اخبار و گزارش بورس دوشنبه 15 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
زمان مناسب سرمایه گذاری در بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 12  واحد افزایش یافت و به رقم 76,522 واحد رسید. که نمادهای تاپیکو با 36 واحد ، شبندر با 20 واحد و اخابر با 15 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 135 میلیارد تومان رسید که نماد فاراک با رقمی بیش از 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 797 واحد رسید  که نماد هرمز با 2  واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  117 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3553 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 118 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

به گزارش اقتصاد آنلاین، ولی‌الله سیف در نشست اقتصاد مقاومتی و شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری استان ایلام، اظهار کرد: باید با هم‌اندیشی و در نظر گرفتن شرایط بانکی کشور و یافتن راه‌حلی مناسب در خصوص قصه پر غصه بانک‌ها، بتوانیم مشکلات را حل کنیم .وی با اشاره به اینکه از یک طرف بانک‌ها را داریم که در تنگنای اعتباری هستند و از طرف دیگر واحدهای صنعتی وجود دارند که نیازمند سرمایه در گردش هستند، افزود: واحدهایی که امکان ادامه حیات با تزریق منابع مالی ندارند باید جمع شده و واحدهای جدید با سرمایه‌گذار جدید جایگزین آنها شوند .وی با اشاره به اینکه 45 درصد منابع نظام بانکی در ایران بدون بازدهی قفل شده‌اند، اضافه کرد: این منابع، دارایی‌های منجمد هستند و باید در نظر داشت که کلیه منابع بانک‌ها هزینه‌دار هستند .رییس کل بانک مرکزی ایران با تاکید بر اینکه سپرده مشتریان در بانک‌ها نیز نیازمند ارائه خدمات است، تصریح کرد: در این فضا و وضعیت موجود، اقتصاد کشور نیازمند منابع است که بانک‌ها با این فشارها و علیرغم همه مشکلات توانسته‌اند 90 درصد تامین مالی را در کشور بر عهده بگیرند .سیف با بیان اینکه باید از هدر رفت و بی‌نتیجه مصرف کردن منابع جلوگیری شود، عنوان کرد: ما باید تصمیم بگیریم از این منابع محدود استفاده بهینه را داشته باشیم و هدایت به سمتی باشد که بیشترین رشد را داشته تا زمینه نجات صنعت فراهم شود .وی اضافه کرد: در کارگروه تسهیل و رفع موانع سرمایه‌ گذاری باید اولویت با طرح‌هایی باشد که منجر به رشد خواهند شد که در بانک مرکزی نیز همه موانع برداشته شده و تنها یک شرط داریم و آن هم اینکه بنگاهی که برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شود باید به گونه‌ای باشد که با این منابع خط تولیدش فعال شود .رییس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه اولویت ما در سال جاری علاوه بر تامین سرمایه در گردش با بنگاه‌های کوچک و متوسط است، افزود: سال گذشته 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده است که نزدیک به 40 درصد برای سرمایه در گردش بوده است

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا در محدوده صفر منفی بسته شد سایپا امروز با قیمت پایانی 1089 ریالی بیش از 23 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود .خاور منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد خاور امروز قیمت پایانی 1157 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 21 میلیون سهم معامله شد که حدوده 78 درصد خرید امروز خاور توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . خودرو سبز پوش بود ایران خودرو با قیمت پایانی 2937 ریالی معاملاتش را به پایان رساند و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . خاهن با تقاضا ظاهر شد این نماد امروز با رشد 4 درصدی همراه شد و مورد توجه سهامداران بود خاهن بارشد 4 رصدی قیمت پایانی 2273 ریالی را تجربه کرد و با صف خرید 2 میلیونی معاملاتش را به پایان رساند . نمادهای خشرق ، خریخت از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . ختراک مثبت بوداین نماد که امروز به حداکثر قیمتی نیز رسید با رشد 4 درصدی به معاملاتش خاتمه داد ختراک امروز به قیمت پایانی 4668 ریالی رسید و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد .  خکاوه قرمز پوش بود این نماد با افت 1 درصدی به قیمت پایانی 1295 ریالی رسید و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . ورنا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1375 ریالی به کار خود پایان داد .

سایپا و سازمان خصوصی سازی دیروز نتوانستند بلوکهای ۵۶ درصدی سایپا دیزل را به فروش برسانند تا تکلیف “خکاوه” به زمان نامعلوم دیگری موکول شود.براساس این گزارش، دیروز نیوان ابتکار اصالتا” و وکالتا” یک میلیارد و 191 میلیون و 121 هزار سهم “خکاوه” را توسط کارگزاری سپهر باستان به قیمت پایه هر سهم 163 تومان روانه میز فروش کرد اما کسی حاضر به خرید این بلوک مدیریتی نشد .در ترکیب سهامداری سایپا دیزل، سایپا با 41.5 درصد، نیوان ابتکار با 15.2 و بانک قوامین با 2.2 درصد مالکیت حضور دارند .

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادهابا معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد مثبت بود این نماد در کحدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1191 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 24 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . ذوب به قیمت پایانی 2464 ریالی رسید این نماد امروز معاملاتش را در محدوده صفر مثبت به پایان رساند و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . فسرب صف خرید بود این نماد امروز با روند صعئودی همراه شدو توانست به قیمت 265 تومانی برسد . فاسمین که معاملاتش را در محدوده مثبت آغاز نمود در آخر پس از رشد 2 درصدی با قیمت پایانی 2702 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . نمادهای زنگان ، فرآور از منفی های گروه بودند که با صف فروش معاملاتشان را به پایان رساندند . میدکو مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2063 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت همچنین در نماد میدکو 2 شاهد دو معامله بلوکی به حجم 215 میلیون سهم بودیم که یک معامله با حجم 50 میلیون سهم با قیمت 206 تومان و معامله بعدی با قیمت 2049 ریالی و به حجم 165 میلیون سهم انجام شد این معامله توسط سهامدارن حقوقی و در بازار خرده فروشی صورت گرفت .

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.تاپیکو با 37واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 85 درصد خریدار حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با رشد 2 درصدی ، در قیمت 196 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شکربن و شپارس صف خریدی های گروه بودند.درنماد شپارس که دیروز سرمایه گذار سپهر 450,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود  امروز بدون خریدار حقوقی ارزش معاملات 3 میلیارد ریالی را رقم زد و در انتها در قیمت 203 تومان با صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از تاپیکو قرار گرفت.شفن بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه شد.ساینا که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود تحت حمایت سهامداران حقیقی و با حجم معاملاتی پائین با افت 4 درصدی ، درقیمت 377 تومان به روز خود پایان داد. این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ 17/06/1395متوقف شد. شپارسح با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي،متوقف شد.

زمان عرضه تعداد 8 میلیون سهم شرکت پتروشیمی ابن سینای همدان معادل 20 درصد سهام این شرکت که قرار بود در روز 15 شهریور، توسط سازمان خصوصی سازی در فرابورس ایران انجام شود به روز یکشنبه 28 شهریورماه جاری موکول شد .این میزان سهام شرکت پتروشیمی ابن سینای همدان قرار است در این روز به قیمت پایه هر سهم 21هزار و 491ریال و ارزش کل پایه 171 میلیارد و 928 میلیون ریال به وکالت از شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی به صورت 15 درصد نقد و بقیه با اقساط 6 ماهه در مدت 7 ساله واگذار شود .

مدیرعامل پتروشیمی پردیس اظهار کرد: این مجتمع پتروشیمی 30 هزارتن سوآپ را با پتروشیمی های کرمانشاه، شیراز و خراسان را انجام می دهد که سهم هر شرکت 10 هزار تن است .

در گروه پالایشی که روز گذشته با فشارعرضه ها معاملات منفی را تجربه کردند امروز در محدوده مثبت با افزایش تقاضا همراه شدند.شتران با 2 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 29 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با قیممت آخرین معامله 302 تومان با صف خرید در حدود 1 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد ، لیدر گروه شد.نمادهای شتران،شراز و شبریز در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شاوان در منفی قیمت خورد و با 97 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملاتی در حدود 18 میلیارد ریالی را تجربه کرد اما در نهایت با رشد 3 درصدی ، در قیمت 1,007 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از شتران قرار گرفت.شسپا بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه شد.در نماد شبندر که دیروز باز هم آرمان شهر 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد ، در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 469 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد. 

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تولید نفت ایران از 3.8 میلیون بشکه در روز گذشته است، گفت: ایران می‌تواند بسته به نیاز بازار طی دو سه ماه آینده تولید خود را به 4 میلیون بشکه در روز برساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت نفت در ساعتهای نخست معاملات امروز کاهش یافت، زیرا همچنان نگرانی هایی درباره استمرار عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی وجود دارد .افت قیمت نفت در شرایطی محقق شد که محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان، دیروز در گفت و گو با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد همکاری این دو کشور به سود بازارهای جهانی نفت خواهد بود .

در گروه استخراج زغال سنگ با توجه به خبر آزاد شدن قیمت زغال سنگ، نمادهای گروه دوباره وارد فاز مثبت شدند و در معاملات امروز خود صف خرید را تجربه کردند. روز گذشته در نشست مشترک معادن زغال سنگ و شرکت ذوب آهن اصفهان (به نقل از کمودیتی) مقرر شد قیمت زغال سنگ در سال 95 قیمت بین المللی باشد که ظاهر پیش از این نیز قیمت ها از ابتدای سال 95 بدین شکل محاسبه شده است (فوب استرالیا+حمل تا ایران+تعرفه واردات با ارز آزاد… با کیفیت معادن داخلی سال 1394). همچنین، در خصوص مصوبه افزایش 9% قیمت زغالسنگ در سال 1394، هیات مدیره ذوب آهن با اجرای آن بدلیل مشکلات مالی مخالفت کرده و برای اجرایی شدن، قرار شده تا جلسه ای با حضور آقای ربیعی (صندوق بازنشستگی) برگزار شود… شانس اجرای این مصوبه با توجه به بسته شدن حسابهای سال 1394 اندک است. در ادامه این نشست مطرح شد که ذوب آهن اصفهان بزودی از طریق دریافت وام یکصد میلیارد تومانی، بخشی از مطالبات معادن را پرداخت میکند.

معاملات گروه چند رشته ای در محدوده منفی دنبال شد که در این میان وصندوق صف فروش را در معاملات خود تجربه کرد. وغدیر که برنامه افزایش سرمایه 56 درصدی را طی دو مرحله تا پایان سال دارد، با حجم معامله 2.9 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت که بخش عمده این حجم توسط حقوقی عرضه شد.

امروز خبری شنیدیم از عرضه 99.99 درصدی شرکت نوآوران مدیریت سبا در بازار سوم فرابورس ایران توسط وصندوق؛ بر این اساس از یک میلیارد و 500 میلیون سهم این شرکت تعداد یک میلیارد و 499 میلیون و 999 هزار و 600 سهم با قیمت پایه هر سهم 1080 ریال در تاریخ یکشنبه 28 شهریورماه توسط شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری واگذار می‌شود . گفتنی است، بهای تمام شده سهام این شرکت در پرتفوی وصندوق 1.000 ریال است که به فرض فروش با قیمت مذکور تاثیر چندانی بر سودآوری وصندوق نخواهد گذاشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب