اخبار و گزارش بورس چهار شنبه 10 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 190 واحد کاهش یافت و به رقم 77,167 واحد رسید. که نمادهای وغدیر با 37 واحد ، فولاد با 18 واحد و خودرو با 18 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 119 میلیارد تومان رسید که نماد ثاژن با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت به رقم 809 واحد رسید. نمادهای مارون ،  شتران    و  ذوب  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 92 میلیارد تومان رسید که نماد تلیسه با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3556 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 112 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا با بیان اینکه مدیریت کاهش نرخ تورم در ۵۰ سال اخیر کم سابقه است گفت: همواره از دانش اقتصادی وتجربه نخبگان و گنجینه ارزشمند متخصصان داخلی برای بهبود شرایط استفاده می کنیم .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وزیر اقتصاد اظهارداشت: وجود اشکالات اساسی در سیاست های اقتصادی کشور در دهه های گذشته همواره موجب رکود اقتصادی کشور شده و نگرانی نسل جوان و جویای کار را در پی داشته است .وی افزود: در سه سال اخیر برغم تداوم تحریم ها و کاهش شدید قیمت نفت در بازار جهانی، سیاست های دولت نتیجه داده و در یک روند نزولی و مستمر، نرخ تورم نقطه به نقطه از ۴۵ درصد به ۷ درصد کاهش یافته که از دهه ۵۰ تاکنون بی سابقه بوده است .طیب نیا تصریح کرد: بازخوانی تجربیات سالهای گذشته این نتیجه را حاصل می کند که عموما با کاهش قیمت نفت، نرخ تورم و رکود افزایش پیدا می کند، لیکن در سه سال اخیر با وجود تمامی تحریم ها و کاهش قیمت نفت، شاهد کاهش تورم بوده ایم و بازار سکه، طلا و ارز نیز از آرامش نسبی برخوردار بوده است .وزیر اقتصاد بیان داشت: رشد اقتصادی در سال ۹۳ مثبت شد و در سال جاری با برداشته شدن نسبی تحریم ها، گشایش امور در بعضی حوزه ها به چشم می خورد به طوری که در حوزه فروش نفت افزایش یک میلیون بشکه ای را شاهد هستیم و در بحث نقل و انتقالات پول هم در مقایسه با زمان تحریم ها مشکلات مان به حداقل رسیده است؛ همچنین گشایش های خوبی در حوزه مسائل بانکی ایجاد شده و ما را برای رسیدن به رشد ۸ درصدی در برنامه ششم توسعه امیدوار می کند .

در جریان سفر هیئت دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد، مقرر شد با مشارکت و هماهنگی نظام بانکی کشور، صندوق ویژه توسعه استان به منظور حمایت از سرمایه گذاری و جذب طرح های اقتصادی با بهره وری بالا تاسیس شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، رئیس کل بانک مرکزی در این سفر ضمن اعلام این خبر، از تازه ترین آمار درباره حمایت شبکه بانکی از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط خبر داد. به گفته وی، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۴ هزار بنگاه کوچک و متوسط در قالب طرح خروج این بنگاه‌ها از رکود و به‌کارگیری ظرفیت‌های تولیدی، موفق به اخذ تسهیلات از شبکه بانکی شده اند .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادهابا معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند .خساپا منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه داد سایپا به قیمت پایانی 1104 ریالی رسید و بیش از 43 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خاور قرمز پوش بود خاور با افت 2 درصدی به قیمت پایانی 120 تومانی رسید و روز منفی ای برای خود رقم زد در نماد خاور 2 شاهد معامله بلوکی به حجم 15 میلیون سهم بودیم که توسط یک سهامدار حقوقی به 2 سهامدار حقوقی واگذار شد این معامله در بازار خرده فروشی و با قیمت پایه هر سهم 1236 ریالی صورت گرفت . خزامیا با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد . خودرو قیمت پایانی 3072 ریالی را پشت سرگذاشت و با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . خپارس قرمز پوش بود این نماد با افت 2 درصدی به قیمت پایانی 1293 ریالی رسید و معاملاتش را به پایان رساند . با توجه به معاملات منفی در بیشتر نمادها شاهد صف خرید سنگین در نمادهای خاهن و خکار بودیم که با رشد 4 درصدی معاملاتشان را به پایان رساندند . ورنا منفی بود این نماد کاهش 2 درصدی را شاهد بود و با قیمت پایانی 1414 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . خکاوه قرمز پوش بود خکاوه با افت 1 درصدی قیمت پایانی 1348 ریالی را پشت سرگذاشت و با معاملات منفی معاملاتش را به پایان رساند . خموتور سبزپوش بود این نماد با رشد 4 درصدی به قیمت 2806 ریالی رسید و روز مثبتی را پیش رو داشت خموتور امروز به حداکثر قیمتی نیز رسید  .

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . فملی در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1703 ریالی به معاملاتش خاتمه داد فملی با بیش از 12 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود ایننماد با 14 واحد بیشترین تاثیر مثبت رابر شاخص کل گذاشت . ذوب قرمز پوش بود ایننماد با کاهش 2 درصدی به قیمت پایانی 2493 ریالی رسید و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد . فولاد منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1231 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . فولای در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد و قیمت پایانی 2416 ریالی را پشت سرگذاشت . نمادهای هرمز ، فخوز از مثبتهای گروه بودند که در محدوده صفر مثبت به معاملاتشان خاتمه دادند . زنگان صف فروش بود این نمادبا کاهش 4 درصدی به قیمت 4851 ریالی رسید و با صف فروش معاملاتش را به پایان رساند .

رییس مجتمع فولاد کویر آران و بیدگل اصفهان گفت: با بهره‌برداری از فاز دوم شرکت فولاد کویر میزان تولیدات این شرکت از 490 تن به بیش از یک میلیون تن در سال رسیده است. به گزارش ماین نیوز، احمد خوروش افزود: این تولیدات شامل تمامی مقاطع ساختمانی، صنعتی و تمامی صنایع وابسته به سیم‌های کناف است.

رشد 5 درصدي بهاي برخي مصنوعات فولادي در هفته گذشته را مي توان مهم ترين رخداد بازار در روزهاي اخير دانست که تغييري جدي در اين بازار محسوب مي شود. دورنماي مبهم اين بازار قدرت تصميم گيري محدودي را به فعالان بازار فولاد ارائه کرده است. به گزارش ماین نیوز، هفته جاري شاهد رشد ممتد قيمت ها در بازار فولاد هستيم که اين بار به جز بازار ميلگرد، قيمت شمش، تيرآهن، ورق و کلاف نيز در مسير افزايش قرار گرفته که ذهنيت هاي مختلفي را در اين بازار تزريق کرده است. در 4 هفته اخير، اين سومين جرقه رشد قيمت ها است، اما اين بار شتاب و مدت زمان بيشتري را به خود اختصاص داده و به نظر مي رسد اين روند افزايشي که از ابتداي هفته تاکنون ادامه داشته است، باز هم در کوتاه مدت تعقيب شود.

درگروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شپترو با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد و در بین حمایت سهامداران حقیقی بیش از 15 میلیارد ریال معامله شد اما در نهایت در قیمت 322 تومان با صف خرید کوچکی به کارخود پایان داد و با 2 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت و لقب پرارزش ترین و تنها صف خریدی گروه برا به خود اختصاص داد. در نماد پترول که دیروز مهر آیندگان 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز رادر محدوده صفر تابلو شروع کرد و با 96 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملات در حدود 7 میلیونی را رقم زد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 133 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهرشد.همچنین فروش بلوک 6.7 درصدی شرکت بازرگانی پتروشیمی در نماد پترول 4، در قیمت 1430 ریال انجام شد که براساس آنشرکت بازرگانی پتروشیمی موفق شد تا از ترکیب سهامداری پترول خارج شود.  نماهای شفن و فارس در کف قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو بدون فروشنده حقوقی در حدود 2 میلیارد ریال دادوستد شد و در قیمت پایانی 195 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.شپارسح با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي،متوقف شد.

در پی معامله اول شهریور بلوک 20 درصدی مواد ویژه لیا که توسط سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران عرضه و از سوی سرمایه گذاری توسعه سبز گلستان به ارزش 4.86 میلیارد تومان خریداری شد و بعد از توضیحات مدیرعامل “وتوصا” در مورد اثر این واگذاری ، مدیرعامل “شلیا” هم ترکیب سهامداری را اعلام کرد.

دفتر توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی حداقل عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران را در شهریورماه اعلام کرد .به گزارش «پتروتحلیل»، حداقل عرضه ۱۰ محصول که شهریور ماه در بورس کالای ایران عرضه می شود عبارتند است از: پلی اتیلن سنگین دورانی ۶۰۰ تن، پلی اتیلن سنگین اکستروژن ۵ هزار تن ،پلی اتیلن سنگین بادی ۲ هزارو دویست تن، پلی اتیلن سنگین فیلم ۲ هزار و پانصد تن، پلی اتیلن سنگین تزریقی ۳۵۰ تن ، پلی اتیلن سبک خطی ۳ هزار و پانصد تن، پلی اتیلن سبک فیلم ۶ هزار تن، دی اتیل هگزانول ۱ هزار تن و اسید ترفتالیک ۲۰۰ تن، همچنین PVC-S- 655 نیز ۹ هزار و پانصد تن اعلام شده است .این گزارش می افزاید: عرضه منظم محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران از سوی شرکت های پتروشیمی بر اساس دستورالعمل ها و قوانین موجود با توجه به برنامه ریزی های انجام شده درحال انجام است.

در گروه پالایشی به جز شراز و شاوان بقیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.شتران با 0.81 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 14 ملیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 304 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گوه قرار گرفت.در نماد شبندر که دیروز صندوق آرمان شهر 200,000 سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود با قیمت دیروز کار خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 1 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 492 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 14 واحد منفی ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.ونفت در مثبت قیمت خورد و با 99 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملات بیش از 1 میلیونی را به خود اختصاص داد اما در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 220 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و پرحجم ظاهرشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویم توماس، مسئول بخش انرژی شرکت هلندی شل، اعلام کرد: عرضه مازاد جهانی نفت که در 2 سال اخیر قیمت‌ها را به شدت کاهش داده است ممکن است تا نیمه دوم سال 2017 میلادی نیز گریبانگیر این بازار باشد .احتمال بازگشت تولید روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه ای لیبی و نیجریه به صنعت نفت و نبود قطعیت درباره سطح تولید عراق و ایران موضوع احیای توازن بازار نفت را فراتر از انتظارها می‌برد .

بررسی عملکرد بنادر کشور در ۵ ماه نخست امسال حاکی از آن است که روند واردات مواد نفتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۸ درصد افزایش یافته است .

در گروه حمل و نقل اکثر نمادها امروز نیز معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند که در این میان حتاید و حپارسا بیشترین رشد قیمتی را تجربه کردند. در حتاید گنجینه آرمان شهر همچنان نقش خریدار را بازی می کند. حریل نیز همچنان در محدوده 136 تومان در نوسان بود؛ در معاملات روز گذشته این نماد نیز سرمایه گذاری سلیم فروشنده بود.

در لیزینگی ها، ولصنم تنها نماد مثبت گروه بود که امروز نیز همانند چند روز گذشته در محدوده 155 تومان به معاملات خود پایان داد؛ سهم در محدوده حمایتی خود در حال معامله است و درصورت تداوم معاملات در این محدوده میتوان این سهم را برای خرید مدنظر قرار داد.  مابقی نمادهای گروه معاملات منفی را پشت سرگذاشتند و در این میان ولغدر با عرضه سهامداران به صف فروش رسید؛ حق تقدم این نماد نیز در سومین روز معاملاتی خود در قیمت 39 تومان با صف فروش همراه بود.

در گروه استخراج زغال سنگ، با ادامه روند افزایش قیمت جهانی زغال سنگ امروز نیز شاهد معاملات مثبت در نمادهای این گروه بودیم. کشرق با صف خرید در قیمت 5178 ریال به کار خود پایان داد. کطبس نیز رشد 3.5 درصدی را در معاملات امروز خود تجربه کرد و با معامله 1.2 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت. کپرور علیرغم شروع مثبت معاملات خود بتدریج به محدوده منفی رسید.

بر اساس گزارش روز گذشتهworldsteel   (به نقل از Commodities ) روندتولید فولاد چین در نیمه ماه آگوست نسبت به 10 روز ابتدایی ماه با رشد 3 درصدی همراه بود که این میتواند خبر خوبی برای دو حوزه سنگ آهن و زغال سنگ باشد.

در گروه زراعت و خدمات وابسته، نماد تلیسه پس از بازدهی 90 درصدی در سیزدهمین روز معاملاتی صف خود را عرضه کرد و پس از معامله بیش از 7 میلیون سهم در محدوده 4.5 درصد به معاملات خود خاتمه داد. با توجه به روند صعودی این نماد طی دو هفته اخیر، علیرغم شنیده هایی از تعدیل مثبت در این نماد خرید سهم در این محدوده قیمتی با ریسک همراه است. به گفته مدیرعامل تلیسه، شرایط شرکت به گونه ای است که هزینه ها در نیمه اول سال بالاتر است و مطمئنا در نیمه دوم سال هم تولید و هم فروش بیشتر خواهد بود و ما انتظار رشد فروش و تولید را در این نیمه از طرف شرکت داریم. نیمه دوم سال شرایط فصلی و دامی برای ما بهتر بوده و بسیار متفاوت با نیمه اول سال است در نتیجه فروش ما در این نیمه بیشتر از ۶ ماهه اول خواهد بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب