اخبار و گزارش بورس شنبه 13 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مسابقات پلکان

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 420 واحد کاهش یافت و به رقم 76,747 واحد رسید. که نمادهای وغدیر با 48 واحد ، خودرو با 42 واحد و فولاد با 39 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 205 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 12 واحد کاهش یافت به رقم 796 واحد رسید. نمادهای   مارون ،    شتران و  دماوند  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 60 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3567 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 115 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

به گزارش اقتصاد آنلاین علی‌اصغر میرمحمد صادقی از تدوین آیین‌نامه اجرایی اعطای کارت‌های اعتباری ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی خرید کالا و خدمات خبرداد و گفت: اعطا و اجرای کارت خرید اعتباری کالا تا سقف ۱۰ میلیون تومان که در فاز اول به کارمندان آموزش و پرورش و بازنشسته‌ها ارایه شد، تا پایان سال ادامه دارد و مشمولان تنها می‌توانستند به خرید کالا بپردازند، اما اکنون ارایه کارت‌های اعتباری خرید کالا و خدمات که از ابتدای مهرماه اجرایی خواهد شد، در سه سطح ده میلیون تومانی، سی میلیون تومانی و حداکثر ۵۰ میلیون تومانی خواهد بود . مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: اعتبارات کارت خرید کالای ایرانی از منابع بانک مرکزی تامین می‌شود و در راستای سه طرحی بود که دولت در سال گذشته برای خروج از رکود، تصویب کرده بود و اجرای آن، تا پایان سال هم تمدید شده است؛ اما منابع مالی لازم برای ارایه کارت‌های اعتباری خرید کالا و خدمات به عنوان یک پروژه جدید، قرار است از طریق بانکها تامین شود و تسهیلات، با همان نرخ عقود مبادله‌ای که مصوب شورای پول و اعتبار و معادل ۱۸ درصد است، در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد .

وزیر کشور درباره پرونده «املاک نجومی» و واگذاری املاک گران‌قیمت به برخی مدیران شهری از دستور خود به معاون عمرانی وزارت کشور و رییس سازمان‌ شهرداری‌ها برای بررسی این پرونده خبر داد . به نقل از ایسنا؛ عبدالرضا رحمانی فضلی افزود : درباره این موضوع سازمان بازرسی بررسی‌هایی انجام داده و به گزارشات اولیه ای رسیده است و این گزارش اولیه را برای شهرداری فرستاده است تا شهرداری پاسخ دهد .وی اضافه کرد: شهرداری باید متناسب با اختیارات و قوانینی که دارد درباره این گزارشات پاسخگو باشد که آیا اقدامش مطابق با قانون بوده یا خیر؟

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بجز نماد خکار که با تقاضا همراه بود سایر نمادها یکدست قرمز پوش بودند خکار با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 1473 ریالی را تجربه کرد و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . خساپا قرمز پوش بود این نماد اولین روز معاملاتی خود را با کاهش 3 درصدی آغاز نمود و به قیمت پایانی 1067 ریالی رسید .سایپابیش از 51 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خاهن با کاهش 2 درصدی معاملاتش را به پایان رساند و با قیمت پایانی 2098 ریالی بیش از 28 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خگستر ، خکمک ،ختراک ، خموتور از منفی های گروه بودند که افت 4درصدی را تجربه کردند و با صف فروش معاملاتشان را به پایان رساندند. خودرو به قیمت 2957 ریالی رسید ایران خوردو روز منفی ای را پشت سرگذاشت و با کاهش 3 درصدی به معاملاتش خاتمه داد . خزامیا با قیمت پایانی 974ریالی بیش از 14 میلیون سهم معامله شد و به معاملات منفی ای خود پایان داد . خپارس افت 3 درصدی را شاهد بود این نماد پس از آنکه قیمت پایانی 1249 ریالی را پشت سرگذاشت بیش از 12 میلیون سهم معامله شد .خاور نیز از منفی های گروه بود که افت 3 درصدی را شاهد شد این نماد تا مرز صف فروش نیز پیش رفت اما در آخر باقیمت پایانی1159 ریالی به معاملاتش پایان داد . ورنا منفی بود ایننماد امروز حداقل قیمتی را نیز تجربه کرد که در آخر با قیمت پایانی 1364 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خمهر ، خنصیر از دیگر نمادهای صف فروش گروه بودند که با حداقل قیمتی معاملاتشان را به پایان رساندند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارسال نامه به خودروسازان برای ارائه قراردادها به این کمیسیون خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سعید باستانی با انتقاد از هزینه های مالی زیاد و سربار خودروسازان به خانه ملت گفت:در کشوری همانند کره جنوبی در یک مقطعی اجازه واردات خودرو داده نشد و تسهیلات با نرخ پایین به خودوسازان پرداخت شد که پس از چالاک سازی خودروسازان روی پای خود ایستادند. وی ادامه داد: خودروسازان حدود ٦میلیون تومان هزینه سربار بانک و دولت داردند و اگر این هزینه ها کاهش یابد قیمت خورو کاهش می یابد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد لیدر گروه بود که با معاملات منفی همراه بود این نماد امروز افت 1 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 1209 ریالی رسید و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . ذوب در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 250 تومانی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد . فملی قرمز پوش بود این نماد افت 1 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 1679 ریالی رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . فسرب مثبت بود این نماد با حداکثر قیمتی معاملاتش را به پایان رساند فسرب با رشد 4 درصدی همراه شدو با صف خرید به کار خود پایان داد. نمادهای فرآور ، فاسمین از دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که با صف خرید به کار خودشان پایان دادند. هرمز منفی بود ایننماد امروز با کاهش 1 درصدی به قیمت پایانی 2251 ریالی رسید . کیمیا مثبت بود و رشد 2 درصدی را شاهد بود کیمیا به قیمت 5357 ریالی رسید . نمادهای فباهنر و میدکو قرمز پوش بودند این 2 نماد در محدوده صفر منفی معاملاتشان را پشت سرگذاشتند .  

دکتر بهرام سبحاني مدير عامل فولاد مبارکه در جلسه کميته مديريت شرکت فولادمبارکه و در جمع اعضاي اين کميته با تأکيد بر حفظ سهم 50 درصدي توليد فولاد خام گفت: بهره برداري از طرح هاي توسعه ، ميزان فولاد خام در گروه فولاد مبارکه را به.10.3 ميليون تن خواهد رساند. به گزارش ماین نیوز، وي افزود: براي فولاد مبارکه يک افتخار و مزيت است که پروژه هاي طرح وتوسعه وتوليد محصولات جديد با ارزش افزوده بالاتر را در بدترين شرايط دوران فولاد مبارکه از نظر قيمتهاي داخلي و بازار جهاني به بهره برداري و توليد رسانده و اين موفقيتها چيزي نيست جز روحيه جهادي، تلاش، همدلي وهمکاري در بين تمام سطوح فولاد مبارکه.

تا پایان شهریور ریل ملی با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد. این خبر را مدیر روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان اعلام کرد. به گزارش ماین نیوز، از پاییز سال گذشته ریل ملی آماده بهره‌برداری است اما افتتاح آن در دهه فجر سال ۹۴ و تا پایان آن سال به‌دلیل کمبود نقدینگی و شرایط نامساعد بازار فولاد کشور در چند سال گذشته میسر نشد.

درگروه محصولات شیمیایی به جز نمادهای شدوص، شکلر و شلعاب بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.فارس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی در حدود 17 میلیارد ریال معاملعه شد که در حدود 3میلیون سهم در قیمت 496 تومان در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 495 تومان به روز خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد و با 5 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شفارا،شپمچا،شپارس و شفن صف فروشی های گروه بودند.در نماد پترول که در آخرین روز کاری، مهر آیندگان 1 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود بدون فروشنده حقوقی بیش از 7 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با افت 2 درصدی ، در قیمت 131 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهر شد. شدوص در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 6 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با رشد 4 درصدی ،  با قیمت 315 تومان خود را برای معاملات فردا آماده گرد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.تاپیکو با 23 واحد منفی به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات در حدود 4 میلیارد ریالی را رقم زد و با قیمت آخرین معامله 191 تومان روز خود را به اتمام رساند.

درصد سهام پتروشیمی دماوند به ارزش کل پایه ۱۳ هزار میلیارد ریال فردا(یکشنبه) در فرابورس به مزایده گذاشته می شود . تعداد 10 هزار سهم پتروشیمی دماوند معادل 80 درصد سهام این شرکت فردا، در چهاردهمین روز شهریورماه جاری روانه میز فروش فرابورس ایران می شود .

در گروه پالایشی به استثناء نمادهای شراز ، ونفت بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتران با 0.97 واحد به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حیقی در حدود 16 میلیارد ریال معامله شد ، در پایان با افت 2 درصدی ، در قیمت 299 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در صدر گروه قرار گرفت.در نماد ونفت که در آخرین روز کاری مهر آیندگان 150,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود با قیمت دیروز معاملات خود را آغاز کرد و با 86 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملات در حدود 3 میلیونی را تجربه کرد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 221 تومان به کار خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد.شبندر با 24 واحد منفی به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در ادامه روند نزوی خود امروز راهم منفی قیمت خورد و در بین سهامدارن حقیقی بیش از 8 میلیارد ریال دادوستد شد ، این نماد در نهایت با افت 2 درصدی به قیمت 485 تومان رسید.

به گزارش شانا، در روزهای اخیر آیین‌نامه ١٤ ماده‌ای «نحوه محاسبه نرخ خوراک پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها» از سوی دولت به وزارتخانه‌های مرتبط ارسال شد .بر اساس این ابلاغیه نرخ خوراک این واحدها برای شرکت‌های خصوصی و دولتی بر مبنای ٩٥ درصد میانگین محموله‌های صادراتی نفت در یک ماه شمسی است. این شیوه نامه تفاوتی با آنچه در گذشته ابلاغ شده است، ندارد .در سال‌های ٩١ و ٩٢ جهش مداوم نرخ دلار و سرانجام افزایش نرخ ارز مرجع سبب جهش سودآوری این شرکت‌ها شد. گرچه این موضوع می‌تواند اثر مثبتی بر سودآوری شرکت‌های پالایشی داشته باشد اما ابهام‌های موجود در بخش قیمت‌گذاری، مانع از تشخیص دقیق اثر این عامل مهم بر صورت‌های مالی این شرکت‌ها می‌شود .به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر نحوه قیمت‌گذاری شرکت‌های پالایشی بیشتر سلیقه‌ای بوده است تا این‌که از قانون خاصی پیروی کنند.، بر این اساس ممکن است پس از یکسان‌سازی نرخ ارز نیز قیمت‌ها متفاوت از آنچه بازار در انتظار آن است، تعیین شود.

در گروه حمل و نقل حریل همچنان صدرنشین معاملات گروه بود و حدود 4 میلیون سهم در محدوده منفی این نماد داد و ستد شد. معاملات حتاید امروز نیز با خرید حقوقی همراه بود و با رنج های مثبت این گروه در ساعت اولیه بازار به حداکثر آستانه قیمتی روزانه رسید؛ گنجینه آرمان شهر روز گذشته نیز در این سهم خریدار بود. حتوکا دیگر نماد مثبت گروه بود و سایر نمادها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

در گروه استخراج زغال سنگ، کاهش زغال سنگ کک شو در بنادر چین و عدم تعادل عرضه و تقاضا تداوم رشد قیمت جهانی این محصول را در پی داشته است؛ علیرغم این موضوع در معاملات امروز این گروه کشرق تنها نماد مثبت گروه بود و دو نماد کپرور و کطبس به حداقل قیمت روزانه رسیدند.

در استخراج کانه های فلزی، شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای کروی، کاما و کبافق بودیم؛ روز گذشته با انتشار آمار نامطلوب اشتغال امریکا و بدنبال آن عدم رشد نرخ بهره فدرال رزرو، شاهد رشد قیمت کامودیتی ها بودیم که در این میان قیمت جهانی روی تا 2.366 دلار نیز افزایش یافت. 

در میانه بازار امروز شاهد توقف نماد آکنتور به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات بودیم . این درحالی است که این شرکت هفته گذشته صورتمالی 12 ماهه 94 خود را منتشر کرد که طبق آن توانست مبلغ 15.307 ریال سود به ازای هر سهم محقق کند که در مقایسه با گزارش حسابرسی نشده مبلغ 139 ریال افزایش داشت. گفتنی است، این شرکت که از تیرماه سال جاری چندین بار زمان مجمع سالانه و فوق العاده خود را تغییر داده تاکنون موفق به دریافت مجوز قانونی سازمان بورس برای افزایش سرمایه نشده و طبق آخرین اطلاعات مجامع این شرکت قرار است پنج شنبه 25 شهریور ماه برگزار گردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب