اخبار و گزارش بورس سه شنبه 9 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پیش بینی مسابقات پلکان

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 12  واحد افزایش یافت و به رقم 77,358 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 28 واحد ، مبین با 19 واحد و فخوز با 19 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 179 میلیارد تومان رسید که نماد آکنتور با رقمی بیش از 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 3 واحد کاهش یافت به رقم 816 واحد رسید. نمادهای  دماوند ،  شتران    و  ذوب  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 102 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3558 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 111 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

محمدباقر نوبخت در بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی با بیان اینکه در قالب اصلاحیه بودجه سال ۹۵ کل کشور دو تبصره ۳۵ و ۳۶ به تصویب رسیده که با این دو مجوز تا حد ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به نظام بانکی تقلیل می یابد و حداقل ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بانکهای دولتی صورت خواهد گرفت که امیدواریم بتوانیم در کنار آن، از تبصره ۳۶ نیز به اندازه ۱۰ هزار میلیارد تومان به نفع بانکها برخوردار شویم .سخنگوی دولت افزود: شورای نگهبان نیز روز گذشته تائید خود را بر این دو تبصره زد که بر این اساس ظرفیت مناسبی برای تسویه بدهی دولت به بانکها و افزایش سرمایه آنها فراهم خواهد شد، چرا که کاهش مطالبات نظام بانکی از دولت و افزایش سرمایه بانکها ۲ اقدامی بود که نیازی به اجازه قانونی داشت که بر این اساس بانک مرکزی در قالب لایحه اصلاح بودجه سال ۹۵ بستر را برای اخذ اجازه قانونی برای عملیاتی کردن این دو موضوع فراهم نمود .وی در پاسخ به انتقادات مطرح شده در خصوص عدم کاهش نرخ سود بانکی متناسب با تورم نیز تصریح کرد: برخی به مقاومت بانکها برای کاهش نرخ سود همگام با تورم تک رقمی انتقاد دارند اما باید به آنها پاسخ داد وقتی سپرده کمی در اختیار نظام بانکی است و او باید به کل سپرده ها سود دهد، بنابراین پول را گرانتر در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد تا افرادی که سپرده گذاری کرده اند پاداش خود را از بانک بگیرد. بنابراین نمی توان از طریق دستور و تکلیف نرخ سود را کاهش داد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت رشد هشت درصدی اقتصادی را بدون جذب سرمایه خارجی غیرممکن عنوان کرد و گفت: برای رسیدن به این هدف باید هر ساله به طور متوسط ۴۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم که از اجرایی شدن برجام تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی تعهد شده است . محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه شورای اداری استان البرز گفت : بازدیدهای امروز از واحدهای صنعتی استان و گزارش‌هایی که مدیران استانی ارائه کردند، حکایت از عملکرد خوب البرز در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، نعمت‌زاده ادامه داد: جمعیت البرز نسبت به اول انقلاب با رشدی ۳.۵ درصدی ۱۰ برابر شده است که در هیچ جای کشور نظیر ندارد؛ مدیریت این رشد تدبیر زیادی نیاز دارد و نشان می‌دهد که البرز زمینه رشد خوبی دارد .وی گزارشی  از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه داد و گفت: طی سه سالی که از دولت تدبیر و امید می‌گذرد، علی رغم محدودیت‌ها و تحریم‌های موجود بیش از ۹۰۰۰ واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ تکمیل و به بهره‌برداری رسید .نعمت‌زاده افزود: با تکمیل شدن این واحدها در کنار اشتغالی که از توسعه واحدهای موجود ایجاد شد، حدود ۲۳۰ هزار نفر نیز از طریق واحدهای جدید به کار گرفته شدند .

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادهاب ا معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند خساپا در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1122 ریالی به معاملاتش خاتمه داد این نماد امروز بیش از 52 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا منفی بود این نماد امروز با قیمت پایانی 1008 ریالی معاملاتش را به پایان رساند و بیش از 40 میلیون سهم معامله شد . خاور مثبت بود این نماد معاملات امروزش را هم با روند صعودی به پایان رساند ایران خودرو دیزل در پایان معاملات امروز رشد 1 درصدی را شاهد بود و با قیمت پایانی 1236 ریالی به کار خود پایان داد . خکمک مثبت بود این نماد با رشد 4 درصدی همراه شد خکمک امروز معامله در محدوده حداکثر قیمتی را نیز تجربه کرد که در آخر با قیمت پایانی1184 ریالی به کار خود پایان داد . خاهن مثبت بود این نماد با رشد 4 درصدی قیمت پایانی 2056 ریالی را تجربه کرد خاهن امروز پر تقاضا ظاهر شد این نماد با صف خرید 20 میلیونی معاملاتش را به پایان رساند . نمادهای خموتور ، خکار ، ختراک از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . خودرو منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 3121 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خکاوه و خپارس در محدوده صفر مثبت بسته شدند .خگستر قرمز پوش شد این نماد با روند نزولی معاملاتش را به پایان رساند خگستر با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 4261ریالی را تجربه کرد و بیش از 1 میلیون سهم معامله شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ایران خودرو اعلام کرد در مردادماه امسال توانسته تیراژ تولید را به میزان 36 درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش دهد. تولید مرداد ماه سال گذشته 42 هزار و 449 دستگاه خودرو به ثبت رسیده است.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به معاملاتشان خاتمه دادند .  فملی در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد فملی امروز به قیمت پایانی 1691 ریالی رسید  و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . فولاد مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 1241 ریالی رسید فولاد روز مثبتی را پشت سرگذاشت و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد . نماد فنوال صف خرید بود این نماد با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی1242 ریالی رسید . ذوب قرمز پوش بود این نماد امروز هم شاهد کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود بود ذوب با قیمت پایانی 2544 ریالی بیش از 4 میلیون سهم معامله شد . فسرب با افت 3 درصدی معاملاتش را به پایان رساند فسرب که امروز تا مرز حداقل قیمتی نیز پیش رفت باقیمت پایانی 2484 ریالی به کار خود پایان داد .

مدیرعامل شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان گفت: دیوارهای عایق LPMW کاربرد ویژه ای در ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی داشته و با توجه به سیاست سبک سازی ساختمان ها در حال حاضر این محصول بهترین مصالح ساختمانی برای ساختمان ها است.

پروژه بزرگ فولادسازی به رفیت ۱.۷ میلیون تن در شهرستان زرند اجرا می شود مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان با بیان اینکه پروژه بزرگ فولادسازی به ظرفیت ۱.۷ میلیون تن در سال و سرمایه گذاری ۵۱۳ میلیون یورو در شهرستان زرند در دست اقدام است، گفت: پروژه نیروگاه ۱۳۵ مگاواتی فولادسازی با سرمایه گذاری ۱۸۵ میلیون دلار اجرا می شود.

در گروه محصولات غذایی معاملات متعادلی را در اغلب نمادهای گروه نظاره گر بودیم؛ غمینو که پس از شفاف سازی از روز شنبه معاملات متعادلی را در پیش گرفته بود در بازار امروز به حداقل آستانه قیمتی روزانه رسید.

امروز، در پی خبر عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان، مدیر مالی و سرمایه گذاری صنایع شیر ایران، در گفتگو با خبرنگار  بورس نیوز، از عرضه دو شرکت زیر مجموعه خود همچون گلپایگان و آذربایجان شرقی طی سال جاری خبر داد؛ وحیدی در خصوص وضعیت عملیاتی شرکت های زیرمجموعه صنایع شیر ایران اظهار داشت: سه زیر مجموعه شرکت صنایع شیر ایران بودجه سه ماهه اول سال مالی جاری خود را پوشش داده اند و وضعیت تولید و فروش آنها مناسب ارزیابی می شود. همچنین شرکت های زیر مجموعه در حوزه صادرات محصولات به کشورهای خارجی فعالیت دارند. آنچنان که شرکت شیر پگاه گلستان با توجه به هم مرز بودن با کشور ترکمنستان، بخشی از تولیدات خود را به این کشور صادر می کند و در کنار آن شیر پگاه گلپایگان نیز علاوه بر صادرات محصولات به کشورهای عراق و افغانستان برنامه هایی جهت حضور در بازارهای فروش کشور روسیه در نظر دارد . وی همچنین افزود، در حال حاضر مراحل درج و پذیرش شرکت شیر پگاه گلستان انجام پذیرفته و مقرر شده تا 10 درصد از سهام مجموعه مذکور طی هفته جاری یا آینده عرضه گردد .

در گروه حمل و نقل اغلب نمادهای معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند؛ در این میان، حپترو بیشترین رشد قیمتی را داشت و در میانه بازار با رنج های مثبت به صف خریدرسید. معاملات حریل همچنان در محدوده حمایتی 136 تومان دنبال شد و حجم معاملاتش به 2.7 میلیون سهم رسید. 

نماد پرحاشیه آکنتور که روز گذشته با خبر گزارش 12ماهه به صف خرید رسیده بود، در معاملات امروز به قیمت های حداقلی رسید و در نهایت با حجم معامله 1.5 میلیونی در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد. بیش از 30 درصد از حجم معاملات امروز این نماد توسط حقوقی ها عرضه شد. گفتنی است، مجمع فوق العاده این شرکت جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه لغو و به روز پنج شنبه 25 شهریور ماه موکول شد.

 

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس در محدوده صفر تابلو کار خود آغاز کرد و در بین استقال سهامداران حقوقی در حدود 12 میلیون سهم معامله شد که از این حجم 5 میلیون سهم در قیمت 496 تومان در ساعات ابتدایی و 6 میلیون سهم در همان قیمت در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت  در محدوده صفر منفی ، در همان قیمت معاملعه بلوکی به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت. شدوص که روز گذشته در حاشیه ۴ درصد با فشار فروش مواجه شده بود امروز بدون تحرک سهامداران حقوقی با 3 میلیارد ریال ارزش معاملاتی با قیمت آخرین معامله 295 تومان تنها نماد صف خریدی گروه شد. مارون هم پس از چند روز صف خرید و افزایش قیمت امروز با 91 درصد فروشنده حقوقی با حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر منفی ، در قیمت 3,277 تومان به روز خود خاتمه داد ودر رتبه بعد از فارس قرار گرفت.شیراز و شفن صف فروشی های گروه بودند.شپترو بعد از سه روز کاری صف خریدبودن در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 2 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 307 تومان به معاملات خود خپایان داد .اين شركت از طى سنوات قبل مشكل خوراك داشت كه شنيده ميشود كه وضعيت دريافت خوراك پتروشيمى ها بهتر شده كه احتمالا همين عامل باعث رشد چند وقت اخير سهم شده است .

غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر،گفت: تا دو ماه آینده طرح پتروشیمی پردیس با ۱۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه به بهره برداری خواهد رسید .

درگروه پالایشی به جز شپاس بفیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.شتران با 0.6 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 308 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.ونفت در محدوده صفر تابلو قیمت خورد و با 99 درصد فروشنده حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 222 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهر شد.شبندر با قیمت دیروز کار خود را شروع کرد و در بسن استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 6 میلیارد ریالی را رقم زد و در نهایت با قیمت پایانی 496 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

کاردر با اشاره به افزایش بدهی‌های شرکت ملی نفت ایران تبیین کرد: حجم واقعی بدهی‌ها ۵۰میلیارد دلار بوده اما به دلیل افزایش کارمزد و هزینه‌های بازپرداخت، هم‌اکنون بار بدهی‌ها به بیش از ۷۰میلیارد دلار افزایش یافته است.مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه یکشنبه هفته جاری کلیات قراردادهای جدید صنعت نفت در هیأت دولت تصویب شده که به نظر می‌رسد این آخرین مصوبه دولت به منظور اصلاح و اعمال کلیات و الگوی قراردادهای توسعه‌ای صنعت نفت باشد، تصریح کرد: هم‌اکنون متن قرارداد نهایی شده و توافق کامل بین دولت و مجلس به منظور اصلاح این قراردادها انجام گرفته است

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب