اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 17 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
آگهی مجمع شرکت

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   72  واحد افزایش یافت و به رقم 76,742 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 47 واحد ، رانفور با 17 واحد و فاراک با 17 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 186 میلیارد تومان رسید که نماد شبندر با رقمی بیش از 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 802 واحد رسید  که نماد شتران با 2  واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  77 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3557 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 122 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

گشایش دفتر اقتصاد و صنعت ایالت باواریا در تهران، زمینه‌ای شد تا آلمانی‌ها برنامه‌ریزی خود را بر اساس سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران پی‌ریزی کنند. در جریان ورود هیاتی صنعتی-تجاری از اقتصادی‌ترین ایالت آلمان به ایران، توسعه همکاری‌های صنعتی دو کشور وارد فاز جدیدی شد. وزیر اقتصاد، رسانه، انرژی و تکنولوژی ایالت باواریا که طی سه روز گذشته دیدارهای متعددی را با مقامات ایرانی تنظیم کرده، این بار مهمان وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. در این دیدار برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و صنعتی بین ایران و آلمان، علاوه بر امضای تفاهم‌نامه بین شرکت‌های بزرگ، بر استفاده از توانمندی شرکت‌ها و واحدهای صنعتی و کوچک نیز تاکید شد. در این گزارش همچنین اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سرمایه‌گذاران آلمانی معرفی و مزیت‌های آلمان در گروه‌های مختلف صنعتی بررسی شده است . وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با خانم «ایلزه آیگنر»، قائم مقام نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد، رسانه، انرژی و تکنولوژی ایالت باواریا آلمان با تاکید بر علاقه‌مندی ایران برای توسعه همکاری با دولت آلمان و این ایالت گفت: تفاهم‌نامه‌های مهمی با برخی شرکت‌های معتبر آلمانی به ویژه در بخش خودرو امضا شده است و امیدواریم به زودی اجرا شود .

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۵۲.۶۵ دلار رسید .در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد افزایش یافت و در ۱۳۵۵.۸۰ دلار قرار گرفت. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه   ۲۷.۳۰ دلار یا ۲.۱ درصد افزایش یافت و در ۱۳۵۴ دلار بسته شد .طلا پس از انتشار گزارشی افزایش یافت که نشان داد فعالیت بخش خدمات آمریکا در ماه گذشته به پایین‌ترین سطح در شش سال و نیم اخیر کاهش پیدا کرده است. این گزارش کندی روند رشد اقتصاد آمریکا را منعکس کرد و به دورنمای نرخهای بهره لطمه زد .این فلز ارزشمند پنج شنبه گذشته به دلیل نگرانی بازار از نزدیک بودن زمان افزایش نرخهای بهره آمریکا به ۱۳۰۱.۹۱ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت در دو ماه اخیر بود اما پس از انتشار آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا که ضعیف‌تر از حد مطلوب بود، بهبود پیدا کرد .طلا به افزایش نرخ‌های بهره فوق‌العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره بالاتر هزینه نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز را افزایش داده و از سوی دیگر با پشتیبانی ارزش دلار، قیمت طلا را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد. آمار اقتصادی جدید آمریکا و هر گونه اظهارنظر مقامات بانک مرکزی این کشور برای دریافت نشانه‌هایی از زمان افزایش نرخها به دقت از سوی بازارها دنبال می شود .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . خساپا مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1132 ریالی به معاملاتش خاتمه داد سایپا امروز بیش از 72 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود .خاور مثبت بود این نماد رشد 2 درصدی را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 1209 ریالی به کار خود پایان داد و بیش از 23 میلیون سهم معامله شد که بیش از 69 درصد معاملات توسط حقوقی ها صورت گرفت . خزامیا در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1002ریالی به کار خود پایان داد همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 23 میلیون سهم در نماد خزامیا2 بودیم  این معامله توسط واگذاری یک سهامدار حقوقی به 2سهامدار حقوقی صورت گرفت که یک معامله به حجم 14 میلیون سهم و با قیمت 103 تومان و معامله بعدی با حجم 8 میلیون سهم انجام شد .نماد خکمک از مثبت های همراه با صف خرید گروه بود که رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 1174 ریالی به کار خود پایان داد . خودرو سبز پوش بود ایران خودرو رشد 1 درصدی را تجربه کرد و به قیمت پایانی 3065 ریالی رسید و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد که بیش از 53 درصد خرید توسط حقوقی ها صورت گرفت . خکاوه منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه داد خکاوه قیمت پایانی 1304 ریالی را پشت سرگذاشت . خاهن قرمز پوش بود این نماد معاملات منفی را را سپری کرد و با کاهش 3 درصدی به قیمت پایانی 2248 ریالی رسید . نمادهای خگستر ، خبهمن با رشد 1 درصدی و قیمت پایانی مثبت به  خود پایان دادند .

مدیرعامل سایپا با اعلام در جریان بودن مذاکرات با نیسان و کیا از نهایی شدن مذاکره با کیا در هفته آینده و برنامه تولید 1.5 میلیون دستگاه تا 2024 خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی جمالی در مراسم آغاز تولید انبوه خودرو سی اس 35 (CS- 35 ) به ایرنا گفت: مذاکرات مناسبی با خودروسازان خارجی در دستور کار بوده و مذاکره با سیتروئن قطعی شده است. همچنین مذاکرات با نیسان و کیا در جریان بوده و هفته آینده مذاکره با کیا نهایی می شود. وی ادامه داد: با شرکت رنو همکاری های مشترکی داریم و برای توسعه کار مذاکراتی در دستور کار قرار گرفته که بر اساس آن یک برنامه کسب و کار(Business Plan ) تعریف می شود. این برنامه هنوز اعلام نشده و محصولاتی که قرار است به طور مشترک تولید شوند، نیز مشخص نیست.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات منشف به کار خودشان پایان دادند . ذوب منفی بود این نماد با قیمت پایانی 2478 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . فاسمین قرمز پوش بود این نماد امروز ه حداقل قیمتی رسید و صف فروش را نیز تجربه کرد که در آخر با افت 3 درصدی و قیمت پایانی 2565 ریالی به کار خود خاتمه داد و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . فولاد مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و به قیمت پایانی1192 ریالی رسید و روز مثبتی را پشت سرگذاشت و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد . فلوله کاهش 4 درصدی را پشت سرگذاشت این نماد امروز با قیمت پایانی 2846 ریالی روز منفی ای را برای خود رقم زد . هرمز در محدوده صفر مثبت بیش از 2 میلیون سهم معامله شد و قیمت پایانی 2467 ریالی را تجربه کرد . ارفع مثبت بود این نماد امروز با رشد 1 درصدی به قیمت پایانی 4096 ریالی رسید . فسرب قرمز پوش بود و با روند نزولی همراه شد این نمادامروز افت 2 درصدی را شاهد شد و به قیمت پایانی 2574 ریالی رسید .

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک سپه بر افزایش همکاری این بانک با فولاد مبارکه اصفهان در راستای افزایش ارتباطات بانکی و مالی در خارج از کشور تاکید کرد. به گزارش ماین نیوز، محمدکاظم چقازردی در دیدار با مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه با اشاره به فضای به وجود آمده در عرصه بین المللی و خارج شدن بانک سپه از تحریم ها گفت: شعب این بانک در اروپا فعال شده است و برای تأمین منابع مالی مواد اولیه و تجهیزات خارجی و LC (اعتبار اسنادی) صادراتی، وارداتی و همچنین LC می توانیم در حوزه های مختلف صادراتی با فولاد مبارکه همکاری کنیم.

ششمین مجوز افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی در سال جاری با ۶۴۶ درصد برای شرکت اخراجی فولادکاویان صادر کرد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 33 میلیارد ریال معامله شد که 6 میلیون سهم آن در قیمت 490 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در همان قیمت معامله بلوکی به معاملات خود خاتمه داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 5 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.نمادهای شدوص و شپترو در آستانه قیمتی خود بسته شدند.در نماد جم2، 3,680,000 سهم در قیمت 815 تومان به صورت بلوکی در بازار خرده فروشی انجام شد.شتوکا که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 50 درصد خریدار حقیقی در حدود 10 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر مثبت با قیمت پایانی 542 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد. شسینا و شفن نمادهای صف فروشی گروه بودند.شپترو در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 2 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان با رشد 5 درصدی ، با  قیمت آخرین معامله 332 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود خاتمه داد.

اتصال مجتمع «شاراک» به خط لوله سراسری،نفتای دریافتی از پالایشگاه آبادان که سابقاً بطور متوسط ماهیانه 15 هزار تن از طریق تانکر وارد مجتمع می شد از این به بعد به خط لوله سراسری متصل شد .

در کمیته خوراک و مجتمع در اولین دریافت میزان 6 هزار تن در تاریخ 95/6/16 تحویل مخازن خوراک مجتمع شد.

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس گفت:  با تاکید بر لزوم بهره برداری زودتر از طرح توسعه پتروشیمی ایلام اظهار کرد: تصمیم گیری های خوبی برای شتاب در ساخت و تکمیل نهایی پتروشیمی ایلام اتخاد شده است و بدهی های پیشین این پتروشیمی با همکاری هلدینگ پرداخت خواهدشد.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شتران، شبندر و شراز بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر با 47 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که دیروز آرمان شهر 600,000سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود در بین سهامداران حقوقی در حدود 21 میلیون سهم معامله شد که در حدود 7 میلون سهم در قیمت 506 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در پایان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 505 تومان به کار خود خاتمه داد و پرارزش ترین سهم گروه شد و همچنین 4,050,000سهم در قیمت 499 تومان در بازار خرده فروشی در نماد شبندر 2 بلوک زده شد.شتران بعر از دو روز کاری صف خرید بودن امروز راهم مثبت شروع کرد و با 73 درصد فروشنده حقیقی در حدود 28 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با رشد 4 درصدی ، در قیمت 323 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و با 2 واحد مثبت دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد و پرحجم ترین سهم گروه شد.شاوان در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون خریدار حقوقی ارزش معاملات 17 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 1,043 تومان روز خود را به اتمام رساند .

عربستان می گوید در صورت موافقت دیگر تولید کنندگان نفت با طرح تثبیت سطح تولید نفت، با آن همراهی خواهد کرد .به گزارش ایسنا، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به خبرنگاران گفت: اگر قرار باشد سطح تولید نفت محدود شود، عربستان سعودی با آن همراهی خواهد کرد و ما امیدواریم که در این مورد اتفاق نظر وجود داشته باشد .وی افزود: به نظر من موضع روسیه بیشتر با ما هماهنگ است .قرار است نشست غیر رسمی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای بررسی وضع بازار جهانی نفت از ٢٦ تا ٢٨ سپتامبر امسال (٢٠١٦) (پنجم تا هفتم مهرماه) در حاشیه نشست مجمع بین المللی انرژی (IEF ) در الجزایر برگزار شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه تاکنون هفت تفاهم نامه و قرارداد برای اجرای طرح‌های کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه های موجود نفت امضا شده است، بیان کرد: از این رو برای اجرای طرح کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه نفت بندرعباس با دو شرکت ژاپنی «ماروبنی و چیودا» مذاکره و تفاهم نامه اولیه امضا شده است .کاظمی با اشاره به امضای تفاهم نامه‌ای با شرکت «اس کی اس» کره جنوبی برای اجرای طرح کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه نفت تبریز، بیان کرد: به منظور اجرای طرح توسعه، بهبود فرآیند تولید و کاهش ظرفیت تولید نفت کوره پالایشگاه اصفهان هم تفاهم نامه‌ای با دایلم کره جنوبی امضا شده است .وی با بیان اینکه برای اجرای طرح کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه نفت تهران هم مذاکراتی با شرکت «جی جی سی پی» ژاپن انجام گرفته است، تاکید کرد: این درحالی است که به منظور اجرای پترو پالایشگاه تبریز هم تفاهم نامه‌ای با شرکت «نیپون اویل» ژاپن امضا شده است .

در گروه استخراج زغال سنگ، معاملات کطبس و کشرق همچنان با صف خرید دنبال شد. اما معاملات کپرور با افت قیمت همراه شد و در نیمه بازار به صف فروش رسید.  در بازارهای جهانی رشد قیمتی جهانی زغال سنگ و تقاضای چین همچنان ادامه دارد؛ این عامل میتواند موجب افزایش قیمت های فروش کطبس و کشرق شود اما در مورد کپرور علاوه بر افزایش نرخ فروش، افزایش نرخ خرید مواد اولیه را نیز در پی خواهد داشت.

گروه رایانه ای نیز به تبعیت از کلیت بازار معاملات مثبتی را دنبال کرد؛ بطوریکه علاوه بر مرقام نمادهای مداران، مفاخر و رانفور نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند که در این میان مفاخر و مداران با تقاضای بیشتری همراه بودند.

در گروه حمل و نقل تقریبا تمامی نمادهای معاملات مثبت و متعادلی را تجربه کردند. حریل همچنان بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و امروز نیز بیش از 3 میلیون سهم در محدوده حمایتی 135 تومان در این نماد داد و ستد شد. حپارسا که طی دو سه هفته اخیر روند معاملاتی مثبت و متعادلی را دنبال می کند با بازدهی در حدود 10 درصد امروز به قیمت 18600 رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب