اخبار و گزارش بورس یکشنبه 21 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازارهای سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   3  واحد افزایش یافت و به رقم 76,643 واحد رسید. که نمادهای فملی با 32 واحد ، خودرو با 27 واحد و همراه با 27 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 79 میلیارد تومان رسید که نماد مرقام با رقمی بیش از 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با   2  واحد  افزایش  به رقم 807 واحد رسید  که نماد  مارون  با 2  واحد بیشترین تاثیر را بر این  رشد  داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  98 میلیارد تومان رسید که نماد خدیزل با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3554 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 116 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

محمد کردبچه درباره برنامه ششم توسعه اظهار داشت: «دولت در لوایح برنامه که هر سال به مجلس پیشنهاد می‌کرد، این درجه انعطاف را می‌گذاشت که از مجلس اجازه بگیرد در موارد خاص اگر اشکالاتی به وجود آمد، بتواند در برنامه تجدیدنظر کند. منتها در چند سال گذشته به دلیل این‌که یک‌چنین چیزی وجود نداشت، بنابراین هر یک «واوی» را می‌خواستند در قانون برنامه عوض کنند، مشکل به وجود می‌آمد.»به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: «مجلس هم اختیار دارد و هم علاقه‌مند است که تمام موارد برنامه و لایحه را تصویب کند. همان‌طور که گاها می‌بینیم وقتی لایحه را به مجلس ارائه می‌دهند، اما جداول را نمی‌دهند، اعتراض می‌کنند چرا جداول و برنامه تفصیلی بخش‌ها را ندادید. این موضوع اشکال ندارد؛ منتها به شرط این‌که انعطاف‌پذیری هم وجود داشته باشد کردبچه عنوان کرد: «اگر شما برنامه را تصویب کنید و بعد هر یک واوی را که دولت بخواهد تغییر دهد، باید یک لایحه جدید ارائه دهد و این مشکل‌ساز خواهد بود وی متذکر شد: «لایحه جدید باعث طولانی شدن پروسه کاری می‌شود، بنابراین الزام کار این است که حتما باید برنامه انعطاف‌پذیر باشد مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: «نکته دیگر این است که خیلی از کشورها بودجه‌های چند سالانه تصویب می‌کنند. یعنی به جای این‌که بودجه سالانه و برنامه 5 ساله داشته باشند، بودجه دو سالانه دارند. این بودجه کمک می‌کند در مدت برنامه تعداد بودجه‌ها کم شود. از سوی دیگر، برای هر دوره ریاست‌جمهوری می‌توان دو بودجه دو سالانه داشت کردبچه تاکید کرد: «در بودجه دو سالانه هم بلندمدت فکر می‌کنید و هم این‌که یک دورنمای بلندمدتی را به مجلس نشان می‌دهید

 

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم . خساپا مثبت بود این نماد رشد 2درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 115 تومانی رسید سایپا بیش از 43 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خودرو با رشد 2 درصدی به کار خودش پایان داد ایران خودرو که مورد توجه سهامداران بود امروز به8 قیمت 3094 ریالی رسید و روش مثبتی را پشت سرگذاشت . خزامیا با قیت پایانی 997 ریالی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد خزامیا با روند صعودی همراه شد و رشد 1 درصدی را پشت سرگذاشت . نمادهای خریخت ، خاهن ، خکمک ، ختراک از مثبت های گروه بودند که پس از آنکه رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشتند با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند . خپارس مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 1307 ریالی رسید و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خکاوه ، خاذین ، ورنا روند مثبت را در معاملات امروز شاهد بودند این نمادها با رشد 1 درصدی به کار خودشان پایان دادند . خگستر در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 393 تومانی به معاملاتش خاتمه داد و برای برگزاری مجامع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص اصلاح اساسنامه – عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره در پایان معاملات امروز متوقف شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایسنا، طی مردادماه تولید انواع وانت در ایران خودرو ۳.۳ درصد کاهش یافته و از ۲۲۴۴ دستگاه در مردادماه سال پیش به ۲۱۶۹ دستگاه رسید .اما تولید انواع وانت در سایپا به عنوان رقیب ایران خودرو با رشد ۲۳.۵ درصدی همراه بوده و از ۳۶۴۸ دستگاه در مرداد ‌ماه سال گذشته به ۴۵۰۴ دستگاه افزایش یافت .در این مدت تولید انواع وانت در گروه بهمن نیز افزایشی بوده و با رشد ۱۱.۳ درصدی از ۷۵۳ دستگاه در مردادماه سال گذشته به ۸۳۸ دستگاه افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت ساپکو از تولید پژو 2008 در اسفند سال جاری و خودروهای 208 و 301 در نیمه اول سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست مشترک قطعه سازان ایران خودور و پژو با حضور 130 نفر از مدیران 65 شرکت تامین کننده فرانسوی، 16 نفر از مدیران ارشد پژو و بیش از 140 نفر از تامین کنندگان و قطعه سازان داخلی و با هدف شناخت فرصت ها و توسعه همکاری های زنجیره تامین در تولید محصول مشترک در شرکت ساپکو برگزار شد. در این نشست حسین نجاری، مدیرعامل ساپکو و محمدرضا معتمد مدیرعامل شرکت مشترک ایران خودرو و پژو «ایکاپ» و همچنین ژان کریستف کمار، قائم مقام اجرایی پژو در منطقه خاورمیانه و آفریقا و جومبارت، قائم مقام طرح های عملیاتی این شرکت در ایران سخنرانی کردند.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . فملی با رشد 1 درصدی به قیمت پایانی 1663 ریالی رسید و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود بیش  از 96 درصد خرید امروز فملی توسط حقوقی ها صورت گرفت . ذوب قزمز پوش بود این نماد در محدده صفر منفی و با قیمت پایانی 2425 ریالی به کار خود پایان داد . وتوکا منفی بود ایننماد با کاهش 2 درصدی قیمت پایانی 1645 ریالی را پشت سرگذاشت و پس از آنکه بیش از 3 میلیون سهم معامله شد به کار خود پایان داد . نمادهای فمراد ، زنگان ، ارفع از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای فولاژ ، میدکو ، فسرب در محدوده صفر مثبت به معاملاتشان خاتمه دادند . در نماد میدکو شاهد یک معامله بلوکی به حجم 50 میلیون سهم بودیم که این معامله توسط سهامدار حقوقی با قیمت پایه هر سهم 206 تومان و در بازار خرده فروشی صورت گرفت .

مديرعامل شرکت فولاد اکسين خوزستان گفت: احداث کارخانه فولادسازي در کنار کارخانه کنوني فولاد اکسين، با توجه به اينکه زيرساخت‏هاي مورد نياز آن نيز در زمان احداث فولاد اکسين در نظر گرفته شده و داراي توجيه اقتصادي و فني بالاي 51درصدي است، مي‏تواند به اشتغال‏زايي يک هزار نفر کمک کند. به گزارش ماین نیوز، عزيز قنواتي اظهار کرد: فولاد اکسين کارخانه‏اي است که بايد در کنار آن کارخانه فولادسازي نيز راه‏اندازي مي‏شد، زيرا احداث اين کارخانه به کاهش هزينه‏هاي شرکت و دستيابي به ظرفيت اسمي کارخانه کمک مي‏کند.

به گزارش ماین نیوز، سید عباس حسینی مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان اظهار داشت: ‌افتتاح فاز اول کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان موجب اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم برای 200 نفر می‌شود و می‌تواند به حل مشکل بیکاری مسجدسلیمان کمک شایانی کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فولادکاویان هفته پیش ششمین مجوز افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی در سال جاری را از سازمان بورس گرفت و امروز زمان مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه 646 درصدی را ساعت 11 روز چهارشنبه 31 شهریور اعلام کرد که در دفتر مرکزی برگزار خواهد شد.

درگروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتوکا در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 6 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 568 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شفن و شپترو صف فروشی های گروه بودند.وپترو مثبت قیمت خورد و با 99 درصد فروشنده حقیقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با رشد 3 درصدی ، در قیمت 183 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهر شد و با 2 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.در نماد شپترو که دیروز تاپیکو 122,500 سهم از پرتفوی خود خارج نمده بود امروز را منفی شروع کرد و بدون تحرک سهامداران حقوقی ، با حجم معاملاتی کم ،با قیمت آخرین معامله 315 تومان و صف فروش کوچکی به کار خود خاتمه داد و با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.فارس با 16 واحد منفی به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار بر بورس بدون خریدار حقوقی ارزش معاملات در حدود 1 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 488 تومان به معاملات خود خاتمه داد .

مجتمع پتروشیمی خارگ تا پایان مرداد ماه بیش از یکصد میلیون دلار محصول را روانه بازارهای بین المللی می کند.از ابتدای سال 95 تاکنون 485 هزار تن محصول به ارزش 106 میلیون و چهارصد و نه هزار دلار از سوی پتروشیمی خارگ به خارج از کشور صادر شده است .مجموع تولید این مجتمع پتروشیمی از ابتدای سال تاکنون 499 هزارو هشتاد و نه هزار تن بوده است و تولید مردادماه این پتروشیمی که در جزیره خارگ مشغول به فعالیت است، نیز حدود یکصد هزارتن بوده است .محصولات پتروشیمی خارگ شامل متانول، پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد است که بخش عمده آن به خارج از کشور صادر می شود.

در گروه پالایشی به جز شپاس و شراز بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتران تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 307 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد. شپاس در حالی که خبر افزایش سرمایه ۴۳۳ درصدی از دو محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته در این نماد به گوش می رسد بدون خریدار حقوقی ، حجم معاملاتی پائین با قیمت آخرین معامله 1,002 تومان تنها نماد صف خریدی گروه شد.شبندر با 20 واحد منفی به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 100 درصد فروشنده حقیقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با افت 1 درصدی ، در قیمت 486 تومان به روز خود خاتمه داد و در رتبه بعد از شتران قرار گرفت.شبریز در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با 53 درصد خریدار حقیقی بیش از 4 میلیارد ریال دادوستد شد ، در نهایت با افت 1 درصدی ودر قیمت 427 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

رئیس شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت از افزایش حجم ذخایر اثبات شده نفت ایران به بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه خبر داد و گفت: هم اکنون ایران بزرگترین ذخایر مجموع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد.ارزیابی آماری بخش نفت نشان می دهد رشد ارزش افزوده بخش نفت پارسال مثبت شده است .یکی از مهمترین و اثرگذارترین بخش های اقتصادی که ارزش افزوده آن نقش موثری در رشد تولید ناخالص داخلی دارد و به نوعی موتور محرک طرف تقاضای اقتصاد ایران نیز به شمار می رود، بخش نفت است . گزارش مرکز پژوهش های مجلس در ادامه توضیح می دهد: عناصر تشکیل دهنده ارزش افزوده نفت شامل صادرات نفت خام، صادرات میعانات گازی، خوراک پالایشگاه ها فرآورده های نفتی است که در این بین کلیدی ترین عنصر اثرگذار بر ارزش افزوده بخش نفت، مقدار صادرات نفت است .

در گروه زغال سنگ، روند صعودی معاملات کطبس و کشرق امروز نیز ادامه داشت. کطبس با صف خرید سنگین 10 میلیونی و حجم معامله ای معادل حجم مبنا به کار خود پایان داد. در کپرور نیز رشد 2 درصدی را شاهد بودیم.

به گزارش ماین نیوز، رشد زغال‌سنگ سوختی (Coking Coal) و استفاده از سنگ‌آهن برای ساخت فولاد، در هفته‌های اخیر شتاب گرفته و قیمت شاخص در این هفته 28 درصد افزایش داشته که بیشترین رشد هفتگی از سال 2013 بوده است. در قیمت‌های کنونی، درآمد قبل از مالیات شرکت بی‌اچ‌پی در حدود 5 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت .  در پی افزایش محدودیت‌های تولید چین و وابستگی بیشتر این کشور به عرضه کشورهای دیگر، قیمت زغال سوختی در سال جاری تقریبا دو برابر شده است. این صعود -چیزی که مورگان استنلی از آن به عنوان «شگفتی کامل» یاد می‌کند- یک نقطه روشن برای معدنکارانی است که هنوز از سقوط کالاهای اساسی در پنج سال گذشته رنج می‌برند. این صعود همچنین چشم‌انداز وخیم سنگ‌آهن را جبران می‌کند .

در گروه سرمایه گذاری، با خبر پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در نماد وتوصا بودیم؛ این شرکت قصد دارد در صورت موافقت سازمان بورس سرمایه خود را از محل سود انباشته از مبلغ 1.900 به مبلغ 2.200 میلیارد ریال افزایش دهد. وساپا با دادو ستد بیش از 7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در واتی خریدهای حقوقی همچنان ادامه دارد؛ معاملات امروز این نماد نیز در محدوده صفر تابلو به پایان رسید.

در استخراج کانه های فلزی کبافق و کاما دو نماد مثبت گروه بودند و سایر نمادها اغلب در محدوده صفر منفی معاملات خود را دنبال کردند. کگل با معامله حدود 5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ صندوق بازنشستگی در معاملات روز گذشته این نماد در بازار خرده فروشی عرضه سنگین 235 میلیونی را داشت. در کروی نیز خریدهای گنجینه آرمان شهر همچنان ادامه دارد.

در خبرهای امروز، معاون اقتصادی و مالی سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات از افتتاح رسمی خط تولید گندله سازی گل گهر به حجم 5 میلیون تن در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: از دیگر طرح های گل گهر خط 7 کنسانتره است که پس از بهره برداری 2 میلیون تن به ظرفیت تولید کنسانتره اضافه خواهد کرد . گل گهر در حال تکمیل زنجیره تولید خود، شامل واحد آهن اسفنجی به ظرفیت 3 میلیون تن خواهد بود. فاز اول این پروژه به ظرفیت 1.7 میلیون تن راه اندازی گردیده است و در انتظار افتتاح رسمی است. فاز دوم تولید کنسانتره گل گهر از طریق فاینانس تامین اعتبار شده است که در سال 96 افتتاح خواهد شد . واحد تولید شمش با 3 میلیون تن ظرفیت با تکنولوژی هات شارژ برای سال های آتی به بهره برداری خواهد رسید. تکنولوژی هات شارژ در احداث این واحد قطعا هزینه های تولید را به شدت کاهش خواهد داد. گل گهر احداث واحد نورد سازی به حجم 3 میلیون تن را هم در دستور کار خواهد داشت که برای سال های آتی به بهره برداری می رسد. وی همچنین در ادامه افزود: این مجموعه به دلیل حجم فعالیت های توسعه ای چند افزایش سرمایه دیگر در دستور کار خواهد داشت

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب