اخبار و گزارش بورس شنبه 20 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و اقتصاد

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 101 واحد کاهش یافت و به رقم 76,640 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 42 واحد ، فملی با 42 واحد و کگل با 23 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 131 میلیارد تومان رسید که نماد مرقام با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 804 واحد رسید  که نماد مارون با 5  واحد بیشترین تاثیر را بر این رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  152 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3550 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 109 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در اولین نشست خبری خود به عنوان ریاست بورس تهران در جمع خبرنگاران، ارتقا سامانه های معاملاتی و سامانه تسویه و پایاپای را اولویت سازمان بورس در چارچوب اقتصاد مقاومتی عنوان کرد .وی اصلاح رویه های اجرایی را اولویت دیگر سازمان بورس اعلام و تصریح کرد: سامانه زمان سنجی  بازار سرمایه راه اندازی شده و همه بخش هایی که تحت تاثیر بورس هستند مانند بورس کالا، بورس تهران، بورس انرژی به این  سامانه متصل می شوند. و گزارش ها به شورای عالی بورس ارایه می شود تا مشخص شود معاملات چقدر طول می کشد .محمدی راه اندازی ابزارهای جدید را از اولویت های دیگر سازمان بورس اعلام و خاطرنشان کرد: راه اندازی اختیار خرید و فروش در کشور از کارهایی است که باید انجام شود و باید بتوانیم در زمان کوتاهی این کار را انجام دهیم .وی به تعامل با نهادهای دیگر اشاره و اظهار کرد: در این راستا با بانک مرکزی از طریق صندوق ها برای کاهش نرخ سود بانکی تعامل می کنیم  ، صندوق ها در این زمینه پیشنهادهایی را ارئه دادند که عمده آن در سازمان بورس مورد موافقت قرار گرفته است .رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه واگذاری اختیارات به ارکان بازار مانند نهادهای مالی را آغاز کردیم، ادامه داد: در این راستا برخی موارد را به خود صندوق ها واگذار کردیم از جمله تغییر هزینه صندوق ها .

بازار بدهی کشورمان که مهر سال گذشته با انتشار نخستین دوره از اسناد خزانه اسلامی شکل رسمی به خود گرفت، اکنون با اقبال فراوان سرمایه‌گذاران همراه شده است. گرچه در ابتدای شکل‌گیری بازار بدهی، برخی نسبت به اثرگذاری این شاه‌کلید رونق مردد بودند، اما عطش تقاضای اوراق تاکید می‌کند که سمت عرضه برای تقویت هرچه بیشتر آمادگی کامل دارد . به‌دنبال رکود نسبی در بازار سهام، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و نیاز بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به اوراق با درآمد ثابت، تقاضا در بازار بدهی به اوج خود رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اوراقی که نرخ سود اسمی (کوپن) 18 تا 21 درصد دارند در قیمت‌هایی بالاتر از نرخ اسمی 100 هزار تومان معامله می‌شوند. به‌عبارت دقیق‌تر، نرخ تنزیل این اوراق در یک اتفاق نادر منفی شده و حجم تقاضا بسیار بالا است. بنابراین هرگونه تعلل در انتشار اوراق بدهی یک فرصت‌سوزی بزرگ برای تامین مالی ارزان، یخ‌زدایی از دارایی‌های مالی و در نهایت تحقق رونق اقتصادی محسوب می‌شود. براساس مصوبات بودجه و برنامه چشم‌انداز توسعه اقتصادی باید حدود 40 هزار میلیارد تومان اوراق در سال 95 عرضه شود. اما تاکنون و با گذشت حدود نیمی از سال فقط 4 هزار و 368 میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر شده است .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم  خساپا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1126 ریالی به معاملاتش خاتمه داد سایپا امروز بیش از 27 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا قرمز پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 986 ریالی بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . خودرو منفی بود ایران خودرو امروز کاهش 1 درصدی را تجربه کرد و با قیمت پایانی 3019 ریالی بسته شد . با توجه به معاملات منفی امروز بیشتر نمادهای این گروه و روند نزولی خکمک روز مثبتی را پشت سرگذاشت خکمک با رشد 4 درصدی به قیمت پایانی 1227 ریالی رسید و روند صعودی را شاهد شد و با صف خرید بسته شد .خاهن اولین روز معاملاتی خود را با صف فروش به پایان رساندو به قیمت 2155 ریالی رسید و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . خپارس با افت 1 درصدی به قیمت پایانی 1284رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . نمادهای خکار ، ختراک ، خموتور از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . خاور با کاهش 3 درصدی به قیمت پایانی 1172 ریالی رسد و روز منفی ای را شاهد شد . خگستر قرمز پوش بود این نماد با روند نزولی معاملاتش را به پایان رساند خگستر با کاهش 3 درصدی همراه شد و به قیمت 3919 ریالی رسید و بیش ا ز3 میلیون سهم معامله شد .

محمدرضا نجفی منش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تاکید بر اینکه برجام، راه مراودات اقتصادی ما را باز کرد، گفت: تا پیش از اجرای برجام، شرکت های خارجی به دلیل شرایط سخت تحریمی که علیه ما تحمیل شده بود، حتی پاسخ ایمیل (پست الکترونیک) ما را نیز نمی دادند .وی با یادآوری اینکه نقطه اوج این تحریم ها در صنعت خودروسازی اعمال شد، افزود: برای اعمال تحریم علیه صنعت خودروی ایران، از اختیارات ویژه رئیس جمهوری آمریکا استفاده شد؛ این در حالی است که معمولا سالانه یکی دو بار از این اختیارات استفاده می شود .وی که ریاست کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران را برعهده دارد، اضافه کرد: ازنظر دولت های غربی، صنعت خودرو آنقدر حیاتی بود که تصور کردند با آسیب رساندن به آن، توانسته اند به اقتصاد ایران صدمه بزنند .وی ادامه داد: همواره مشاهده کرده ایم که هر زمان صنعت خودرو رشد کرده، تولید ناخالص و اقتصاد ما نیز رشد کرده و برعکس، هر دوره که رشد صنعت خودرو متوقف شده، رشد اقتصادی ما نیز متوقف شده است.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . فولاد مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصد یبه معاملاتش خاتمه داد و قیمت پایانی 1204 ریالی را تجربه کرد فولاد بیش از 11 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . ذوب منفی بود ذوب امروز بیش از 1 درصد افت قیمتی را شاهد بود و با قیمت پایانی 2433 ریالی به معاملاتش پایان داد . فرآور با صف فروش بسته شد . فولای مثبت بود این نماد باافزایش 1 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 2325 ریالی رسید و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . هرمز قرمز پوش بود هرمز با کاهش  درصدی به معاملاتش خاتمه داد و با قیمت پایانی 241 تومانی بسته شد . فسرب در محدوده کف قیمتی معاملاتش را به پایان رساند فسرب با کاهش 4 درصدی به قیمت 2449 ریالی رسید . نمادهای ارفع ، زنگان از مثبت های گروه بودند که با صف خرید معاملاتشان را پشت سرگذاشتند .

مجوز نخست کارخانه فولاد ازنا در سال 81 صادر و چهار سال بعد عملیات احداث آن شروع شد، ولی تاکنون این کارخانه هنوز تکمیل نشده است.به گزارش ماین نیوز، ‌این کارخانه قرار است‌ سالیانه یک میلیون و 200 هزار تن ورق در فاز اول تولید کند و برای فازهای بعدی نیز برنامه دارد، اما پس از 14 سال به بهره‌برداری نرسیده و در این مدت نوسانات زیادی داشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد کویر آران و بیدگل گفت: پیش از اجرای برجام 10 درصد از کل محصول تولیدی سالانه فولاد کویر آران و بیدگل صادر می شد اما پس از برجام این رقم به 20 درصد رسید و از رشد دو برابری برخوردار شد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.در نماد شتوکا که در آخرین روز کاری وتوکا 1 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد ، در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 12 میلیارد ریال معامله شد ، در طول بازار نیز صف خرید را تجربه کرد و در نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 564 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شفن و شکل صف فروشی های گروه بودند.تاپیکو با 34 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد و با 86 درصد فروشنده حقیقی حجم معاملاتی بیش از 5 میلیونی را رقم زد و در انتها با رشد 2 درصدی ، در قیمت 199 تومان به روز خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.وپترو بدون تحرک سهامداران حقیقی در حدود 2 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 178 تومان خود را برای  معاملات فردا آماده کرد و سوم گروه شد.شپارس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم ، متوقف شد.

پتروتحلیل- دکتر شاپور محمدی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به معاملات پتروشیمی ها در بورس کالا و نشست اخیر شورای رقابت اشاره کرد و گفت: بنده در این جلسه بر اساس وظایف سازمانی و قانونی از عملکرد بورس کالا در حوزه پتروشیمی دفاع کردم و معتقدم که بورس کالا شفاف تر از همه مکانیسم هایی است که می توان برای تنظیم، تعادل و مدیریت صحیح یک بازار مورد استفاده قرار گیرد .محمدی تاکید کرد: با ارائه راهکارها و توسعه ابزارهای جدید به دنبال توسعه صنعت پتروشیمی هستیم، چرا که تقویت ابزارهای جدیدی در بورس های کالا و انرژی از اولویت های بازار سرمایه است، بنابراین در تلاش هستیم تا حجم معاملات پتروشیمی در بورس کالا را افزایش دهیم که این از نکات قابل تامل و مثبت بورس کالا به شمار می رود .

در گروه پالایشی فشار فروش و افت قیمتی در اکثر نمادهای وجود داشت.شبندر با 43 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که دیروز 10 میلیون سهم آرمان شهر به پرتفوی خود اضافه نموده بود تحت حمایت سهامداران حقوقی بیش از 5 میلیون سهم جابه جا شد که 4 میلیون آن در قیمت 494در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در پایان با افت 3 درصدی ، درقیمت 492 تومان به معاملات خود خاتمه داد و درراس گروه قرار گرفت. این نماد بعد از گذشت دو ماه از مهلت ارسال اطلاعات میاندوره ایی (به دلیل عدم دریافت نرخ فروش خوراک و فروش فراورده ها )، اقدام به انتشار گزارش عملکرد سه ماهه و اعلام کرد در سه ماه اول سال قادر به تحقق 19 ریال (معادل 13 درصد ) از سود 150 ریالی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 27 درصدی فروش همراه بود.نمادهای شتران و شاوان در کف قیمتی خود بسته شدند.شتران با منفی کار خود را شروع کرد و یا 98 درصد فروشده حقیقی در حدود 24 میلیارد ریال معامله شد و در انتها با قیمت آخرین معامله 307 تومان با صف فروش کوچکی روز خود را به اتمام رساند ، پرحجم ظاهر شد و با 3 واحد منفی دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد. ونفت در محدوده صفر تابلو قیمت خورد ، با 97 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 8 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در پایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 224 روز خود را به اتمام رساند و سوم گروه شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت خدمات حفاری بیکر هیوز دیروز (جمعه ١٩ شهریور ماه) اعلام کرد آمار دکلهای حفاری نفت در آمریکا در هفته گذشته از افزایش برخوردار شده است .آمار دکلهای حفاری آمریکا به عنوان شاخصی برای پیش بینی افزایش یا کاهش سطح تولید نفت در این کشور مورد توجه فعالان بازار است .

عباس کاظمی در تشریح تازه‌ترین توافق نفتی ایران و چین به مهر گفت: توافق نهایی با شرکت ساینوپک چین به منظور اجرای فاز اول توسعه، بهینه‌سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه آبادان به عنوان بزرگترین پالایشگاه نفت ایران حاصل شده است .

شرکت نفتی نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه به منظور امضای قرارداد سوآپ نفت خام از کشورهای حاشیه دریای خزر به توافق رسیده اند .بر این اساس پس از امضای قرارداد صادرات روزانه ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام بین ایران و توتال، پیش بینی می شود به زودی اولین قرارداد سوآپ نفت ایران با این شرکت فرانسوی امضا شود .علاوه بر توتال فرانسه، تاکنون دو شرکت ویتول سوئیس و برتیش پترولیوم انگلیس هم مذاکرات موفقیت آمیزی برای امضای قرارداد سوآپ نفت خام با شرکت ملی نفت ایران انجام داده‌اند

در گروه رایانه ای، امروز نیز شاهد معاملات پرحجم و تشکیل صف خرید در نماد مرقام بودیم که بدنبال آن سایر نمادهای گروه نیز با رشد قیمتی مواجه شده و اغلب با صف خرید به کار خود پایان دادند. به نظر میرسد در نبود آکنتور و تداوم ابهامات این شرکت همچنان میتوان شاهد معاملات مثبت مرقام بود. در این گروه، رتاپ برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی خود را اعلام کرد؛ این شرکت در نظر دارد در صورت موافقیت سازمان بورس، از محل مطالبات و آورده نقدی، سرمایه خود را از مبلغ 1.822 میلیارد ریال به مبلغ 3.643 میلیارد ریال افزایش دهد.

در گروه سرمایه گذاری، معاملات پرحجمی را در وبیمه نظاره گر بودیم؛ وبیمه که معاملات خود را در حداکثر آستانه قیمتی روزانه آغاز کرده بود بتدریج با کاهش قیمت همراه شد؛ در این نماد بیش از 9 میلیون سهم معامله شد که حدود 35 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی عرضه شد. وگستر با انتشار اطلاعیه مزایده فروش املاک خود معاملات نسبتا مثبتی را در نیمه اول بازار پشت سرگذشت اما بتدریج به محدوده صفر تابلو رسید و پس از معامله 3 میلیون سهم به کار خود پایان داد.

در استخراج کانه های فلزی جو منفی بر معاملات گروه حاکم بود. کگل با حدود 7 میلیون بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ همچنین در بازار خرده فروشی نیز 235 میلیون سهم از این نماد در قیمت 175 تومان کد به کد شد. در کچاد نیز با حمایت حقوقی 1.4 میلیون سهم در محدوده منفی معامله شد. در خبرهای امروز، بورس کالای ایران با انتشار گزارشی به بررسی مبادلات کالاهای معدنی و صنایع معدنی پرداخت که طبق آن بیشترین کاهش در ارزش معاملات در سال 2015 مربوط به سنگ آهن بود که با 49 درصد کاهش در ارزش مبادلات، به یکهزار و 607 میلیارد ریال رسید . بیشترین میانگین کاهش قیمت جهانی در سال 2015 مربوط به بخش شمش بلوم فولادی بود که با 31 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 277 دلار در هر تن رسید در حالی که در بورس کالای ایران این رقم 23 درصد افزایش یافت . بیشترین میانگین کاهش قیمت در بورس کالای ایران نیز مربوط به محصولات تخت فولادی بود که با 25.5 درصد کاهش قیمت نسبت به سال گذشته به 11.79 هزار ریال رسید . همچنین، در این گزارش چهار عامل تاثیرگذار بر کاهش ارزش و حجم مبادلات بورس کالای ایران در بخش فلزات و مواد معدنی نیز شرایط جهانی، افزایش ارزش دلار، کاهش تقاضا در بازار داخلی و افزایش چشمگیر تولید معادن استرالیا و برزیل اعلام شده است.

معاملات گروه روی نیز اغلب در حداقل آستانه قیمتی روزانه دنبال شد؛ کروی امروز نیز در محدوده 230تومان معامله شد و بیش از 50 درصد حجم معاملات امروز این نماد توسط حقوقی خریداری شد که احتمالا گنجینه آرمان شهر خرید امروز را انجام داده است. در خبرها، عضو هیات مدیره این شرکت با اشاره به اینکه اغلب پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در دورنمای بازار سرب و روی بین تقاضا و عرضه فاصله زیادی وجود دارد و عرضه بسیار کمتر از تقاضا است،  روند قیمتی سرب و روی را دستکم تا سال 2020 روند صعودی پیش بینی کرد و در ادامه افزود: شرکت توسعه معادن روی ایران با وجود برنده نشدن در مناقصه معدن مهدی آباد نگرانی ندارد و در همین راستا و در جهت افزایش تولید و همچنین تامین مواد اولیه موردنیاز، هم‌اکنون واردات خاک را انجام می‌دهیم و در عین حال پیگیر سرمایه‌گذاری در معادن خارج از کشور نیز هستیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب