اخبار و گزارش بورس یکشنبه 14 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پیش بینی مسابقات پلکان

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 237 واحد کاهش یافت و به رقم 76,509 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 71 واحد ، فولاد با 39 واحد و وغدیر با 31 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 125 میلیارد تومان رسید که نماد مبین با رقمی حدود 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت به رقم 793 واحد رسید. نمادهای شتران، مارون و  ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 76 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3561 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 118 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

غلامحسین شافعی در رقابت با مسعود خوانساری با چهار رای بیشتر به عنوان رییس جدید اتاق بازرگانی ایران انتخاب شد . به گزارش خبرنگار اقتصاد انلاین، در انتخابات امروز اتاق ایران، از ۴۴۹ نفر عضو هیات نمایندگان، ۴۰۱ نفر در جلسه حضور دارند و برگ رای دریافت کردند .گفتنی است؛ از ۳۹۷ رای ماخوذه، غلامحسین شافعی ۱۹۸ رای و مسعود خوانساری ۱۹۴ رای کسب کردند. همچنین از مجموع آراء چهار نفر از اعضای هیات نمایندگان رای ندادند و پنج رای هم به عنوان رای مخدوش از سوی برگزارکنندگان تشخیص داده شد .شافعی پیش از محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران بود و اکنون به عنوان دومین بار به عنوان رییس اتاق انتخاب شده است .یادآور می‌شود محسن جلال‌پور پس از ۱۴ ماه ریاست در اتاق بازرگانی ایران، به دلیل بیماری از ادامه ریاست استعفا داد و امروز مراسم انتخاب رییس جدید اتاق بازرگانی ایران با دو کاندیدا  (مسعود خوانساری و غلامحسین شافعی) برگزار شد .

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه از ارسال نامه رئیس جمهور خطاب به رئیس مجلس مبنی اصلاحات لایحه احکام برنامه ششم توسعه خبر داد .محمد خدا بخشی در گفتگو با مهر از ارسال نامه رئیس جمهور به مجلس در خصوص برنامه ششم توسعه خبر داد .نماینده مردم الیگودرز در مجلس اظهار داشت: امروز نامه رئیس جمهور خطاب به رئیس مجلس در خصوص لایحه برنامه ششم توسعه در کازینوی نمایندگان قرار گرفت .سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم ادامه داد: در متن نامه آمده است پیرو ارسال آن لایحه، اصلاحاتی تقدیم مجلس می شود، که شامل 4 ماده در خصوص هدفگذاری برنامه ششم توسعه، منابع مالی سرمایه گذاری، اولویت ها، مسائل محوری است .خدابخشی گفت: در واقع همان نامه ای که با امضای آقای نوبخت برای اصلاح برنامه ششم توسعه به مجلس ارائه شده بود این بار با امضای رئیس جمهور به مجلس ارائه شد .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بیشتر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا مثبت شد این نماد که طی چند روز گذشته روند نزولی را پشت سرگذاشت امروز با رشد قیمتی همراه شد سایپا با افزایش 2 درصدی به قیمت پایانی 109 تومانی رسید و بیش از 55 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا با رشد 1 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت زامیاد امروز قیمت پایانی 959 ریالی را تجربه کرد و بیش از 34 میلیون سهم معامله شد . خودرو منفی بود ایران خودرو در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2935 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . خاهن مثبت بود این نماد که طی چند روز گذشته رشد چشمگیری را پشت سرگذاشت امروز هم با رشد قیمتی همراه شد و با صف خرید 1 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد خاهن امروز با افزایش 3 درصدی به قیمت پایانی 2174 ریالی رسید و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد . خپارس ، خاور از نمادهایی بودند که در محدوده صفر مثبت به کار خودشان پایان دادند . خپارس امروز به قیمت 1251 ریالی رسید و بیش از 9 میلیون سهم معامله شد . ورنا مثبت بوداین نماد امروز رشد 1 درصدی را شاهد بود و با قیمت پایانی 1383 ریالی به کار خود پایان داد . خکاوه ، خاذین از دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که رشد 1 درصدی را پشت سرگذاشت و بیش از 4 میلیون سهم معامله شدند . نمادهای خفنر ، خلنت از منفی های گروه بودند که با صف فروش به کار خودشان پایان دادند .ختراک سبز پوش بود این نماد امروز با افزایش 2 درصدی قیمت پایانی 4464 ریالی را پشت سرگذاشت .

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . فولاد قرمز پوش بود یان نماد با کاشه 1 درصدی به معاملاتش خاتمه داد فولاد به قیمت پایانی 1187 ریالی رسید و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . ذوب کاهش 1 درصدی را تجربه کرد این نمادامروز با  روند نزلی همراه شد و با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 2459 ریالی را شاهد بود و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . فاسمین دومین روز معاملاتی خود را با روند صعودی آغاز کرد این نماد پس از رشد 2 درصدی قیمت پایانی 2644 ریالی را پشت سرگذاشت و روز مثبتی را به پایان رساند . هرمز مثبت بود این نماد در محدوده صف خرید آخرین معامله خود را به پایان رساند هرمز به قیمت پایانی 230 تومانی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد که بیش از 99 درصد خرید امروز سهم توسط یک سهامدار حقوقی صورت گرفت . وتوکا با رشد 2 درصد یبه کار خود پایان داد و به قیمت پایانی 170 تومانی رسید . ارفع منفی بود این نماد امروز روند منفی ای را پشت سرگذاشت و با کاهش 1 درصدی و قیمت پایانی 3963 ریالی معاملاتش رابه پایان رساند .

شرکت فولاد آلياژي ايران به عنوان بزرگ ترين توليدکننده انواع فولادهاي آلياژي در اشکال ميلگرد، تسمه و چهارگوش در خاورميانه در سال 1378 به بهره برداري رسيده و با ظرفيت سازي جديد صورت گرفته، امکان توليد بيش از 500هزار تن محصول فولادي در سال را دارد. به گزارش ماین نیوز، اين شرکت تا کنون افزون بر 18 گروه فولادي و در قالب حدود 330گريد آلياژي را توليد کرده و اين آمادگي را دارد که بر اساس خواسته مشتريان، هر نوع فولاد آلياژي را به صورت بيلت يا مقاطع فوق الذكر توليد کند اما در مقطي از زمان به دليل رکود بازار مجبور به توليد محصول ساختماني هم شد. محمد ابراهيم قديريان، مدير عامل شرکت فولاد آلياژي ايران راهکار هايي براي رشد توليد و توسعه صادرات ارائه مي دهد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند. در نماد پترول که دیروز مهر آیندگان 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 5 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 130 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 3 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.شپارس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 4 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با افت 4 درصدی ، در قیمت 193 تومان به روز خود خاتمه داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.نمادهای شپارسح ،شپمچا،شفن و شدوص صف فروشی های گروه بودند.شپترو بدون خریدار حقوقی با حجم معاملاتی پائین و با قیمت 319 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

بلوک ۲۰ درصدی سهام شرکت پتروشیمی ابن سینای همدان فردا(دوشنبه) به ارزش کل پایه ۱۷۱ میلیارد ریال در فرابورس عرضه می شود .همچنین این بلوک 20درصدی به وکالت از شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی به صورت 15 درصد نقد و بقیه با اقساط 6 ماهه در مدت 7 سال واگذار خواهد شد .

فرناز علوی به خبرنگار شانا گفت: تعیین مشوق های قانونی در صنعت پتروشیمی باید به گونه ای باشد که سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذب این صنعت شوند و سرمایه های خود را در این حوزه سوق دهند .وی با اشاره به این که صنعت پتروشیمی سرمایه بر است، یادآور شد: مشوقهای مختلف سبب توسعه و جذب سرمایه های جدید می شود .عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه با توضیح درباره تعیین مشوق های مختلف اظهار کرد: مشوق در قیمت خوراک با توجه به فرمولها و آیین نامه وزارت نفت مشخص شده است .وی پیش از این به خبرنگار شانا گفته بود: ٢٨ طرح جدید در برنامه ششم توسعه در بخش پتروشیمی تعریف شده است و تامین مالی این طرحها به طور مستقیم از طریق سرمایه گذاری خارجی تامین می شود .

در گروه پالایشی اکثر نمادها به استثناء شراز، شرانل ، ونفت در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر با 72 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار یر شاخص بورس با منفی کار خود را آغاز کرد و با 66 درصد خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 12 میلیارد ریال معامله شد ، در انتها با افت 5 درصدی در قیمت 463 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.این نماد در دوره ۳ ماهه منتهی به ٩۵/۰٣/٣١ ، به ازای هر سهم ١٩ ریال سود محقق کرده است. شتران در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 12 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان با افت 4 درصدی ، در قیمت 288 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت و پرحجم ظاهرشد.شبریز در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با 80 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات در حدود 19 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در نهایت با افت 3 درصدی ، در قیمت 417 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد  و در رتبه سوم گروه قرار گرفت.در این گروه شنیده می شود گزارش های 3 ماهه ،  بدون در نظر گرفتن ابلاغیه دولت در خصوص قیمت نفت مورد استفاده انجام گرفته است و برای خرید عده ای خاص تا گزارش ۶ ماهه و محاسبه دقیق این اتفاق بهترین حربه هست.

درحالی که اعضای اوپک و برخی کشورهای غیرعضو این سازمان خود را برای نشستی غیررسمی در الجزایر آماده‌ می‌کنند تا درباره اقدامی عملی برای فریز احتمالی تولید نفت تصمیم‌گیری کنند و زمینه را برای بالا بردن قیمت‌ها آماده سازند؛ ایران همچنان به رسیدن به سطح تولید نفت پیش از تحریم‌ها اصرار دارد .ایران قصد دارد امسال  ٩٠ هزار بشکه از میدان های غرب کارون به تولید نفت خود اضافه کند و تا سال ٢٠١٨ تولید نفت این میادین را از ٤٥٠ هزار بشکه به ٧٠٠ هزار بشکه در روز برساند. ایران همچنین قصد دارد تولید میعانات گازی خود را از ٤٥٠ هزار بشکه به یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد .

در گروه استخراج زغال سنگ، روند مثبت معاملاتی نمادها در پی رشد قیمت های جهانی زغال سنگ چندان دوام نداشت و تمامی نمادها در معاملات امروز به حداقل قیمت روزانه رسیدند. در کطبس نیز خبری داشتیم از رشد 38 درصدی میزان تولید کنسانتره زغال سنگ طی 5 ماهه نخست امسال؛ به گزارش ماین نیوز، شرکت های زغال سنگ طبس و البرز مرکزی از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 222 هزار و 895 تن کنسانتره زغال سنگ تولید کردند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 162 هزار و 69 تن بود. از این میزان، 177 هزار و 816 تن توسط «شرکت زغال سنگ طبس» و 45 هزار و 79 تن از سوی «شرکت زغال سنگ البرز مرکزی» تولید شد .

در گروه بانکی، وکوثر تنها نماد مثبت گروه بود و مابقی نمادها منفی معامله شدند. ونوین که طی هفته های اخیر روند معاملاتی منفی را در پیش گرفته، امروز نیز صف فروش را تجربه کرد. این شرکت درنظر دارد سرمایه خود را با افزایش 18 درصدی ازمحل سود انباشته به مبلغ 13.350میلیارد ریال برساند که این برنامه در صورت موافقت سازمان بورس اجرایی خواهد شد. در معاملات امروز این گروه، شاهد جابجایی بلوک 10 میلیونی در بازار خرده فروشی و در قیمت صفر تابلو نماد وانصار بودیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب