در گروه پالایشی به جز شبندر، شبریز و شرانل بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتران در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 23 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 312 تومان به روز خود خاتمه داد و لیدر گروه شد.شبندر با 18 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 94 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 18 میلیارد ریالی را رقم زد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ، با قیمت آخرین معامله 494 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شاوان بدون فروشنده حقوقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و با 2 درصد افت در قیمت 1,023 تومان خود را بری معاملات فردا آماده کرد ودر رتبه سوم گروه قرار گرفت.

در گروه پالایشی پس از ابلاغیه روز گذشته وزارت نفت و نحوه محاسبه قیمت نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها و قیمت ۵ فرآورده نفتی ، هم اکنون شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادهای این گروه هستیم . نمادهای شبهرن و شسپا در حال حاضر تنها نمادهای منفی این گروه به شمار می آیند . در این گروه شنيده ميشود كه با مصوبه جديد پالايش پخش ديگر از ابهامات کاسته شده و از سودهاى رويايى گروه شاید خبرى نباشد.مدیرمالی پالایشگاه شیراز درباره مصوبه نحوه محاسبه قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه های کشور و قیمت 5 فروآورده اصلی تا پایان سال 95 که اخیرا” توسط وزیر نفت ابلاغ شده ، اظهار داشت: این مصوبه مهم هنوز به پالایشگاه ها ارسال و ابلاغ نشده اما با انتشار مصوبه توسط رسانه ها، مفاد آن مورد بررسی اولیه قرار گرفته است .طبیعتا” چنین مصوباتی دارای بار مثبت و منفی هستند اما در مجموع نکات مثبت آن بیشتر است. از سوی دیگر باید منتظر اجرای آن توسط مسئولان و اعلام اعداد و ارقام بود تا مشخص شود نحوه محاسبه نرخ خوراک و قیمت فروش فراورده ها چه تبعاتی به همراه دارد .

در حالی که ایران اعلام کرده که تنها در صورتی که صادر کنندگان دیگر حق این کشور برای بازپس گیری کامل سهم خود از بازار را به رسمیت بشناسند در مذاکرات فریز نفتی همکاری خواهد کرد و تولید نفت عراق نیز افزایش پیدا کرده، قیمت نفت امروز پس از افزایش ارزش دلار آمریکا بیش از یک درصد کاهش یافت

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب