اخبار و گزارش بورس دوشنبه 16 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و اقتصاد

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   147  واحد افزایش یافت و به رقم 76,669 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 71 واحد ، خودرو با 35 واحد و خساپا با 31 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 289 میلیارد تومان رسید که نماد فاراک با رقمی بیش از 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 802 واحد رسید  که نماد شتران با 2  واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  70 میلیارد تومان رسید که نماد تلیسه با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3557 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 115 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دیدار مقامات و فعالان اقتصادی ایران با هیاتی تجاری از «باواریا» به عنوان اقتصادی‌ترین ایالت آلمان، حامل سه خبر بود که می‌تواند به سه گشایش مهم در روابط بانکی ایران و آلمان منجر شود. خبر اول، رفع مشکل ایران با شرکت هرمس (بزرگ‌ترین شرکت فعال در زمینه پوشش بیمه اعتباری) و پرداخت کامل اقساط متعلق به دوران تحریم‌ها است. پیش از این، بدهی ایران به شرکت هرمس به یکی از موانع همکاری‌های اقتصادی بین دو طرف تبدیل شده بود و آلمان برقراری مجدد این بیمه برای تضمین صادرات به ایران را منوط به پرداخت بدهی‌ها کرده بود. خبر دوم، توافق آلمانی‌ها با سه بانک ایرانی برای افتتاح شعبه در شهر مونیخ آلمان است. اقدامی که با اجرایی شدن آن عملا رویکرد ایران‌هراسی در بخش مالی و بانکی را که ناشی از دوران تحریم‌ها است تعدیل خواهد کرد. خبر سوم، اعلام آمادگی آلمانی‌ها برای تسهیل در برقراری روابط کارگزاری است. به اعتقاد کارشناسان، با توجه به نقش اقتصادی آلمان در اروپا و تاخیر این کشور در برقراری رابطه مجدد با ایران بعد از برجام، این اعلام آمادگی از سوی ژرمن‌ها اهمیت دارد. براساس اعلام مقامات مسوول در بانک مرکزی، شبکه بانکی پس از اجرایی شدن برجام در 220 بانک سراسر دنیا بیش از 500 حساب بانکی و روابط کارگزاری برقرار کرده است .

رایزن بازرگانی ایران در عمان با بیان اینکه در چهار ماه نخست سال جاری صادرات ایران به عمان 181 درصد رشد داشته است، گفت: مجموع صادرات مستقیم کالاهای ایران به عمان طی سال گذشته 375 میلیون دلار بود و پیش‌بینی می‌شود امسال این میزان تا دوبرابر افزایش یابد. عباس عبدالخانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان توسعه تجارت با اشاره به سهم یک میلیارد دلاری ایران از بازار 35 میلیارد دلاری عمان، گفت: ایران در دو حوزه مواد غذایی و مصالح ساختمانی از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است و باید برای افزایش سهم خود در این بازار تلاش کند. وی با تاکید بر هدف‌گذاری تجارت سالانه چهار میلیارد دلار میان ایران و عمان، اظهار کرد: برای افزایش روابط تجاری دو کشور نقشه‌ راهی تهیه شده که در جریان برگزاری شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و عمان در تهران رونمایی خواهد شد .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد روند صعودی در بیشتر نمادها بودیم . خساپا سبزپوش یود سایپاامروز رشد 3 درصدی را شاهد بود و با قیمت پایانی 1122 ریالی به معاملاتش خاتمه داد سایپا در محدوده حداکثر قیمتی به کار خود پایان داد این نمادامروز بیش از 40 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خودرو مثبت بود این نماد امروز رشد 3 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 3032 ریالی رسید ایران خودرو امروز بیش از 17 میلیون سهم معامله شد و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 149 میلیون سهم در نماد خودرو 2 بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 2937 ریالی در بازار خرده فروشی صورت گرفت . خاهن با قیمت پایانی 2318 ریالی به کار خود پایان داد . در نماد خاهن 2 شاهد یک معامله بلوکی بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 2386 ریال و به حجم 25 میلیون سهم انجام شد این معامله توسط سهامدار حقوقی و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . خپارس مثبت بود این نماد امروز معاملات مثبتی را شاهد بود و رشد 2 درصدی را تجربه کرد خپارس با قیمت پایانی 1278 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای خریخت، خکار، خگستر، ختوقا از مثبت های گروه بودند که با صف خرید معاملاتشان رابه پایان رساندند . با توجه به معاملات مثبت و رشد قیمتی بیشتر نمادها ، دو سهم خعتبار و خموتور باافت 3 درصدی همراه شدند و قرمز پوش شدند . ورنا مثبت بود این نماد با قیمت پایانی 1392 ریالی بیش از 6 میلیون سهم معامله شد و روز مثبتی را پشت سرگذاشت .

پارس خودرو تولید انبوه خودرو رنو “ساندور استپری” در دو قیمت و ۶ رنگ را آغاز کرد و مدیرعامل این شرکت بورسی به افزایش ۲.۵ برابری تولید در سال ۹۵ وعده داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ناصر آقامحمدی در جریان آغاز تولید انبوه خودرو “ساندروی استپری” به سپری شدن رکود سنگین سال گذشته و فصل تازه صنعت خودرو اشاره کرد و گفت: در حالی رونق صنعت خودرو در آینده بیشتر خواهد شد که پیش‌بینی می شود حجم فروش پارس خودرو در سال جاری 2.5 برابر سال گذشته باشد.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . ذوب مثبت بود این نماد درمحدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2486 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 9 میلیون سهم معامله شد و درصدر معاملات گروه قرار گرفت .فولاد با قیمت پایانی 1191 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . وتوکا مثبت بود این نماد امروز رشد 2 درصدی را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 171 تومانی بسته شد . هرمز با افزایش 2 درصدی به کا رخود پایان داد . این نماد امروز هم رشد قیمتی را شاهد بود و به قیمت پایانی 2447 ریالی رسید و روز مثبتی را برای خود رقم زد . فاسمن قرمز پوش شد این نماد که با روند صعودی هفته معاملاتی خود را آغاز نمود امروز با عرضه همراه شد و افت 1 درصدی راتجربه کرد فاسمین امروز به قیمت 2671 ریالی رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . فسرب در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2637 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . نمادهای فباهنر و فخوز مثبت بودند و در محدوده صفر مثبت به کار خودشان خاتمه دادند .

رئیس سازمان صنعت ،معدن وتجارت هرمزگان گفت: رساندن ظرفیت تولید فولاد در این استان به 10میلیون تن درسال یکی از اولویت های اصلی دولت است.به گزارش ماین نیوز، خلیل قاسمی درنشست بررسی مشکلات وآخرین وضعیت طرحهای زنجیره فولاد هرمزگان با روسا و نمایندگان شرکتهای تولیدی افزود: درصد رفع موانع ومشکلات سر راه صاحبان صنعت فولاد در هرمزگان وراه اندازی واحدهای درحال ساخت هستیم.

به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به موضوع بسیار مهم فروش و بازاریابی بخصوص در شرایط کنونی پرداخت و در خصوص موفقیتهای این بخش گفت: فولاد هرمزگان با ارتقاء کیفیت تختال تولیدی و همچنین با درک صحیح از شرایط موجود بازار جهانی و داخلی تلاش خود را برای حفظ و حتی توسعه و گسترش بازار در کشورهای اروپا و آمریکای جنوبی، موفق شد صادرات را 1590 درصد نسبت به شش ماه سال گذشته افزایش دهد که درآمد ارزی حاصل شده 703 درصد رشد را نشان می دهد.

درگروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد پترول که دیروز پتروشیمی ایرانیان و مدبران اقتصاد خریدار این سهم بودند، در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 14 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 2 درصدی و در قیمت 127 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرارگرفت ودر پایان بازار جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شد.شفن بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه بود.فارس با 43 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس ارزش معاملات 13 میلیار ریالی را تجربه کرد در این نماد 2 میلیون سهم در ساعت پایانی بازار در قیمت 493 تومان بلوک زده شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 490 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت. مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل، ارزش صادراتی محصولات شرکت هلدینگ خلیج فارس را بیش از ٩ میلیارد یورو اعلام کرد و گفت: این شرکت به ٦ میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارد.اکنون ٤٥ درصد صادرات پتروشیمی کشور در اختیار هلدینگ خلیج فارس است. شلعاب در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و بدون خریدار حقوقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و با قیمت پایانی 228 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

وپترو پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی ۷۰ ریالی به ازای هر سهم ، بدون محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله شد اما در نهایت بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.

سقف نوسان قیمت PVC از امروز 20 درصد شد.

پتروشیمی شازند معروف به “شاراک” که اخیرا” ۵۰۴ میلیارد تومانی شده ، امروز ۱۷ ساله شد و زنگ معاملات را نواخت .

پتروتحلیل- مدیرعامل پتروشیمی جم از تداوم مذاکره برای عرضه ۱۵ درصد سهام این پتروشیمی در بورس استانبول خبر داد و گفت: درصدد حضور در بورس لندن نیز هستیم .

در گروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شبندر با 71 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 81 درصد فروشنده حقیقی بیش از 38 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی ، در قیمت 493 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.نمادهای شاوان،شراز،شبریز و شتران با صف خرید بسته شدند.شتران تحت حمایت سهامداران حقیقی ارزش معاملات 24 میلیار ریالی را رقم زد و در انتها با رشد 5 درصدی و با قیمت آخرین معامله 312 تومان با صف خرید در حدود 4 میلیونی به روز خود خاتمه داد و با 3 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.شپنا که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود با 93 درصد خریدار حقیقی در حدود 5 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 256 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 19 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت. همچنین در نماد شپنا2، 196 میلیون سهم در قیمت 250 تومان بلوک منفی در بازار خرده فروشی زده شد.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه نوامبر با 11 سنت افزایش 47 دلار و 74 سنت معامله شد. پس از انتشار اخبار توافق روسیه-عربستان، شاخص جهانی نفت خام در روز دوشنبه با رسیدن به 49 دلار و 40 سنت بالاترین سطح یک هفته اخیر خود را نیز تجربه کرده بود، اما پس از اینکه خالد الفالح اعلام کرد که نیاز به فریز فوری تولید نیست، رشد نفت کمرنگ شد .

در گروه حمل و نقل معاملات متعادل و مثبتی را در اکثر نمادها شاهد بودیم؛ در حریل بیش از 4 میلیون سهم داد و ستد شد و بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. حتوکا و حپترو بیشترین رشد قیمتی را در معاملات گروه تجربه کردند. در حتاید که گنجینه آرمان شهر روز گذشته نیز خرید اندکی در این سهم داشت، با حمایت حقوقی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد؛ مدیرعامل این شرکت بدنبال شایعاتی مبنی بر برنده شدن این شرکت در مزایده بندر شهید رجایی در گفتگو با بورس نیوز اعلام کرد که این شرکت در مناقصه ترمینال غلات بندر شهید رجایی برنده شده، اما نتیجه مزایده ترمینال کانتینری شماره یک و دو این بندر هنوز مشخص نشده است.”حتاید” با برنده شدن مناقصه ترمینال غلات بندر شهید رجایی با شرکت آریا دیزل وارد قراردادی جدید شده که مدت این قرارداد 3 سال می باشد و غلات استان هرمزگان و جنوب شرق را تأمین کند. این مقام مسئول در خصوص ارزش و اثر گذاری این قرارداد به عملکرد مالی شرکت عنوان کرد: ارزش این قرارداد بستگی به حجم ورودی بار دارد که قطعاً برای سال اول بازدهی اقتصادی و سودآوردی نخواهد داشت، اما با توجه به بازاریابی که در این خصوص انجام می گیرد زمینه سودآوری و اقتصادی برای “حتاید” در سال های آتی ایجاد خواهد کرد. اعتصام در خاتمه در رابطه با مزایده ترمینال کانتینری بندر شهید رجای گفت: در حال حاضر انجام این مزایده به تأخیر افتاده، اما پیش بینی می شود با توجه به اقدامات سازمان بنادر در خصوص تهیه اسناد اولیه ترمینال 1 و ترمینال 2 تا پایان شهریور ماه نتیجه این مزایده تا پایان سال جاری مشخص گردد که همانطور که اشاره شد “حتاید” نیز در این مزایده شرکت کرده است.

در گروه زراعت و خدمات وابسته، تلیسه که چند روز اخیر پس از بازدهی بیش از 80 درصدی صف خرید خود را عرضه کرد و با صف فروش همراه شد با نوسانات مثبت امروز در قیمت 897 تومان به صف خرید رسید. در اخبار امروز، مدیرمالی این شرکت درخصوص شایعه تعدیل این شرکت گفت : قیمت فروش شیر خام با توجه به سیاست های دولت تعیین می ‌گردد و تاکنون نرخ فروش شیر خام تغییری نکرده است. به هر حال میزان مصرف بستنی در فصل تابستان بیشتر است و با خاتمه فصل تابستان و کاهش مصرف بستنی، شیر مدارس، این کسری را پوشش می‌دهد. فعلا اتفاقی که موجب تعدیل با اهمیت سود پیش بینی شده تلیسه گردد، رخ نداده است؛ اما نمی توان احتمال تعدیل سود را با قاطعیت رد نمود. امیدواریم با حمایت بیشتر دولت از دامپروری ها و افزایش قیمت فروش شیر خام، سودآوری شرکت افزایش یابد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب